Šachy v umění v plném proudu

27.02.2015 15:00 | Soutěže a kvízy

Začátkem února jsme pro vás na webu Pražské šachové společnosti spustili 2. ročník soutěže Poznej knihu aneb Šachy v literatuře, tentokrát však v multižánrovém provedení s novým označením Šachy v umění.

Neznamená to ovšem, že jsme se od literatury zcela odklonili, knižní ukázky stále patří mezi jednu ze soutěžních disciplín. Rozhodli jsme se je však doplnit i o ukázky výtvarných a audiovizuálních uměleckých děl, jež se nechala inspirovat šachem.

Abyste si dovedli představit, co vás v soutěžních kolech může potkat, přínášíme přehled toho, s čím jsme se v soutěžních kolech již střetli.

Dubský (v popředí pro sebe, odhodlán).  Ano, budu hráti. Mně je to jedno. Prohraju-li, což je skoro jisté - pak - pak budu strašným.
Julie   Nuže začněte, pánové! (Oba sednou ku hře : Julie stojí za nima.)
Dubský (v úzkostech).  Milostpaní, dovolte - směl bych
Julie   Mluvte, pane doktore.
Dubský   Jak jsem pravil, neznám se v tom dobře, směl bych si někoho jiného za sebe zjednati? Richard (vyskočí).   I to, aby
Julie   Tiše, doktore! Žádné výminky, musíte hráti sami. (K Dubskému tiše.)Budu vám pomáhat. Dubský (stranou).  Ona mně přeje! (Nahlas.) Tedy s Pánembohem. (Oba počnou stavět figurky.)
Julie
 (k Dubskému tajně).  Jen pozorně, vy musíte vyhrát. Váš protivník jeste celý bez sebe. Dubský (když již figurky jsou postaveny).  To neplatí, já chci míti červené!(Porazí figurky.) Richard   Ale - toť
Julie   Dovoluju to. Vyměňte si barvy. (Oba staví znova.)
Dubský (stranou).  Já ho zaškrtím!
Julie   Nuže, táhněte. 
Dubský
   Celý se třesu. 
Richard
 (stranou).  Jak obyčejně sešlostí věkem.
Dubský
   Co jste pravil, pane synovče: 
Richard
   Nic, pranic - pozor na dámu!
Dubský
 (stranou).  Božínku, potím se jako student při zkoušce.
Julie
 (k Dubskému tajně).  Pozor! Vezměte věž - a šach! 
Dubský (plný radosti).  S věží sem - s věží sem a šach! - a zase šach!
Richard
   Nemohu nikam.
Julie
 (k Dubskému šeptem).  Šach!
Dubský
   A zase šach! (Vždy veseleji.) Ty můj Spasiteli! co se to se mnou děje?
Richard   Proklatě! Já jsem - 
Dubský (vyskočí a skáče po pokoji).  Šach a mat! Šach a mat!

Ukázka z prvního soutěžního kola v nás vyvolala lehké obavy, jelikož odpovědí nám přišlo pomálu a žádná z nich správná. Již záhy po zveřejnění druhé, tentokrát obrazové, ukázky se však ukázalo, že úryvek z frašky Josefa Jiřího Stankovského Hrajete v šachy?, vydané v roce 1880, byl zkrátka jen příliš těžký kalibr a chuť soutěžit vám rozhodně nechybí. Nutno říct, že za celý loňský ročník se během pětadvaceti kol ani jedinkrát nestalo, že by nám na ukázku nepřišla ani jedna správná odpověď! Snad můžeme říct, že po krušném začátku máme to “nejhorší” za sebou a teď už se správné odpovědi povalí jedna za druhou až do června.

Byla to právě švédská kostelní malba Smrt hrající šachy malíře Alberta Pictora, která nejenže zahnala všechny naše obavy, ale předčila nejen naše očekávání, ale i vaše vlastní loňské úspěchy. V minulém ročníku soutěže Poznej knihu bylo vrcholem deset správných odpovědí za kolo, vy jste to ovšem zvládli hned v druhém kole vyšvihnout již na jedenáct správných odpovědí! Druhé soutěžní kolo tak nejen udělalo radost nám, že jste tak soutěživí, ale zajisté i prvnímu vylosovanému vítězi Jaromíru Hinkovi, který obdržel knihu Historie šachu, již do soutěže věnovalo nakladatelství LIKA KLUB.


Poslední “disciplína”, která se v soutěži objevila (a bude objevovat), dílo audiovizuální, prokázala, že máte nejen chuť soutěžit, ale také kinematografický přehled. V tomto konkrétním případě ukázka z filmu Den nezávislosti režiséra Rolanda Emmericha vynesla zisk 16 bodů pro 13 soutěžících, takže jste se opět překonali! Gratulaci také posíláme Michalu Špačkovi, který nejenže zaslal odpověď nejrychleji ze všech, ale ve slosování při něm stála Štěstěna, a tak si krom bodového zisku vysloužil i výhru v podobě knihy Signál a šum od nakladatelství Paseka.

Doufáme, že jsme vás předešlými řádky úspěšně navnadili k soutěžení, protože nejen na webu praguechess.cz, ale i přímo tady vám přinášíme další soutěžní ukázku:

Střed pozornosti tvořil kostel. Právě tady byly figurky za přísných bezpečnostních opatření vystavené ve skleněných vitrínách. Dva šachoví mistři se zrovna utkávali v souboji mozků s dvaatřiceti originály. Kolem kostela se tísnily zástupy lidí, dovnitř a ven proudilo nepřetržité procesí, které se jako had vinulo od pláže dole.

Středobodem celé té podívané byla obří šachovnice s políčky šedesátkrát krát šedesát centimetrů. Na ní byly rozestavené Piskořovy figurky. Hrdí vikinští válečníci manévrovali po svém černobílém bitevním poli v souladu s partií v kostele. Každý tah byl pomocí vysílačky sdělován dobrovolníkům, kteří figurkami posunovali.

Piskoř by byl pyšný, kdyby svou řezbářskou práci viděl takhle ožít, napadlo Fina. Rozepře kolem jejich objednání se musely nějak vyjasnit. Ale jestli Piskoř nedostal zaplaceno, teď už mu nikdo zaplatit nemůže.

Vaším úkolem je dopátrat se názvu knihy a jeho autora. Správnou odpověď zašlete na e-mail sylva.rubenova+sachy_v_umeni@gmail.com a my ze správných odpovědí každé pterý ráno vylosujeme výherce, který obdrží jednu z knih, jež do soutěže věnovala nakladatelství Paseka, LIKA KLUB, Host a Olympia. Navíc správná odpověď vám kromě možnosti vyhrát v každém kole knihu zaručí 1 bod, a když odpovíte jako první, odpověď vám vynese 3 body, anebo 2 body, pokud odpovíte jako druhý. Na konci souteže se pak body ze všech kol posčítají a tři nejlepší soutěžíci obdrží poukázky na nákup knih v Antikvariátu Dana Kurovce.


Partnery soutěže Šachy v umění jsou nakladatelství Host, LIKA KLUB, Olympia a Paseka a Antikvariát Dana Kurovce.




Sylvie Rubenová

1x 8665x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pogous

I pokud v umění nesoutěžíte, ale knihy máte rádi, mrkněte do antikvariátu Danu Kůrovce (www.dantikvariat.cz). Jestli si pamatuji dobře, má skladem 60 tisíc knih. Mockrát jsem u něj nakupoval, vždy jsem byl spokojen. Prostě mezi lakrosáky jsem potkal jen slušný lidi, i když někdy tekla krev.

+0 /-0 | 27.02.2015 18:17