Prague International Chess Festival 1.kolo

22.06.2023 06:43 | Turnaje

Turnaje MASTERS a CHALLENGERS začaly ve středu prvním kolem a českým hráčům se dařilo velmi dobře! Pojďme se na to podívat.

MASTERS

David Navara i Van Nguyen měli v prvním kole bílé figury. David měl Daniela-Bogdana Deace. Mladého a velmi silného rumunského velmistra. Hrál se katalán s 7.Dd3!? a černý byl připraven velmi dobře, protože sehrál hodně tahů rychle, evidentně z domácí přípravy. Až po 14.Dc1 začal ztrácet čas. Černý měl sice izolovaného pěšce, ale za to aktivní figury a nebylo v moci bílého s tím něco dělat. Černý postavil ideálně figury (Da5,Sf6, Vc8 a Ve8) a donutil Davida k hromadným výměnám a remíze. Sice ne moc atraktivní remíza pro diváka, ale výsledek je dobrý.


Van Nguyen měl Pentalu Harikrishnu. Hrála se Italská a kdo měl obavy, že se toho moc nebude dít, měl (bohužel) pravdu. Je samozřejmě velmi těžké, na tak špičkové úrovni, něco ze zahájení získat. Oba borci hráli rychle zhruba do 15. tahu, kde Hari začal ztrácet čas. Černý měl sice slabší pěšce, ale zase aktivní figury. Pozice nakonec skončila ve 33. tahu remízou.


Jediný kdo vyhrál, byl Vincent Keymer (můj favorit číslo 1), který pěkně udolal ve věžovce Wang Haa. Je pravda, že Wang se "tak trochu" porazil sám, ale tak to už v šachu chodí :-) Věžovku rozebírám na youtube Robert a Petr šachy. 

Jinak se toho moc nestalo a první kolo bylo až moc v duchu vzájemného respektu.

CHALLENGERS

Zde máme tři želízka v ohni a hned první kolo vyšlo výborně! Absolutní pochvalu zaslouží Vašek Finěk, který moc hezky přehrál a porazil indického velmistra G. Akashe. Partie z jednoho kusu a pokud bude takto hrát Vašek nadále, tak si uhraje normu GM. Partii podrobněji analyzuji na youtube Robert a Petr šachy. Ale rád napíši, že Vašek sehrál partii jako silný velmistr.


Těžkého soupeře měl Honza Vykouk. Měl černé figury s Jergušem Pecháčem. Ale Honza dokázal ustát tlak v zahájení (11.Vb1!? - bylo asi mimo přípravu) a dostal se do dobré koncovky, kde soupeře vůbec k ničemu nepustil a partie zaslouženě skončila remízou.


Dobře zahrál i Richard Stalmach, který měl bílé figury s Pauliusem Pultineviciusem. Velmi sympatické bylo, že náš reprezentant šel soupeři po krku (odmítl opakovat tahy), ale ten veškeré pokusy odrazil a partie skončila remízou.
Rád bych upozornil na říznou partii mezi Alexanderem Motylevem (ten nyní hraje za Rumunsko!) a Erwinem L'Amim. Partie nakonec skončila remízou, ale byla to docela dost atraktivní řežba. Možná nejzajímavější partie vůbec, byť nakonec skončila docela krátkou remízou.

První kolo, hlavně v MASTERS, bylo takříkajíc zahřívající, myslím si, že ty prudké střety nás čekají a nejlépe dneska.

Robert Cvek

7x 4181x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lubomir1959

Skvěle naši...jen tak dál!

+2 /-0 | 22.06.2023 10:29

Jirikovka@post.cz

Ve Vaškovi Fiňkovi roste budoucí GM a úspěšný reprezentant! Všem našim hráčům jak v turnaji Masters,tak v turnaji Challengers přeji úspěch!

+4 /-0 | 22.06.2023 07:45