Úspěch na 37. šachové olympiádě – Turín 2006

06.06.2006 08:00 | Turnaje

Největší šachová akce roku proběhla od 20.5. – 4.6.2006 v Turíně, v místě konání letošní zimní olympiády. Sraz si zde dali šachistky a šachisté ze 137 zemí světa, aby změřili své síly v tradiční soutěži 4-členných dru...

r>
Nejúspěšnějším týmem v historii šachových olympiád je Rusko, které i letos patřilo k největším favoritům jak soutěže mužů, tak i žen. Družstvo mužů se skládá z 6 hráčů, z nichž 4 musí v každém kole nastoupit. Celá soutěž se boduje tzv. olympijským způsobem, což znamená, že body družstva odpovídají součtu všech individuálních výsledků.
Letošní ročník si nenechala ujít ani nejužší světová špička, z elitní desítky chyběli pouze tři šachisté. Mezi největší hvězdy olympiády patřili bezesporu velmistři Viswanathan Anand z Indie a Levon Aronjan z Arménie, momentálně 2. a 3. hráč světového žebříčku. Účastní se i velmistr Vladimir Kramnik, vítěz zápasu o titul mistra světa proti legendárnímu Garry Kasparovovi.
Suverénním celkovým vítězem v soutěži mužů se stává reprezentace Arménie s náskokem 2 bodů před druhou Čínou a třetími Spojenými státy. Rusko opět nechává zapomenout na staré časy a končí až na šestém místě.
České družstvo, pod vedením nehrajícího kapitána Michala Konopky, bylo i v takto nabité konkurenci nasazeno na 19. místě. Hvězdou našeho týmu byl, ve světě již známý, velmistr David Navara, který výsledkově táhl naši reprezentaci k znamenitému úspěchu. Výborným výkonem v průběhu celého turnaje se blýskl úřadující mistr republiky, teprve osmnáctiletý GM Viktor Láznička. Standartní výkon předvedl GM Vlastimil Babula. který skoro polovinu partií odehrál na druhé desce. Dalšími členy výběru byli hned tři hráči 1. Novoborského šachového klubu. Konkrétně se jedná o velmistry Zbyňka Hráčka a Radka Kaloda a mezinárodního mistra Roberta Cveka. Všichni tito hráči budou hájit barvy novoborského šachu i v následující sezoně v nejvyšší české šachové soutěži – extralize.
V průběhu 13.kolového turnaje se naši reprezentanti utkali s řadou týmů patřící k absolutní světové špičce. V 7.kole porážíme vysoko 3:1 Izrael. V následujícím kole přichází velká zkouška v podobě výběru Ruska. Rusové se štěstím zachraňují zápas, který tak končí remízou 2:2. Remízu uhráváme také s týmem USA, který v celkovém hodnocení skončil na třetím místě. Nevynecháváme ani „místní derby“ se Slováky v 6.kole, které jednoznačně porážíme 3:1. V jedenáctém kole je nad naše síly celkový vítěz Arménie, v čele s GM Levonem Aronianem. V závěru turnaje je los nemilosrdný. V předposledním kole prohráváme s Čínou, která celkově obsazuje druhou příčku. Pro poslední kolo sebralo mužstvo poslední zbytky sil a vítězí nad Řeckem 2,5:1,5. V celkovém součtu to tedy znamená 11.příčku, což je pro naší republiku velký úspěch.
Ženské části vládla Ukrajina, která vítězila před druhým Ruskem a třetí Čínou. Náš reprezentační tým, ve složení IM Jana Jacková, WIM Kateřina Čedíková, WIM Sikorová Olga a WIM Petra Blažková, si v průběhu šampionátu vedl velmi dobře. Celkové 10.místo je důkazem, že patříme ke světové špičce.

Příští olympiáda se bude konat v roce 2008 v Drážďanech.
Největší šachová akce roku proběhla od 20.5. – 4.6.2006 v Turíně, v místě konání letošní zimní olympiády. Sraz si zde dali šachistky a šachisté ze 137 zemí světa, aby změřili své síly v tradiční soutěži 4-členných družstev mužů a 3-členných družstev žen. Naše výprava se vrací s velkým úspěchem, muži obsadili celkově 11.místo, ženy skončily ještě o jednu příčku lépe.
1x 1849x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
07.05.2008 08:18 | Autor neznámý

píča je největší díra v klitorisu