Tiskovka k 11. partii

11.10.2006 08:00 | Turnaje

Tradiční setkání s tiskem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Důvod byl více než vážný - Vladimír Kramnik a Veselin Topalov podstoupili dopingovou kontrolu. Kupodivu se ale tato událost vůbec nestala předmětem tiskové kon...

Tradiční setkání s tiskem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Důvod byl více než vážný - Vladimír Kramnik a Veselin Topalov podstoupili dopingovou kontrolu. Kupodivu se ale tato událost vůbec nestala předmětem tiskové konference – všichni už jsou ze záchodové aféry unaveni.

Mnoho partií tohoto zápasu se hraje pod heslem „ať soupeř nabídne remízu!“.
Proč to? Nikdo nechce ustoupit?
Na to jsem dnes nemyslel. Pozice po zahájení byla velmi blízko rovnováze, ale Topalov měl dvojici střelců, která mu zaručovala mírnou výhodu, takže by ode mě bylo nezdvořilé nabízet remízu. Poté, co bílý zahrál slabé 35. Se4, mohl jsem se pokoušet vyhrát naprosto bez rizika, takže remízu nemohl nabízet pro změnu Veselin. Podle mého názoru byla ale partie remízová celou dobu.
Víte, v tomto zápase není příliš příležitostí, kdy můžeme nabídnout remízu, není to o psychologii, adrenalinu atd.

Vladimíre, od začátku záchodové aféry jste jednal vždy rezervovaně a slušně. Před dnešní partií jsme ale viděli kontroverzní otevřený dopis napsaný Vaším jménem. Jaký byl důvod napsat tento dopis?
Na tom nevidím nic špatného. Chtěl jsem jen každému připomenout můj postoj. Neuznávám výsledek páté partie ani současný stav 5.5 – 5.5. Bylo to důležité zdůraznit v očekávání dalších právních kroků. V žádném případě se nejedná o psychologický nátlak na soupeře. A mým záměrem rozhodně nebylo způsobit nějaký skandál.

Vladimíre, kdybyste nehrál v tomto zápase, vsadil byste na Kramnika nebo Topalova?
– (s úsměvem) Hmm… Nemělo by se zapomínat, že mám bílé, i když je jasné, že v partiích, kdy je tolik v sázce, se může stát cokoliv. Velmi důležité jsou pevné nervy a štěstí. Výsledek těžko předpovídat. Mám už podobnou zkušenost, vím co mám dělat, ale v takovéto situaci Vám nikdo nemůže nic zaručit.

Co si myslíte o tom, že o osudu titulu mistra světa může být rozhodnuto v rapidu nebo dokonce v bleskovkách?
To není tak hrozné, když to srovnáte s možností, že o osudu titulu bude rozhodovat soud!

Veseline, jste zklamán z dnešního výsledku? To byly Vaše poslední bílé…
Výsledek je v pořádku. Samozřejmě, vždycky chci vyhrát, ale výsledek odpovídá. Neměl jsem dostatečnou výhodu, abych mohl vážně uvažovat o vítezství.

Teď musite hrát poslední partii černými…
Máme volný den a budu se připravovat na 12. partii. Teď jsem šťastný, že jsem lehce prošel dopingovou kontrolou. O poslední partii začnu přemýšlet zítra.

Veseline, jak strávíte svůj poslední volný den?
Popřemýšlíme o strategii poslední partie. A …nevím, myslím, že v televizi je nějaký fotbal (smích z hlediště)! Mimochodem, chystám se podat stížnost, nemám na své chatě NTV-Plus. Snad ho organizátoři nainstalují, já si to nemůžu dovolit (další výbuch smíchu).

Nezajdete do khurulu (chrámu) nebo ortodoxního kostela?
Obdržel jsem několik pozvání, ale pravděpodobně je odmítnu. Nový khurul jsem již navštívil, když jsme přijeli, a jsem už z procházek trochu unavený.

Řekl jste, že Vám chybí zápasové zkušenosti. Kramnikovy zkušenosti jsou bohaté a konec zápasu s Lékem ukázal, že dokáže ve správnou chvíli napnout síly. Cítil jste v posledních partiích zápasu jeho soustředění?
To byl jediný zápas, kdy se doopravdy soustředil! Podle mého názoru je každý zápas jiný a každá partie musí být brána samostatně. Uvidíme, jak zápas dopadne.
Zkušenosti jsou dobré, ale paměť neukládá pouze pozitivní, ale i negativní momenty. Krajník byl svého času vystaven extrémnímu stresu. V tomto směru jsem jako tabula rasa – nemám ani dobré, ani špatné vzpomínky.

Úspěch na dosah v zápasech Kasparov-Kramnik a Kramnik-Leko značně ztížil vedoucímu hráči jejich průběh. Cítil jste v uplynulých partiích nějaký tlak?
Takové napětí je normální a nevidím jediný důvod, proč by to mělo negativně ovlivnit mou hru. Konec konců toto není můj první turnaj ani premiérové mistrovství světa, takže mě nervozita netrápí. Samozřejmě na výsledku poslední partie závisí mnoho věcí – jsou to peníze a sjednocený titul, možná je toto hlavní soutěží mého života, ale to je jedno. Musím na vše zapomenout, koncentrovat se za šachovnicí a dělat nejlepší tahy! Nic jiného…

Veseline, zápas se chýlí ke konci. Překvapilo Vás něco na Kramnikově hře? Cítíte 70 bodů rozdílu v ratingu?
Jediné co cítím je, že všechny partie, které jsem v Elistě prohrál, jsem prohrál po jednotahových hrubkách. První 2 partie, pak 10. partii. Objektivně hůře jsem stál pouze ve 3. partii, ve všech ostatních jsem získal iniciativu a měl lepší pozice.
Kramnikova hra mě ničím nepřekvapila, i když se domnívám, že mě se zase nepodařilo překvapit jeho. To je těžké dosáhnout – známe se 17 let!

Pokud odmyslíme ty hrubky, ukázal jste v Elistě svou nejlepší hru?
Ne, nemá cenu mluvit o vysoké herní kvalitě, když jednotahově chybujete nebo pravidelně přehlížíte lepší pokračování. Myslím, že kdybych byl ve své nejlepší formě, soudě podle pozic, zápas by teď už byl rozhodnutý. S některými svými partiemi jsme spokojen, ale ještě spokojenější jsem z toho, že jsem chytil tempo hry a dělám důležitá rozhodnutí rychle!

Mohu se domnívat, že s takovou hrou byste volil nejen sofijská pravidla (zákaz nabízet remízy), ale i časovou kontrolu FIDE?
Tento problém mě příliš nezajímá. Rozhodnutí o časových kontrolách závisí na sponzorech. Myslím si, že pokud by bohatý sponzor požadoval, abychom hráli pětiminutovky, všichni by hráli bleskovky! Ale kontroly FIDE se mi líbí – skončíte své partie rychle a bez přerušení.


0x 592x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat