Silvestrovské povídání

31.12.2009 07:02 | PF 2010

O Vánocích jsme Vám slíbili pokračování povídání s našimi předními šachisty. Kde a s kým slaví dnešního Silvestra? Jak jsou na tom s alkoholem? Kdo s ním má aktivní skóre? A co silvestrovské šachové turnaje? A předsevzetí? K...

O Vánocích jsme Vám slíbili pokračování povídání s našimi předními šachisty. Kde a s kým slaví dnešního Silvestra? Jak jsou na tom s alkoholem? Kdo s ním má aktivní skóre? A co silvestrovské šachové turnaje? A předsevzetí? Který z velmistrů se hodlá stát vegetariánem? Poměrně rozdílné názory jsou na to, kdo bude vládnout šachovému světu v roce 2010 - Anand, Topalov, Carlsen, Ivančuk, Iljumžinov či nedostatek financí?
Hodně zdraví, štěstí, pohody a radosti nejen ze šachové hry Vám do roku 2010 přeje redakce NSS!

VN: Kde (a s kým) oslavíš letošního Silvestra? Hrál jsi někdy šachy na Silvestra?

Navara: Na Silvestra jsem určitě hrál na přelomu let 2007/2008 v italském Reggio Emilia. Pak určitě také na zmiňovaném mistrovství Čech do 12 let na přelomu let 1993/1994 (nejsem tak starý, hrál jsem ve vyšší kategorii) a ještě v roce 2004 na povánočním turnaji v Krakově.

Láznička: Silvestra oslavím v Madridu, zřejmě na Plaza de Espańa, kde mně bude dělat společnost Don Quijot a Sancho Panza, nehledě na to, že jsou vytesaní do kamene. Parkrát jsem na Silvestra hrál nějaký blicák, letos nic neplánuju.

Markoš: Na Silvestra budem na horách s kamarátmi. Teším sa na nich, a teším sa i na sneh.

Cvek: Oslavím ho společně s přítelkyní a její rodinou. Ne, pouze volné partie.

Hába: Silvestra také většinou slavím doma. Hrát partii na Silvestra mi nepřipadá až tak mimořádné, i když jsem hrál maximálně jednou. Zato si vzpomínám, že jsem jednou musel hrát 1. ledna ráno. To už šlo do tuhého.

Vokáč: To se ještě uvidí. Na turnajích se o Silvestra hraje běžně, třeba v Litomyšli, nebo se mi vybavuje Münster 1989. A také bývaly silvestrovské blicáky.

Konopka: Silvestra oslavím zase doma, to už se z turnaje vrátíme. Na Štědrý den jsem myslím nikdy nehrál, ale na Silvestra určitě mnohokrát. Některé Vánoční turnaje se přehouply přes 31. prosince do Nového roku, takže na Silvestra se určitě hrávalo. Vzpomněl jsem si na jednu zajímavou akci, která se sice nehrála 31.12, ale 1.1. Konkrétně 1.1. 1994. Hráli jsme tehdy s Honzou Votavou na Vánočním turnaji v Berlíně (byli jsme tehdy členy známého berlínského klubu Kreuzberg) a 1.1. se pořádal novoroční turnaj v bleskovém šachu - otevřené mistrovství Berlína. Systém soutěže byl dost originální. Dopoledne se hrálo po celém Berlíně několik kvalifikačních turnajů. Odpoledne jsme jeli na úplně jiné místo hrát semifinálovou skupinu. A večer se hrálo v centru Berlína v šachové kavárně "En passant" finále o 10 lidech, přičemž první dva hráči pak spolu hráli zápas o zlato a třetí a čtvrtý si to rozdali o bronz. Pamatuji se, že tehdy hráli Rabiega, Muse, Tischbierek, Stern, Poldauf, Kaliničev, Pančenko a mnozí další známí hráči. Bylo to show.

VN: Co Ty a alkohol?

Navara: Vídáme se jen velmi sporadicky a setkání obvykle končí krátkými remízami. Naposledy jsem alkohol porazil koncem května, když jsem na slavnostní večeři převrhl sklenici se zbytkem červeného vína. Alkohol mě zatím naštěstí neporazil, takže mám mírně aktivní skóre. Kdybych měl mluvit vážně, tak jsem téměř úplný abstinent. Přesto v restauracích obvykle snadno přejímám náladu svého okolí.

Láznička: Nerozumíme si.

Markoš: Pijem hlavne víno, a rád. (Biele z Moravy, najradšej.) Už veľmi dlho som sa ale neopil.

Cvek: Zeptejte se alkoholu:). Bejvávalo, nyní téměř abstinent s téměř permanentní chutí na pivo.

Hába: Při posezení s přáteli je alkohol přítomen.

Vokáč: Pivo nechám nepřátelům, jinak - co nabízíš? Od svých osmnáctin znám svou míru, včas přecházím na nealko.

Konopka: Decentně a s mírou...

VN: Máš nějaké předsevzetí do roku 2010? Myslíš, že ho dokážeš splnit?

Navara: Rád bych někdy konečně úspěšně dostudovat, už je načase! Pokud ale jde o plnění předsevzetí, mám poměrně slabou vůli a má lenost už pár let roste s věkem. Loni jsem si předsevzal netrávit tolik času u internetu, ale nepodařilo se mi to uskutečnit.

Láznička: Zatím mě žádná nenapadají. Obvykle si ani žádná novoroční nedávám, dělám to průběžně.

Markoš: Áno, chcel by som skúsiť byť nejaký čas vegetariánom. Ako to dopadne, to ukáže čas. V každom prípade nejako fanaticky lámať svoju vôľu nebudem.

Cvek: Mám jich haldu,se uvidí.

Hába: Předsevzetí nedělám, tedy neplním.

Vokáč: Žádné si nedávám, bylo by to zbytečné.

Konopka: Zatím jsem si žádné předsevzetí nedával, předpokládám, že tak učiním 31.12.

VN: Kdo podle Tebe bude šachovému světu kralovat v roce 2010?

Navara: Jednoznačně prezident Iljumžinov. V turnajích asi Magnus Carlsen a mistrem světa se možná stane GM Topalov.

Láznička: Ratingově Carlsen, mistrem světa bude Anand.

Štoček: I v roce 2010 budu držet palce Ivančukovi. Z nynějších aktivních hráčů hraje dle mého názoru nejzajímavější a nejpřínosnější, a díky těmto okolnostem i nejkvalitnější, šachy.

Markoš: KAlkulujem, že KArlsen s KAsparovom.

Cvek: Carlsen a nejenom v roce 10, mimochodem bude králem bez koruny a žezla.

Hába: Kralovat v roce 2010 bude vítěz zápasu v Sofii.

Vokáč: Nedostatek financí.

Konopka: Jak je ta otázka myšlena? Buď zda se udrží Magnus Carlsen na postu světové jedničky podle ratingu, nebo kdo vyhraje zápas o titul Anand - Topalov? Tipnul bych si, že Carlsen zůstane v tomto roce jedničkou a že Anand udrží titul, i když to nebude mít v Sofii vůbec jednoduché.

VN: Co očekáváš od roku 2010 v ČR? Myslíš, že se Tě dotkne snižování rozpočtu ŠSČR? Dá se s tím něco dělat?

Navara: Někdo říkal, že je dobré být připraven na nejhorší a doufat v nejlepší, ale tady to je stejně jenom fráze. Nijak zvlášť se tímto tématem nezabývám. Finančním otázkám jsem nikdy příliš nerozuměl a kromě toho hraji často v zahraničí. Mám pocit, že tato otázka se více týká jiných lidí, já přeci jen hraji více turnajů v cizině a nejsem na přísunu peněz z Šachového svazu existenčně závislý.

Láznička: Bez očekávání. Nepředpokládám žádné rozpočtové doteky. Dá se nesahat.

Markoš: Som jedným z tých šťastných ľudí, ktorých rozpočtové problémy vášho zväzu vrásky nerobia. Ale nemyslite si, máme svoje rozpočtové problémy...

Hába: Od roku 2010 neočekávám nic zvláštního. Od šachového svazu očekávám velmi málo. Dříve sporadické akce možná vymizí úplně.

Cvek: Zatím nic, určitě, nevím.

Vokáč: Můj skepticismus je pověstný. Ale extraligový titul urveme. Snižování rozpočtu se dotkne každého. Určitě se s tím dá něco dělat, jde o to kdo a co.

Konopka: Ze snižování rozpočtu ŠSČR mám obavy. Prioritou by mělo být zajištění reprezentace na olympiádě 2010 v Chanty Mansijsku a na ME jednotlivců v Rijece. S ostatními akcemi to ale zatím vypadá nejistě. Byl bych velmi nerad, kdybychom kvůli tomu přišli o účast na Mitropě.

5x 8793x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
01.01.2010 08:56 | Autor neznámý

Do nového roku přeji Všem redaktorům i čtenářům hodně radosti,
protože ji budete potřebovat na ty všední starosti.
Také Vám přeji hodně síly, taky pevný krok,
ať je dobrý a úspěšný tenhle nový rok!
 
P.S. A taky trochu vtipu a nadhledu při komentářích.

01.01.2010 00:11 | Autor neznámý

Všechno nejlepší v novém letošním roce 2010 přeji. A mám první příspěvek v roce 2010 :-)

31.12.2009 14:49 | Autor neznámý

Ta krátká remíza se mi tam prostě hodila pro doplnění. Klíčové je slovo krátká, chtěl jsem naznačit určitou bezvýznamnost a letmost těchto setkání s alkoholem.

Jinak jsem v rychlosti přehlédl jednu otázku a zapomněl napsat, že Silvestra strávím doma. Teď už to sem psát nebudu :-).

31.12.2009 13:31 | Autor neznámý

Připojuji se k panu "EXOTovi".

A jenom nevím, co je to ta "remíza" s alkoholem? Něco jako "Dobří holuby se vracejí"?

31.12.2009 11:04 | Autor neznámý

Všechno nejlepší do nového roku pro všechny, kteří mají rádi šachy a pro team NŠS, který dělá vše proto, aby je měli ještě raději. :-) Díky za všechno!