Pardubický festival na startu

12.07.2017 08:23 | Czech open 2017

Ve východočeské metropoli začíná ve čtvrtek již 28. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Do Pardubic by se podle organizátorů mělo během července sjet na tři tisíce hráčů, včetně dvou tisícovek šachistů.

Letošní ročník se svojí strukturou nijak neliší od předcházejících ročníků. Největší pozornost na sebe poutá samozřejmě otevřený velmistrovský turnaj Pardubice Open, který v Tipsport areně proběhne od 21. do 30. července. Nasazenou jedničkou je český šachista Viktor Láznička, kterého ve startovní listině následují Ind Gupta a další Čech Jiří Štoček. „Konkurence v hlavním turnaji festivalu je opět veliká, za což jsme nesmírně rádi,“ říká ředitel festivalu Jan Mazuch. 

Prim hrají na Czech Openu každoročně šachy, což dokazují i letošní počty účastníků. K pardubickým šachovnicím by mělo zavítat kolem dvou tisíc hráčů z více než padesáti zemí světa. „Oproti posledním ročníkům jsme zaznamenali zvýšený počet hráčů z Ruska a čím dál více silných hráčů všech generací k nám přijíždí také z Indie. Najdeme zde ale i zástupce z exotičtějších zemí, jako je například Austrálie, Spojené arabské emiráty, Singapur či Malajsie,“ doplňuje Jan Mazuch.
 

Pořadatelé rovněž registrují zvýšený zájem o krátkodobé turnaje, které se v rámci festivalu uskuteční. „Očekáváme rekordní počty hráčů v turnajích družstev a v rapid šachu, kterého se zúčastní i loňský vítěz velmistrovského turnaje Sergej Movsesjan. Současná česká jednička David Navara pak odehraje turnaj ve Fischerových šachách,“ dodává Mazuch.

Czech Open ovšem není pouze o bílých a černých figurkách na šachovnici. Rozmanitý program festivalu doplní populární skládání Rubikovy kostky, luštění křížovek a sudoku nebo turnaje v dámě, scrabblu, piškvorkách či mankalových hrách. Na ploše Tipsport areny proběhne také turnaj ve vůbec nejstarší deskové hře na světě – čínském go. Hned v úvodních dnech festivalu se zde uskuteční finále kvalifikace Evropské Go Federace o profesionálního hráče. „Těch je v Evropě zatím pouze pět, takže jde o poměrně atraktivní záležitost. Tito evropští profesionálové se poté mohou měřit s nejlepšími hráči z Asie, kde se konají velmi štědře dotované turnaje. Vítězové asijských turnajů v go si mohou přijít až na stovky tisíc dolarů,“ říká Jan Mazuch.

Pro hráče i návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program. „Je pro nás důležité, aby diváci a všichni účastníci odjížděli z Pardubic spokojeni. Proto se mohou těšit na společenské večery na koupališti Cihelna, na návštěvu Zoo ve Dvoře Králové, turnaje v malé kopané a bowlingu, hospodský kvíz či noční prohlídku historického centra Pardubic," doplňuje výčet akcí zástupce ředitele turnaje Petr Laušman. V rámci festivalu se dále hraje celá řada otevřených mistrovství republiky, mistrovství Evropy a dalších významných soutěží. Vstup na festival je po celou dobu turnaje zdarma.

 

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.

   

Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2017

5x 4756x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pawel

Určitě už jeskynní lidé hráli nějakou hru s kamínky.

Asi mysli, že Go je nejstarší hra, ve které se dodnes hrají oficiální soutěže a nerozhoduje náhoda  (kostka) !?

Připojuji: Jsem ještě googlul a našel jsem o hazardní hře jeskynních lidí z výrobky z kostí zvířat. Na web je vstup od 18 let, tak sem link nedávám.

+0 /-0 | 13.07.2017 11:02

MaX

https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Game_of_Ur

+0 /-0 | 13.07.2017 10:47

Poutnik

Vzhledem k tomu, jak často objevy archeologie přepisují dějiny lidstva, bych byl zdrženlivý k tvrzení o tom, která hra je nejstarší. 

+0 /-0 | 13.07.2017 06:12

VDF
Čínská hra tsun k'i je mnohem starší než backgammon
+0 /-0 | 12.07.2017 16:02

Jura

Nejstarší deskovou hrou na světě není go, ale backgammon, který v článku vůbec nezmiňujete, ačkoliv turnaj v backgammonu se každoročně v Pardubicích koná také.

+0 /-0 | 12.07.2017 12:44