Topalov - Kramnik: 6. kolo?

02.10.2006 08:00 | Turnaje

V pondělí 2. října zahájí ve 13:00 Veselin Topalov 6. partii zápasu. Po kontumaci páté partie je stav zápasu 3:2 pro Kramnika. Tomuto rozhodnutí prezidenta FIDE, Kirsana Iljumžinova, předcházelo několik kol jednání s oběma hráči a...

V pondělí 2. října zahájí ve 13:00 Veselin Topalov 6. partii zápasu. Po kontumaci páté partie je stav zápasu 3:2 pro Kramnika.
Tomuto rozhodnutí prezidenta FIDE, Kirsana Iljumžinova, předcházelo několik kol jednání s oběma hráči a jejich týmy. Poté, co bylo Kramnikovi uznáno jeho právo na toaletu a vyměněna Odvolací komise (novými členy jsou Fajek Gasanov a Boris Kutin), zbývalo vyřešit osud 5.
partie, která byla kontumována ve prospěch Topalova, když Kramnik odmítl za změněných podmínek zápasu (uzamčení jeho koupelny) k partii nastoupit.
Iljumžinov předal oběma stranám návrhy na řešení situace, přesto nebylo shody dosaženo. Mezi návrhy bylo i prodloužení zápasu na 16, resp. 18 partií, kdyby Topalov na kontumaci netrval (tedy stav 3:1). Topalovův manažer, Silvio Danailov (Topalov sám se jednání neúčastní, snaží se soustředit na přípravu na hru), pohrozil, že pokud bude kontumační výsledek změněn, odstoupí Topalov ze zápasu. Nic naplat, že šachový svět vyzývá Topalova, aby ukázal svou sílu za stolem šachovým, nikoli jednacím. Po vzoru Jamese Slatera, který v roce 1972 věnoval 125.000 USD, aby byl zachráněn zápas Fischer- Spaskij, se např. na eBay objevila aukce vzácného kompletu ze zápasu MS Kramnik-Léko z r. 2004, jejíž výtěžek by měl Topalovovi vyvážit ztracený bod za kontumaci. Hráči i prezident FIDE dostali od šachových fanoušků řadu dopisů vyjadřujících jejich přání, dokončit zápas.
Kramnik si ale stojí za svým - 5. partie nebyla hrána za dohodnutých podmínek, Odvolací komise udělala chybu (kterou mlčky připustila svým odstoupením), a proto neuznává ani platnost kontumace. Tento jeho názor podporuje mj. i Bessel Kok, který se v tomto směru obrátil na Iljumžinova a šachový svět.
Když ale ani poslední pokus o dohodu neuspěl, přistoupil Iljumžinov k ráznému kroku. Poradil se s právním poradcem FIDE a ohlásil na dnešek 6. partii zápasu s tím, že kontumace platí a bude se hrát za stavu 3:2.
Zda to bylo moudré řešení se dozvíme už dnes po obědě. Zda měl pravdu právní poradce FIDE se ukáže pravděpodobně až za několik měsíců až let u soudu - předpokládám totiž, že Kramnik dnes hrát nebude. Co myslíte?
0x 1082x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat