Simultánky J.R. Capablanky v Praze a ve Zlíně

09.03.2009 17:59 | Výročí

8. března jsme si připomněli smutné výročí. V ten den roku 1942 v New Yorku umírá kubánský šachista José Raúl Capablanca y Graupera. Capa, jak byl přezdívaný, se narodil 19. listopadu 1888 v Havaně. Mistrem světa se stal v roce 192...

8. března jsme si připomněli smutné výročí. V ten den roku 1942 v New Yorku umírá kubánský šachista José Raúl Capablanca y Graupera.
Capa, jak byl přezdívaný, se narodil 19. listopadu 1888 v Havaně. Mistrem světa se stal v roce 1921, kdy žezlo přebírá od Emanuela Laskera ve své rodné Havaně. Titul mistra světa mu patří do roku 1927, kdy prohrává zápas s Alexanderem Aljechinem.

J.R.Capablanca v Praze

Na pozvání šachového klubu „Dobruský“ přijel vítěz šachového turnaje v San Sebastianu v neděli dne 8. října (v textu je psáno asi omylem 15. října – pozn JK) do Prahy, aby v pondělí poskytl pražským šachistům příležitost měřiti se s ním v simultanní hře. Tato pořádána v pondělí ve velkém sále „U Vejvodů“ za veliké účasti pražského šachového světa. – Předcházela Capablancu pověst přímo zázračného hráče simultánních produkcí. Nedávné jeho turné americké i evropské skončilo takovým úspěchem pro C., že dosud žádný mistr takovým výsledkem vykázati se nemohl. Není tedy divu, že o produkci pražskou jevil se na všech stranách živý zájem. – Znalci českých poměrů šachových tvrdili předem, že Praha bude pro C. tvrdým oříškem. Jsouť pražští šachisté v rychlé hře hráči neobyčejně vyškolení a schopní každé konkurence. – Nepřekvapilo tedy, že v první produkci (36 partií) v pondělí z 36 hráčů 7 vyhrálo (Procházka, Moravec, Pokorný, Kokšál, Kruliš-Randa, Kollin, Berla a Krtička) a 11 remisovalo (Maňásek, Lederer, Lőwy, Černý, Batík, Tereba, Petránek, Krautstengl, Pelikán, Schauer a Sagasser). – Na přání C. pořádána ve středu druhá produkce se zřejmým úmyslem mistrovým, napraviti pošramocenou reputaci. Jistě hrál s celým svým uměním, ale nemohl přece zameziti 7 porážkám (Choděra, Komberec, Rytíř, Skalička, Šourek, Tuka a Vilka) a 6 remisám (Barvík, Červený, Košťál, Klika, Šíma a Svačina). Partií 40. Produkce 5,5 a 6,5 hod.
(Lidové noviny 22.10.1911)

J.R. Capablanka v Praze

Výběr partií

Capablanca v Praze

Capablanka v karikatuře O. Sekory (1929)

Vinohradský Národní dům stal se v úterý večer dostaveníčkem celé šachové Prahy, která tentokráte nezklamala. Je vidět, že jméno kubánského velmistra jest stále ještě oním magnetem, jako jím bylo v době jeho největší šachové slávy. K vypětí zájmu, jak se projevil v enormní návštěvě úterního tohoto šachového festivalu jistě dobře z polovice přispěla kombinace simultánky Capablancovy se současnou simultánkou československého velmistra S. Flohra. Při založení dnešních šachových fanoušků, kteří usilovně hledají v každém šachovém podniku sportovní moment, i když ho tam není, vznikla u nich klamná představa, že tu půjde mezi oběma mistry o jakýsi šachový souboj, o nějaké domnělé prvenství v oboru simultánní hry, jíž jsou Capablanca a Flohr vskutku předními representanty. Vrtkavá ona dáma, paní Náhoda, zkazila fanouškům radost způsobem opravdu roztomilým: oba mistři dosáhli na chlup stejného výsledku, 25 výher, 3 proher a 5 remis! Ti, kdož jsou sportovními představami nejvíce zatíženi, mohou, chtějí-li mermomocí nějaké závěry vyvozovat, porovnávat časovou spotřebu obou mistrů, jež jest u Capablancy asi o 40 minut menší než u Flohra: Kubánský velmistr skončil produkci o 2. hod 5 min., Flohr o 2. hod. 45 min. Mimo to měl exmistr světa o malé poznání silnější soupeře. Ale to vše jsou hračky, jimiž se nikdo, kdo věci rozumí, nebude vážně zabývati. Má-li srovnávání obou výkonů vůbec nějaký smysl, dojde se při něm vždy jen k jedinému rozumnému závěru: že československý velmistr podal na půdě, pro každého simultánního hráče nejožehavější, jakou jest ode dávna Praha, výkon úplně rovnocenný s výkonem takového mistra v simultánní a vůbec rychlé hře, za jakého v dějinách šachu jest právem považován Capablanca. – Také vnější uspořádání bylo velmi zdařilé: zaslouženou pozornost vzbuzovaly zejména pěkné ceny, jež klub „Vidmar“ připravil pro ty šťastlivce, jimž se podařilo proti příslušnému mistru vyhráti nebo aspoň remisovati. „Na věčnou paměť“ stůjtež zde jejich jména: Proti Capablancovi vyhráli dr. Schenk, Hofmann a Křeček, remisovali Stříbrský, Tušner, Švarc, Hein a Flohr st. (bratr S. Flohra), proti Flohrovi pak Petkievič, Straka a Bulan, remisovali Šnejdárek, Beneš F., Havlín, Bernhard a Melounek. Mezi diváky viděli jsme mimo jiné též leg. radu sovětského vyslanectví, Iljina Ženevského, známého šachového mistra. Foxův zvukový týdeník učinil při produkci několik filmových snímků, jež budou promítány v biografech.
(Prof. K. Zmatlík – České slovo 9.2.1935)

Souboj s Capablankou

ŠK Vidmar Praha-Vinohrady připravil Praze velkou šachovou událost uspořádáním současné simultánky mistrů J.R.Capablancy a S.Flohra v Národním domě. Dne 5.2.1935 nastoupili oba mistři každý proti 33 soupeřům a oba dosáhli stejného výsledku: +25-3=5. Capablanca po 6 hodinách a Flohr po 6 a 3/4 hodiny trvající hře. Podnik byl velkou společenskou událostí a byl i filmován. Jediný rozdíl byl v tom, že Capablancovi soupeři platili za účast 20 Kč a Flohrovi - 15 Kč. Po této simultánce seděli oba mistři ve společnosti legačního rady pražské sovětské legace, mistra Iljina-Ženevského. Jazykové znalosti všech tří byly velmi rozdílné, což je, jak známo, velmi nepříjemnou překážkou družné zábavy. Flohr mluvil s legačním radou česky, což bylo ovšem pro Capablancu "španělštinou". Capablanca s ním mluvil francouzský, čemuž zase Flohr nerozumněl. Flohr s Capablancou mluvil anglicky, kteroužto řeč zase neovládá Iljin-Ženevskij. Teprve když si dali přinést šachové figurky, mluvili všichni tři, jak chtěli a rozuměli si znamenitě!
(Československý šach 1935, 56)

J.R. Capablanka v Praze ve vinohradském Národním domě při simultánce proti 33 hráčům

Bývalý světový mistr šachu Capablanka hrál právě v Praze simultánku s 33 soupeři. Z toho vyhrál 25 her, 3 prohrál a 5 remis. Zároveň s ním hrál čs. mistr šachu Flohr, rovněž proti 33 soupeřům s výsledkem stejným jako Capablanka, jenž hraje dnes v Mor. Ostravě....

Výběr partií

Moravskoslezká župa

Turnaje o klubový přebor župy, jakož i turnaj jednotlivců o přebor Moravské Ostravy slibně pokračují. Zlatým hřebem byla návštěva mistrů J. R. Capablancy (6. února 1935 – pozn. JK) a R. Spielmanna. J. R. Capablanca hrál 22:2 při 8 remisách, kdežto Spielmann jen 13:4 při 13 remisách.
(Československý šach 1935, 51)

Capablanca ve Zlíně

„Exchampion světa J. R. Capablanca sehrál ve Zlíně simultánku proti 35 soupeřům s výsledkem 26:7 při 2 remisách. Produkce trvala 6 hodin. – Je to velký úspěch jihomoravských šachistů, neboť krátce před tím vyhrál Capablanca simultánku ve Vídni 20:0 při 10 remisách. – Dvě ukázky ze zlínské produkce přinášíme v úzkém sloupci.

„Ze simultánní produkce, o které jsme referovali v předešlém čísle, přinášíme ještě jednu Capablancovu porážku. Champion SK Baťa Zlín, Lang, vyřídil velmistra jž za 50 minut, neboť učinil třikrát po 5 tazích, dvakrát po 3 tazích a jen čtyřikrát po 1 tahu. To je na Capablancu správná taktika, protože v koncovce za malého počtu hráčů s ním nikdo nevyhraje!“

Výběr partií

10x 6156x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
10.03.2009 08:45 | Autor neznámý

Ta dobová mluva je výborná :) "Jsouť pražští šachisté v rychlé hře hráči neobyčejně vyškolení..Mimo to měl exmistr světa o malé poznání silnější soupeře..Champion SK Baťa Zlín, Lang, vyřídil velmistra jž za 50 minut, neboť učinil třikrát po 5 tazích, dvakrát po 3 tazích a jen čtyřikrát po 1 tahu.." No, kam se hrabe Mamedyarova simultánka v Pardubicích když boří figurky potom co prohraje..

10.03.2009 08:39 | Autor neznámý

Jirka: Těsně než jel do Varů :)

09.03.2009 23:37 | Autor neznámý

Byl v Karlových Varech 1929, ale o tom to asi nebude?!

09.03.2009 23:02 | Autor neznámý

To by mohl vědět snad jenom Karel Čáslavský:-).

09.03.2009 22:45 | Autor neznámý

To by mě zajímalo, jestli se někde dochoval ten filmový záznam.

09.03.2009 19:34 | Autor neznámý

Bude ještě druhý díl. Capa udělal ještě jednu významnou zastávku!

09.03.2009 19:15 | Autor neznámý

V p. Rytíř-Capa hrál bílý podobnou věžovku lépe než Vokáč-Sikora v glosovaných partiích.

09.03.2009 19:12 | Autor neznámý

Bezva článek!

09.03.2009 19:08 | Autor neznámý

Ze zmíněné simultánky ve Zlíně je předpokládám i tahle fotka (http://images.google.com/hosted/life/l?imgurl=541816e7a5e7749e&q=chess%20zl%C3%ADn%20source:life&prev=/images%3Fq%3Dchess%2Bzl%25C3%25ADn%2Bsource:life%26hl%3Dcs)uveřejněná z archívu časopisu LIFE. Na tabuly je celkem 36 jmen. Pravděpodobně tedy jeden nakonec nenastoupil.

09.03.2009 18:55 | Autor neznámý

Pane Kalendovský, Vaše články o šachové historii jsou vždy skvělé:-). Vůbec jsem netušil, že velký Capa navštívil naší vlast. Budu se těšit na další mně(ne)známe střípky šachové historie.