Rozhovor s Gukeshem D: Role Magnuse a Vishyho, rutina, hudba, seriály a budoucí plány

09.07.2024 06:00 | Rozhovory

Ve věku pouhých 12 let a 7 měsíců se stal nejmladším velmistrem Indie a přepsal historii šachu. Gukesh D odhaluje, jaké oběti byly nutné pro dosažení tohoto mimořádného úspěchu, jak zvládá tlak médií i šachové komunity...

Byly potřeba nějaké oběti, abyste se stal velmistrem ve věku 12 let a 7 měsíců?

Stal jsem se nejmladším velmistrem Indie v historii, což byl titul, který předtím držel Praggnanandhaa. Než jsem se začal věnovat šachu, byl jsem jako každý jiný kluk, chodil jsem do školy a tak. Nemohu si stěžovat. Nemyslím si, že jsem musel udělat nějaké velké oběti, protože šachy mě baví a užívám si to, co dělám. Spíše než o mých obětech bych řekl, že moji rodiče museli projít mnoha těžkostmi. Není snadné přestat chodit do školy a plně se soustředit na šachy. Jsem jim vděčný, že ve mě věřili. Osobně si nemyslím, že jsem musel obětovat něco zásadního, protože si prostě užívám život.

Jak jste zvládal tlak médií a šachového publika v tak mladém věku?

Rok, kdy jsem se snažil překonat rekord nejmladšího velmistra v historii, byl velmi náročný. Nebylo to kvůli médiím nebo vnějším vlivům, ale protože jsem ten rekord považoval za velmi důležitý a sám na sebe jsem vyvíjel obrovský tlak. Ten rok byl velmi těžký, ale naučil jsem se mnoho lekcí, například jak zvládat tlak a očekávání. Po získání titulu jsem si uvědomil, že ten tlak nestál za to.

Jaké výzvy jste musel překonat jako šachista v Indii?

Šachy jsou v Indii velmi populární. Je tu mnoho mladých hráčů a konkurence je obrovská, což je podle mě zdravé, protože to motivuje všechny, aby se zlepšovali. Hlavním problémem pro mé rodiče byly finanční potíže. Bylo pro nás těžké pravidelně cestovat na turnaje do zahraničí a neměli jsme žádné sponzory nebo finanční podporu. Naši rodina a přátelé nám hodně pomohli. Myslím, že finanční problémy jsou hlavní výzvou pro většinu indických šachistů. Teď už jsou tu nějací sponzoři a zájem o šachy vzrostl, takže to bude pro mladé hráče snadnější.

Jste horkokrevný a emocionální? Jak zvládáte stres?

Když jsem byl mladší, byl jsem velmi emocionální a snadno jsem se rozzlobil. Jakmile jsem začal pracovat na své psychické kondici, dělat meditaci a jógu, pomohlo mi to uklidnit se. Před několika lety jsem špatně zvládal tlak, bylo to pro mě trápení. Teď se lépe ovládám. Pracoval jsem s psychologem, což mělo své výhody, ale nyní se radím se svými trenéry, přáteli a dalšími lidmi. Snažím se být v co nejlepší duševní kondici, abych mohl podat nejlepší výkon.

Jak zvládáte stres a prohry?

Stále mě velmi mrzí, když prohraji, a když mám pocit, že jsem neudělal vše, co bylo v mých silách, frustruje mě to. Ale teď se z proher rychleji oklepu. Před pár lety mi trvalo celou dobu turnaje, než jsem na prohru zapomněl. Teď mi stačí půl hodiny až hodina, abych se dostal do správného stavu mysli. Po vítězství se zase příliš nevzrušuji. Jedním z triků, které používám, je, že bez ohledu na výsledek začnu přemýšlet o další partii.

Jaký je váš trik, jak se rychle překonat prohru?

Dělám jógu nebo se procházím. Je vždycky dobré dostat se na čerstvý vzduch. Někdy poslouchám svou oblíbenou hudbu.

Jaká je vaše největší síla a slabina v šachu?

Myslím, že mou hlavní silou je schopnost taktických propočtu. Slabin mám ještě mnoho, stále je mnoho oblastí, na kterých musím pracovat. Ale určitě mou nejsilnější stránkou jsou propočty a taktika.

Jak se cítíte, když o vás hráči jako Fabiano Caruana říkají, že se stanete elitním hráčem?

Většinou nesleduji, co o mně lidé říkají. Ale když mi někdo něco řekne přímo, beru to jako kompliment. Je hezké, když vás chválí vaši hrdinové, věří ve vás. Je to příjemný pocit, ale neberu to příliš vážně.

Kdo jsou podle vás tři nejlepší hráči všech dob?

Fischer, Kasparov a Carlsen, určitě. Ale v jakém pořadí, to je těžké říct. Podle mého názoru je možná Fischer největší ze všech. Neměl dlouhou kariéru, ale z těch partií, které jsem viděl, a z toho, jak dominantní byl na svém vrcholu, působí jako nejčistší génius naší hry. Na druhém místě bych dal Kasparova a na třetím Magnuse. Ale to je jen můj názor.

Kdo je pro vás nejtěžší soupeř?

Myslím, že Magnus je nejtěžší soupeř na přípravu a hru, protože se na něj skoro nedá připravit, hraje tolik různých věcí. Je těžké se připravit na jakéhokoli top hráče, ale samozřejmě Magnus je zjevně nejlepší hráč na světě, takže je logické, že je nejtěžším soupeřem pro kohokoli.

Inspiroval vás Magnus?

Když jsem začínal s šachem, byl pro mě vždy vzorem Vishy Anand. Je národním hrdinou v Indii a každý ho tu miluje. Díky němu jsem začal hrát šachy. Jak jsem rostl a zlepšoval se, začal jsem oceňovat i další hráče, všechny ty nejlepší. V posledních pár letech jsem začal hodně obdivovat Magnusovy partie. Pokud mám říct, kdo je můj vzor jako šachista i jako člověk, vždy to bude Vishy Anand.

Proč je pro vás šach dobrý?

Šach mě fascinuje svou složitostí. Hraje se už tolik let a přesto ho lidé stále úplně nechápou. Je to pro mě vždycky fascinující. Šachy jsou skvělým cvičením pro mozek a doporučil bych je každému.

 - rozhovor vyšel na www.chessarena.com a byl přeložen a upraven tak, aby mohl být publikován na nss. 

10x 2475x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Poutnik

Překlad je naprosto zoufalý. Například věta:" Na druhém místě bych dal Kasparova a na třetím Magnuse". Má být:" Na druhé místo bych dal Kasparova a na třetí Magnuse". Tvrzení PK, že překlad je bezchybný pouze poukazuje na jeho hlubokou neznalost, případně smysl pro humor :-)

+2 /-0 | 10.07.2024 20:43

Rigid

"Ale určitě mou nejsilnější stránkou jsou výpočty." Gukesh zacal studovat na Matfyzu, nebo se spise jedna o "propocet variant"? wink

+4 /-0 | 09.07.2024 09:55

giocozo
Není těžké přijít na to, že se jedná o propočet. Obsahově dobrý rozhovor.
+2 /-1 | 09.07.2024 11:55

Petan

Není těžké přijít na to, že překlad je na mizerné úrovni.

+1 /-0 | 09.07.2024 17:43

Petr Koutný
Ba naopak, překlad je bezchybný. Některé šachové pojmy mají v češtině více významů. Přesto četl jsem článek několikrát a dává to celý smysl. Takže díky za komentář, ale nesouhlasím s ním. I to je život.
+0 /-2 | 09.07.2024 17:52

Kempelen
Chtel bych se zeptat autora, co to znamena "rozhovor byl prelozen a upraven tak, aby mohl byt publikovan na nss" ? Co bylo upraveno ? Odpovedi ? Znamena to potom, ze v nich je neco co Gukesh nerekl ? Nebo byly upraveny otazky? Dekuju.
+1 /-0 | 09.07.2024 18:14

martinn
Zřejmě překládal neznalec šachového prostředí, někdo to měl recenznout.
+3 /-1 | 09.07.2024 10:46