Znojmo - ženy, víno a zpěv

08.05.2007 08:00 | Turnaje

O víkendu nastartoval ve Znojmě seriál Czech Tour 2007/2008 úvodním festivalem – Open Znojmo. Nehrál se sice FIDE Open, ale o 21. ročník Znojemské královny a Znojemské královničky jsme ošizeni nebyli. Znojmo se také stalo d...

O víkendu nastartoval ve Znojmě seriál Czech Tour 2007/2008 úvodním festivalem – Open Znojmo. Nehrál se sice FIDE Open, ale o 21. ročník Znojemské královny a Znojemské královničky jsme ošizeni nebyli. Znojmo se také stalo dějištěm Finále ČR v rapid šachu družstev a MČR v bleskovém šachu družstev, což byl také důvod, proč jsme ve Znojmě nechyběli ani my.Ale dejme nejprve přednost ženám. Znojemská králov
na se hrála jako MČR žen v rapidu a odpovídala tomu i účast české špičky. Rybník (v podobě bankovky s Masarykem) naší reprezentaci ale vypálila IM Cristina Adela Foisor z Rumunska, která vyhrála s bodovým náskokem. Dobře si vedla i její dcera, Sabina-Franceska Foisor, která obsadila se 6 body 4. místo. Přímý souboj o přebornický titul ČR sehrály v posledním kole Jana Jacková a Olga Sikorová, která měla v tu chvíli půlbodový náskok. Jelikož partie skončila remízou, stává se WIM Olga Sikorová přebornicí ČR v rapid šachu žen, vicemistryní pak IM Jana Jacková. Celkově 5. a bronzová mezi Češkami skončila Kateřina Němcová. Turnaje se zúčastnilo 31 dívek a žen.
Kompletní výsledky.Souboj úspěšných olympioniček: Blažková - Jacková. V pozadí K. Čedíková.

I Znojemskou královničkou (dívkou do 14 let) se stala Rumunka z rodinného klanu. Veronica Foisor nasbírala 6,5 bodu, když jedinou půlku povolila druhé Gabriele Cazacu s Moldávie – ta měla 5 bodů. O půl bodu méně pak uhrály nejlepší Češky – Karolína a Alžběta Pokorné a Světlana Smrčková. Celkem se zúčastnilo 13 děvčat.

Vraťme se ale zpět k důvodu naší návštěvy jižní Moravy. Sjelo se sem celkem 143 šachistů z 28 družstev, aby od sobotního rána v prostorách Louckého kláštera bojovali ve Finále ČR v rapid šachu. Vzhledem ke kolizi s Ostravským koníkem a některými nešachovými akcemi se nám nepodařilo poskládat 5 silných hráčů, a tak jsem elitní sestavu GM Cvek, GM Hába, GM Kalod a IM Pisk musel doplnit já (LOK 2044). Z Nového Boru jsem vyjel v pátek krátce po obědě, posbíral po cestě velmistry a navečer jsme šťastně dorazili do Znojma. Po ubytování a večeři jsme se vydali do rodinného sklípku u Adámkových, kde jsou všichni šachisté vždy vřele vítáni a kde tedy došlo na v nadpisu zmiňované víno a zpěv. Ve sklípku bylo velmi útulno, a tak se nám ani nechtělo jít spát….Za to ráno bylo krušné! Do turnajového sálu jsme se ale dopotáceli včas a v bojovné náladě.

Turnaj jsme nezahájili zrovna přesvědčivě – těsnou výhrou 3:2 nad Lokomotivou Brno C. Za Lokomotivu sice nepřekvapil ani veterán Vykydal (i když pak v neděli v bleskovkách porazil třeba IM Bernáška), ani Jaromír Veselý či šachový historik Jan Kalendovský, který se pak se mnou rozdělil o spoustu zajímavostí z šachové historie, ale Michalu Šípkovi se povedlo získat skalp IM Piska a já prohrál s Jiřím Hercem. Začalo se ukazovat, že vítězství v turnaji nebude i přes absenci elitních týmů vůbec snadné. Hrálo se totiž olympijským systémem, takže se počítala každá partie a zbývalo pouze 6 kol. Naštěstí pak už šlo vše jako po másle a jedinou další prohru zaznamenal už jen Robert Cvek s IM Romanem Chytílkem hájícím barvy Durasu Brno. Celkově jsme posbírali 26,5 bodu z 35 možných a zvítězili s tříbodovým náskokem. Druhé místo vybojovalo Staré Město v sestavě IM Zpěvák, Hudeček, FM Vrána (díky za fotky!), Knažovčík a Buráň s 23,5 body, bronz si odvezli do Třince IM Langner, FM Walek, Sharashenidze, Jan Sikora a Stazsko, kteří uhráli o půl bodu méně.
Nejlepšími jednotlivci byli GM Kalod se 6,5 body a šestibodoví Martin Červený, Sodoma, Vichnar, Sikora a Melich. Na první šachovnici se o vítězství podělili Robert Cvek s Romanem Chytílkem s 5,5 body.
Kompletní výsledky.

V neděli následovalo mistrovství ČR družstev v bleskovém šachu. Hrálo 90 šachistů tvořících 19 družstev a nám opět připadla role favorita. S tou jsme se vypořádali, jak se sluší a patří a v 18 kolech (hrálo se každý s každým) jsme nasbírali 62,5 z 72 možných. Jediné prohry zaznamenali Robert Cvek s Petrem Zvárou z Bohemians (16,5/18 – nejlepší výsledek na 1. šachovnici) a já s havlíčkobrodským Michalem Čermákem (1629!), který sehrál velmi pěknou partii.
Jelikož naše vítězství vypadalo dlouho dopředu jako jasné, strhla se největší mela o zbylé medaile. Ač prohráli se Starým Městem i s Durasem, vysoká vítězství nad ostatními týmy vynesla za 53 bodů stříbro Bohemians Praha. Až třetí byli kvůli olympijskému systému borci ze Starého Města, kteří prohráli pouze s námi (tedy s titulovanou částí, já jsem byl těžkých bojů ušetřen) a to nejtěsnějším rozdílem 2,5-1,5. Sečteno, podtrženo zaznamenali ale o bod méně než Bohemka, tedy 52 bodů.
Mezi nejúspěšnější jednotlivce patří GM Hába (15/15!), GM Kalod (14/15), FM Zvára (16,5/18) a IM Pisk (13,5/15). 15/18 nasbírali ještě IM Zpěvák, M. Červený, FM Jurka a Buráň.
Kompletní výsledky.

K bleskovkám patří i řada vypjatých situací. Ve Znojmě jich ale většina probíhala v přátelském duchu, takže stojí spíše za úsměv. Divoký průběh měla třeba má partie s Pavlem Daňkem z Pardubic. Nevím, zda byl již v pokročilém stádiu turnaje unaven (na rozdíl ode mě odehrál všech 18 partií) či zda se nakazil z vedlejší rychlé taktické remízy v partii Pisk-Laušman, ale poměrně záhy mi nabídl remízu. Tu jsem odmítl a začal hrát poněkud křečovitě a ztratil figuru za nějaké pěšce. Chvíli na to jsem ale vyšejdil figuru zpět, když jsem nasadil vidle jedním ze 4 jezdců, co na šachovnici zbývali. V domnění, že stojím lépe jsem ze slušnosti navrhl na oplátku remízu já, ta ale byla odmítnuta, protože se soupeř domníval, že jeho volní pěšci budou rychlejší, ale nebyli. V totální blicce nakonec se možný výsledek měnil s každým tahem, když už jsem měl soupeře před matem, vlezl jsem si stupidně do šachu nově postavené dámy a vzápětí jsem nabídl výměnu dam a až poté s hrůzou zjistil, že mi vlastně zbývají už jen 2 jezdci bez pěšců. Jen s o pár sekundami lepším časem se mi nechtělo soupeře shodit a tak jsme se (konečně) dohodli na remíze. Partie z jednoho kusu. Z hloučku rozesmátých pozorovatelů této absurdity pak vykoukl Petr Hába a povídá: „A proč vy vlastně odmítáte pořád remízu, když ani jeden z Vás to pak nechce vyhrát?“.

Jiný povedený kousek se povedl Petru Laušmanovi – dvojitý nemožný tah se nevidí každý den. S 20 zbývajícími vteřinami sebral ve střelcovce králem pěšce, ale ještě než zmáčkl hodiny (čímž teprve je tah v bleskovce učiněn) si všiml, že je pěšec krytý. Vrátil tedy píška poslušně na jeho místo a táhl králem jinam.
„Nemožný tah!“, hlásí mu soupeř.
„Ale vždyť jsem nezmáčkl hodiny“, brání se Petr.
„Já ale reklamuju ten druhej, stojíš v šachu!“.Vítězové a organizátoři. Zleva: Dr.Mazuch, IM Pisk, GM Hába, GM Kalod, Novotný, GM Cvek a Jiří Petružálek.

Takže Znojmo vyhráli jsme dvojmo. Pokud by to někde v článku vyznívalo, jako že jsme to vyhráli díky mě, tak to se omlouvám - jsem asi nejhorší mistr ČR, jakého jste mohli kdy vidět:-). Ostatním patří titul ale zcela oprávněně a já jim za to děkuji!

0x 757x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat