Rychvaldské šachové léto, simultánka s Robertem Cvekem

27.06.2023 06:09 | Domácí zprávy

Byl jsem v pátek na Rychvaldském šachovém létě, kde každoročně hraji šachovou simultánku. Zní to neuvěřitelně, ale jde už o 20. ročník (!) Ano, již 20 let jezdím do Rychvaldu hrát simultánku.

Organizátor akce, pan Bohdan Adamčík napsal: 

"Již po dvacáté se utkali v rámci na rychvaldské Sokolovně pod altánem rychvaldští šachisté s českým reprezentantem velmistrem Robertem Cvekem v šachové simultánce. V klání, kdy silný hráč obchází postupně šachovnice slabších hráčů, byl opět úspěšnější GM R. Cvek. Rychvaldští hráči uhráli pouze tři remízy a prohráli tedy 1,5:17,5. Akci jsme zahájili malou historickou výstavkou fotografií z jednotlivých ročníků "Jak šel čas ...". Děti z šachového kroužku, které reprezentují Rychvald na soutěžích, byly odměněny knižní odměnou, kdy předmluvu ke věnovaným knihám napsal samotný R. Cvek. Už nyní se těšíme na zahájení další dvacetileté šnůry."


Můj postřeh:

Je to skutečně už "kus historie" a také nostalgie. Chtěl bych panu Adamčíkovi poděkovat za fotografie "Jak běžel čas". Bylo to i částečné sebetrýznění vidět, jak člověk vypadal téměř před dvaceti lety a pak na místním WC se podívat do zrcadla. Naštěstí netrpím podobným problémem jako tři "hrdinové" ve filmu Fantom Paříže, ale čas je prostě sviňa a nejenom, když hrajete šachy.V hezkém prostředí sportovního areálu, venku pod altánkem, jsme hráli simultánku. Jako vždycky. Zažili jsme ale i časy, kdy foukal vítr, pršelo. Dokonce jsme jeden ročník museli "do baráku". V pátek nám vyšlo počasí výborně. Jediná nevýhoda byla ta, že coby šofér jsem nemohl pít pivo. Kde je minulý ročník, kdy šoférovala moje žena? To byl vůbec nejlepší ročník, co jsem zažil, když jsem byl naprosto svobodný ve výběru posilujících nápojů. O to se ale simultánka prodloužila a žena mne málem "ukamenovala", když jsem špatně odhadl konec akce :-) Tak to ale bývá, těžký život šachistů s drahou polovičkou, které nemají pochopení pro krásu šachové hry, ať už se hraje či nikoliv. Ono co budu povídat, mnohdy plodná, intelektuální diskuze o střelcích a zatoulaných jezdcích je lepší a zajímavější, než samotná partie.


-
. kolo -

Výsledek páteční simultánky byl více než příznivý. Protože ve dvou partiích jsem stál na prohru. Jednu přikládám. Je to partie s organizátorem akce, který už asi po 18x stál na výhru, ale skoro pokaždé to má stejný konec. Přiznám se, že to není žádný můj úmysl, je to prostě ten pomyslný hod kostkou, co tak miloval Albert Einstein. Ještě v jedné partii jsem stál všelijak, obzvláště, co na mne ostře doráželo slunce. Zjistil jsem, že vlastně počítat na slepo bude lépe, než odrážet neodrazitelné paprsky slunce. A v ten moment se partie začala obracet k lepšímu.


Nakonec jsem tedy dokázal neprohrát. Štěstí přeje ne připraveným, ani lepším, ale těm, kdo prostě chytnou mušku zlatou a tu já chytil a už ji nepustil :-)

Těším se na další ročník, už číslo dvacet jedna!


Robert Cvek

5x 1574x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Magiland

už od prvního pohledu pohodová akce ...  někde v Čechách hrát simultánku nebudeš ?? :-)

+0 /-0 | 27.06.2023 09:53

Robert Cvek
JJ :-) Nene, nebudu.
+0 /-0 | 28.06.2023 09:40

honzales77

Ve Františkovských Lázní u Chebu.Pouze však jenom s lazebnicemi.:-)

+0 /-0 | 27.06.2023 21:18

Magiland

a cestou zpátky na Letišti Praha. Ovšem jen s letuškami ... 

+0 /-0 | 28.06.2023 14:20