Tomsk ovládl ruskou ligu

16.05.2007 08:00 | Turnaje

Od 1. do 12. května se na pobřeží Černého moře poblíž Soči konaly nejvyšší ruské soutěže družstev – Premier League, 1. liga a 2 nejvyšší ženské soutěže. Nechybělo hvězdné obsazení, hrála řada velmistrů s ratingem ...

Od 1. do 12. května se na pobřeží Černého moře poblíž Soči konaly nejvyšší ruské soutěže družstev – Premier League, 1. liga a 2 nejvyšší ženské soutěže. Nechybělo hvězdné obsazení, hrála řada velmistrů s ratingem přesahujícím 2700 bodů – Morozevič, Radžabov, Gelfand, Ivančuk, Griščuk, Jakovenko, Akopian a celá řada dalších známých jmen. Ruská liga se hraje formou jednorázového turnaje. Hraje se na
6 šachovnicích, na soupiskách můžou být 2 náhradníci.

Z vítězství v Premier League se radoval Tomsk, který prošel soutěží bez ztráty kytičky. Sestava s průměrem 2692 měla toto složení: Morozevič 6/8, Jakovenko 4,5/7, Karjakin 5,5/8, Kasimdžanov 1,5/3, Inarkiev 3,5/7, Tkačiev 4/7 a Smirnov 6/8. Vyšší průměr ELO (2701) ale méně laufu předvedl papírový favorit Ural Jekatěrinburg (Radžabov 4/7, Griščuk 4,5/7, Širov 4,5/6, Akopian 3,5/5, Malachov 4,5/8, Zvjagincev 4,5/8, Motylev 3/6 a Sakajev 4/7), který nasbíral 14 zápasových bodů – prohrál těsně s Tomskem a přidal 2 remízy s 3. Elarou (Gelfand, Barejev, Harikrishna, Chalifman, Nepomniači…) a s 5. celkem Mládí Moskvy (Chenkin, Oniščuk, Georgiev, Landa, Savčenko…). 4. místo připadlo družstvu Economist SGSEU–1 (Aleksejev, Tiviakov, Roiz, Eljanov, Moisenko, Tomaševsky…). Za zmínku stojí i celek Jižní Ural, kde na první šachovnici sehrál 3 partie Anatolij Karpov a 5. šachovnici hájil se 4/8 jeho odvěký rival Viktor Korčnoj.

V první lize byli nejlepší Economist SGSEU-2 (Korneev, Vorobiov, Šapošnikov…) , kteří si dovolili 3 remízy a zvítězili s dvoubodovým náskokem před družstvem univerzity FINEK z Petrohradu. V řadách Petrohradu nalezneme na 3. šachovnici po Vitugovovi a Brodskym českého reprezentanta Vlastimila Babulu, který nahrál 5/8. Podle svých slov je s výsledkem spokojen, s hrou už méně. Potěšila ho ale možnost vidět za šachovnicí naživo exmistra světa Karpova. Třetí byl celek Spasio z Moskvy (Chismatulin, Andrejkin, Kosyrev…). Všem třem a hlavně GM Babulovi blahopřejeme k postupu do Premier League!

Ženskou ligu vyhrála Lada Kazaň (IM Galliamova, IM Zajatz, IM Gaponenko) před Economist SGSEU (WGM Zhao Xue, IM Pähtz, IM Vasilevič, WGM Kursova).

Podívat se můžete na kompletní výsledky nebo 1. a 2. fotoreportáž GM Sergeje Tiviakova na Chessbase, odkud pochází i použitá fotografie jediného českého účastníka.

0x 951x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat