Poslední rytíř díl čtvrtý - šachový trénink
28.05.2022 06:00 | TréninkMáme tu další díl Posledního rytíře, partie Viktora Lvoviče Korčného. Jde o více než dvacet let moje komentované partie Viktora Korčného. Myslím si, že jde o zajímavý materiál, který se může hodit jak praktickým šachistům, tak i trenérům.
Když jsem si nyní přečetl můj tehdejší komentář k závěru partie, tak mne hned napadla památná věta Jefima Bogoljubowa: "největší chyba soupeře byla, že hrál se mnou". Byl to Bogoljubow, kdo to řekl?
Ono hrát s Viktorem "Hrozným" nebylo snadné, už jenom proto, protože nesnášel remízy a snažil se soupeře porazit ve všech fázích šachové partie. Zní to neuvěřitelně, ale jako sedmdesátiletý byl schopen zvládnout dlouhé partie lépe než náctiletí mladíci. Jak je třeba známo ze známého zápasu mezi Viktorem Lvovičem a Ruslanem Ponomarjovem.
Na chvíli se na vzniklé zahájení podívejme, opět tu máme základní strategickou pozici. Bílý přenechal černému dvojici střelců za silný střed. A právě toto nám bude určovat další plány obou stran. Bílý se bude snažit černého zmáčknout (díky středu) a získat opěrné pole pro své jezdce, nebo-li se snažit pozici blokovat, aby vynikla síla jezdců. Černý naopak má povinnost rozbíjet bílý střed a tím hru otevřít, aby vynikla síla dvojice střelců. Každé zahájení má svoji „strategickou myšlenku“ podle které se pak řídí další fáze hry. Pokud se věnujeme studia teorie a jsme už trochu lepší hráči (cca přes 2000 elo) je důležité studovat zahájení do hloubky. Hodně z nás studuje zahájení špatně a to sice stylem vyhledávání moře variant (bezduchých) a pak se všechno učit a dřít jako otrok. Ovšem to je chybné! Správné je na dané zahájení najít několik klíčových a do hloubky vysvětlených partií, tedy vzorové partie na základní ideje daného zahájení. Ty pak do hloubky prostudovat a AŽ PAK se učit konkrétní varianty, sami brzo poznáme které jsou třeba a které ne.
Po dlouhém přemýšlení se černý rozhodl pro okamžité otevření pozice a tím i splnění „základní strategické“ myšlenky. Ale…ale věc zase není tak jednoduchá, černý si měl uvědomit, že nemá ještě dokončen vývin a právě tento základní fakt je zde rozhodující. Řešení podobných pozic je velmi komplikovanou věcí a pouze skutečné mistrovství nás dokáže přenést přes podobné úskalí. Je pouze na nás nakolik budeme podobné partie studovat, s jakou intenzitou a přístupem.
Černý sice nic neztratil, ale podívejte se na jeho pozici…je to neskutečná bída, zcela vytlačen na poslední řady. Trochu mi to připadá slavnou partii Micky Adams – Garry Kasparov, kde Micky bílýma hrál tak slabě (a Garry tak silně), že vzdal bílýma v plné šachovnici, kdy neměl nic méně!! Prostě strašný Garri ho doslova a do písmene vytlačil z šachovnice.
kuzelko, zkus psychiatra s tim jak vsude vidis propagandu.. diky... tohle je uz totiz nemoc.
Korčnoj mnohokrát dokázal smysl pro fair-play a byl skutečným rytířem, ale vysvětlovat to někomu, kdo jen papouškuje sovětskou propagandu nebo knihu "Sto dní v Baguiu", za kterou se Miroslav Filip styděl, je zbytečné.
Korcny jako ryrit... Spasky a Smyslov se obraceji v hrobe... jen pan Cvek si tvrdosijne mele svou a oznacuje timto pojmem cloveka, s nimz mela problem vyjit i vlastni zena...