Topalov obhajuje v Sofii!

21.05.2007 08:00 | Turnaje

Ve včerejším posledním kole turnaje XX. kategorie M-tel Masters v bulharské Sofii se rozhodlo o tom, že vítězství obhájí domácí miláček GM Veselin Topalov. Jak už jsme u něj tak nějak zvyklí, triumfu nezabránil ani katastrofál...

Ve včerejším posledním kole turnaje XX. kategorie M-tel Masters v bulharské Sofii se rozhodlo o tom, že vítězství obhájí domácí miláček GM Veselin Topalov. Jak už jsme u něj tak nějak zvyklí, triumfu nezabránil ani katastrofální start 0,5/3.

Před včerejším 10. kolem byla turnajová tabulka velmi vyrovnaná. Jediným hráčem s pozitivní bilancí byl Ind Sasikiran, který měl jedno plus (o náskok celého bodu přišel v 8. kole prohrou s Kamskym). Sasikirana ale čekal přetěžký soupeř – bílý
mi hrající zabiják posledních kol a brilantní finišman - Veselin Topalov. Vloni se fenomenální Bulhar prorval na první místo závěrem 4/4 a tak bylo jasné, že to nebude mít indická dvojka snadné. Sasikiran to zkusil s Nimcovičovou obranou, Topalov zvolil Rubinsteinův systém. Podařilo se mu vytvořit černému centrálního izolovaného dvojpěšce, který mimo jiné znehodnocoval černého Sb7. Po výměně věží se bílý začal zajímat o černého krále. Jeho ochranu rozlouskl obětí jezdce za 3 spojené volné pěšce a za přispění jezdce a dámy mu velmi znepříjemňoval život. Topalovovy hrozby by se ovšem zřejmě ukázaly jako iluzorní, pokud by mladý Ind tlak vydržel a zahrál 38. … Dxd4. Ale už Tal všem dokázal, že oběti je třeba vyvracet za šachovnicí a jak těžký úkol to pro obránce je. Topalovovi se poté podařilo vyměnit dámy a vyměnil dokonce i jezdce, aby dokázal černému střelci, že na 3 rychlonohé bílé pěšáky nestačí.

5,5 bodu mohli ale získat krom Adamse i všichni ostatní hráči, pokud by se jim podařilo vyhrát. Nisipeanu se v sicilské s c3 dostal na dostřel k Mamedyrovovu králi, ale nakonec to byla nasazená dvojka, kdo to chvíli zkoušel hrát na výhru v koncovce těžkých figur. Ta tam ale nebyla, takže partie skončila spravedlivou dělbou bodu.

Šanci bojovat o přední umístění nedal Kamskymu Adams. Získal ve španělské menší výhodu a zkoušel soupeře dlouhých 78 tahů, leč bez úspěchu. Adams tedy končí jako jediný v minusu (-1).

Až těsné rozdíly v pomocném hodnocení rozhodovaly o konečném pořadí na 2. – 5. místě. Ještě v pátek suverénně vedoucího Sasikirana odsunula dnešní prohra s Topalovem na 5. příčku, Kamsky s Nisipeanem na tom byly stejně, zatímco Mamedyarov měl v pomocném hodnocení o čtvrtbodík více.

1. Topalov 5,5
2. Mamedyarov 5 (25,25)
3. Kamsky 5 (25,00)
4. Nisipeanu 5 (25,00)
5. Sasikiran 5 (24,25)
6. Adams 4,5

Více informací, fotografií a zajímavostí vyzvíte z oficiálních stránek, kde si můžete i stáhnout sehrané partie.
0x 633x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat