Šachové turnaje v Mostech

14.06.2016 07:00 | ostatní turnaje

Dva šachové turnaje uspořádal v uplynulých dnech šachový oddíl TJ Sokol Mosty u Jablunkova. Dvanáctý ročník Mostecké věžičky přilákal na start 81 mladých šachistů.

Žáci ze základních škol z Jablunkovska a nedaleké Čadce zápolili v pěti věkových kategoriích. Turnaje se zúčastnili jak začátečníci tak již zkušení hráči, kteří se šachům věnují závodně a kteří se ve výsledkových listinách objevili v popředí konečného pořadí. Díky sponzorům byly pro nejlepší připraveny poháry, medaile a diplomy, každý účastník si však odnesl nějakou věcnou cenu. Vítězi v jednotlivých kategoriích se stali: 1. třída Magdaléna Mrmusová (ZŠ Milošová Čadca), 2. – 3. třída Matej Bulej (ZŠ Čadca Žarec), 4. – 5. třída Piotr Rusz (PZŠ Třinec), 6. – 7. třída Dawid Szotkowski (PZŠ Jablunkov), 8. – 9. třída Jakub Ochmyt (PZŠ Jablunkov). V letošním ročníku se podruhé vyhlašovala i nejúspěšnější škola, když do hodnocení se započítávaly výsledky dvou nejlépe umístěných žáků. Vítězství obhájila a Pohár Ladislava Švejkovského získala domácí ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova.

Sobotní den mohli milovníci šachové hry opět strávit v Mostech u Jablunkova, kde byl pro ně připraven patnáctý ročník šachového turnaje Mostecká věž. I v letošním roce byl turnaj zařazen do série GRAND PRIX ČR v rapid šachu a byl jejím závěrečným podnikem. Na turnaj se přihlásilo 105 šachistů z České republiky, Polska a Slovenska, mezi nimiž figuroval jeden mezinárodní velmistr, čtyři mezinárodní mistři a osm FIDE mistrů. Největším favoritem byl Mistr republiky v rapid šachu pro rok 2016 IM Vojtěch Plát, který vévodil i celkovému pořadí GRAND PRIX.

Po krátkém zahájení, kdy všechny účastníky přivítali starosta obce Mosty u Jablunkova Josef Szotkowski a předseda TJ Sokol Mosty u Jablunkova z.s. Antonín Bulava, a po vysvětlení pravidel rozhodčím Jiřím Koptou byly zahájeny první partie. Za šachovnicemi se bojovalo urputně ale férově. Rozhodčí během turnaje nemusel řešit žádný vážnější problém. Po pátém kole se mohli účastníci občerstvit v bufetu, kde byl pro ně přichystán tradiční guláš. O vítězství v turnaji se bojovalo až do závěrečného kola, ve kterém potvrdil svou pozici největšího favorita IM Vojtěch Plát z klubu ŠK JOLY Lysá nad Labem. Se ziskem 8 bodů ovládl turnaj a mohl se těšit ze zajímavé finanční prémie a poháru za 1. místo. O bod méně získal druhý IM Serguei Vesselovsky z oddílu Beskydská šachová škola z.s. a jen horší pomocné hodnocení posunulo na třetí pozici GM Petra Veličku z ŠK HM Ostrava.

Mostecká věž - 1. řada - Petr Velička, Vojtěch Plát, Serguei Vesselovsky, 2. řada - Petr Jecha, Pavel zabystrzan, Petr Kičmer, Lukáš Weissmann, Eneasz Wiewióra

Při závěrečném vyhlašování výsledků byly vyhodnoceny i vedlejší kategorie. Mezi dětmi do 15 let zvítězil se ziskem 5 bodů Dávid Slivka z TJ Slávia CAISSA Čadca, který rovněž ovládl kategorii hráčů s ELO hodnocením do 1600. Nejlepší juniorkou byla Natálie Kaňáková z Beskydské šachové školy z.s., které 6 bodů přisoudilo i vítězství mezi ženami. Mezi juniory zvítězil se 6 body Martin Fargač z TŽ Třinec. Nejúspěšnějším seniorem nad 60 let byl již výše zmiňovaný Serguei Vesselovsky. V kategorii hráčů bez ELO hodnocení zvítězil se čtyřmi body Jan Filipczyk z SK Bystřice nad Olší, mezi hráči s ELEM 1601 – 1800 byl nejúspěšnější s pěti body Karel Cyroň z ŠK Hošťálkovice, Jaroslav Čempel ze Slovanu Opava ovládl se sedmi body kategorii hráčů s ELEM 1801 – 2000 a Lukáš Weissmann ze Sokolu Dobrá, který vybojoval 6,5 bodu, byl nejlepší v kategorii hráčů s ELEM 2001 – 2100. Pohár Vitalplast Cup pro nejlepšího hráče domácího oddílu získal Martin Cupek se ziskem 6,5 bodu.