Pražský šachový festival 2013

02.06.2013 09:02 | Uživatelské zprávy

Devátý ročník Pražského šachového festivalu se uskuteční v pražském Karlíně od 23. do 30. června 2013 pod záštitou primátora hlavního města Prahy. Pořadatelem je šachový klub Holdia Dopravní podnik Praha.

 

Šachový klub Holdia Dopravní podnik Praha ve spolupráci s Domem dětí a mládeže hl.města Prahy zve šachisty do krásného prostředí bývalé Karlínské radnice, kde šachový klub již delší dobu působí.

ŠK Holdia Dopravní podnik Praha má bohatou historii, patří mezi nejstarší kluby v České republice a v průběhu své existence se jedenáctkrát stal mistrem republiky v nejvyšší soutěži družstev. Klub byl založený ve třicátých letech minulého století a svou první slavnou éru zažil v polovině padesátých let, kdy u nás neměl konkurenci. Pod názvem Dynamo Praha, resp. PERZ Dynamo Praha zvítězil v nejvyšší soutěži družstev celkem 6x v letech 1951 – 1954 a 1956 – 1957. Ze známějších šachistů tehdy v družstvu startovali mistři Československa a čtyřnásobní reprezentanti Československa na šachových olympiádách mezinárodní mistři Karel Opočenský a František Zíta.

Druhou slavnou éru klub zažil v sedmdesátých létech a počátkem let osmdesátých: čtyřikrát vyhrál celostátní ligu (1971, 1979, 1980 a 1983), v úspěšném celku tehdy hráli jedni z nejúspěšnějších československých šachistů trojnásobní mistři Československa velmistři Miroslav Filip a Jan Smejkal a mezinárodní mistři Karel Opočenský, František Zíta a Ivan Hausner. Sloučením se šachovým klubem Mládí Praha v roce 1996 si v následující sezóně klub vybojoval třetí místo v Extralize a postoupil do Evropského poháru klubů. Zde začínal svoji profesionální šachovou dráhu tehdy jedenáctiletý David Navara. Od roku 1999 klub nese nynější název ŠK Holdia DP Praha. V sezóně 2000/2001 zvítězil v Extralize a probojoval se do Evropského poháru klubů. V sestavě startovali tehdejší 6. hráč světa velmistr Alexej Širov (Lotyšsko), vicemistryně světa a pětinásobná olympijská vítězka Nana Ioseliani (Gruzie), mistr světa seniorů Janis Klovans (Lotyšsko), 10 násobný reprezentant Československa na šachových olympiádách velmistr Jan Smejkal, velmistr Bartolomiej Macieja (Polsko), velmistr Zigurds Lanka (Lotyšsko)a mezinárodní mistři Ota Bořík (Německo), Michal Konopka, Josef Přibyl, Ivan Hausner, Pavel Freisler a Petr Jirovský.

Letošní Pražský šachový festival sestává ze 6 turnajů:

  • Memoriál Karla Opočenského – uzavřený turnaj s možností plnit normu IM
  • Zlatá Praha – Open A - mezinárodní otevřený turnaj
  • Zlatá Praha – Open B (Memoriál Karla Průchy) – mezinárodní otevřený turnaj
  • Zlatá Praha – Rapid Open – mezinárodní otevřený turnaj v rapid šachu
  • Habeas Corpus U-16 – otevřený turnaj mládeže do 16 let v rapid šachu
  • Habeas Corpus U-20 – otevřený turnaj juniorů do 20 let v rapid šachu

Výsledky z turnajů A, B a C budou zaslány pro zápočet na Listinu ELO ČR a ELO FIDE, turnaje D, E a F budou zaslány na Listinu ELO FIDE v rapid šachu.

V současné době je do turnajů A, B a C přihlášeno 130 hráčů (z toho 16 hráčů s mezinárodním titulem – 2 GM, 1 WGM, 7 IM, 6 FM) z 19 federací sdružených ve FIDE. Přijedou hosté mj. ze Spojených arabských emirátů, Egypta, Anglie, Francie, Monaka, Itálie, Německa, Švédska, Ukrajiny a dalších zemí. Počet účastníků Pražského šachového festivalu by se mohl přiblížit počtu 300 hráčů.

Do uzavřeného Memoriálu Karla Opočenského jsou přihlášeni mezinárodní mistři Pierluigi Piscopo (Itálie) a Sebastian Plischki (Německo), o normu IM budou bojovat především čeští mladí hráči - 19 letý FM Vojtěch Straka (SK OAZA Praha), dvacetiletý FM Jakub Tuma, dvacetiletý mistr Marcel Bednář (oba z ŠK Holdia DP Praha) a francouzský FM Julien Lamorelle. Získávat cenné zkušenosti bude v turnaji 16 letý Daniel Rous (ŠK PORG Praha). Řek Epaminondas Kourousis, známý i z naší Extraligy, svou účast zvažuje. V turnaji jsou stále volná místa. Z turnaje bude zajištěn on-line přenos partií. Startovní listina je zveřejněna a průběžně aktualizována na serveru chess-results.com.

Otevřené turnaje budou oproti minulým ročníkům početnější a se silnějším obsazením. V hlavním otevřeném turnaji – Zlatá Praha Open A - jsou přihlášeni 2 velmistři – ukrajinský Vladimir Segejev (ŠK Zikuda Turnov) a Eduard Meduna (ŠK Joly Lysá nad Labou), velmistryně Lenka Ptáčníková (Island)a mezinárodní mistři Petr Golubka (Ukrajina), Pavel Čech, Pavel Vávra, Miloš Možný a Josef Přibyl. Přihlášeno je celkem 70 hráčů ze 12 zemí. Stejně jako u uzavřeného Memoriálu Karla Opočenského bude z předních šachovnic tohoto turnaje zajištěn on-line přenos partií. Startovní listina je zveřejněna a průběžně aktualizována na serveru chess-results.com.

Největší vzestup počtu hráčů vykazuje vedlejší otevřený turnaj – Zlatá Praha Open B, který se současně hraje jako Memoriál Karla Průchy. V turnaji s mezinárodní účastí mj. z exotických Spojených arabských emirátů, je k naší radosti - mezi 52hráči - přihlášeno i mnoho žáků a dorostenců, kteří jistě v turnaji nabydou cenných zkušeností. Startovní listina je zveřejněna a průběžně aktualizována na serveru chess-results.com.

Ve středu 26.6.2013, tj.tři dny před předáním vysvědčení, kdy se zcela jistě ve školách již neučí, proběhnou jednodenní otevřené turnaje Habeas Corpus v rapid šachu pro děti, mládež do 16 let a juniory do 20 let. Ve dvou turnajích (do 16 let a do 20 let) budou samostatně vyhodnoceny všechny věkové kategorie – 8, 10, 12, 14, 16, 18 a 20 let. Novinkou těchto turnajů bude i hrací tempo – hrát se bude na digitálních hodinách s bonifikací za každý provedený tah (o výsledku partie se tak bude rozhodovat skoro vždy na šachovnici a nikoliv na hodinách). Velkou zajímavostí a možná i lákadlem bude také, že se oba dva turnaje budou zasílat pro vyhodnocení na mezinárodní Listinu ELO FIDE v rapid šachu, což bude pravděpodobně v České republice v mládežnických turnajích poprvé. Po zkušenostech z loňských ročníků očekáváme účast více než 100 hráčů.

Ve čtvrtek 27.6.2013 sehraje IM Ivan Hausner simultánku naslepo.

Na závěr šachového festivalu je na sobotu 29.6.2013 připraven mezinárodní turnaj v rapid šachu – Zlatá Praha – Rapid Open. I tento turnaj bude zaslán pro vyhodnocení na mezinárodní Listinu ELO FIDE v rapid šachu.

Slevy ze startovného se poskytují pro mladé hráče zařazené na Listině talentů Šachového svazu ČR, pro mládež do 20 let, ženy, seniory a osoby se zdravotním postižením (ZPS). Propozice jednotlivých turnajů festivalu naleznete na stránkách klubu.  Původní termín přihlášek (do 31.5.2013) se prodlužuje do 7.6.2013. Hráči přihlášení po 7.6.2013 platí navíc příplatek 200 Kč. Přihlášky se zasílají na adresu ředitele festivalu: Růžena Přibylová, E-mail: ruzena.pribylova@gmail.com.

Růžena Přibylová, Ing. Alexej Šimeček a Martin Přibyl
3x 5987x Růžena Přibylová
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
EmilV

Tady je k tomu doporučená četba smiley  http://blog.maly.cz/index.php?cmt=1439

+0 /-0 | 03.06.2013 10:10

Růžena Přibylová

Záštitu nad festivalem převzal Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. dne 9.5.2013, tj. ještě před svým odvoláním - viz http://www.holdia.cz/partneri/.

+0 /-0 | 02.06.2013 22:14

EmilV

Pod záštitou primátora hlavního města Prahy? Kterého?   

+0 /-0 | 02.06.2013 20:00