Ruská krasojízda

28.09.2013 06:30 | Baku open 2013

Samostatným vítězem A turnaje se stal GM Pavel Smirnov (RUS). Druhé místo obsadil GM Sergei Zhigalko (BLR), třetí GM Aleksey Dreev (RUS).

Ázerbajdžánská metropole popáté hostila šachový festival Baku Open. V rámci festivalu se odehrály dva otevřené devítikolové turnaje. Silnější turnaj A ovládl 13. nasazený Pavel Smirnov. V devíti kolech nasbíral 7 bodů a kromě poháru pro vítěze si odnesl i finanční prémii ve výši 10 000 dolarů. Druhé místo obsadil Sergei Zhigalko, obhájce vítězství z roku 2012 i 2011. Třetí skončil Aleksey Dreev.  Nejvýše nasazený a současně jediný hráč s ratingem přes 2700, Evgeny Alekseev, obsadil až 4. příčku. Favorit turnaje sice neprohrál jedinou partii, zvítězit však dokázal pouze třikrát.

1017GMIordachescu ViorelMDA26095.5257220.047.0

Hlavního turnaje se zúčastnilo 72 hráčů, kteří splnili podmínku minimálního ratingu 2250 (pro ženy 2100). Turnaj B byl otevřen všem ostatním. Zúčastnilo se ho 142 šachistů. Vítězem se stal Fariz Ahmadov (AZE) před druhým Elkhanem Bayramovem. Oba uhráli 8 bodů a rozhodlo až pomocné hodnocení v podobě vyššího průměrného ratingu soupeřů.

Šachisty hostil AF Hotel (Zdroj: oficiální stránky hotelu)

Festival se mohl pochlubit i startem řady předních světových šachistek v čele s aktuální světovou čtyřkou GM Annou Muzychuk (SLO). V hlavním turnaji se jí ale příliš nedařilo a obsadila až 47. místo. Nejlepší ženou A turnaje se stala IM Irina Krush (USA), která obsadila celkové 12. místo a splnila GM normu.

Předehrou festivalu byl dětský turnaj, hraný o týden dříve. Mezi 120 účastníky (nar. 2001 a ml.) se nejlépe vedlo Qurbanu Bayramovi, který vybojoval 7,5 bodu a získal první místo před Rufatem Nasibovem a Mahammadem Muradlim.