První pátek v Pardubicích

13.07.2019 10:51 | Czech Open 2019

Na Czech Openu 2019 v pátek pokračovalo druhým kolem Mistrovství Evropy mládežnických družstev a také hned dvěma koly Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev, které tak má po pátku za sebou první tři kola.

První hrací den je minulostí u šachového turnaje RMS CZ Open stejně jako u Mistrovství České republiky v Hospodském kvízu.

V turnaji Český lev Kolešovice Open si drží na předních příčkách plný počet bodů šestice týmů v čele s favorizovaným Turnovem, Yamalem a kolumbijskou Antioquiaou. Roli jednoho z favoritů potvrzují i TJ Kobylisy a Moravská Slavia Brno, velkým překvapení jsou mladíčci z německého týmu Hagener SV 1, kteří velmi překvapivě porazili třetí nasazený tým Útěk z vězení, kde roli favorita potvrdil jedině český velmistr Vojtěch Plát. Čtvrtý nasazený celek ŠK Duras BVK Královo Pole překvapivě remizoval s dalšími mladíčky ze Spartaku Vlašim, oddílu vyhlášeným pro svou práci s mládeží, což v tomto zápase ukázal obzvláště třináctiletý Jakub Vojta, jenž suverénním způsobem porazil českého reprezentanta Cyrila Ponížila.

Do sedmikolového ratingového turnaje RMS CZ Open se zapojilo sedmašedesát hráčů z třinácti federací, nejvýše nasazenými jsou ukrajinští a lotyšští mezinárodní mistři a bylo by velkým překvapením, pokud by se mezi nejlepší hráče dokázal vklínit někdo z dalších účastníků.

Druhým kolem pokračovalo v pátek Mistrovství Evropy mládežnických družstev, kategorie Open do osmnácti let nabídla hned ve 2. kole souboj prvního nasazeného Nizozemska s druhým Německem, v němž favorit ztratil, z výhry se radovalo Německo. Dalším velkým zápasem pátečního kola byl krásný duel bez jediné remízy, v němž Srbsko remizovalo s Polskem. Český tým po výhře Jana Miesbauera remizoval s Anglií. Jediným týmem s plným počtem bodů je tak po druhé kole německý výběr.

Také v kategorii do osmnácti let dívek došlo ke střetu dvou nejvýše nasazených družstev, první nasazený tým z bulharského Plevenu porazil tým ze Sofie 1½:½. Nadále se výborně prezentuje český tým MS region reprezentující Moravskoslezský kraj, ten díky vítězství Zuzany Gřesové překvapivě porazil osmé nasazené Izraelky. Národní výběr Česko 1 vybojoval po výhře Karin Němcové remízu s favorizovaným Chorvatskem, Česko 2 nestačilo ve federálním derby na slovenské reprezentantky.

Roli favoritů potvrzuje v kategorii U12 Open první nasazená Francie, ta si bez problémů poradila s týmem z Anglie. Velmi dobře zabojovaly české týmy 1 a 2, dokázaly remizovat s favorizovanými Izraelci a Němci. Skvěle se zatím daří Jáchymu Němcovi z Klubu šachistů Říčany 1925, Karlu Brožkovi z 2222 ŠK Polabiny a Ondřeji Winterovi z Šachového klubu Lípa, kteří dokázali zvítězit v obou svých partiích.

Bulharský tým z Plevenu potvrdil své kvality i v kategorii dívek do dvanácti let a jako druhý nasazený porazil první nasazené Němky. Velmi dobře zahrál i výběr České republiky 1, ten dokázal remizovat s favority z ruského Yamalu, remízu vybojovaly Beáta Havelková a Adéla Janoušková.

Během pátečního večera odstartoval první den Mistrovství České republiky v Hospodském kvízu, první místo z prvního kvízu si odnesl Fanklub Dády Patrasové, který jako jediný překonal čtyřicetibodovou hranici. Druhé místo patřilo pražskému HUP, třetí místo si obsadil tým Tupé Kupé. V rámci večera proběhla také benefiční dražba, v níž se vybralo na Dětské a novorozenecké oddělení Pardubice přes 19 000 Kč!

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.