Aktualizace - Otevřený dopis Vlastimila Babuly, reakce předsedy KRÚ Petra Boleslava

04.06.2023 11:20 | Domácí zprávy

Článek aktualizujeme 4.6. o vyjádření pana Petra Boleslava.

OTEVŘENÝ DOPIS od Vlastimila Babuly

Dobrý den,

rozhodl jsem se napsat pár řádek k jedné věci z nedávno skončeného Mistrovství ČR mužů, která v průběhu turnaje napadla nejen mě a kterou jsem s některými kolegy hráči na místě diskutoval. Na místě působil jako komentátor živého online přenosu velmistr Tomáš Polák a věc se týká právě srovnání finančního ohodnocení práce hráčů MČR a práce komentátora.

Začněme hráči. Proplacená cesta, hrazený pobyt a strava, žádné startovné. Celkový cenový fond 260 tis. Kč, 1. cena 55 tis. Kč, poslední 10. cena 10 tis. Kč. Odpracované hodiny vezmu odhadem podle sebe. Příprava cca 3 hod., partie cca 5 hod., celkem 8 hod. za den. Při 9 kolech odpracováno 72 hod. A to samozřejmě nepočítám přípravu před turnajem. Např. stříbrný Tomáš Kraus prozradil, že se na přebor chystal 2 měsíce. Námitku, že některé partie trvaly méně, beru. Ale na druhou stranu hráči byli nabádání chodit po partii na online komentář podělit se o dojmy. Sám jsem chodil tak na 50%, když jsem nehrál dlouhou partii. Vezmeme-li sazbu trenéra dle aktuální ekonomické směrnice ŠSČR 500 Kč/hod., vychází to na 36 tis. Kč. Což odpovídá 3. ceně 35 tis. Kč.

Pojďme ke komentátorovi. Neznám přesné částky ani podmínky, jen odhaduji. Předpokládám, že rovněž proplacená cesta, hrazený pobyt a strava. Denní sazba za velmistrovský živý komentář je dnes zhruba 2.500 Kč/den, tj. celkem za 9 dní 22.500 Kč, což odpovídá přesně 5. ceně.

Pro ocenění práce hráče MČR jsem vzal sazbu trenéra. Mám zkušenosti ze všech tří pozic (hráč, komentátor i trenér) a mohu směle prohlásit, že zatímco práce komentátora i trenéra je celkem v pohodě, práce hráče je extrémně psychicky i fyzicky náročná a vyčerpávající. Kdo si tím neprošel, neví. Tedy, už tímto odhadem jsem finanční ohodnocení práce hráče ponížil. Ale aspoň na takovou částku dosáhnou jen první tři, ostatní smůla. Myslím, že drtivá většina hráčů by raději v klidu komentovala a měla své jisté, než se rvala o víc s nejistými vyhlídkami.

Malé odbočení, když už jsem v tom srovnávání. Na nedávném Mistrovství ČR amatérů byl cenový fond cca 102 tis. Kč a vítěz bral 40 tis. Kč. A když už mám otevřenou ekonomickou směrnici ŠSČR, nahlédl jsem i na rozhodčího. Na turnaji započítávaném na FIDE má mezinárodní rozhodčí sazbu 1.600 Kč za den. Tj. za MČR 14.400 Kč, což odpovídá 8. ceně. S prací rozhodčího zkušenost nemám, nevím přesně, co obnáší, ale na MČR nebylo třeba řešit žádný spor.

Abych nebyl špatně pochopen, samozřejmě nejde o tento jeden konkrétní případ. Není to nic proti rozhodčímu MČR mužů Petru Zárubovi ani proti komentátorovi. Tomáš Polák je můj kamarád a já mu tu práci přeji. Sám bych takovou práci taky s radostí vzal. Jde o celou věc jako obecný problém. Není to dle mého tak, že by práce komentátora či práce trenéra nebo rozhodčího byla nadhodnocena. Problém je ten, že práce hráče je silně finančně podhodnocena! Neodpustím si malé rouhání. Mám někdy dojem, že hráč je při dělení koláče ten poslední, že všichni ti rozhodčí, trenéři, organizátoři a jiní funkcionáři jsou důležitější a na něm vlastně až tak moc nezáleží. A zdá se mi, že je to horší než dřív. To, že úspěšného hráče vyfotíme v obleku s pohárem, dáme na web, poplácáme po ramenou a pochválíme, to opravdu nestačí.

Podle mě, aby byla ohodnocena práce hráče adekvátně, tak konkrétně na Mistrovství republiky by měla být i poslední cena minimálně na úrovni práce komentátora. Čili zhruba 2,5 krát větší než byla. Tedy celkový cenový fond 650 tis. Kč. Pak by se určitě nestalo, že by na šampionátech chyběla česká špička.

Já určitě nechci měřit úspěšnost či štěstí penězi, to určitě ne. Jsou mnohem důležitější věci, vím. Ale holt žijeme v takovém systému, kde se bez nich nikdo neobjedeme.

Myslím, že je správné toto téma otevřít, klidně i veřejně, a bez emocí se k němu postavit. Byl bych rád, kdyby se situace profesionálních hráčů v ČR zlepšila a byli náležitě ohodnocováni. Myslím, že bychom se na tím mohli všichni zamyslet a pokusit se v rámci svých možností to zlepšit. Snášet argumenty a vysvětlovat, proč to nejde, nepovažuji za dobrou cestu. Raději se zamysleme, jak to udělat, aby to šlo. Např. v Polsku to jde.

Na závěr ještě drobnost. Máme u nás šikovné mladé hráče, s kterými se pilně pracuje a vkládáme do nich naše naděje. Dobře, to je samozřejmě v pořádku. Ale pokud se finanční ohodnocení našich nejsilnějších dospělých reprezentantů nezlepší, mladí brzy zjistí, že investovat čas a energii do šachu se nevyplatí.

Vlastimil Babula

Reakce na Otevřený dopis od předsedy KRÚ Petra Boleslava:

S nástupem do funkce manažera reprezentačního úseku jsem rozeslal členům širší reprezentace potažmo hráčům TOP 20 českého žebříčku dopis, ve kterém jsem definoval směr, kterým by se profesionální sekce českého šachu měla ubírat, abychom dokázali věci postupně zlepšovat. Samozřejmě se především zásadně jedná o podmínky samotných hráčů, ale neměli bychom opomíjet i vytváření prostředí, kde se budou cítit dobře a přínosně potencionální partneři. Je zcela evidentní, že pro český šach je klíčové sehnat sponzory, což by mělo být společným úsilím svazu, organizátorů i hráčů. Samozřejmě není myšleno tak, aby hráči sami aktivně sháněli sponzory, ale aby byli maximálně nápomocni (bojovnost, součinnost při prezentaci v médiích, důstojné chování atd.).

Otevřený dopis velmistra Vlastimila Babuly věrně popisuje stav současného mistrovství republiky z pohledu přímého aktéra a dlouholetého reprezentanta. Přichází v pravý čas a velice oceňuji, že nabádá k zamyšlení a otvírá možnost diskuse mezi zainteresovanými stranami, která se v posledních letech poněkud vytratila.

Mistrovství České republiky v šachu by mělo být (musí být) prestižní akcí, která bude šachovou hru prezentovat (propagovat) jak směrem dovnitř šachové komunity, ale i ven k nešachovému publiku v tom nejlepším možném světle. A to představuje dosáhnout spokojenosti a vyváženosti na všech úsecích akce, především pak mezi samotnými aktéry bojujících o tituly. Adekvátní podmínky a odměny pak zcela jistě půjdou ruku v ruce se zájmem o účast našich předních velmistrů, prestiží samotného titulu a v neposlední řadě se zvýšením motivace, která je pro hráče zcela zásadní pro zlepšování se a dosahování lepších a lepších výsledků v našem sportu.

Šachový svaz jako hlavní organizátor soutěže musí začít. Začít k celé akci přistupovat zodpovědněji na všech úrovních a vytvářet pro všechny subjekty a zainteresované strany prostředí, které bude motivační a nápomocné pro celkové zlepšování.

Shodu určitě nacházíme v tom, že není v silách samotného šachového svazu akci, která by naplňovala výše uvedené představy a plány, finančně zajistit bez silného partnera(ů) z privátního sektoru. I tak mělo letošní MČR nejvyšší cenový fond ze všech turnajů v ČR, pokud bereme turnaje se zveřejněným cenovým fondem (tedy například Open Teplice nebo Czech Open). Na razantní zvýšení cenového fondu není v rozpočtu ŠSČR prostor, bylo by na úkor jiných kapitol. Jednoznačně první aktivity tak musí směřovat k nalezení, pokud možno stabilních, partnerů. Souběžně je třeba zahájit revizi systému mistrovských soutěží. Nové možnosti a návrhy pak prověřit širokou diskusí.

Pevně věřím, že se tyto první kroky ukáží jako smysluplné a podpoří vůli k opětovnému navázání přímého spojení mezi managementem reprezentačního úseku a našimi hráči.

1. 6. 2023
Petr Boleslav,
Předseda KRÚ

Petr Boleslav

Článek publikován 1. 6. 2023 v rubrice Aktuality na hlavní stránceAktuality reprezentace.

Aktualizace, vyjádření pana Boleslava ze dne 4.6.2023 

Dovolte mi, abych přesněji vysvětlil poněkud nešťastně napsanou formulaci „…rozeslal členům širší reprezentace potažmo hráčům TOP 20 českého žebříčku…“.

Informace o nastavení nového systému v reprezentaci jsem chtěl v první vlně zaslat především hráčům, které vidím jako možné kandidáty na sestavu ještě pro letošní mistrovství Evropy družstev. A to urychleně, jelikož nominaci, až na jedno jméno, jsem chtěl provést do konce května (v dalších letech bude vždy do konce dubna). Měl jsem spíše zvolit „..hráčům širší reprezentace..“ a TOP 20, což jasně specifikuje počet, vynechat. Chtěl jsem tím pouze naznačit, že se jedná i o hráče, kteří nejsou nutně jen v TOP10. V případě Vojtěch Pláta dopis byl mnou zaslán na emailovou adresu, kterou již Vojta nepoužívá.

V následujících dnech budou zveřejněna jména čtyř hráčů, kteří budou reprezentovat Českou republiku na letošním mistrovství Evropy družstev. Připojím i základní popis nového systému reprezentace pro šachovou veřejnost.

( doplníme ze stránek chess.cz : Reprezentační smlouvy  - Podepsáno s Van Nguyenem. K podpisu odesláno Davidu Navarovi a Richardu Stalmachovi. U Štěpána Žilky se řeší technická – fakturace nebo DPP. )  ( doplnil Petr Koutný)

125x 8711x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (125) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
SmNvm
Ahoj, Budu mit nepopularni nazor, ale podle me je hlavne odpovednosti hracu sehnat si sponzory. Premie na ceskych svazem poradanych turnajich maji byt spis prijemnym bonusem, ne vydelkem. Svaz ma podle me primarne podporovat rozvoj sachu a kvalitni hrace, ale ne dal nez pres juniorsky vek, pak uz je to dospely clovek a musi sam, resp.podpora svazu nema hradit zivot hrace. Pokud chce hrac zit z prize money, jde to, ale musi byt v sirsi svetove spicce, ne okolo 400.mista v zebricku. To i v lepe placenych sportech se takohlenpostaveni hraci maji velky problem uzivit jen sportem, spis to nejde. Nic proti nasi sirsi spicce, obdivuju jejich hru! Vemte si napr. MMA - sportovci tam ziji ze sponzoringu a trenovani ostatnich. Za zapas dostanou treba i 50-100 tisic, ale - stihnou tak 2-3 za rok a hlavne to dostavaji od soukromych organizatoru turnaju, ne od svazu. Samozrejme svaz musi zabrat a sehnat sponzory, o tom neni pochyb. Jen to svazu nezavidim, protoze kdyz si projdu posledni roky, tak bych jako zastupce sponzora hodne vahal, zda neco dat - domlouvani zapasu; jeden byvaly reprehrac je samej pruser ma v repre ma zakaz; dalsi chce, aby mu svaz platit soukrome cesty na slovensko; open teplice - na bliti; repre se rozpadne na repreakci v zahranici, ze ani nedojedou spolu domu; NSS utoci na svaz jak smyslu zbavene za kazdou cenu, apod. A pak se sami sebe zeptejme, kde sehnat 2-3 generalni sponzory, kteri by do tohohle marasmu dali par milionu?
+1 /-0 | 08.06.2023 09:55

SmNvm
Hm, nezobrazuji se smajlíky a oddeleni vět, ten koment bez toho vyzniva daleko tvrdeji nez je zamyslen, tak prosim, berte to v potaz :-)
+0 /-0 | 08.06.2023 09:57

SmNvm
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 07.06.2023 08:57

Robert Cvek
Akorát jsem měl telefon s Bolkem, to bych rád zde napsal a všechno OK. Dobře jsme si popovídali. Bolek to pak ještě doplní o důležité informace.
+3 /-0 | 02.06.2023 10:45

Karel Havel
To je určitě dobře, ale bývalo by lepší ten telefonát udělat dřív, než jste p. Boleslava s p. Plátem veřejně označili za lháře. Jak malí kluci...
+4 /-3 | 03.06.2023 16:54

lykan

Proč bychom měli volat? Neměl spíše volat pan Boleslav?

+0 /-1 | 06.06.2023 12:49

kyssling

Naprostý souhlas, tím se totiž odlišuje kvalitní novinařina. Nejdřív vyžádám stanovisko a pak teprve píšu. Ale když je to pero a nenávist tak vysoká, tak je třeba to hned zvěřejnit ... 

+3 /-2 | 06.06.2023 12:20

Remcik z Banika

Tak pan Boleslav nastoupil na toto místo nedávno, že, v dubnu, teď nevím. Takže buďme trošku soudní, na kritiku je opravdu brzo. Neznám ho, ale přijde mi jako dobrý příslib pro repre. Důležité mi přijde hlavně poslední souvětí z jeho odpovědi na otevřený dopis Vlastíka. 

+2 /-0 | 02.06.2023 22:33

Jirikovka@post.cz

Osobně si myslím,že do reprezentace by neměli být vybíráni hráči podle Ela ale podle toho,jakè mají úspěchy na turnajích! Základním turnajem by mělo být poslední MČR! Dnes je nespochybnitelné kteří 2 hráči musí být v reprezentaci! Jsou to GM Navara a GM Van! Splňují všechny podmínky příkladného reprezentanta! Hrají skvělé šachy a mají stabilní výkony! Po stránce morální jsou velice slušní,takže mohou být příkladem ostatním šachistům včetně dětí! Kteří další 3 hráčei budou v reprezentaci ať si rozhodně pan Boleslav! Mâ z čeho vybírat!

+1 /-0 | 02.06.2023 15:30

lykan

Tyto výpady proti svazu jsou fakt směšný. Už zase jste se tu upnuli na nějaký svůj výklad toho, co někdo řekl nebo napsal, aniž byste se snažili pochopit, jak to asi bylo míněno. Ale tak si tu pište sami pro sebe, co chcete. Nebudu tu trávit půl dne vysvětlováním co kdo napsal, nebo nenapsal. 

+5 /-4 | 02.06.2023 11:25

Petr Koutný

Komunikace, komunikace a komunikace. Je trošku rozdíl napsat TOP 20 a ve skutečnosti tím myslet TOP 12. Třeba to bude příště lepší, nejenom sponzoři, ale i komunikace s fanoušky by potřebovala zlepšit. 

+4 /-6 | 02.06.2023 11:42

capjar

Ano, ta zmíněná komunikace, oboustranná komunikace, bohužel chybí. 

+1 /-0 | 02.06.2023 11:53

lykan

PK: To je spíš spor o výklad významu slova "potažmo" v daném kontextu. 

+0 /-3 | 02.06.2023 13:23

Robert Cvek

V normální demokratické společnosti to už tak chodí, že se diskutuje, každá říká své názory, argumenty atd.

+5 /-0 | 02.06.2023 11:30

Jirikovka@post.cz

Měl by být zveřejněn zde seznam hráčů Top 20,ať víme kdo je ve hře!

+1 /-2 | 02.06.2023 06:41

lubomir1959

https://www.chess.cz/statistika-elo/top-zebricky-cr/

Vím, koho bych rozhodně chtěl mít v týmu, pokud bych hypoteticky byl kapitánem reprezentace já a vím, koho bych v týmu, aspoň dle informací, které dnes mám, mít určitě nechtěl (a nejde mi jen o výši ela)...pro mě je tým partou, která musí táhnout za jeden provaz, kde je jeden za všechny a všichni za jednoho...mám z fotbalu zkušenost, že tým bez hvězdy hraje často líp než s hvězdou, to je odpověď i pro pana Koutného, že s hvězdami se hraje líp - ne vždy to platí...a jak jsem tu už psal, z dlouhodobého hlediska bych upřednostnil v extralize naše mladé hráče, ale chápu, že se mnou nebudou mnozí souhlasit...

+2 /-0 | 02.06.2023 06:52

Jirikovka@post.cz

Pane Lubomíre! Uveřejněte seznam hráčů pro reprezentaci,pokud by jste byl kapitánem ČS reprezentace!  Myslím ,že jich má být 5!

+1 /-1 | 02.06.2023 07:30

lykan

Pane Řičico, opět jenom žvaníte a srovnáváte jabka s hruškama, aniž byste se pořádně zamyslel nad tím, co píšete...Šachy jsou i v družstvech stále sportem jednotlivců, kde každý hraje svojí partii a pokud bude jedinec i třeba přes špatnou kázeň stále vyhrávat a přidávat družstvu jeden bod, tak bude velice užitečný. Ve fotbale musí tým spolupracovat společně, musí si umět nahrát, dokázat vytvořit šanci pro útočníka, jinak není šance na úspěch. V šachu je to jinak. Je všeobecně známo, že když třeba vyhráli ME Ukrajinci, tak se k prvnímu místu víceméně propili a nikomu to nevadilo, ani jejich kapitánovi. Nebo když jejich první deska hrála v Indii blbě, tak šel samotný kapitán za rikšou a poslal ho do marketu pro flašku vodky. U nás by to za už jen z principu padaly hlavy a lidi jako vy by byli zděšení, jinde normálka a všichni to chápou. Někdy si říkám, že u vás by mělo platit: Mlčeti zlato.

+0 /-3 | 02.06.2023 07:00

Jirikovka@post.cz

Souhlasím s tím,aby ŠSČR pokud chce mít peníze oslovil boháče o sponzoring a ne příštipkáře! Koho má oslovit uvádím zde! 1. Renata Kelnerovâ- majetek 265 miliard kč,2.Radovan Vítek- 170 mld! 3.Karel Komárek ml. -155 mld ,4.Daniel Křetínský 94 mld! 5.Andrej Babiš 93 mld! 6.Patrik Tkáč 80mld!,7.Pavel Baudiš 60 mld! Vše v Kč! A další boháče možno najít v seznamu nejbohatších lidí v Česku! Pamatuj! Líná huba - holé neštěstí! Do ní,nebo po ní aneb za zeptání nic nedáš!

+2 /-0 | 02.06.2023 06:52

lykan

Křéťa teď hodně pustil za ty penalty pro Spartu, tak ten majetek bude tenčí :-D

+1 /-2 | 02.06.2023 07:04

capjar

A jak to víte?

+0 /-1 | 02.06.2023 11:55

lykan

Ach jo...

+1 /-2 | 02.06.2023 12:23

Jarda Aljochin

Doporučuji, aby Svaz jednal s velkými sponzory, obřími firmami a konzorcii z pozice  ŠSČR. A jednat s velkými soukromými firmami, tedy se skutečnými boháči, pro které je nějaký ten milión pod hranicí rozlišitelnosti, a nikoliv s jinou chudou rozpočtovou organizací. Asi bych k tomu použil i kvalitní marketingovou firmu,

+0 /-0 | 01.06.2023 20:47

Petr Koutný

Kdo je svaz? Kdo bude za svaz jednat  stěmito firmami? Jedno jméno, které na to má prosím....

+3 /-3 | 01.06.2023 20:51

lykan

Neměla by to mít na starosti komise pro marketing? Takže Petr, Kůsová, Bednařík. Tví kamarádi smiley.

+1 /-1 | 02.06.2023 09:24

Jirikovka@post.cz

Jednat s boháči o sponzoring by měl předseda svazu! Ten by byl určitě oprâvněný! Současným předsedou Svazu je GM Petr,jak si ho šachoví delegáti zvolili! Ovšem myslím že,při jednání s muži by byla úspěšnější žena,tedy Eliška Richtrovâ! Musela by mít povéření od svazu jednat s boháči! Tedy na osobní schůzku s Renatou Kellnerovou by měl jít GM Petr a na osobní schůzku s Radovanem Vítkem by měla jít Eliška Richtrová! Když jsem pracoval v pojišťovně učili nás Paretovo pravidlo! Což znamená,že z 10 oslovených lidí se 2 dají pojistit! Dle tohoto pravidla by z 10 ti  Oslovených boháčů by 2 sponzorovali SSČR! Ovšem chce to aktivitu ze strany ŠSČR! Bez práce nejsou koláče a sami pečení holubi do úst nelítají!

+1 /-2 | 02.06.2023 08:33

Robert Cvek

Zaujala mne věta, cituji : ..." ve kterém jsem definoval směr, kterým by se profesionální sekce českého šachu měla ubírat, abychom dokázali věci postupně zlepšovat..." Nemám samozřejmě zájem o reprezentaci, možná až v seniorech a jsem ten poslední, co by chtěl brzdit mladé. Nicméně v této větě je podstata jinde. A přijde mi alespoň "divné", proč mi tento email/dopis nedošel. Jednak jsem v TOP20 (ale to je to poslední) a jednak si myslím, že nějak ovlivňuji šachové dění v ČR, respektive bych mohl být nápomocen. Ale samozřejmě chápu, že jsem také RP šachy :-) a ""chápu"" ignoraci mé osoby. Bez ironie, přeji Bolkovi hodně štěstí. Bohužel, mám pocit, že zdělení by se dalo smrsknout na "nazdar bazar". 

+3 /-1 | 02.06.2023 07:13

MMM
Vyjel jsem si hráče pod federací CZE a podle té jste s 2467 na děleném 23. místě spolu s Janem Vykoukem. Možná tam jsou i neaktivní hráči?
+0 /-0 | 02.06.2023 09:39

lykan
+3 /-2 | 02.06.2023 09:50

lykan

Jsou. Smejkal, Mirumian. Oral teď taky nic nesehrál. Pak tam je Polák jako kapitán žen, takže toho bych taky nepočítal. 

+0 /-2 | 02.06.2023 09:45

MMM
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 02.06.2023 09:39

Jirikovka@post.cz

Také by měla být pro reprezentaci sledována líheň mládežníků s elem 2300 a vyšším a tyto mládežníky na MČR utkávat se starými GM rutinéry zda se jim již vyrovnají,nebo je i předčí a pak by se v reprezentaci mohla objevit i nová tvář!

+1 /-0 | 02.06.2023 06:58

lykan

MČR pro mladé není ta správná zkušenost. Musejí hrát turnaje v zahraničí, silné openy, ME apod. MČR jim nic nedá! S nejlepšími hráči u nás si mohou zahrát prakticky kdykoliv, pokud se ujme někdo organizace a uspořádá například nějaký zápas. Jezdit do světa, hrát třeba ligy po Evropě, otrkat se a zdokonalit i v angličtině. Mladí se musí osamostatnit a ne jen čekat, co jim nabídne svaz nebo klub s trenérem.

+2 /-2 | 02.06.2023 07:03

lubomir1959

Ano, přesně tak, v tom s vámi naprosto souhlasím. Jak jsem psal, pro mě MR musí být vrcholnou akcí roku pro ty nejlepší šachisty naší země. Ne žádný open, kam se může přihlásit skoro kdokoliv, ne KO systém, ale jediným systémem, který ukáže, jak na tom momentálně hráč je, je systém každý s každým. A za reprezentaci by měla hrát sestava těch opravdu nejlepších,  kteří si to vybojují. 

+1 /-1 | 02.06.2023 07:09

Jirikovka@post.cz

Pane Lubomíre! Když jsem navrhoval,aby MČR se hrálo Openem,tak kdokoliv tam hrát nemůže! Navrhoval jsem,že právo účasti mají pouze hráči s elem 2300 a vyšším!

+1 /-0 | 02.06.2023 07:27

Semod
Otevřený dopis Vlastimila Babuly a následná reakce předsedy KRÚ Petra Boleslava musí pobavit každého milovníka tragikomedie.
+4 /-1 | 01.06.2023 21:55

MaX

Reakci jsem si přečetl 2x, přesto v ní nevidím smysl. Je tam někde vyjádřena hlubší myšlenka (důvod napsání reakce), než "pojďme si o tom povídat"?

+2 /-1 | 01.06.2023 19:59

Rubinus

Není tam napsáno v podstatě nic. No, když Boleslav úspěšně kočíroval NB, který má jistě lepší soupisku na horních deskách, jak náš nároďák, pak snad i tu repre zvládne.

+2 /-2 | 01.06.2023 20:49

Petr Koutný

S rozpočtem a neomezenými možnostmi, které má Bor, by vyhrála i stoletá jeptiška českou šachovou extraligu. Jenomže do repre si nekoupíš hráče z Indie a musíš pracovat s tím, co máš a tady se ukáže Bolek, jestli na to má, nebo ne....Čas ukáže, jestli bude Bolek lepší, než ti před ním a nebo i stoletá jeptiška by i toto dokázala uřídit lépe...Ten čas si Bolek zaslouží, Mitropa  byla spíš slabší průměr.

+2 /-2 | 01.06.2023 20:54

lubomir1959

Žádný kapitán ani manažer nemůže za hráče tahat ani mu radit, co a jak má hrát, to musí vymyslet daný hráč u své partie, podobně jako trenér na fotbale, který sice radit může, ale pokud hráč nemá na to, aby soupeře přehrál, tak jsou mu rady trenéra platné jak díra v mostě.

+1 /-2 | 01.06.2023 21:36

Petr Koutný

smiley

+0 /-1 | 01.06.2023 20:30

lubomir1959

Čas ukáže, zda nastanou  v činnosti svazu směrem k reprezentaci změny k lepšímu, jak v přístupu ke špičkovým hráčům, tak v organizaci a přípravě na vrcholné akce, jak republikové, tak hlavně světové. Čas ukáže, zda se novému manažerovi podaří zabránit opakování stupidních chyb, které se opakovaně staly a které by snad neudělal ani naprostý diletant. Manažer reprezentace jistě nebude trénovat za hráče, jistě jim nebude radit, co a jak mají hrát, ale měl by být schopen vytvořit hráčům maximální podmínky k tomu, aby mohli podat výkony na horní hranici svých možností. Měl by zajistit, aby za reprezentaci hráli ti nejlepší šachisté z naší země a ne nějaká třetí nebo čtvrtá garnitura. Potenciálního sponzora(y) totiž zajímají pouze výsledky, na kdyby se historie neptá!

+1 /-2 | 01.06.2023 20:55

Petr Koutný

Času ukáže, ale začínat lží o tom, že oslovil TOP 20 není zrovna začátek snů! 

 

S nástupem do funkce manažera reprezentačního úseku jsem rozeslal členům širší reprezentace potažmo hráčům TOP 20 českého žebříčku dopis, ve kterém jsem definoval směr, kterým by se profesionální sekce českého šachu měla ubírat, abychom dokázali věci postupně zlepšovat.

Ale už se píše, že Plát ani Cvek nebyli oslovení. Když napíšu TOP 20, pak jsou to všichni, nebo tak trochu nemluvím pravdu?

+3 /-2 | 01.06.2023 20:59

lykan

TOP 20 podle Bolka, jen to zapomněl dodat.

+1 /-2 | 01.06.2023 21:02