Šachový život jde dál

20.05.2013 10:23 | Mistrovství Evropy jednotlivců 2013

Na mistrovství Evropy jednotlivců, které se hrálo v minulých čtrnácti dnech v polské Legnici, vyrazila početná výprava českých hráčů a jejich výkony byly samozřejmě pod drobnohledem reprezentačního kapitána.

Zátěžová zkouška čeká českou reprezentaci na podzim, kdy se koná ve Varšavě mistrovství Evropy družstev. Premiéru si na kapitánské židli odbude velmistr Vlastimil Jansa a na něm bude i určit finální sestavu.

Na velmistra Vlastimila Jansu jsme vychrlili řádku otázek: Jaké je celkové hodnocení reprezentačního kapitána? Zbyněk Hráček určitě zaslouží pochvalu. Co říkáte blíže na jeho výkon? Navara a Láznička drsným sítem nakonec neprošli. Jak celkově hodnotíte jejich výkon? Nepříliš povedené poslední kolo. Mělo být něco jinak? Byl jste s našimi reprezentanty v kontaktu?

„Momentálně jsem na léčebném lázeňském pobytu v Konstantinových Lázních, můj nástup se bohužel překrýval se závěrem ME v Legnici a s tím trochu souvisel můj minimální  vliv na samotný turnajový závěr (problém s internetovým spojením a shon při nástupu do lázní). To je fakt, na druhé straně nevím, zda moje superaktivní účast by něco fatálního mohla výrazně na výsledku změnit.“

„Před Davidovou partií s Běljavským čišel z Davida ještě optimismus a aktivita, hrál černými na výhru a málem se mu to podařilo. V předposledním utkání s Lysým se mu nezdařilo bílými získat nic podstatného a to byla škoda. Nejpodstatnější se však odehrálo v posledním utkání s Romanovem. David hrál variantu grünfeldky, kterou velice pečlivě analyzoval (na základě dřívější partie Wojtaszek - Jansa v Bundeslize). Soupeř však byl skvěle připraven a byl o krok vpředu, získal iniciativu - po dlouhé době David prohrává  a bohužel v ten nejnepříjemnější moment!  Škoda, přeškoda!! David měl postoupit.“


Legnici navštívil GM Jansa (vlevo) osobně během 7. kola. Diskutuje s Jaromírem Canibalem a IM Michalem Konopkou (foto: Petr Boleslav)

„Nepříznivé drama v posledním utkání se odehrálo i v partii Běljavský - Láznička. Viktor byl před partií v horší situaci než David, jednoduchá matematika ukazovala potřebu výhry. Běljavský však potvrdil skvělou formu a partii hrál poměrně velice jistě. V turnaji Viktor sehrál několik skvělých partií, které rovněž vzbuzovaly optimismus a velké naděje na postup, jenže poslední z nich vše zhatila. Obrovská škoda pro oba naše nejlepší hráče. Ale šachový život jde dál.“ 

„Velké uznání zasluhuje Zbyněk Hráček, jako jediný z našich hráčů si vybojoval kýžený postup, to mě samozřejmě moc potěšilo a velice mu gratuluji. Již v minulosti byl tomu hodně blízko a tentokráte to konečně klaplo! Postup si plně zasloužil a snad tomu napomohlo i naše nedávné krátké soustředění na chalupě (společně s Davidem Navarou). Zbyněk v Legnici hrál hodně pevně a takticky promyšleně. Věřím, že se zodpovědně připraví i na samotný Světový pohár.“

„Trojice velmistrů Navara, Láznička, Hráček podala v Legnici nadějný výkon i z hlediska nastávajícího ME družstev na podzim ve Varšavě. V Legnici bojovali také  další nejvážnější kandidáti na reprezentační výběr.  Vlasta Babula hrál s velkým nasazením a ještě pár kol před koncem měl reálné vyhlídky na postup. Nicméně jeho výkon se mi líbil a ukázal, že je na něho spolehnutí i proti nejsilnějším soupeřům, škoda jen prohry ve finiši. Jirka Štoček bojoval nesmlouvavě a téměř vždy hrál na výhru bez ohledu na sílu soupeře. Střídal skvělé momenty s těmi slabšími a s tím musíme něco udělat. Jeho potenciál k tomu prostě zavazuje. Martinovi Petrovi se tentokráte příliš nedařilo, stejně jako V. Kislinský budou mít možnost se ukázat z té lepší stránky ještě v následujících turnajích před ME družstev. ME jednotlivců byl velice náročný a silný turnaj, myslím si, že i ukázal sílu českého šachu. Samotnou kvalitou hry jsme si možná zasloužili o jednoho postupujícího navíc. Věřím, že to  ještě lépe vyjde na podzim ve Varšavě. Samozřejmě, že individuálním hodnocením se budeme ještě zaobírat, abychom to dobré u hráčů pokud možno použili při dalších soutěžích, to méně úspěšné pak příště odstranili.“
21x 4482x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Josef

to Zmestabileho:

Rozumím Vaší filosofii, ale dovolím si v několika bodech výrazně oponovat:

1. Nevím, koho řadíte do světové špičky, ale já hráče, který je 36.na světě minimálně do širší světové špičky řadím. 

2. David je jedním z nejbojovnějších špičkových šachistů, které (nejen já) znám. Stylem "na údržbu" rozhodně nehraje. A to chápu, jaký je pro člověka, který se šachem živí, rozdíl, jestli jeho Elo začíná na 27 nebo 26.

Navíc za to, že hraje - notabene hned po ME - na MČR, mu musí být celá šachová veřejnost vděčná, protože tím udržel důstojnost mistrovství. A on tam nehraje z pohodlnosti, stejně jako třeba nehrál z pohodlnosti 2.ligu družstev za Mahrlu. To ho asi málo znáte.

3. Malá ambicióznost myslím není to, proč není David v nejužší světové špičce. Podívejte se někdy třeba na rozbory jeho partií v časopisech, abyste pochopil, jak tvrdě na sobě maká. Jeho analýzy patří mezi absolutní světovou špičku. A to nepřeháním, protože některé špičkové časopisy odebírám.

Je to jen můj názor, ale osobně si myslím, že Davida brzdí spíše jiné věci. Hlavně bych řekl dlouhodobá spolupráce s hráčem jemu podobných kvalit (podívejte se na kvalitu sekundantů okolo hráčů v první světové desítce) a možná i trochu určitá stálost fyzické a psychické kondice v dlouhých turnajích (i když tady se největších výkyvů už možná zbavil).

A co se týče bojovnosti a ambicióznosti, tak velice podobný názor mám i na Viktora. Ono když mám ELO 2100, tak si můžu říci, že se hecnu a do 2 let to vytáhnu na 2200. A asi to dám. Ale to není těch samých 100 ELO bodů mezi 2700 a 2800...

 

+0 /-0 | 22.05.2013 12:08

Zmestabileho

To Josef -

já taky netvrdím, že Navara a Láznička v Legnici propadli. Psal jsem jen, že hráli sotva průměrně. Že nejdou výkonnostně nahoru - tohle vypovídal jejich výkon. U obou dvou se už delší dobu projevuje charakteristický rys - hráče ze světového TOP 100 (ELO cca nad 2650) neporazí jak je rok dlouhý, a také je fakt, že těchto hráčů ani moc za šachovnicí nepotkají, hrají většinou se slabšími.

Ani u těch dvou nejlepších nevidím ambicióznost ve smyslu hrát ve světové špičce - a potom do ní logicky ani jeden z nich nepatří.

Je to prostě málo, co ti kluci předvádějí. A hladit je po vláskách, že nebyli špatní? Že řada silnějších velmistrů skončila za nimi? Že hráli plus mínus na své - slušně vysoké - ELO? Tohle neposune nikoho nikam dál.

Teď je David na MČR, má skoro o 200 bodů ELO vyšší než většina ostatních účastníků. Kromě něj ani jeden hráč nad 2600. Hráč, který patří do světové špičky, nebo aspoň do ní patřit chce, na takovém turnaji startovat nebude. Takový turnaj jej nikam ve schopnostech a dovednostech neposune.

Jistě, není možná třeba být stále ambiciózní, a chtít se stále zlepšovat. Mě ale jako fanouška přestane bavit sporotovec, který hraje jen na jakousi "svou údržbu". A myslím, že nejsem jediný s tímto fanouškovským názorem. A nebo ano?

 

 

 

 

 

 

 

+0 /-0 | 21.05.2013 15:41

Pavel Ch

to naše "zlaté" elo...

Josefe, ačkoliv netvrdím, že byste neměl pravdu, pokusím se trošku poopravit.

mládež...oproti lepším zemím (bývalý SSSR, Čína, v poslední době hlavně Polsko, apod.) ....U nás se mi zdá, že se trénuje daleko více individuálně a tím odpadá i jistá míra soutěživosti.

U nás se trénuje méně, daleko méně, tečka. (Neřeším, zda tak, mak, či naopak). Prostě méně a tečka.

-2, -3 elobody

Netvrdím, že to byl propadák, to ne, to jsem psal. Vím, že jste to myslel dobře, ale toto Vaše (jen pár elobodíků ztratíme a hned půjdeme, se nic nestalo...) zdůvodnění je v přímém rozporu co píšete dále: motivace, ambicioznost. Věřím, vím, že tak "elopočtově" reprezentanti neuvažují.

Představte si, jako že již toho řekl spousty, trenér kopálistů Bílek, že by po kvalifikaci řekl:  Za 1,5 roku jsme ztratil jen 3 příčky v žebříčku, nepostoupili na šampionát, ale nehrát o 2 poločasy více proti slunci než soupeři, tak bychom možná ani ty 3 příčky neztratili. To už by ho i ten Pelta potopil. 

Ale chápu, z ela se stal fenomén, měřítko ´uspěchu, neztratil jsem/získal jsem elo. Na elu a titulech je postaven unikátní celý šachový byznys. Kdo nemá titul, platí, aby ho získal; kdo má, dostává, aby ho měl musí mít také elo. Nepřijede hráč na turnaj, podmínky by totiž byly ok, ale hrozba ztráty ela větší než malá; To jiný sport (naštěstí pro něj nemá). A veřejnost to nasála jako samozřejmost i jako měřítko ´uspěchu v turnaji. Je to snad u mnohých důležitější než pořadí. Tím se vytrácí ta rvavost být nejlepší. Kdo se od toho oprostí, vyhraje a bude skutečným talentem.

Když jsem se nedávno zeptal na tréninku, kdo vyzve mistra světa, jméno nevěděli, ale že "ten s tím největším elem" (to je přeci také jméno - dali mu Indiánské smiley), si byli jisti.

+0 /-0 | 21.05.2013 13:10

Josef

2 Zmestabileho:

1. David ztratil 2 ELO body, Viktor dokonce 3 - to je fakt šílené. Zbyněk jich sice získal 12 a Vlasta 4, ale to se moc nepočítá.

Kromě toho u Davida a Viktora hrál roli i 1 z níže zmiňovaných drobných detailů - že měli víckrát černé. Pokud by měli víckrát bílé, pravděpodobně by svůj rating minimálně potvrdili.

2. Beliavského, který měl v turnaji perfo 2783, by černými v případě potřeby pochopitelně porazil každý - dost to Viktorovi zazlívám. Stejně jako Davidovi prohru černými s hráčem 2640 - myslím, že David bude asi prvním hráčem s ELO okolo 2700, kterému se to za posledních 30 let stalo.

Jinak souhlasím s názory, že za základní reprezentační čtyřkou je už dlouho velká výkonnostní propast, kterou je schopen jen nepravidelně překračovat Jirka Štoček. Ale systémově není už dlouho ani v celé západní Evropě nějaká velmoc, která by produkovala nějaké množství vyjímečných talentů. Včetně třeba relativně šachově vyspělých Angličanů či Holanďanů. Hráči s výkonností blízké 2700 se prostě nedají chrlit.

Otázkou je práce s mládeží. Tady oproti lepším zemím (bývalý SSSR, Čína, v poslední době hlavně Polsko, apod.) zaostáváme dle mého v centralizovanější práci s nejtalentovanějšími. Včetně psychologické přípravy (motivace a ambicióznost). U nás se mi zdá, že se trénuje daleko více individuálně a tím odpadá i jistá míra soutěživosti.

+0 /-0 | 21.05.2013 11:43

Poutnik

Jak hráče, kteří se potkávali s mistry světa? My přeci máme přímo mistra světa a to hned toho prvního. Wilhelm Steinitz je pražský žid...

+0 /-0 | 21.05.2013 11:23

ELOminator

Podle mě je to hlavně o prosívání talentů. Holt kdo nezaseje, ten nesklidí.

+0 /-0 | 21.05.2013 10:23

Zmestabileho

Ano, nehraje zásadní roli lidnatost země, a hodně důležitá je tradice. Jenže Česká republika má narozdíl od Rakouska nebo Švýcarska silnější šachovou tradici. Máme medaile z olympiád. Máme spoustu hráčů z naší bohaté historie, kteří se za šachovnicí potkávali s mistry světa.

Poslední roky jsme hodně na ústupu - a jistě, střídají se lepší a horší období - ale co je opravdu špatné, tak není nikde na obzoru vidět nástup toho lepšího období. Protože nejsou žádní noví kvalitní hráči.

 

+0 /-0 | 21.05.2013 09:00

strelec

Polsko je x-krát lidnatější země, to nelze srovnávat. Maďarsko, Rakousko, Švýcarsko,....... je porovnatelné. Ale samozřejmě hraje roli tradice a popularita v jednotlivých zemích. Např. taková Itálie by musela být na předních příčkách - no a není.

To, že nejsou nové talenty není zarážející, ale celkem normální i v ostatních sportech (u kterékoli menší země).  Střídají se lepší/horší období. Prostě nejsou lidisad

+0 /-0 | 21.05.2013 08:48

Zmestabileho

Naši v Legnici nehráli dobře - hráli sotva průměrně. Navara i Láznička s perfo pod svůj rating, a neúspěchy v posledních dvou kolech se soupeři poměrně výrazně ratingové slabšími? Prohra se šedesátiletých Beliavským, který si užívá důchod ve Slovinsku, a drží si úroveň mírně nad 2600? Koho slabšího už by měl Lázňa v posledním kole takového turnaje dostat? A Navara - ten uměl (kdysi) hrát rovné partie s Kramnikem, Anandem, Topalovem - a teď, dostane hráče mimo TOP 100, a dostane do řepy.

A jinak je opravdu zarážející a varovné, že nemáme žádné nové talenty. Nemáme doslova NIKOHO nového. Jaký rozdíl oproti sousednímu Polsku, nebo i nedalekému Maďarsku, abych jmenoval alespoň dvě země z našeho regionu. 

+0 /-0 | 21.05.2013 08:27

Pavel Ch

Nehráli špatně, jen poslední kola nevyšla, švýcar trošku loterií. Není toto nějak pravidelněji? V olympiádách získali naši "plus" v posledních dvou kolech naposledy na Bledu. Obvykle "mínus" výjimečně na padesáti. 

Každý ví, jak bezmezně repre fandím a opakovaně říkám, že bohužel (myšleno bohužel pro mladé, ne bohužel, že by nahrazeni být nutně museli) zatím není nikdo, kdo by na sobě pracoval tak tvrdě (a přitom měl výkonnost), aby mohl do áčka repre zasáhnout.

Tak jen, v dobrém, otázka, není to o psychice,  ´unavě, fyzičce, sebedůvěře v rozhodujících okamžicích, možná i tom širším repertoáru? Myslím, že se užší i na ol 2012 v závěru vymstil. Prostě zda ´učelnější nezapracovat i na něčem jiném než čistě šachovém? Bývalý kapitán se o něco takového snažil, něco z jiných důvodů neproběhlo, něco proběhlo. Ale jednorázově asi málo.

PS: Abych byl objektivní v CH-M 2010 sice mínus, ale 1,5:2,5 s Armény a 2:2 s Anglií. Přitom Armény chtěli porazit, odmítnutá remis na první desce. Tuto snahu osobně i přes prohru vůbec nezazlívám, ikdyž se pak objevily názory...

A propos k CH-M, paraela, teˇd jsem si rozpoměl na článek ze svého mládí, doporučuji. Kdo máte knížku "ˇSachové olympiády - stříbro z Luzernu", tak o zápase SSSR - Jugoslávie, po přerušení odmítli Jugoslávci 2:2 a nakonec prohráli. Hezké tam vyjádření kapitána Jugoslávie Nikoliče i čistě šachově poučné koncovky, kde Rusové dominovali.

+0 /-0 | 21.05.2013 06:50

Poutnik

A já bych hledal příčiny ještě dříve. Dokonce v úvodních kolech. Nepříliš přesvědčivé výsledky na první pohled dohnali, ale za cenu špatného pomocného hodnocení.

+0 /-0 | 21.05.2013 06:46

Josef

V podobně nabitých turnajích často rozhodují drobné detaily v posledních 2 kolech. Ty se pak snadno rozebírají každým po skončení turnaje, ale v průběhu a na místě hráčů je to daleko složitější.

Osobně si myslím, že o postup se 2 naši nejsilnější hráči připravili spíše v předposledním než posledním kole. David nezískal prakticky nic proti Berlínské (nevím, kde se stala chyba oproti domácí přípravě) a Viktor tuším prošel kolem výhry.

V posledním kole spadnul David bohužel do výborné přípravy soupeře. Tady se mi jen jako laikovi zdá, že David je po 1.d4 přeci jen čitelnější. Po 1.e4 propracoval sicilskou tak, že je ji schopen výborně použít i proti hráčům 2600 . Ale po 1.d4 si v důležitých partiích silní GM můžou skoro jistě vsadit na Grünfelda. A to při dnešním šíleném stavu teorie a domácí přípravy může přinést právě to, co přineslo poslední kolo na ME.

A Viktorovu trochu křečovitou snahu komplikovat pozici ve snaze hrát na výhru velezkušený soupeř potrestal. Ostatně jde o poměrně typický případ v podobných situacích.

Celkově bych ale řekl, že naše základní reprezentační čtyřka hrála poměrně dobře (Zbyněk dokonce výborně). Před ME družstev jsem proto mírným optimistou. K výbornému výsledku bude jen potřeba, aby zazářili alespoň 2 hráči a ostatní udrželi minimálně svůj standard.

A jsem zvědavý, jestli se nějaký kapitán odhodlá k postavení Zbyňka třeba na 2.desku, kde je svým stylem schopen udržet i ELOvě mnohem silnější soupeře. wink

+0 /-0 | 20.05.2013 23:47

Petr Boleslav

Zmiňovaný výpočet Davida Navary je v aktualitě ME los 11. kolo

+0 /-0 | 20.05.2013 21:15

strelec

re pawel: bylo to Davidem N. docela podrobně rozepsáno. A pokud si vzpomínám, tak při remíze to měl jisté snad jen Z.Hráček, DN i VL dle výsledku soupeřů. Pak by tedy předem dohodnutá remíza byla taková ruská ruleta.... A samozřejmě by dle regulí následovalo vyloučení z turnajecrying 

+0 /-0 | 20.05.2013 20:40

pawel

Playboy, možná mylné informace:

O tom, že byla Davidovi Navarovi nabídnuta remis, jsem nepostřehl.

Naopak jsem četl detailní výpočty Davida v diskusi tady před posledním kolem co mu a našim stačí nebo nestačí. Vzpomínáte na ně? Nebo blouzním? Hledal jsem právě třikrát a nenašel. Nebo se smázlo? 

+0 /-0 | 20.05.2013 17:40

Playboy

Pokud skutečně David Navara odmítl remízu, která by mu ohledně pomocného hodnocení zajišťovala účast na světovém poháru, tak jeho rozhodnutí naprosto nechápu???

David si neumí dát dohromady s trochou kalkulací, že 1 1 = 2 ... Těchto nevyzrálých přehmatů již bylo k vidění několik sad

+0 /-0 | 20.05.2013 17:14

Morphynista

Ještě je tady možnost - i když velmi nepravděpodobná, že by Davida Navaru mohl nominovat přímo prezident FIDE, má právo vybrat šest hráčů. David by snad na základě svého úspěšného vystoupení v minulém SP mezi kandidáty být mohl, ale jeho šance vidím velmi skepticky...

+0 /-0 | 20.05.2013 14:54

Petr Boleslav

Jan: Ano, na světový pohár se z našich kvalifikoval pouze Zbyněk Hráček, jelikož na ME v Legnici skončil pouze on do 23. místa.

+0 /-0 | 20.05.2013 14:20

Pierre
David jednička za bojovnost! Večer před posledním kolem odmítl remis od GM Romanova!
+0 /-0 | 20.05.2013 13:58

jan

Ptám se: Na Světový pohár se kvalifikoval Zbyněk Hráček, na Světovém poháru neuvidíme Davida Navaru a Viktora Lázničku? Děkuji za odpověď.

+0 /-0 | 20.05.2013 13:56

Zmestabileho

Mé hodnocení je tady mnohem kritičtější než od Jansy - ale snad docela chápu, že Jansa v této fázi potřebuje spíše naše hráše pozitivně nabudit. Každopádně pro mě výkony našich žádným příslibem před ME nejsou - s touto hrou tam o přední příčky hrát nebudeme.

+0 /-0 | 20.05.2013 12:37