Vánoční povídání

24.12.2009 10:02 | Šťastné a veselé

Redakce Novoborského šachového serveru Vám přeje krásné a ničím nerušené Vánoce! Na dnešní slavnostní den jsme si pro Vás připravili povídání se známými šachisty. Dozvíte se, kdo oslaví dnešní den na turnaji, kdo na horác...

Redakce Novoborského šachového serveru Vám přeje krásné a ničím nerušené Vánoce!
Na dnešní slavnostní den jsme si pro Vás připravili povídání se známými šachisty. Dozvíte se, kdo oslaví dnešní den na turnaji, kdo na horách a kdo si nedá ani na Štědrý den pokoj a bude pracovat. Také zjistíte, ke komu Ježíšek už nechodí a jaké dárky dnes očekává Viktor Láznička. K Vánocům patří i jídlo, tak se podíváme, kdo si vaří sám rybí polévku a kdo dává před kaprem se salátem přednost řízkům s kaší. Pomalu začneme také hodnotit uplynulý rok, určitě uhádnete, kdo ho posuzuje jako výkřik Melkora v Lammothu a kdo je naopak spokojený. Tím se pomalu dostáváme k roku 2010, ten si ale, stejně jako plány na oslavu Silvestra či vztah k alkoholu, necháme až do silvestrovského pokračování. Šťastné a veselé!

VN: Kde a s kým oslavíš letošní Vánoce?

Navara: Vánoce oslavím s rodiči. Pokud nikdo z nás neonemocní, na Štědrý den netradičně odjedeme relaxovat do Jizerských hor, kde strávíme zhruba týden. Chalupu nemáme, budeme bydlet v penzionu. Předběžně počítáme s lyžováním na běžkách. Vrátíme se den před Silvestrem.

Láznička: Vánoce oslavím v Pamploně se svými soupeři, určitě mají připraveno mnoho dárků:-).

Markoš: Keďže priateľku mám v Indii, Vianoce oslávim s rodinou.

Cvek: Uprostřed lesa v gigantické stoleté chaloupce, s rodinou.

Vokáč: Štědrý den doma s televizí. Další dny obcházím pár blízkých lidí a přiživuji se.

Konopka: Letošní vánoce oslavím doma.

VN: Jak vypadá Tvůj Štědrý den? Vzpomeneš si na šachy? Dodržujete nějaké zvyky a tradice? Copak máte dobrého k večeři?

Navara: Mně dělá obecně problémy na šachy zapomenout! Tradic mnoho nedodržujeme. Stromeček a cukroví míváme, koledy z našeho repertoáru také nezmizely, ale asi před dvěma roky jsme se doma dohodli dokonce na zrušení dárků, všichni už jsme dávno dospělí a máme pocit, že více než dárky bychom potřebovali volný čas, společné zážitky a klid. V posledních letech se snažím o Štědrém dnu před večeří postit, ale déle než ten necelý jeden den bych to asi nevydržel. K večeři míváme například rybí prsty s domácím bramborovým salátem. Ještě bych mohl dodat, že loni jsem dopoledne byl na mši v kostele, ale odpoledne a večer jsem stejně strávil se svou ateistickou rodinou. (Sice jsem křesťan, ale určitě ne typický. Slovo "typický" se ke mně ale asi nehodí v žádném ohledu.) Letos asi dopoledne strávím balením věcí, které si vezmu do hor. Mám pocit, že se v mém životě trochu nešťastně stírá rozdíl mezi svátky a všedními dny, mezi prací a volným časem, takže si ze mne neberte příklad.

Láznička: K večeři bude určitě nějaká navarrská specialita (nenarážím na Davidovo kulinářské umění, jistě by dokázal připravit neméně lahodný pokrm), už se na ni moc těším.
Na šachy si tentokrát nejspíš vzpomenu, nejdéle asi 24. v 15 hodin, kdy začíná kolo.
Když jsem na Štědrý den doma, tak je to klasika. Nic nedodržujeme, pouze sníme kapra a předáme dárky:-).

Markoš: Ráno chodievame do kostola, potom chystáme večeru a zdobíme stromček. Keďže sa na Štedrý deň zvyknem postiť, obvykle sa neviem dočkať večere. Mávame kapustnicu a rybu so zemiakovým šalátom. Všetci strašne veľa telefonujeme a zdravíme sa s rodinou a kamarátmi. Vianočné pozdravy ale neposielam. Na čosi som si mal spomenúť...Ale čo to bolo? Už neviem...

Cvek: Vypadá normálně, ano, ano - kapr, bramborový salát, procházka atd. Již zmíněného kapra s br. salátem a pivem.

Vokáč: Vcelku normální pracovní den, pokud nepočítám oblíbené pohádky a dopolední výrobu hromady řízků s kotlem bramborové kaše, což průběžně likviduji celý den.

Konopka: Náš Štědrý den je běžný, asi jako ve většině jiných rodin. Sváteční atmosféra, na večeři kapr s bramborovým salátem. A hlavně nesmí chybět rybí polévka, tu mám nejradši a pro jistotu si ji i sám uvařím.

VN: Hrál jsi někdy o Vánocích na šachovém turnaji? Máš nějaký oblíbený Vánoční turnaj? Hrál jsi někdy přímo na Štědrý den? Vyhrál jsi někdy na Vánočním turnaji nějakou kuriózní cenu?

Navara: O Vánocích jsem na turnaji hrál už několikrát, ale na Štědrý den snad jen jednou, s Číňanem Ma Yu v nizozemském Groningenu roku 1999. Partie to byla velmi pěkná.
Přesnou evidenci si nevedu, ale mistrovství Čech mládeže se konala v nějakém takovém termínu.

Láznička: Viz výše. Můj oblíbený vánoční turnaj je ten, kde se mi daří. Tak doufám, že od konce prosince bude mým nejoblíbenějším turnajem o Vánocích Pamplona. Nic kuriózního si nevybavuji.

Markoš: Na Vianoce nehrávam šachy. Tuším raz či dvakrát som hral blicák na Štefana, ale tam šlo skôr o pitie vína než o čiernobiele záležitosti.

Cvek: Ne, Ne,Ne (volné partie ano), ne.

Vokáč: Pravděpodobně ano, ale musí to být už dávno a skleróza to zcela zakryla.

Konopka: Do roku 2003 jsem hrál téměř každý rok na nějakém Vánočním turnaji, od té doby nic. Až letos mě požádal Petr Velička, jestli bych ho nedoprovázel na Vánoční turnaj do Boblingenu. To býval dříve vyhlášený turnaj, já tam nikdy nebyl, takže jsem pozvání přijal. Navíc bych chtěl podpořit Péťu, který měl letos těžký rok.

VN: Jak by jsi zhodnotil svůj šachový rok 2009?

Navara: Určitě pozitivně, obzvláště ve srovnání s rokem 2008. V roce 2008 jsem se ocitl ve slepé uličce, ale letos jsem udělal velký krok vpřed.

Láznička: Celkem úspěšný. Průměrné výsledky střídaly nadprůměrné, žádného velkého nezdaru, tedy až na první 4 kola podzimní extraligy, si nejsem vědom.

Markoš: Neviem čo mám napísať. Som spokojný, ako každý rok. Videl som so šachom pár nových miesť, začal som trénovať, čo ma baví, hladom nehyniem. Slovom, všetko v poriadku.

Cvek: Jako výkřik Melkora v Lammothu.

Vokáč: Čím jsem starší, tím je to horší.

Konopka: Něco mi udělalo radost, něco mě zklamalo. Byl jsem rád, že jsem zahrál obstojně na MČR mužů v Děčíně. Zklamalo mě, že mužská reprezentace neskončila lépe na ME družstev v Novém Sadu. Potěšilo mě, že mí spoluhráči z Polabin bojovali tak srdnatě, že vyhráli první tři extraligové zápasy.Byl jsem rád, že Sněženky vrátily Machrům loňskou porážku. Ale bezkonkurenčně největší radost mi udělalo vítězné tažení Viktora Lázničky v Chanty Mansijsku.

Pokračování na Silvestra…

3x 9538x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
24.12.2009 19:18 | Autor neznámý

Redakci i čtenářům přeju zdraví a příjemné, klidné Vánoce.

24.12.2009 11:14 | Autor neznámý

David - Sbaleno? Okruh tazatelů by samořejmě mohl být širší, ale vycházel jsem především z mého ligového adresáře a přihodil pár sdílných přátel. Počet respondentů je podle mě tak akorát. Jiné otázky a (částečně) jiní tázaní vyšly včera v Šachovém týdeníku.

A teď hurá vařit zelňačku, pohodové svátky všem!

24.12.2009 11:00 | Autor neznámý

Příjemný vánoční článek! Nestálo by za to zeptat se i českých a slovenských reprezentantek?