Nemám nějaký vyložený šachový vzor.

10.12.2008 10:59 | Rozhovor

Rozhovor s Janou Jackovou se nám podařilo uskutečnit během zápasu Sněženky a Machři. Proč podařilo? Po slavném vítězství v prvním kole nad Anatolijem Karpovem se začala hrnou do Mariánských Lázní různá komerční média a televiz...

Rozhovor s Janou Jackovou se nám podařilo uskutečnit během zápasu Sněženky a Machři. Proč podařilo? Po slavném vítězství v prvním kole nad Anatolijem Karpovem se začala hrnou do Mariánských Lázní různá komerční média a televizní štáby s jediným cílem: Pozeptat se obou protagonistů na pocity po partii. Bleskově reagoval Blesk, který žádal o rozhovor telefonicky.
Šachová média tak musela chvíli počkat, ale i ten den nastal.

Byl Karpov tvůj šachový vzor?
Nemám nějaký vyložený šachový vzor. Ale určitě jsem z jeho partií při studiu šachu čerpala.

Když ses dozvěděla, že s ním budeš hrát, co ti proběhlo hlavou?
Při pomyšlení na jeho sílu hry, jsem si myslela, že to budou dvě nuly. Do první partie jsem šla s odhodlaním si zahrát a partii si užít, hlavně rychle neskončit.

Ale to se ti nakonec povedlo, akorát že v obráceném gardu!
Připravovala jsem se s Davidem Navarou na Caro-cann nebo na 1…e5. Karpov mě překvapil v zahájení hned dvakrát. Nejdříve volbou sicilské obrany, po té také zvolenou variantou se Sd6.

Kdy jsi při partii začla věřit ve vítězství?
Po vzetí na g5 jsem již věřila, že partii vyhraji.

Zazněla ale taktika na partii. Mohla jsi nabídnout rychle remízu. Bylo to v plánu?
Ano, takový pokyn opravdu existoval. Na druhou stranu si nejsem jistá, jestli bych se k nabídce remízy skutečně odvážila.

Jaký to je pocit, vyhrát s takovým hráčem?
Měla jsem skvělý pocit, ale nějakou velkou euforii jsem neprožívala. Z výhry mám samozřejmě radost, ale ještě mě více těší, jak jsem vítězství dosáhla.

Nejenom s Karpovem sis odbyla premiéru, ale i před kamerou domácích televizních stanic. Jak to na tebe působilo?
Samozřejmě na takovou publicitu nejsem zvyklá. Upřímně řečeno jsem ani nečekala, že moje výhra bude mít takovou odezvu.

Rozhovor pro nss.cz byl bez kamer, takže mohl být patřičně uvolněný. (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

Co říkáš na probíhající zápas Sněženek a Machrů?
Je to moje první zkušenost, hrát takto v dámském týmu proti veteránům. Jako tým Sněženek zápas prožíváme a chceme být lepší. Pomáhá nám příprava s Michalem Konopkou. Po kole si s holkama většinou popovídáme o čemkoliv...

Nejtěžší chvíle na turnaji?
Po úspěchu v prvním kole pro mě nastal kritický moment v druhém kole. Potvrdit dobrý start. To se bohužel nepovedlo, celkem zbytečně jsem prohrála s Uhlmannem. Vlastně jsem se porazila sama. Na druhou stranu to mělo pro další vývoj pozitivní efekt, uklidnila jsem se a do dalších kol jsem nastupovala uvolněně.

Přeskočíme na jiné téma. Jak hodnotíš vystoupení vašeho týmu na olympiádě?
Musím pochválit trenéry Lukáše Klímu a Petra Hábu. Příprava byla rychlá, jasná. Bohužel mé soupeřky volily jiná zahájení, než obvykle hrají. Olympiáda byla úplně jiná než ty předchozí. Jeli jsme s novým mužstvem, hrálo se na čtyřech šachovnicích, což je o jednu více. Partie se musely hrát naplno, podmínka do třiceti tahů žádná remis někdy svazovala. Dále když se hraje na zápasové body, je vše úplně jiné. V závěru nám již trochu docházely síly.

Jak hodnotíš svoje vystoupení?
Se svým výkonem jsem byla spokojená, radost mi udělalo vítězství nad Viktorií Cmilyte.

Popovídaly jste si tady v Mariánkách s Viktorií o své vzájemné partii?
Dá se říci, že ano. Na večeri po prvním kole mi Viktorije povídá: "V Drážďanech mě prohra s tebou mrzela, když si ale dnes porazila Karpova, už mě to vůbec nemrzí."

Jako další se hlásila ČT. Jana Jacková analyzovala partii s Karpovem pro pořad V šachu (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

2x 2752x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
10.12.2008 12:08 | Autor neznámý

Článek se objevil i na iDnes: sport.idnes.cz/zeny-ve-sportu-snezenky-opet-prohraly-s-machry-f51-/sporty.asp?c=A081207_220933_sporty_rou

10.12.2008 11:59 | Autor neznámý

Chtěl bych se Džekiny zeptat, jestli bude hrát Litomyšl? A kolik tak odhaduje, že s ní přijede TV štábů? Popř. Už má svého vlastního paparazziho? :)