Plát si došel pro zlatou, ženám kraluje Worek

10.05.2016 06:14 | Mistrovství ČR můžů a žen 2016

Vojtěch Plát si došel skvělým finišem 4/4 v Ostravě pro mistrovský titul a jako bonus získal také první velmistrovskou normu. Ženskému pelotonu v závěru ujela novice na českém žebříčku Joanna Worek.

Deváté kolo odstartovalo v Ostravě v neděli dopoledne a bylo jasné, že na předních stolech bude o zábavu postaráno. Několik hráčů včele s Vojtěchem Plátem bojovalo o mezinárodní normy. Právě Vojtěch Plát na prvním stole rozehrál svou partii s Tomášem Polákem hodně odvážně a byl za to odměněn vítězstvím. To mu vyneslo v konečném pořadí první příčku a po titulech z rapid šachu a bleskového šachu si Vojta připisuje titul přeborníka republiky také v šachu klasickém. První cena v hodnotě 50 000,- Kč a první norma GM jsou jistě příjemný bonusem.

Jaké byly bezprostřední pocity nového šampiona? "Samozřejmě super, nejcennější vítězství, kterého jsem kdy dosáhl," komentoval Vojta Plát. V krátkosti jsme se vrátili k průběhu turnaje. Ve druhém kole přišla jediná prohra v turnaji, jaká byla nálada? "Samozřejmě jsem byl naštvaný, byl jsem blízko vyhře, remíza tam byla vždy a nakonec z toho byla prohra v 110-ti tazích po 6-ti hodinách." Poté už to byla spanilá jízda, byly ještě nějaké kritické chvíle? "Lehce s Vološinem a má technika s Pavlem Šimáčkem taky nebyla košér, ale stačilo s Leonem včas pípnout a s Pavlem jen správně počítat." A na závěr, jaké jsou další mety, krom dvou norem na GM? "Elo např. 2532 bude super (motivace od svazu), jinak si zahraji na Mitropě za B-tým na první šachovnici, při průměru cca 2570, moc diky Michalu Konopkovi za prosazení této věci, snad neudělám ostudu a když nic, tak porazíme A-tym :). Ti mladí a já stále ještě mlád, bude to šance pro nás všechny se ukázat."

Přeborník a přebornice České republiky v šachu pro rok 2016 (zdroj: facebook ŠSČR)

Také na druhé šachovnici jsme byli v posledním kole svědky rezultátu. IM Vítězslav Rašík udolal Radka Caletku a zajistil si tím bronzovou medaili. Caletka však může být s turnajem spokojen, konečné páté místo pro 36. nasazeného a norma IM k tomu je jistě více než před turnajem očekával.


Po třech remízách v úvodu Rašík zabral a po švýcarském závěru bere bronz (zdroj: facebook ŠSČR)

Z 5,5 bodových se v posledním kole z vítězství radoval Štěpán Žilka a zajistilo mu to stříbrnou příčku o lepší pomocné hodnocení před Rašíkem.


-
. kolo -
Až čtvrtá příčka zbyla pro velmistra Poláka, který téměř celý turnaj odehrál na první šachovnici.

GM Tomáš Polák po porážce v posledním kole zůstal bez medaile (zdroj: fotogalerie Petra Berana)

O tom, že ženský titul si letos z Ostravy odveze WGM Joanna Worek se v neděli rozhodlo velmi rychle. Ještě donedávna polská reprezentantka černými porazila druhého nasazeného Petera Michalíka a s 5,5 body nechala ostatní ženy za sebou. "Jsem velmi ráda, že jsem vyhrála mistrovství, to je můj první tak důležitý titul a  mám z něho opravdu radost," svěřila se nám novopečená šampionka. Úvod turnaje asi nevyšel dle představ, od páté kola to ale byla už spanilá jízda včetně výhry nad GM Michalíkem v posledním kole. Jaký byl z tvého pohledu průběh turnaje? "Začátek turnaje byl hrozný, tři prohry po sobě, to určitě nebylo podle plánu. Od pátého kola se ale něco zlomilo. Uklidnila jsem se a řekla jsem si, že hůř už být nemůže. Začala jsem cvičit, abych načerpala dobrou energii, poslouchala jsem oblíbené písničky a začalo to fungovat. Nakonec i šachová příprava začala více vycházet. V osmém kole jsem hrála  bílými s  Davidem Kaňovským, měla jsem pěšce více, ale nepodařilo se mi vyhrát a "za odměnu" jsem v posledním kole dostala velmi těžkého soupeře GM Michalíka. Byla jsem trochu nervozní, což bylo vidět v partii, protože po špatně sehraném zahájení jsem měla pěšce méně a prohranou pozici. Soupeř ale po lehce kooperativních tazích udělal hrubou chybu a umožnil mi tak získat cenný skalp a vyhrát turnaj žen." Co říkáš na systém openu? "Je pro mě zajímavý, protože mám šanci zahrát si dobrý turnaj. Možná by bylo ale lepší při hodnoceni použít  performance místo počtu bodů. Když už mám tuto příležitost chtěla bych ještě jednou poděkovat Zbyňkovi (pozn.red. Hráčkovi) za pomoc při přípravě a obrovskou trpělivost :-)."

Vítězka mezi něžným pohlavím WGM Joanna Worek (zdroj: fotogalerie Petra Berana)

Stříbro si remízou zajistila Tereza Rodshtein a bronz bere třinecká Olga Sikorová. Mimo medaile, ale jistě spokojené budou Magdalena Miturová Nataša Richterová, které uhrály normy mezinárodní mistryně. Ke zmiňovanému Caletkovi si normu mezinárodního mistra uhráli také Rýdl a Svoboda. Velmistrovskou poté již zmiňovaný vítěz turnaje Plát

Konečné pořadí TOP 10

Poř. St.č. Jméno Rtg Klub/Místo Body  PH 1
1 8 IM Plát Vojtěch  2492 ŠK JOLY Lysá nad Labem 7 36
2 5 GM Žilka Štěpán  2518 1. Novoborský ŠK 6,5 38
3 12 IM Rašík Vítězslav  2451 Šachový klub HM Ostrava 6,5 32
4 7 GM Polák Tomáš  2511 ŠK Duras BVK 6 39,5
5 36 FM Caletka Radomír  2331 ŠK Slavoj Poruba 6 38,5
6 1 GM Babula Vlastimil  2561 1. Novoborský ŠK 6 37
7 29 FM Svoboda Svatopluk  2363 ŠK Mahrla Praha 6 37
8 4 GM Cvek Robert  2523 1. Novoborský ŠK 6 37
9 6 GM Krejčí Jan  2512 ŠK JOLY Lysá nad Labem 6 36
10 22 FM Rýdl Jiří  2421 TJ Spartak Vlašim 6 34

Kromě hlavního turnaje se v Ostravě odehrály ještě tři vedlejší turnaje, které byly ohraničeny maximálním ratingem účastníků. V turnaji A zvítězil druhý nasazený Polák Maciej Swicarz. Turnaj B i přes porážku v posledním kole Petr Dostál ze Slavoje Poruba a turnaj C ovládla ziskem osmi bodů Agata Binkowska.


Dlouhé přípravy a týden shonu. To znají všichni organizátoři šachových akcí. Jaké jsou bezprostřední pocity po skončení šachového festivalu jsme se zeptali ředitele šachového festivalu Ostravský koník Marka Jelínka"Spokojenost. 325 účastníků hlavních turnajů je náš dosavadní rekord. Celý kolotoč akcí začal vlastně už v lednu turnajem v Bílovci a přes kompletní rapidtour (8 turnajů), 4 simultánky, 4 hlavní turnaje a 6 doplňkových turnajů se počítadlo účastníků zastavilo až na čísle 1556. Rozdělili jsme hlavní turnaje podle výkonnosti a dali zajímavé ceny i do turnaje pro elově nejslabší šachisty (první cena byla 10.000 Kč). Vyzkoušeli jsme letos i kinosál, který se nachází pod naším hracím sálem a promítali jsme doprovodný šachový film Pawn Sacrifice. Myslím, že to byla docela povedená akce :-)"

Turnaj byl dramatický a do posledního kola se hrálo o vítěze. Z pohledu organizátorů určitě ten správný scénář!? "Určitě. Bylo to rozhodně nejzajímavější poslední kolo za dlouhou dobu. Kdo čekal velmistrovské remízy, tak se spletl."

Ozývají se hlasy na zavedení Sofijského pravidla, jaký je váš názor? "V uzavřeném turnaji jsem rozhodně pro. V otevřeném nevím, letos jsme měli docela štěstí, že krátkých remíz nebylo až tolik. Ale zavést by se klidně mohlo, třeba do 30 tahů. Každopádně v MČR bychom se případně přizpůsobili nařízení STK, ale do normálních FIDE turnajů to určitě zavádět nebudeme."

Kromě šampiona, jaké hráčské výkony byste vyzdvihl? "Celá Ostrava fandila šéfovi nejmenovaného extraligového klubu, který sám vzal na svá bedra odpovědnost a přes klopýtnutí v posledním kole donesl ostravský prapor až do cíle B turnaje."

V rámci Ostravského koníka se hrálo otevřené mistrovství republiky již potřetí. Doufejme, že nebude platit tříkrát a dost. "Naprosto zásadní pro případné další šampionáty v Ostravě je podpora města. Náš festival byl v roce 2009 zařazen mezi významné sportovní akce města Ostravy (po bok Zlaté tretry, Davis Cupu a FED Cupu) a naštěstí mezi nimi zůstal i po výrazné loňské redukci z 30 na 12 top akcí. Jsme rádi, když se do Ostravy sjedou ti nejlepší šachisté a víme, že máme vůči šachové veřejnosti jeden malý dluh - na žádném našem mistrovství dosud nehráli společně naši dva nejlepší současní šachisté..."

(zleva) Organizátor a hlavní komentátor Lukáš Klíma a ředitel festivalu Marek JelínekOdkazy

oficiální web
výsledky 

26x 11087x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (26) Aktualizovat
MarkusW

Děkuji za vysvětlení, ráno mi ten ústup na h6 při probuzení taky došel, holt jsem v té tmě měl zatmění.

+0 /-0 | 14.05.2016 07:29

Vojta Plát

to MarkusW: Štěpán je sice žrout, ale tuhle věžku by si nevzal, zahrál by Kh6 a hrozí mat na g7 a zároveň visí dáma. 

+0 /-0 | 14.05.2016 06:01

MarkusW

Mám jen drobný dotaz k uváděné variantě po 31...Dxe6 32.Vhe1 proč se musí hrát Dc8 a ne Vf5+ pak Df5+ a Dh5+?

+0 /-0 | 14.05.2016 00:26

alfa

Návrh A je úplně mimo, ale zatím vždy vyhrál návrh E, který nikdo nezná.

+0 /-0 | 13.05.2016 10:00

lykan

Vrbno pod Pradědem smiley. To snad nemohou myslet vážně, v návrhu A cpát do skupiny D ještě tým z Moravskoslezského kraje! Mně se nejvíc líbí návrh B, jen bych ještě vyměnil jeden tým Lysé za Jičín, aby Jičín mohl hrát ve svém kraji.

 

+0 /-0 | 11.05.2016 18:00

Johny the Scar

Re Zdeněk Janda:

Návrh sportovního kalendáře byl právě zveřejněn na webu ŠSČR, stejně tak návrhy rozdělení lig. V mailu to mám od předsedy STK již od neděle, omlouvám se za zpoždění.

+0 /-0 | 11.05.2016 11:22

Carlos

Držím palce Davide!

smiley

+0 /-0 | 11.05.2016 06:45

Zdeněk Janda

off topic - téma Vojta sna d vyčerpáno - držíme mládežníkům palce na Mitropě.Nevím,kam to napsat jinam. Vloni svazová STK zasondovala ,co říká členská základna na termíny lig . Podařilo se soutěž začít dříve , než začal padat sníh. Letos , s opatrností jí vlastní , ticho po pěšině. Doufám , že mládežnická lobby zase neudělá ze soutěže dospělých guláš , kdy se soutěž roztáhne od října do dubna . Vše se zrychluje. Hrací tempa , tak já bych navrhoval urychlit i soutěže dospělých bez ohledu na to , kolik je mládežnických soutěží. V naší lize hráli , pokud jsem správně viděl , jen několik (např.Vykouk ,Rýdl,Richterová) . A kvůli tomu se má odkládat celé kolo ? Nějak mi ta mládežnická lobby připomíná svým rozhodování Evropskou komisi . 

+0 /-0 | 11.05.2016 06:33

Karelj
Jsem rád, že jsem si vybral jako divák a fanoušek šachu zrovna poslední den KONÍKA. Byl to příjemně strávený den včetně komentářů Lukaše Klímy a autogramu mistra ČR do knihy Šachových miniaturek. Přikládám pár fotografii na svém facebooku jak tuto událost viděl můj Panasonic ( fotografováno bez blesku, abych nerušil hráče): https://www.facebook.com/profile.php?id=100009098860539
+0 /-0 | 10.05.2016 21:21

Karelj
Vložte obsah
+0 /-0 | 10.05.2016 21:07

Pavel Ch

Davide, samozřejmě že by Tě každý pořadatel i divák rád viděl na domácí soutěži a MČR zvlášť.

Zároveň tu mnozí psali, píší, že toho hraješ hodně, každému se snažíš vyhovět. Přitom Ti všichni přejeme úspěchy v TOP světových soutěžích a repre ČR, nemůžeš být přeci uštván.

MČR si hrál vícekrát, jakmile to jen trošku šlo.

Nyní si dal přednost odpočinku před ME, to je pochopitelné.

A pokud by to nevyšlo, tak každý rozumný ví, že je to jen sport a že si pro úspěch udělal víc jak 100%. 

Hodně úspěchů!

+0 /-0 | 10.05.2016 18:09

David Navara

Jen ještě závěrem dodám, že je mnohem snazší kritizovat, než dosáhnout úspěchu "na objednávku".

+0 /-0 | 10.05.2016 16:51

David Navara

Omlouvám se za stylistické nedostatky (opakování slova "výsledek"), ale snad pochopíte, že večer před odletem potřebuji vyřídit i důležitější záležitosti.

+0 /-0 | 10.05.2016 16:46

David Navara

Re ELOminator: Správně sestavený turnajový kalendář není zárukou úspěchu, ale podstatně zvyšuje šance na dobrý výsledek. Stačí vzpomenout si na můj loňský výsledek na Reykjavík Openu (těsně po ME) nebo na mé výsledky v pražských zápasech, konaných obvykle po mistrovství Evropy či republiky a po francouzské lize. V Ostravě jsem skutečně chtěl hrát, ale kvůli blízkosti obou soutěží vynechal mistrovství republiky. Nevím, jak je to letos, ale na výsledcích českých soutěžících na ME v minulosti závisely příjmy Šachového svazu, kromě toho se jedná o kvalifikaci na Světový pohár. Termín Koníka jsem ovlivnit nemohl a ani jsem se o to nesnažil. Kdybych to zkusil, poskytl bych tím jiné důvody ke kritice.

 Na další komentáře k danému tématu nebudu odpovídat, čeká mě důležitý turnaj.

+0 /-0 | 10.05.2016 16:45

Petr Boleslav

Čtyřka?

+0 /-0 | 10.05.2016 14:46

ELOminator

No mě ted hlavně zajímá, jestli se ta čtyřka reprezentantů, co tak velkoryse vynechala mistrovství republiky taky předvede odpovídajícím způsobem naME. Bo jestli ne, tak je tady pěkně zepsujeme! cool

+0 /-0 | 10.05.2016 13:19

Poutnik

Mluvíte o reprezentacích a mě napadá možnost změn nejen v sestavách, ale na pozicích kapitánů. Zejména u mužů bych si uměl docela dobře představit změnu.

+0 /-0 | 10.05.2016 12:44

Radek Bayer

Kdepak pane Válku, již loňské Teplice byly ve Follow Chess.

+0 /-0 | 10.05.2016 12:23

kiklos

no nevím, pane Jando ...

Kdyby se mělo na MS či olympiádu nominovat nyní, tak skutečně volba dámské pětky je zřejmá asi stejně jako volba mužské čtyřky a pátý muž je "v osudí". Ale jeden turnaj přece všechno nezmění. Co když nějaký příští silný turnaj vyhraje někdo z mladíků a to naprosto přesvědčivým vyzrálým výkonem? A co když od teď Vojta Plát vyhraje všechno, kam přijde a to suverénně? A nebo podobně Peter Michalík.

 

A u žen za tou jasnou pěticí jsou minimálně dvě "hóóódně" blízko. Stačí jeden, dva povedené turnaje a nepovedené pro stávající opory a bude mít vrásky na čele kapitán žen. A to je vlastně dobře. Hodně napoví Mitropa s A a B týmem v mužích, kde se ukáže nejen individuální výkon, ale také práce pro tým, přátelský duch atd. Tam může někdo vyčnívat.

Vojta Plát je svým talentem jaksi předurčen do repre. Mohlo se stát mnohem dříve, kdyby ho nebrzdily jiné, nešachové vlastnosti. Přeji mu, ať mu stávající forma vydrží a na vítězné vlně dojede až tam, kam patří - za takové talenty českého šachu, jako jsou David a Viktor.

+0 /-0 | 10.05.2016 11:17

Zdeněk Janda

Když se budou dávat dohromady reprezentace , tak kapitán ženské to bude mít o dost jednodušší cheeky.

+0 /-0 | 10.05.2016 10:55

IMEI

Nevím čí je to zásluha, ale také mne potěšil přenos přes Follow Chess yes

+0 /-0 | 10.05.2016 10:17

Ota Válek

Pokud je mi známo, byl to první český turnaj, jenž byl přenášen pomocí mobilní aplikace Follow Chess, díky níž jsem jej mohl pohodlně sledovat i na cestách. Vojta Plát prokázal zejména v poslední partii obdivuhodnou vůli vítězit. Jeho výkon v druhé polovině turnaje je příslibem do budoucnosti pro naši reprezentaci.

Je někde k dispozici komentář k partii Plát - Polák?  

+0 /-0 | 10.05.2016 09:11

Jozef Valenčík

@naska: Díky, opraveno. Nějak jsem to s Vojty přehnal, omlouvám se smiley

+0 /-0 | 10.05.2016 07:35

naska

...opravte prosím....IM Rašík se jmenuje Vítězslav,ne Vojtěch....Taky gratulace! 

+0 /-0 | 10.05.2016 07:20

Carlos

Díky za výbornou organizaci a příště zase u Vás i s Davidem a oběma Viktory (Lázňou i Novotným) wink

 

+0 /-0 | 10.05.2016 06:44