Rozhovor s José Raúl Capablancou z roku 1932

01.06.2022 05:48 | Rozhovory

V tomto rozhovoru z roku 1932 mluví o Aljechinově údajné neochotě čelit jemu, nejlepším hráčům na světě, penězům v šachu a důležitosti naučit se hru jako dítě.

 - rozbor partie Marshall vs Capablanca z Robert a Petr šachy - 

Kdy se bude hrát mistrovství světa v šachu? Zeptal jsem se Capablancy, který je nyní v New Yorku. A ten slavný šachista mi řekl:

"Kdykoli Aljechin bude chtít."

Jak to myslíte? 

Protože jsem ho vyzýval poslední čtyři roky, od doby, kdy vyhrál šampionát, a nikdy se nerozhodl mou výzvu přijmout. Neříká mi ne, ale mistrovství se nekoná. Skrývá se za výkladem pravidel šachu. Představte si, tato pravidla jsem vytvořil já! Vyvolává jednu záminku za druhou, čímž zdržuje zápas, aniž bych mu mohl čelit přímo.

Loni řekl, že souhlasil s tím, aby se zápas konal mezi 15. srpnem a 15. zářím, buď v New Yorku, nebo v Havaně, ale musíte pochopit, že to byla záminka, protože v tu roční dobu tam nikoho šachy nezajímají. 


Co dál?

Nezbude nic jiného, ​​než vybrat cenový fond ve výši dvanácti nebo patnácti tisíc dolarů, a když se peníze vyberou, přimět ho, aby přišel na zápas. Doposud si veřejnost mohla myslet, že ve skutečnosti uplatňuje legitimní právo podle mezinárodních šachových pravidel, která říkají, že „mistr světa má právo určit termín příštího zápasu“, ale už ne. Teď už všichni chápou, že se zápasu se mnou vyhýbá.

Neexistuje nějaká šachová federace, která by určila podmínky zápasu?

Schází nám federace, která by měla dostatek pravomocí, aby těmto věcem zabránila. V Haagu ve skutečnosti existuje jakási komise, která však nemá morální sílu ani pravomoc přijmout nezbytná donucovací opatření, aby k případům, jako je tento, nedocházelo.

Jste si tak jistý, že znovu vyhrajete šampionát?

Jsem. Zejména proto, že vím, že jakmile Alekhine prohraje prvních pár her, bude demoralizován. To se stalo starému Laskerovi, když jsem ho porazil v šampionátu.

Proti kolika hráčům nejvíc jste hrál simultánku?

V únoru 1922 v Clevelandu. Hrál jsem proti 103 hráčům. Vyhrál jsem 102 her a jednu remizoval. Ale to byla náhoda. Je to stejné, jako kdybyste vyskočili z tohoto okna a dostali se bez zranění na ulici. Bylo tam zastoupeno celé Ohio a byli tam hráči ze všech společenských vrstev a bylo to velmi zajímavé. 
Další velmi zajímavá akce se odehrála v Manchesteru, kde jsem hrál proti třiceti vybraným hráčům.


Kdo jsou nejlepší šachisté na světě?

Slované. Nevidíte, že jim zima a povětrnostní podmínky pomáhají? Proto jsou Rusové všichni dobří hudebníci a dobří šachisté. Vedou život v ústraní kvůli chladu a jejich povahy jsou koncentrované. Jsou abstraktní, ne konkrétní.

Jak se vyvíjely vaše šachové dovednosti?

Můj otec hrál šachy a já jsem ho sledoval, jak hraje, a aniž bych věděl jak a proč, hned jsem se to naučil. Byly mi čtyři roky, když jsem už uměl hrát šachy. Hrál jsem, i když mě rodina hrát nedovolila. Přišel jsem zde, do Spojených států, studovat na Kolumbijské univerzitě obor strojního inženýra a potom chemika. Poté, co jsem v roce 1908 zažil určité neshody s rodinou, jsem zde několikrát hrál. A když jsem vyhrával, začal jsem se naplno věnoval šachu a brzy jsem porazil amerického šampiona. V letech 1908 až 1918 jsem zintenzivnil svůj trénink. V roce 1921 jsem vyhrál mistrovství světa.

Vydělal jste šachem hodně peněz?

Víc než kdokoli jiný, ale to neznamená, že jsem tolik vydělal, protože v šachu opravdu nikdo moc peněz nevydělá. 

A jsou šachy těžké?

Velmi obtížné, ale není to tak složité, jak si lidé myslí. Samozřejmě se to musíte naučit s učitelem a studovat s knihami, ale přijde chvíle, kdy po úplném naučení technické stránky zůstane jen osobní prvek: iniciativa, vize, koncentrace, rychlost, mistrovství ve hře.

Jaký je praktický účel šachu v životě?

Myslím, že by se to mělo učit ve školách, aby si děti zvykly přemýšlet a utřídit si myšlenky. Je to mentální cvičení s velkým významem. Každý by měl umět hrát šachy, zvyknout si myslet a ovládat se.

Jakou figuru na šachovnici preferujete nejvíce?

Žádná by neměla být upřednostňována. Upřednostňování určité figurky vede k tomu, že máte pro tuto figurku slabost. Pokud mě však donutíte vybrat si jednu, řeknu vám, že mám rád pěšce, což jsou přesně ty nejjednodušší a nejméně nebezpečné figurky. Starý Lasker si myslel totéž.

Budoucnost šachu?

Šachy se ve světě hrají více než kdy předtím. Nepochybně se rozvíjí jako součást obecné kultury.

Jaký je původ šachů?

Bylo o tom napsáno hodně. Ale mohu vás ujistit, že vlastně nevíme, kdo byl vynálezcem šachů. Je známo, že tři tisíce let před Kristem se hrály šachy. A přesto, navzdory univerzálnosti šachů, zjišťujeme, že lidé z míst jako Indie nebo Čína mají různé varianty šachů. Například v Indii pěšci nepostoupí o více než jedno pole a v Číně je více figurek. V Indii se rošáda dělá jinak a v Číně jsou tahy, které se liší od našich.

Existují ženy, které hrají dobře šachy?

Jedna na světě. Jmenuje se Věra Menčíková, je Čechoslovačka a Slovanka, vystudovala a žije v Anglii. Hrála si se mnou a je velmi silná.

Zajímavý zápas?

Pro zajímavost uvedu jeden , který jsem hrál v Moskvě v roce 1925 proti skupině sovětských komunistů. Hrál jsem proti dvaceti hráčům. Byli tam Rykoof a Krylenko. Kromě toho je Trotzky dobrý hráč, stejně jako Lenin. Skvělým hráčem je také anglický ministr Bonar Law, historik Buckle a pianista Rosenthal. Všiml jsem si, že mnoho hudebníků jsou skvělí šachisté.

A ze Španělska?

Šampion, pan Rey, je dobrý hráč. Hrál jsem s ním v Barceloně. Určitě se těším, až ho pojedu do Španělska znovu navštívit. 


Zazvonil telefon. Zavolali Capablancu a rozloučili jsme se.


Přidávám momentky, které zachytily Capablancu ve filmu...

0x 2197x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat