Narozeniny oslaví výstavou

02.11.2010 05:43 | Fotografie

Dva roky spolupráce s fotografem Vladimírem Jagrem (viz foto) završuje náš server výstavou vybraných portrétů světových šachistů, které na turnajích zachytil svým objektivem. Vernisáž výstavy bude v rámci zahájení nového roční...

Dva roky spolupráce s fotografem Vladimírem Jagrem (viz foto) završuje náš server výstavou vybraných portrétů světových šachistů, které na turnajích zachytil svým objektivem. Vernisáž výstavy bude v rámci zahájení nového ročníku extraligy, spolu s přednáškou a simultánkou GM Lubomíra Kaválka, 5.11. 2010 v Grandhotelu v Novém Boru.
Fotografie ze šachů nepublikuje Vladimír Jagr jen na našem serveru, je také dvorním fotografem Pavla Matochy na jeho akcích „Sněženky a machři“ v Mariánských Lázních a ČEZ Chess Trophy v Praze, kde fotil zápasy Navara - Ivančuk a Navara - Polgárová. Spoustu fotografií rovněž otiskl Břetislav Modr se svém časopise Šachinfo. Je třeba zmínit, že jeho fotografie prorazily i do světa, pravidelně se objevují na zahraničních šachových serverech jako je Chessbase, Chessvibes, New in Chess nebo Echecs a nově i na Azerisport.

Lubomír Kaválek odstartuje v Novém Boru extraligovou sezonu

Následující víkend (5. – 7. listopadu) startuje v Novém Boru extraligová sezona 2010/2011. Jste srdečně zváni na slavnostní zahájení s hostem Lubomírem Kaválkem, které proběhne v pátek 5. listopadu od 17.00 hodin. (viz. program níže)

Program - termín 5. – 7. 11. 2010

pátek 17.00 – otevření výstavy fotek Lubomírem Kaválkem a Vladimírem Jagrem
pátek 17.30 – přednáška Lubomíra Kaválka
pátek 19.00 – simultánka Lubomíra Kaválka

sobota 10.00 – kolo extraligy
sobota 12.00 – komentování kola Lubomírem Kaválkem a Markem Vokáčem

neděle 10.00 – kolo extraligy
neděle 12.00 – komentování kola Lubomírem Kaválkem a Markem Vokáčem

Rozhovor s Vladimírem Jagrem

Jak se díváš na naši spolupráci s odstupem času?
"Začátky byly krušné, nezapomeň, že jsem ryzí fotograf amatér, není snadné skloubit zaměstnání a focení šachů. Cestování na turnaje, vlastní focení a pak následné zpracování fotek zabere spoustu času. Nejhorší však v začátcích bylo zvyknout si na extrémně špatné světelné podmínky v hracích sálech a naučit se v prostředí orientovat. Fotograf naráží na různá omezení jako je třeba možnost fotit s bleskem jen prvních 10-15 minut při zahájení partií. Navíc závěrka zrcadlovky dělá při expozici hluk, takže se nedá fotit ani bez blesku. Je to mrzuté, protože nejlepší fotky by byly v závěru partií, kdy šachisté dělají skvělé „obličeje“. Ale chápu, není možné ve vypjatých momentech rušit hráče blýskáním nebo cvakáním fotoaparátu."

Proč jsou tvoje fotky ze šachů jiné, než fotky, které běžně na serveru používáme?
"To má několik důvodů. Fotím digitální zrcadlovkou, to je základ. Kompaktním fotoaparátem nebo mobilem kvalitní fotku neuděláš. I když ty máš hodně dobrý ultrazoom Panasonic, nevyrovná se digitální zrcadlovce, kterou fotím. Pak taky umím fotky zpracovat, připravit pro web a hlavně fotím šachy rád :)."

Čím vlastně fotíš?
"Fotím zrcadlovkou Pentax K20, ale to není až tak podstatné, důležité jsou používané výměnné objektivy. Hlavní objektiv, který nejčastěji používám je profesionální portrétní objektiv 28-75/2,8. s tímto sklem fotím většinu záběrů. Na celkové pohledy do hracích sálů používám širokoúhlý objektiv 16-45/4. Skvělou práci rovněž dělá špičkový systémový (přídavný blesk) Pentax AZ- 540FGZ, bez kterého by většina fotek vůbec nemohla vzniknout. Vyskakovací blesk na fotoaparátu nemá takový výkon, aby kvalitně vysvítil scénu a nastavil parametry expozice, jak potřebuji."

Fotografii GM Vlastimila Horta uvidíte na výstavě

Na turnajích tě vidím pořád u notebooku dělat fotky, jak vlastně tvoje práce pro náš server probíhá?
"Nafotím v inkriminovaných deseti minutách spoustu záběrů (cca70), pak vyberu snímky nejlépe doplňující budoucí psanou reportáž a rovněž snímky, které později věnuji šachistům. Potom zasednu na několik hodin k počítači a vyrábím fotky. Je to většinou dvojí práce, jinak zpracovávám fotky pro server, jinak pro tisk v časopisech. Naučil jsem se dělat fotky pro jednotlivé uživatele na míru. Editování fotek je piplačka, odstraňuji na fotkách v počítači všelijaké odlesky, pupínky..."

Z fotek je zřejmé, že tě šachy baví...
"Je výhodou, že šachy, i když nevalně, hraji. Mám rád turnajovou atmosféru, se spoustou šachistů jsem se skamarádil a v zákulisí je dobrá zábava.
Škoda, že jsou šachy na okraji zájmu sdělovacích prostředků. Novináře a tím pádem i fotografy renomovaných periodik šachy nezajímají, a proto špičkoví sportovní fotografové šachy nefotí. Nejsem umělecký fotograf, snažím se mít fotky technicky dobře, přiblížit hráče a atmosféru turnaje čtenářům. Všechny portréty na výstavě jsou momentky ze zápasů, jen portrét Vlastimila Horta je stylizovaný a nasvícený studiovým světlem."

Fotíš i něco jiného než šachy?
"Tak jako každý fotograf. Občas vyfotím nějakou krajinku, rád fotím jen tak na ulici… Mám malý ateliér, ve kterém příležitostně fotím portréty a módu."

Kromě focení taky napíšeš občas nějaký rozhovor se šachisty.
"Na větších akcích, kde jsem delší dobu, se snažím reportáže doplnit o rozhovor s nějakým zajímavým hráčem, či hráčkou. Využívám toho, že se obstojně domluvím rusky, tak si vybírám rusky mluvící šachisty, jako byl Tejmur Radžabov, Vasilij Ivančuk, Jurij Drozdovský, Azarová nebo Anna Ušenina. Příjemná spolupráce na rozhovoru byla třeba se slovenskou reprezentantkou Zuzanou Borošovou. Rozhovory mám pochopitelně předem připravené, hlavně odborné šachové otázky předem konzultuji s některým z našich klubových velmistrů."

Na závěr nám nezbývá nic jiného, než poděkovat a zároveň popřát vše nejlepší k narozeninám. Můžeme věřit, že slovo „završuje“ v úvodní větě neznamená zakončuje?
"Ne, nekončím! Těším se na další focení, už 20. 10. odjížďím do Mariánských Lázní fotit nový ročník turnaje " Sněženky a machři"."

3x 9008x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
02.11.2010 21:49 | Autor neznámý

Umí pěkně vyfotit i mne, a to je fakt náročný úkol.

02.11.2010 16:44 | Autor neznámý

Focení je samostatná věda, taková ta kde platí, „čím víc toho o focení  vím, tím víc jsem se svými fotografiemi nespokojená“  a focení portrétů je vůbec předmět sám pro sebe. Kvalita fotografií p. Jagra je očividná, velká škoda, že mě od Nového Boru dělí téměř 360 km, tu výstavu bych velmi ráda viděla a docela jí  novoborákům závidím.

02.11.2010 09:07 | Autor neznámý

Vláďa má krásné fotky a hlavně pak cit/čuch odfotit správnou situaci/grimasu :) 

Na výstavu se velmi těším!