Zimní simultánka. V "blesku" vítězí IM Kulicov

24.01.2008 08:00 | Turnaje

VIII. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2008 je závěrečnou akcí seriálu CZECH TOUR 2007/2008, po které budou známy celkové výsledky. Novinkou letošního ročníku, který je součástí oslav 200...

Novinkou letošního ročníku, který je součástí oslav 200 let existence tohoto lázeňského města byla simultánní produkce velmistra Marka Vokáče proti 8 soupeřům. Velmistr potvrdil roli favorita a všechny své partie byť po
boji vyhrál.
Specialitou této akce bylo, že se konala na Hlavní třídě před restaurací Café Classic ve venkovních prostorách, což je v půlce ledna neobvyklé a uznání si jistě zaslouží i všichni soupeři velmistra Vokáče, byť jim v boji pomáhaly deky a teplomety.
Celou akci provázelo vystoupení mažoretek s dechovou kapelou, které přilákaly pozornost řady lázeňských hostů . Akce se zúčastnil i starosta Mariánských Lázní pan Zdeněk Král, který nad celým festivalem převzal záštitu. Vzhledem k tomu, že i počasí vyšlo na jedničku, byla tato akce skvělou propagací šachu i lázeňského města.

venku ve městech by neměly chybět zahradní šachy

Marek Vokáč se mohl u simultánky alespoň zahřát chůzí

Dnes 24.1. byl sehrán turnaj v bleskovém šachu za účasti 48 hráčů. Hned 5 z nich mělo titul mezinárodního mistra či velmistra. Ozdobou turnaje byla účast předního lotyšského velmistra Evgenye Sveshnikova, který potvrdil své kvality a v turnaji, obsadil 3. místo. Na druhém místě se umístil, což je jistě překvapením (až 11. nasazený) mladičký sympatický Švéd Nillson, jemuž se ve vážných partiích v Mariánských Lázních zatím příliš nedařilo. Suverénním vítězem se stal mezinárodní mistr Kulicov z Ruska, který jako jediný neokusil v celém turnaji hořkost prohry. Nejlépe umístěným Čechem byl až na 12 místě Matějovský. V kategorii seniorů zvítězil stejně jako v rapidu Golcman (Rusko), v juniorech byl nejlepší Scibior (Polsko) a mezi ženami byla nejúspěšnější Dadello (Polsko).

novinky v turnajích telegraficky

Ve velmistrovském turnaji A1 je po 6 kolech v čele překvapivě suverénní mistr FIDE Rasmussen z Dánska který samostatně vede s bodovým náskokem a je na dobré cestě za velmistrovskou normou. O druhé místo se dělí nejmladší a nejstarší hráč skupiny. Na straně jedné legendární český velmistr Jansa a na straně druhé vycházející šachová hvězda našich severních sousedů FM Swiercz Dariusz.

průběžné výsledky velmistrovský A1

Ve velmistrovském turnaji A2 je v čele mezinárodní mistr Pavel Šimáček o půl bodu před trojicí pronásledovatelů, v níž figuruje nejsilnější hráč celého festivalu Sveshnikov z Lotyšska. Dalším českým hráčům v této skupině se zatím příliš nedaří a jsou pod 50 % bodů. Z této skupiny bohužel musel odstoupit Natsidis z Německa a tak se dohrává v počtu 11 hráčů.

průběžné výsledky velmistrovský A2

V mistrovském turnaji B1 se vedení po 6 kolech ujala dvojice mistr FIDE Sveshnikov (syn velmistra Sveshnikova) a mezinárodní mistryně Krupa z Polska, která je velkým a milým překvapením (podle ELA je až 10. nasazená).

průběžné výsledky IM B1

V mistrovském turnaji B2 jde tvrdě po vítězství v turnaji a splnění normy mezinárodního mistra Arngrimson z Islandu . Spolu s ním se v čele turnaje drží dvojice mezinárodních mistrů Biolek (Česká republika) a Marholeva (Bulharsko).

V otevřené turnaji C hrají zatím prim Norové, které v nejlepší čtveřici objevíme hned 3. S nimi statečně bojuje největší česká naděje na úspěch, tachovský Jan Turner. V závětří je ovšem silná skupina ruských hráčů, kteří budou zcela jistě ještě chtít promluvit do závěrečného pořadí. Najdete mezi nimi i úřadujícího mistra Ruska do 12 let Antipova, který například v 6. kole remizoval s nejvýše nasazeným Kulicovem (ELO 2405). Jistě bude dobré si toto jméno zapamatovat, vždyť před 5 lety hrál na 2. ročníku jako malý chlapec jakýsi Carlssen z Norska.