Zápasy kandidátů: Carlsen srovnal krok, Kamsky a Léko se blíží k postupu

30.05.2007 08:00 | Turnaje

Po včerejším 3.kole mají hráči za sebou polovinu vážných partií prvního postupového kola. Dnešní volný den bude patřit oddechu, načerpání sil a případné přípravě do zbylých třech partií. Vzestupnou tendenci mají resultativ...

Po včerejším 3.kole mají hráči za sebou polovinu vážných partií prvního postupového kola. Dnešní volný den bude patřit oddechu, načerpání sil a případné přípravě do zbylých třech partií.
Vzestupnou tendenci mají resultativní výsledky, v prvním kole jsme zaznamenaly dva, v každém dalším vždy o jeden více. Ve třetím kole na šachovnicích proběhla asi nejostřejší výměna názorů z dosavadního průběhu.
Důležitý krok k postupu z prvního kola bojů udělal Gata Kamsky, který vyhrál podruhé v řadě, tentokrát s bílými. Ten samý kousek se podařil, naplňujíc tak předpoklady duelu, Peteru Lékovi.
Vedení se po výhře ve 3.kole ujímá trochu překvapivě (dle papírových předpokladů) Sergei Rublevsky, který černými porazil Ruslana Ponomairova. Bodovou ztrátu se podařilo srovnat Carlsenovi, když bílými poráží Aroniana.

Aronian (2759) – Carlsen (2693) (stav série 1.5:1.5 1-1-1)
Po úspěchu hned v první partii Aronian poněkud vypustil druhou partii, ve které měl výhodu bílých figur. Je otázkou do jaké míry ho překvapila Carslenova volba zahájení, Volžský gambit se v TOP turnajích vyskutuje již přeci jenom pomálu. Ve třetí partii zvolil Carlsen 1.Jf3 (poprvé se hrála Španělská) a zahájení přineslo úspěch.
Magnus již ve 14.tahu začal projevovat aktivitu na královském křídle. Černý situaci řešil zjednodušením pozice (hlavně výměnou dam), ale posléze se dostal do nepříjemné koncovky. Věžovka se jevila jako ztracená, což Carlsen bezezbytku dokázal.
V tomto duelu, kde je Aronian jednoznačně pasován do role favorita, se asi ještě dočkáme zajímavých zvratů. Poslouží k tomu určitě i široký repertoár obou hráčů.

Lékó (2738) – Gurevich (2639) (stav série 2.5:0.5 2-1-0)
V tomto duelu se začíná projevovat výkonnostní rozdíl. Po trochu vlažné hře v první partii, která skončila remízou, si připravil Peter Léko na další dvě dokonalý knouck-out. První celý bod získal černými ve druhé v pořadí, včera přidal další bod bílými. Hrála se opět francouzská, tentokrát zvolil bílý přetažení pěšce na "e5".
Z následných tří partií stačí Lékovi uhrát 1bod k postupu do druhého kola.

Ponomariov (2717) – Rublevsky (2680) (stav série 1.0:2.0 0-2-1)
První z jasných favoritů duelů, který zaváhal a dostává se tak do záporného skóre je Ruslan Ponomariov. První dvě partie s Rublevským nepřinesly plný bodový zisk ani z jedné stran. V první partii došlo k brzké výměně dam, ale koncovka pro bílého Ponomariova nepřinesla kýžené ovoce. V druhé partii se Rublevskému podařilo získat dobrou pozici a černý se musel zachraňovat věčným šachem.
Možná to již byl signál, že Rublevsky jde více za svým cílem. Ve třetí partii přenesl Ponomairov úvodní tah z dámského pěšce na královského a sicilská byla na světě. Po dlouhých figurových manévrech ve střední hře vznikla vyrovnaná dámská koncovka, ve které však Ponomariov přecenil své síly.
Rublevsky tak nejenomže se v duelu ujal vedení, ale v posledních třech partiích bude mít ještě výhodu 2xbílých figur.

Gelfand (2733) – Kasimdžanov (2677) (stav série 1.5:1.5 0-3-0)
Jeden ze dvou duelů, který je výsledkově vyrovnaný i v jednotlivých partiích. Všechny tři dosavadní partie skončily remízou. Gelfand, který je pasován do role mírného favorita, tak prozatím nezúročil jak své větší zkušenosti, tak i výhodu bílých figur, které měl dvakrát.

Bacrot (2709) – Kamsky (2705) (stav série 0.5:2.5 0-1-2)
Předpoklady mnohých (viz. hlasovací anketa o nejvyrovnanější dvojici prvního kola) se značně liší od skutečnosti. Duel Bacrota s Kamským nabírá celkém jasný průběh. Po úvodní rychlé remíze, jako by si Gata Kamsky chtěl Bacrota jen tak oťuknout, přišly dvě výhry Kamského. Zvláště ve třetí partii jakoby Bacrot nekladl ani žádný odpor. Na šachovnici se objevila španělská hra, ve které dokázal bílý svého soupeře poměrně lehce přehrát. Partie trvala 36.tahů.
Gata Kamsky má slušně nakročeno do druhého kola, platí u něj stejně jako u Léka - k postupu 1bod ze tří partií.

Grischuk (2717) – Malakhov (2679) (stav série 2.0:1.0 1-2-0)
Grischuk zabodoval hned v úvodní partii, kdy Malakhovova krále skřípnul v sicilské ve středu šachovnice. Následovala dlouhá druhá partie, která v pěšcové koncovce skončila remízou.
Pro třetí partii se pro jistotu Malakhov přestěhoval ze Sicílie do Berlína, kde byl závěr v režii nestejných střelců, takže soupeři neměli problém s dohodnutím remízy. V dalších třech partiích uvidíme co si Malakhov připraví. Na srovnání stavu musí bezpodmínečně jednou vyhrát, k čemuž by mu mohla posloužit výhoda bílých figur, a to hned dvakrát.

Polgar (2727) – Bareev (2643) (stav série 1.0:2.0 0-2-1)
Hodně sledovaná dvojice, už proto, že zde figuruje zástupkyně něžného pohlaví. Sázkovky i mnozí šachisté favorizovali před začátkem právě ženskou jedničku Juditu Polgárovou. Prozatimní stav duelu hovoří však zatím ve prospěch Bareeva. Na 1.e4 zvolil Bareev dvakrát Caro-cann a vždy se mu v partii povedlo uhrát půl bodu. I když v té první možná sahal i po 100% zisku. Jednou měl bílé a slavil úspěch, kterým se ujal ve vzájemném souboji prozatimního vedení.

Shirov (2699) – Adams (2734) (stav série 1.5:1.5 0-3-0)
Druhým duelem, ve kterém po prvních třech partiích nepoznal žádný z aktérů chtuť vítězství (nebo naopak porážky), je souboj mezi nevyzpytatelným Shirovem a dosti útočně laděným Adamsem.
Na šachovnici se dvakrát objevila španělská, jednou francouzská. Adams měl dvakrát bílé figury, ale nepřineslo to kýžené ovoce. Byl to spíše Shirov, který bílými zle dorážel ve druhé partii. O slabosti bodu "f7" se vedly dlouhé diskuze :). Třetí partie byla hodně zajímavá. 26.tahů stačilo, aby se na šachovnici několikrát změnil poměr materiálu. I když Shirov černými spíše odrážel hrozby bílého před svým králem, jeho minimální spotřeba času byla úžasná.


výsledky - 3.partie
Ponomariov, Ruslan - Rublevsky, Sergei 0-1
Kamsky, Gata - Bacrot, Etienne 1-0
Carlsen Magnus - Aronian Levon 1-0
Polgar, Judith - Bareev, Evgeny 1/2
Adams, Michael - Shirov, Alexey 1/2
Grischuk, Alexander - Malakhov, Vladimir 1/2
Leko, Peter - Gurevich, Mikhail 1-0
Gelfand, Boris - Kasimdzhanov, Rustam 1/2

Čtvrté partie všech duelů se hrají zítra 31.5.07 od 13.00hodin.
0x 696x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat