Šachový mistr světa míří do Česka

29.03.2022 09:13 | Turnaje

Jednou z největších hvězd 4. ročníku Prague International Chess Festivalu bude nejmladší mistr světa v rapid šachu v historii Nodirbek Abdusattorov z Uzbekistánu.

 Festival proběhne od 7. do 17. června 2022 tradičně ve čtyřhvězdičkovém hotelu Don Giovanni v Praze.

Dnes sedmnáctiletý Abdusattorov jako zázračné šachové dítě získal v dubnu 2018 titul velmistra ve věku 13 let, 1 měsíce a 11 dnů. Stal se tak třetím nejmladším velmistrem historie šachu po Abhimanyuovi Mishrovi a Sergeji Karjakinovi.

 Loni v prosinci se Abdusattorov ve Varšavě zúčastnil Mistrovství světa v rapid šachu, kde mimo jiné porazil úřadujícího mistra světa Magnuse Carlsena. Po následném vítězství v tie-breaku nad Janem Něpomňaščim se Abdusattorov stal absolutním vítězem celého turnaje a zároveň nejmladším mistrem světa v rapid šachu v historii.

Největšími soupeři Nodirbekovi budou stejně starý německý talent Vincent Keymer a indický velmistr Krishnan Sasikiran. Prvně jmenovaný je ve svých sedmnácti letech aktuálně jednička německého žebříčku a jeho účast v nejprestižnějších soutěžích, jako jsou Světový pohár nebo právě probíhající FIDE Grand Prix, není již ničím výjimečným.

Krishnana Sasikirana mohou čeští šachoví fanoušci již řadu let vídávat v české extralize v dresu Nového Boru. Jedenačtyřicetiletý Ind má za sebou řadu úspěchů, z nichž jmenujme alespoň titul šampiona Asie v bleskovém šachu v roce 2011 nebo jeho skvělý výkon 7,5/10 na třetí šachovnici, kterým výrazně pomohl národnímu týmu ke zisku bronzové medaile na Šachové olympiádě v Tromsø. 

Takto silná účast bezesporu naznačuje, že se turnaj Challengers stává velice prestižní záležitostí a jeho vítěz obvykle i nadále pokračuje ve skvělých šachových výkonech. Připomeňme třeba vítěze z roku 2020 Jordena van Foreesta, který pak následně vyhrál superturnaj ve Wijk aan Zee. „Letošní startovní listina Challengers vypadá opravdu skvěle,“ libuje si ředitel festivalu Petr Boleslav a dodává: „Pevně věřím, že boje o postup do Masters přinesou skvělou podívanou.“      

 
2x 2234x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
PanPohoda

Duben za dveřmi a v masters zatím zveřejnili jen 3 jména: QUANG LIEM LE (VIE) 2709, DAVID, NAVARA (CZE) 2700, 3 SALEM SALEH (UAE). Podle ratingu by do masters s odřenýma ušima mohli šoupnout i Nodirbeka Abdusattorova.

+0 /-0 | 29.03.2022 14:55

sarmatam

ok

+0 /-0 | 29.03.2022 13:52