Zápasy kandidátů: již po páté partii postupuje Gelfand a Léko

12.06.2007 08:00 | Turnaje

Páté kolo moc vzruchu nepřineslo. Evgeny Bareev nekladl postupujícímu Peteru Lékovi žádný odpor při sepisování remízového výsledku. 19.tahů jejich partie se opravdu nedá považovat za Bareevův pokus o obrat v zápase. Trochu překva...

Páté kolo moc vzruchu nepřineslo. Evgeny Bareev nekladl postupujícímu Peteru Lékovi žádný odpor při sepisování remízového výsledku. 19.tahů jejich partie se opravdu nedá považovat za Bareevův pokus o obrat v zápase.
Trochu překvapivě rychlou remízu sehráli i Grischuk s Rublevským, alespoň tedy z pohledu prvně jmenovaného.
Je možné, že prohra ve čtvrté partii stála Grischuka hodně psychických sil a tak raději zvlolil poklidnou partii. Ztratil tak ale výhodu bílých kamenů a dnes nastoupí černými k poslední šesté vážné partii, která může vše rozhodout.

O poznání delší byla partie doposud o bod vedoucího Aroniana v duelu s Alexeiem Shirovem. Jednalo se však o známou variantu Grunfelda, kterou sehrál Shirov černými neúspěšně na turnaji ve Wijku proti Topalovovi. Nyní měl však zjevně připraveno vylepšení a bílý Aronian tak volil remízu věčným šachem ve 34.tahu.

Druhým postupujícím se stal po páté partii Boris Gelfand. V sicilské černými získal proti svému soupeři Kamskému nejprve pěšce a poté i vynutil zisk kvality. Tuto výhodu v 53.tazích uplatnil v rozhodující postupový bod.

Dnes uvidíme tedy pouze dvě partie, o to však se můžeme těšit, že budou zajímavější. Shirov bílými bude usilovat o výhru, která ho jedině udrží ve hře. Že má pevné nervy dokázal již v šesté partii s Adamsem, kde potřeboval také nutně vyhrát.
Rublevsky s Grischukem budou asi velké "šachy". Prvně jmenovaný bude mít však výhodu bílých figur, což jistě bude chtít se správnou mírou rizika využít, aby nemusel podstoupit nevyzpytatelný tie-break.

Alexei Shirov – Levon Aronian (stav série 2:3, 0-4-1)

Sergei Rublevsky – Alexander Grischuk (stav série 2.5:2.5, 1-3-1)

Evgeny Bareev – Peter Lékó (stav série 1.0:4.0, 0-2-3) postupuje Peter Léko

Boris Gelfand – Gata Kamsky (stav série 3.5:1.5, 2-3-0) postupuje Boris Gelfand

0x 653x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat