Rozhovor s panem Jaroslavem Svobodou

05.11.2022 07:21 | Rozhovory

Přinášíme vám rozhovor s panem Jaroslavem Svobodou, majitelem Czech Inn Hotels - řetězce 26 hotelů a restaurací a také vášnivým šachistou.

Pan Jaroslav Svoboda je (také) majitelem "šachového hotelu" Don Giovanni. Jistě si každý vzpomene kolik šachových (velko) akcí se zde událo. Nezapomenutelné je například vítězství mladého Alirezy Firouzji na druhém ročníku Prague International Chess Festivalu v roce 2022. Pan Svoboda hraje za pražský tým GROP.

Více informací o panu Svobodovi zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Svoboda_(hoteli%C3%A9r)

Co pro Vás znamenají šachy?

Radost. Šachy mě baví - hlavně v zimě, kdy není tolik možností sportovat či trávit čas někde v přírodě. Je to radost z "vyřešení" nějakých pozic (šachy jsou trochu umění), je to radost z úspěchu (šachy jsou trochu sport). Je to dlouhověká záležitost - vždyť v našich pražských soutěžích je věkový průměr asi tak 70 let :-) 

Kde vidíte největší přínos šachu? Proč vlastně hrát šachy?

Šachy žádný "přínos" nemají. Myšleno jako pro práci či studijní výsledky či dokonce peníze (tam je to v 99,99% silně záporné :-)).
Kdo hodně trénuje a hraje šachy - tak se zlepší v šachu, v ničem jiném.
Snad jen schopnost soustředění - takovéto, že vedle vás může vybuchovat bomba a Vy 5 minut dokáže soustředěně dělat něco jiného - zvládání stresu. Ale jaký přínos mají krásné obrazy nebo že se jdete ráno hodinu proběhnout? To Vám přece dělá obrovskou radost a o tom je život také.

Trénujete, hrajete, máte nějaké hráčské ambice nebo hrajete "jen" pro radost?

Náš klub (GROP Praha) je klub anglického typu. Scházíme se, pijeme víno - šmrdláme soutěže družstev - je to radost, když tedy náš web má adresu HLAVNEVYHRAT.cz . Náš pan předseda Klaus je na tohle pes.:-) 

Máte nějaký šachový sen? Ať už jako hráč nebo jako organizátor, či jinak, spjato s šachem?

Vybudoval jsem z nuly největší českou hotelovou společnost Czech Inn Hotels - máme přes milion přenocování ročně. Mám sen se posunout nahoru i z hlediska Evropy. 
V šachu jsem realista - začal jsem pozdě - budu hrát II. a III. třídu v Praze, občas zaskočím do I. třídy do našeho Céčka.

Když hrajete partii, máte z toho nervy? Snášíte herní stres dobře?

To je moje silná stránka. V zápase jsem lepší než na tréninku. 

A co nepříjemná prohra? Dokážete to hodit za hlavu nebo večer pak z toho nemůžete usnout?

Nesnáším porážky, ale vím, že nemám čas na odstraňování příčin - tak se přes to přenesu a jdu příště vyhrát. 

Spousta šachistů je pověrčivých (já také), máte také nějaké své talismany a rituály před partií?

Většinou přiletím z hotelů na partii a jsem rád, že mi někdo půjčí propisku. Zaříkávání a duchovní pohovor s oblíbeným šachovým medvídkem :-) nestíhám.

A hrajete online? Patříte mezi ty šachisty, co "tam musí být každý den"?

Ne. Šachy jsou pro mne kontakt s lidmi. Nemám ani žádný šachový program - vůbec mě to nezajímá.
To je jako bych byl cyklista a věděl, že na motorce se dá trať projet mnohem rychleji. Dá - a co jako?

Šachy se hrají ve Vašich hotelích, jaké to je, jaký máte z toho pocit? A jaký turnaj se Vám nejvíce líbil?

Většinou mě ukecá Petr Boleslav, který pro nás pracuje v managementu. Z komerčního hlediska je to pro nás vždy ztráta - oproti zaplnění hotelu normální klientelou. Ale zase mám šachisty rád - jsou to klidní hosté. 

Jste kapitánem šachového týmu, jaké to je? Poslouchají hráči? Není to někdy o nervy? :-)

Řídím stovky zaměstnanců - tak jsem otrlý,  i když  ... s šachisty to není lehké.
Přidám historku: Opravdu pracuji 12 hodin denně, často o víkendech - večer jsou často jednání, když třeba přebíráme konkurenční hotel ... No a samozřejmě - do toho  ještě udělat sestavu atd. není zrovna lehké. Tak jsem jednou (ještě před covidem), když vyšel kalendář soutěže - hráčům týmu před Vánoci přeposlal rozpis, vyžlutil naše zápasy a udělal sestavu na první kolo v lednu.

A jeden hráč, který už je v penzi a má naprosto kulový co na práci - mi odepsal "předběžně ano, ale ještě mi to prosím v lednu připomeň" :-):-)

Který šachista světové třídy na Vás udělal největší dojem?

Vlastimil Hort, je to skvělý šachista i mimořádně kvalitní člověk, velmi si cením našeho dlouholetého přátelství! Hodně fandím taky Harimu a Davidovi!  

A se kterým nejsilnějším šachistou jste hrál naživo? A jak to probíhalo?

Hraju občas s Vlastimilem Hortem, který za náš klub hrával a vždy u nás spí, když je v Praze.
No a jak to probíhalo - asi jako byste si šel zaboxovat s Mikem Tysonem. :-) 

Kdybyste si mohl vybrat, s jakým hráčem minulosti (za celou historii šachu) a současnosti byste si chtěl zahrát?

Nejradši hraju s hráči, kteří mají podobnou úroveň jako já. 

Moc děkuji za rozhovor

 Robert Cvek
13x 3848x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kapucínek
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 05.11.2022 22:53

RW
Rozhovor se mi líbil. Také patřím k dle mě početné komunitě rekreačních šachystů, které to baví. Ale současně i chápou, že pro ně to není vrchol života.
+0 /-1 | 05.11.2022 22:37

RW
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 05.11.2022 22:37

VojtaTelekes

Pana Svobodu neznám, ale jeho názory mi jsou tedy hodně proti srti... samozřejmě hlavně ten, že šachy nic do života nedávají... mě to velmi pomáhá v životě, vidím věci jasněji, umím lépe plánovat, předvídat . Že šachy nic nedávají to je takový nesmysl, že ani nevěřím, že to někdo řekl :-) Dále to raději nekomentuji. 

+5 /-0 | 05.11.2022 10:37

PanPohoda

Šachy též zpomalují stárnutí mozku a oddalují nástup některých onemocnění mozku.

+5 /-0 | 05.11.2022 12:06

Petr Koutný

Vojto upřímně pro většinu lidí na tomto světě, šachy nejsou středobodem vesmíru. Tak to je a upřímně, mají pravdu. 

+3 /-0 | 05.11.2022 11:29

VojtaTelekes

Petře, to s tebou samozřejmě souhlasím, každý máme něco :) Ale tvrdit obecně, že šachy nic nedávají .. mě pomáhají prostě . Jen sem to musel napsat..tak jak to cítím :) 

+2 /-0 | 05.11.2022 12:05

žaba

Ta debata o tom, co šachy dávají nebo ne, je taková zvláštní. Šachy jsou intelektuální činnost, a tak by člověka měly trochu rozvíjet, stejně jako hudba, čtení knih a pod. Mně se ale líbí to, co snad jako první řekl Anand: šachy jsou způsob života (zde bych jenom dodal, že pro někoho jsou podstatná část života a pro někoho vzácné rozptýlení). Stejně tak se můžete ptát, co mi dává "jízda na běžkách". Je to prostě způsob, jak strávit příjemně část dne a být zdravější. Stejně bych to viděl se šachami.

Zase je pravda, že poměrně nedávno se zmiňoval jiný extrém: že schopnost hrát dobře šachy je autentickým měřítkem studijních předpokladů, zejména se v této souvislosti zmiňovala matematika. To si nemyslím. Vím o silných šachistech (2200+), kteří nedostudovali MatFyz a o průměrných šachistech (řekněme 1600 až 1900), kteří se úspěšně živí čistou matematikou.

+8 /-1 | 05.11.2022 14:14

PanPohoda

Víno a šmrdlání. To je sympatický přístup k věci.

+1 /-1 | 05.11.2022 12:04

Agent Voňavka

Malý detail: Pan Svoboda rozhodně není majitelem hotelu Don Giovanni. Jenom ho provozuje, ale jinak patří úplně někomu jinému. A ty jeho slova o šachách a srovnání s obrazem či během, to taky není dvakrát povzbudivé. To si možná do budoucna šachisté rozmyslí, zda si turnaj v Don Giovanni příští rok zahrají. Já to rozhodně v plánu nemám :-))) .

+3 /-1 | 05.11.2022 06:54

Petr Koutný

Malý detail, srovnáí obrazu s šachovou hrou mi přijde naopak jako dost dobrý až neuvěřitelně pravdivý. 

+2 /-1 | 05.11.2022 07:18

Agent Voňavka

Já malovat neumím, nikdy mě to nebavilo a nikdy jsem to ani neuměl obdivovat. Ale to neznamená, že bych to veřejně odsuzoval a nikomu nedoporučoval :-)

+1 /-0 | 05.11.2022 07:30