Czech Open po třech kolech a rozhovor se Sergejem Movsesjanem

27.07.2021 08:24 | Domácí zprávy

Hlavní turnaje festivalu Czech Open 2021 mají za sebou svoji první třetinu. Z celkových devíti kol byla sehrána úvodní tři. Ve velmistrovském turnaji PARDUBICE OPEN je na čele šestice hráčů s plným počtem tří bodů.

Z největších favoritů prozatím neztratil jen dvojnásobný vítěz a největší favorit GM Liviu-Dieter Nisipeanu z Německa, který předvádí prozatím suverénní výkon. Tři body má na svém kontě také další německý účastník, mladý mezinárodní mistr Roven Vogel. Vybroušenou technikou a zkušenostmi měl v úvodních kolech nad svými soupeři navrch ukrajinský velmistr Gennadi Gutman. Ani Češi nezůstali v úvodních kolech stranou, ba právě naopak. Výborně hraje IM Vojtěch Zwardoň, stejně jako zástupci mladé generace – úřadující juniorský mistr ČR, FM Richard Mládek a třináctiletá naděje českého šachu, Jáchym Němec. Druhý nasazený GM Jiří Štoček, vítěz Czech Openu 2019, ztratil půl bodu remízou s další českou nadějí, FM Jakubem Kůsou. Vůbec se prozatím nedaří gruzínskému velmistrovi Jobavovi, který má po třetím kole na svém kontě pouhý jeden bod – i to svědčí o vysoké úrovni pardubického klání.


Výsledky jsou k nalezení na chess-results.Tři kola mají za sebou taktéž dva další hlavní turnaje - MOTORGAS OPEN, otevřený ratingový turnaj a GASCO OPEN, otevřený ratingový turnaj.

MOTORGAS OPEN hraje 149 hráčů ze 13 zemí. Devět hráčů  MOTORGAS OPEN má na kontě plné tři body, mezi nimi i čtveřice českých zástupců – Aleš Novák z ŠK Bohemia Pardubice, Petr Paldus z ŠK SLAVIA Liberec, Branko Husárik z ŠK JOLY Lysá nad Labem a FM Josef Lys ze Sokola Brušperk.

GASCO OPEN se účastní 121 hráčů z 10 zemí. Osm hráčů GASCO OPEN má na čele tři body, z toho čtveřice Čechů – Petr Jouza ze Sokola Lázně Bohdaneč, Tomáš Gloser z Šachového klubu Lípa, Jakub Morávek z TJ KRALUPY a Iva Petirová z Šachového klubu Jičín. 

Celkově se hlavních turnajů festivalu Czech Open 2021 účastní 419 hráčů. 

Výsledky MOTORGAS OPEN jsou k nalezení na chess-results.

Výsledky GASCO OPEN jsou k nalezení na chess-results.


Pondělní dopoledne na festivalu patřilo otevřenému bleskovému KO turnaji SLUŽBY MĚSTA PARDUBIC OPEN. 

48 hráčů z 11 zemí bojovalo v základní části o postup mezi nejlepších osm, kteří následně KO systémem bojovali o celkové vítězství.   Výsledky základní části najdete zde

Nástrahy KO systému nejlépe zvládl FM Wojciech Reza z Polska a stal se tak vítězem SLUŽBY MĚSTA PARDUBIC OPEN. Druhé místo obsadil Matěj Půlpán z 2222 ŠK Polabiny a třetí příčka patří polskému FM Arkadiuszu Skawinskému. Čtvrté místo patří IM Milanu Žůrkovi, vítězi velmistrovského turnaje Czech Open z roku 1998!

Kompletní zpravodajství z festivalu, fotogalerie, propozice, online přenos a další informace naleznete na webu Czech Open.

Rozhovor se Sergejem Movsesjanem, trojnásobným vítězem hlavního velmistrovského turnaje festivalu Czech Open. 

Sergeji, letos ses během festivalu Czech Open zúčastnil pouze rapid turnaje, jaký je důvod? Fanoušci by Tě jistě rádi viděli i v hlavním turnaji…

Letošní kalendář se skládal opravdu obtížně, takže bohužel na termín hlavního turnaje jsem již s předstihem naplánoval jiný program, ale alespoň turnaje v rapid šachu jsem se chtěl zúčastnit. Jsem rád, že se i letos podařilo zajistit kvalitní účast.

Covid se jistě citelně dotkl i profesionálních šachistů a nejspíše ani Ty nebudeš výjimkou… 

Je pravdou, že se velká část šachových turnajů přesunula do online prostředí, které mě osobně zas až tolik nevyhovuje. Doufám, že nejen během prázdnin se „živé“ turnaje vrátí do popředí a na tuto dobu budeme jednou jen vzpomínat, jako na něco mimořádného. Turnaje i ligy nám všem samozřejmě citelně chybí. 

Jako jediný jsi dokázal zvítězit v „áčku“ Pardubic třikrát, co to pro Tebe znamená? Prozradíš nám tip na letošního vítěze?

Pro mě jsou Pardubice výjimečným místem i turnajem, velkou část šachové kariéry mám spojenou právě s Pardubicemi. Jako tip na letošního vítěze mám hráče, který mě dorovná v počtu vítězství v tomto legendárním openu. Ponechám na čtenářích, o koho se může jednat…☺!!   

 IM Petr Pisk, tiskový mluvčí Czech Open 2021


1x 1538x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
27.07.2021 21:41 | giocozo

Tak Sergeji, tvůj tip je po dnešním kole ohrožen. ;)