Šachista Miloš Zeman

01.04.2014 23:58 | ostatní-články

Nejprve jeden odstavec o mládí Miloše Zemana z Wikipedie: „V roce 1963 dostudoval střední ekonomickou školu v Kolíně. Přitom hrozilo, že mu bude odepřena možnost složit maturitu.

Vše kvůli referátu, ve kterém oslavoval knihu Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem, která byla komunistickým režimem zakázána. Nakonec byl připuštěn k maturitě, ale nebylo mu vystaveno doporučení ke studiu na vysoké škole. Zeman z tohoto postupu později obvinil svou učitelku českého jazyka, ta vinu odmítla. Poté pracoval v čtárně v závodu Tatra Kolín. Jeho spolupracovníci později vzpomínali, že ho toto zaměstnání nebavilo a k ostatním byl přezíravý. Díky praxi v závodu Tatra po dvou letech získal doporučení k dalšímu studiu. Navíc kvůli srdeční vadě získal tzv. modrou knížku a nemusel absolvovat základní vojenskou službu. V roce 1965 začal dálkově studovat Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, tam studoval obor národohospodářského plánování, o dva roky později přešel na denní studium, které zakončil roku 1969.“


Autoři zpracovali tuto pasáž podle různých pramenů, vzpomínek současníků i vlastních
Zemanových knih, např. „Jak jsem se mýlil v politice“. Ale nás šachisty zajímá, zdali okázalý
příznivec královské hry Miloš Zeman, jak se ostatně ukázal v televizních debatách před
loňskou prezidentskou volbou, měl nějaké úspěchy v této oblasti, zda hrál závodně, existuje-li
nějaká jeho písemně zachycená partie. V době prezidentské kampaně jsem položil dotaz
v tomto směru jeho volebnímu štábu a dostal jsem nicneříkající odpověď, že dotaz předali
Miloši Zemanovi. Nezbylo tedy, než pátrat dál v dostupných pramenech. Nejprve jsem objevil
tento snímek, na jehož rubu bylo napsáno „Čekání na Zemana“.


Ve slavnostně vyzdobené třebíčské klubovně je již připravem Zemanův soupeř, vedle něho
sedí rozhodčí zápasu pan Rudolf Tenk a přihlíží brněnský mistr Vilém Olexa, který byl ten
den náhodou v Třebíči prohlédnout si starobylou židovskou čtvrt. A nakonec přišel úspěch:
v kronikách šachového klubu Spartak Třebíč, které mi zpřístupnil pan notář Michálek, jsem
objevil zápis této partie:


-
. kolo -
Jistě zajímavý doklad, dosvědčující intelektuální velikost našeho pana presidenta...
46x 10439x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (46) Aktualizovat
08.04.2014 12:49 | Krolop

Fakt nerad, ale přesto ještě jednou vstoupím do stejné řeky. Neboť musím oponovat panu Zmestabileho /viz příspěvek ze 4.4. - 16.48/. Když se řekne Mimoň vybaví se mně automaticky /nic moc/ město v Libereckém kraji. Tudíž se mně nelíbí názor či, výrok, který bych nikdy nevyslovil o velmistru D. Navarovi, že je tzv. "mimoň."

Pravda, shlédneme-li třeba film Velmistr - Grandmaster od R. Kohoutové, tak mnohé napadne /stejně tak jako mě/, že David Navara má některé autistické rysy. Omlouvám se, ale i já mám mladšího syna, kterému byla diagnostikována jistá forma autismu. Tedy vycházeje z některých rysů jako držení těla, pohyby /aj./ tak jistou podobnost v tom spatřuji. Nicméně, především vidím, že David Navara je na naše malé české poměry velikým až geniálním šachistou. Navíc vyniká neobyčejnou a příkladnou slušností i zdánlivou skromností. A v neposlední řadě i příjemným a milým vystupováním. Přál bych sobě i tomuto našemu národu více takových nenormálních Navarů a podstatně méně těch jakýchsi normálních lidských hovad, kterými naše vlast jakoby oplývala.

04.04.2014 21:40 | martinn

Nó pane Kalendovský, napište, kdy naposled jste měl u svého článku 45 komentářů? :-)

04.04.2014 20:58 | Zmestabileho

Policisté zastavují Natašu - "Paní řidičko, nějaké drogy nebo alkohol?... - "Ne, děkuji, já už všechno mám".

04.04.2014 20:44 | pawel

Tak kde je ta hledaná pravda?

- Natašo, volám Ti do auta, dej bacha, v rádiu hlásili, že nějaké auto jede po dálnici v protisměru.

- Jo kdyby auto, již asi deset aut.

04.04.2014 19:28 | johnny01

15:36 | Zmestabileho - správně, jen tak dál! yes

04.04.2014 18:50 | Morphynista

David Navara a další naši reprezentanti v závěrečném trojkole německé bundesligy. http://bundesliga.liveschach.net/

04.04.2014 17:13 | ELOminator

@ 04.04.2014 15:36 | Zmestabileho: no vidíte, napostopadesátéprvé konečně ideově správně, vy snad nakonec prolezete do vyššího ročníku wink

04.04.2014 16:48 | Zmestabileho

Ad JanV: Navara je prubířským kamenem zdejší diskuze - co se zde ještě smí a nesmí. Celý svět vidí, že Navara je mimoň, jenom tady se to nesmí napsat. Proč??? Zjevná věc, kterou vidí každý, je zde tabu, jinak ale vulgárně nadávat se zde druhému smí  (viz. Bražina, a není vůbec jediný). Jakási podivná vztahovačnost a uzavřenost vůči ostatním, tady panuje. A mimochodem - to, že je někdo totální mimoň, není urážka, prostě jsme každý nějaký, a i mě jsou někteří mimoni sympatičtější, než suveréni, co musí být vždy a všude in.   

04.04.2014 16:26 | Morphynista

V životopise pana Miroslava Hurta ( 1923 - 1986 ) se můžeme dočíst, že v roce 1958 vyhrál KP a postoupil do polofinále mistrovství republiky ve Zlíně, kde obsadil 13.místo ziskem 5,5 bodu z 15. V roce 1960 postoupil do polofinále podruhé, hrálo se právě v Třebíči a M.Hurt obsadil 12.místo ziskem 6,5 bodu z 15. To byl zřejmě vrchol jeho šachové kariéry. Už proto pokládám za skoro vyloučené, že by tak silného hráče dokázal náš pan prezident porazit. A ta fotografie by mohla pocházet právě z třebíčského polofinále, i mistr Vilém Olexa ( 1897 - 1975 ) by svým věkem odpovídal. Snad se pan Kalendovský ozve a vše nám objasní...

04.04.2014 15:56 | JanV

Zmb: to vsechno, co zminujete jsou jednotlive prkotiny, ale vam se nelibi temer nic co ostatnim, coz shledavam ve vasem pripade jaksi programovym, ale i tak je to jen vec nazoru a osobnosti.

Jenze napsat o p. Navarovi, ze ma vizaz a vystupovani autisty, to je hodne za hranou, asi jako kdyz vas nekdo oslovi jako blba. Preberte si to, jak umite.

04.04.2014 15:48 | Tomáš

Fotografie pochází nejspíše z nějaké simultánky, bílý by za stolem seděl dost nepohodlně, vadila by mu plenta, ale matoucí jsou ty hodiny. A byla pořízena před rokem 1960, tehdy totiž Antonín Krásný prohlásil socialismus za dobudovaný, parlament přijal novou ústavu a taky se změnil státní znak. Kdyby Miloš Zeman sehrál v sedmnácti letech takovou partii, asi bychom věděli o něm jako o šachistovi více, nejspíše by se prosadil mezi juniory alespoň na krajské úrovni.

Jednotlivě jsou to slabé argumenty, ale přesto si myslím, že pan Kalendovský napsal chytrou mystifikaci.

04.04.2014 15:36 | Zmestabileho

Asi bych zde správně měl psát nějak takto: „Moc se mi líbí verše Davida Navary, a velmi rád si čtu i jeho dílo prozaické. Obdivuji velmistra Ananda za jeho vytrvalost, a vůbec za všechno. Velmi si vážím všech šachistů – vždyť oni to mají obtížné, a mají nízké výdělky. Obdivuji práci organizátorů závěrečného trojkolka extraligy – hlavně proto, že nikdo jiný to stejně nechtěl dělat. Bytostně mi vadí internetoví trollové i internetoví trotlové. Je dobře, že jsou zde lidé jako pan Bražina, kteří proti takovým dokážou rázně vystoupit. Dále vzkazuji zdejším kritikům krátkých remíz – ničemu nerozumíte, remízy k šachu patří. A zdejším kritikům obecně vzkazuji – jste smutní, zlí a nešťastní lidé, polepšete se!“. … Je to tak už správně?!?!?

04.04.2014 15:27 | strelec

ad Jakub, Krolop: slušnost si představuji jinak než mnohé příspěvky ZMBno

04.04.2014 15:04 | JanV

Krolop: a vám se nezdá, že někdy jsou ty provokace od ZMB hodně zbytečné a samoúčelné?

04.04.2014 13:49 | Krolop

Jojo, "místní kolorit", to zní docela dobře. Ostatně, i kdyby byl pan Zmestabileho skutečně pouhým "místním rejpalem" o čemž mohu jen pochybovat, nikoliv však o tom rozhodovat.  O tom tu přece rozhodují jiní "borci", evidentně velmi kvalitní jedinci.

Pan ZMB se bohudík /pro mě/ i bohužel /pro sebe/ tak nějak odlišuje. Pravda, píše často poněkud provokativní příspěvky, ale vždycky jen slušnou formou a navíc i s jistým vtipem. To se ovšem nejen na NŠS nehodí. Proto mu vzkazuji: ,,Musíš bejt kámoš a psát jak chceme my ! Protože v jednotě je síla. A protože to nechápeš tak tě budeme nazývati blbem, či jinými peprnými výrazy. A vůbec nám tu nezacláněj, protože tady je to všechno naše !"

Trošku mě mrzí, že proti hrubým, primitivním urážkám /v tomto případě/ pana Braziny nezasáhne třeba takový pan Bolek, který se jinak leckdy dokáže ohradit proti mnohému, poněkud vybočujícímu příspěvku pana ZMB.

 

04.04.2014 13:23 | JanV

PS: jednou (!) jsem se zúčastnil malého turnaje a sehrál 15 partií a vybojoval si z nuly II. VT (a pak toho "závodění" zase nechal), takže čistě hypoteticky bych měl být lepší než Zeman s III.VT za kdoví kolik let hraní, ale takovou partii bych docela jistě neuměl, ani kdybych závodil 100 let :-)

04.04.2014 13:17 | JanV

Jakub: určitě je to apríl, podle toho, co zde už bylo uvedeno. Ostatně i fotka "Čekání na Zemana" je asi jen parafráze "Čekání na Godota". A autor zarytě mlčí, což je příznačné pro vtípky.

A ještě něco: ZMB si to opravdu vykoledoval, a i když s tím nesouhlasím, tak se nedivím. Prostě narazil na sobě podobného, i když z druhé strany spektra. Jak už jsem napsal, je ho škoda (ZMB), ale vždycky je naděje na nápravu...

04.04.2014 13:09 | Jakub

K Zemanovi: Jsem vážně zvědavý, zda to byl apríl nebo ne. Tipuji, že ano. Viděl jsem kopii Zemanovy registračky, do oddílu Praha Kobylisy, z roku 1975 - přičemž pak si v pozdějších letech uhrál 4. VT. A uvedenou partii hráč čtvrté třídy nehrál... Leda, že by ta inflace byla fakt výrazná :-).  Máte-li zájem, mohu registračku dohledat, někam pověsit a poslat odkaz. 

04.04.2014 13:05 | Jakub

Příliš často nepřispívám, ale sem napíšu, protože se mě debata začíná dotýkat. Příspěvky pana Zmb jsou slušné, a ač s nimi často nesouhlasím, respektuji je. To nelze napsat o výlevech pana Bražiny. Styďte se. 

04.04.2014 12:21 | deVillante

To je v pohodě, já si jen z ostatních občas dělám srandu :).

04.04.2014 08:57 | JanV

deVillante: on si to pan ZMB tak trochu vykoledoval sám, občas píše lehce demagogické příspěvky a teď sklízí červivé plody. Je to u něj škoda, protože má určitě na víc a tu demagogii občas cpe do textu i docela násilně, hlavně aby si zaprovokoval.

Většina čtenářů ho bere jako takový místní kolorit, jak jsem si všiml. Jako bývá na vesnicích takový ten místní rejpal, co mu nic není recht a vždycky všechno věděl už před tím.

ZMB: doufám, že jsem Vás vystihl dobře, ale klidně mě opravte.  :-)

03.04.2014 20:11 | martinn

david brazina: brzděte trochu s tím hněvem, prosím

03.04.2014 14:03 | deVillante

Zmestabileho: Nevíte, drahý pane, proč Vás pan Brazina označuje za blba? Přijde mi to velice ubohé. I když ho neznám, omlouvám se Vám jako představitel lidské rasy za defektní kusy.

03.04.2014 11:57 | david brazina

To Blb: Procitas moje prispevky? ty dva ti ale museli dat velikou praci. Pri tom jak se tady prezentujes, bych to odhadoval tak na pul dne usilovne driny...

03.04.2014 10:10 | Zmestabileho

Ad David Brazina: Přečetl jsem si Vaše příspěvky, a mohu Vám odpovědně říci: Jezte víc ryb! Obsahují fosfor, který podle mínění lékařů napomáhá rozvoji zdravého úsudku a sebeovládání. Soudím, že by Vám stačily dvě velryby střední velikosti.

Ad JanV: Z početných řad mých fanoušků už v současnosti poskytuji rozhovy a maily pouze ženám (ovšem s podmínkou - starším patnácti let). Tak se prosím nezlobte, že Vaši prosbu nevyslyším.

Ad Pavel Kirs: Lenin i Gorkij hráli zřejmě na úrovni současných cca 2400. Holt v Rusku patří šachy k základní výbavě, a to nejen levicových intelektuálů.

03.04.2014 08:29 | Pavel Kirs

Přikládám další perličku. To si dovolil Maxim Gorkij hodně...

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1387603

03.04.2014 03:25 | david brazina

JanV : Ano, nez je nezbytne nutne. Tohle mi prislo tak akorat.

02.04.2014 22:24 | JanV

David brezina: tak tady se (at mi vsichni svati odpusti) musim zmb zastat. At si o nem myslim co chci, nebudu ho urazet vic, nez je nezbytne nutne. Jinymi slovy, kdyz uz reaguji, reaguji na konkretni nazory, ne na osobu samotnou. Jasne, provokuje, pise kraviny, ze by mu ji clovek s desivou chuti jednu pustil, ale elementarni slusnost bychom zachovavat meli. Ja nechci spolecnost, kde ti "spravni" tykaji tem "spatnym". 

Zmb: poslete mi vasi mailovku na honzavymazal@seznam.cz, prosim. Rad bych se na par veci zeptal. Diky.

02.04.2014 22:04 | david brazina

To Zmestabileho: Ja ti tykam, ty mi vykej, ubozaku.

02.04.2014 18:26 | ELOminator

Tak Miloš je dobrý šachista, ale nevydrží cheeky

02.04.2014 17:52 | Lubino

Hurt už nepoví nic http://puvodni.caissa-trebic.cz/osobnosti.html

02.04.2014 17:30 | Zmestabileho

Ad david brazina: Miloš je lidový prezident, a můj osobní přístup by jistě pochopil. Nota bene, když bych jej pozval na panáka. Ale s Vámi, pane Brazino, jsem si dosud jaksi ještě nepotykal... Tak co si to ke mně dovolujete?

02.04.2014 17:26 | david brazina

Nevedel jsem, ze si se Zemanem tykas, dost pochybuju, ze by ho nula jako ty zajimala.

02.04.2014 16:53 | Zmestabileho

Určitě to tady pan Kalendovský rozsekne, a vysvětlí nám, jak se věci mají :-). Tuším ale, že pokus o aprílový žert to z jeho strany nebyl... Pan Kalendovský je seriózní a renomovaný šachový historik, a touhle dobou už zřejmě shání další důkazy pro své zjištění, že tu partii hrál opravdu Miloš. Partii se pokusí datovat, a přidat další podrobnosti. A proto vyčkejme! Prezident nám tu partii už autenticky nepotvrdí - ten už si pořádně nepamatuje, ani co dělal loni nebo předloni. Ledaže jeho soupeř Hurt, M.? :-).

02.04.2014 16:31 | verbir

Doufám, že tyto stránky zůstanou apolitické. 

02.04.2014 14:58 | Ota Válek

Další svědectví o šachových dovednostech současného českého prezidenta se lze dočíst v článku na webu PŚS:

http://www.blog.praguechess.cz/index.php?blog=nemec&orderby=271590

02.04.2014 13:42 | naska

Vážení....tady se člověk nasměje:-)))))) Jo a pak ještě Vašík Klausů hraje výtečně šachy!!! I jeho syn je šachový génius:-)))))A rád komentuje chování velmistrů:-)))Jeho blogy byly nesmrtelné....

02.04.2014 13:38 | naska

Vložte obsah

02.04.2014 13:38 | naska

Vložte obsah

02.04.2014 12:29 | giocozo

Ta partie je podvrh. Zeman nikdy nehrál 1.e4. Tento tah se mu zdál příliš sprostý.

02.04.2014 12:28 | deVillante

JanV: Vždyť to pako bolševický mělo trojku.

02.04.2014 11:29 | JanV

Tak já nevím, asi už jsem s věkem definitvně zblbnul...

Pane Kalendovský, prosím, je to partie prezidenta, nebo apríl? Pokud to opravdu sehrál on, tak je to asi jediná věc, za kterou bych si ho mohl vážit. Aspoň něco...

02.04.2014 11:05 | Zmestabileho

Ale že toho včerejšího apríla stihl p. Kalendovský jen o dvě minuty! :-).

02.04.2014 11:03 | Voblouk

Článek byl vložen ještě 1. dubna, byť těsně. Je to takový apríl na druhou, jinak to vyložit nelze.

02.04.2014 08:49 | deVillante

Tak, tak. Tohle neni vtipný, tohle je ubohý.

02.04.2014 08:38 | Zmestabileho

Já myslel, že apríla bylo už včera...