Důstojné volby

02.03.2011 11:21 | ŠSČR

Po několika volebních obdobích jsme se dočkali voleb, ve kterých si o posty vedení Šachového svazu České republiky zasoutěžil více jak jeden kandidující tým. Pro šachové hnutí důstojné! Průběh samotné sobotní konference krásn...

Po několika volebních obdobích jsme se dočkali voleb, ve kterých si o posty vedení Šachového svazu České republiky zasoutěžil více jak jeden kandidující tým. Pro šachové hnutí důstojné! Průběh samotné sobotní konference krásně popisuje David Ciprys na stránkách Jihomoravského šachového svazu, my se podívejme dále.

Volba předsedy

13:15 Sečteno - 37 : 12, při třech neplatných hlasech. Vítězem voleb a tím i novým výkonným výborem ŠSČR na další tříleté období se stává tým Viktora Novotného. První krok splněn. Co bude následovat v nejbližších hodinách a dnech? "V nejbližších hodinách a dnech musím především dohnat resty z uplynulého týdne v jiných oblastech, kterým se věnuji. Po linii ŠSČR mě pak čekají především mediální výstupy, návštěvy sekretariátů, představení v ČSTV a obdobné kroky. Pak nastane vlastní práce, první výkonný výbor jsme si předběžně domluvili do Koutů nad Desnou v rámci MČR mládeže."

Vraťme se ale ještě do časů, kdy kandidující týmy spřádaly své plány, pilovaly své vize a programy. Na kampaň měl tým Viktora Novotného poměrně dostatek času a dlouho nebyla konkurence. "Tak jednou z motivací, proč jsem vůbec kandidoval, byl ten smutný fakt, že na obzoru nebyl žádný zájemce o tuto nevděčnou práci. V takové situaci mi v podstatě stačilo nastínit hlavní směry, kterými by se měl podle mě ŠSČR ubírat a sehnat do VV vhodné kandidáty, s kterými se na těchto směrech shodnu. To se s výjimkou hospodáře i poměrně rychle podařilo," popisuje Viktor Novotný. Těsně před volbami se přeci jenom objevuje konkurence. Jaké byly v týmu pocity, když se téměř na poslední chvíli objevil „protivník“? "Když se objevila konkurence, zvedla se v týmu především „bojová“ nálada - bylo jasné, že se budeme muset víc snažit, takže konkurenční prostředí přesně splnilo účel, který má plnit," nastiňuje Viktor Novotný náladu v týmu. Hodnocení vyhlídek na úspěch bylo pozitivní. "Když se pak objevila celá protikandidátka, která obsahovala řadu kvalitních jedinců, bylo nám z regionálního složení hned jasné, že naše šance jsou mnohem větší."

Mohlo by se zdát, že tým Jana Lamsera měl málo času na prezentaci svých záměrů a programu. Vzhledem k tomu, jak uvedli oba kandidáti, že jejich programy se v mnohém vzájemně prolínají i shodují, bylo příčinou přesvědčivého vítězství Viktora Novotného spíše složení kandidátky. "Můj dojem stále je, že kandidatura nebyla nějakým zbytečným plácnutím mimo," předesílá Jan Lamser a dalšími slovy potvrzuje důležitost vzniklého konkurenčního prostředí: "Minimálně mám zato, že model určitého programu, se kterým jsme přišli, zaujal jak delegáty, tak i protikandidátku. A i nás to přinutilo se nad řadou věcí pořádně zamyslet. Takže se necítím nijak ublíženě či zahořkle, ostatně už i přímo na konferenci zazněly podněty, aby výkonný výbor využil pro přípravu svého plánu práce oba programové dokumenty. Navíc jsme se s V. Novotným přímo na konferenci dohodli na tom, že bude užitečné v tomto smyslu spolupracovat."

Viktor Novotný a Jan Lamser

Volba prezidenta

Nově zvolený prezident Jan Lamser

Další povinností konference bylo zvolit osobu na pozici prezidenta ŠSČR, kterou do těchto chvil zastával Igor Němec. Ten figuroval jako kandidát na tento post na kandidátce Jana Lamsera. Situace se však po zvolení nového předsedy a VV poněkud změnila. Hovořilo se, že o podporu Viktora Novotného ještě před konferencí usiloval Vlastimil Sejkora. Jak je ale patrné, navržen nebyl. "Já jsem Vlastu Sejkoru ostatním členům svého týmu jako možného prezidenta skutečně navrhl. Poměrně vzácná shoda panovala v jeho uplatnění v ČSTV, nicméně návrh na prezidentství se nesetkal s takovou podporou, jakou by asi prezident ŠSČR měl mít. Museli jsme proto hledat jiné řešení." A to se našlo. "Jan Lamser je velmi schopný, zkušený a vysoce postavený manažer. Bavili jsme se spolu několikrát ještě před volbami a museli se až smát, jak moc podobné naše programy vlastně jsou – místo souboje koncepcí byly volby spíše o pár hůře stravitelných jednotlivcích a o tom, že protikandidátka byla prostě moc pražská. Dospěli jsme k názoru, že by pro ŠSČR bylo velkou ztrátou přijít o takovou osobnost, která projevila zájem pro naše hnutí něco udělat, i zrodila se myšlenka nominace na prezidenta," vysvětluje Viktor Novotný a dále předznamenává spolupráci: "Po volbách jsme se na toto téma s panem Lamserem pobavili a dohodli se, že by si jako prezident vzal na starost propagaci šachu jako takového, aktivity spojené se sponzoringem a lobbingem a též by vypomáhal s nastavením vnitřní organizace svazu. Jsem za tuto spolupráci velmi rád a věřím, že společně posuneme naše hnutí zase o kus dál." Kandidatura Jana Lamsera na prezidenta šachového svazu přišla tak trochu z čista jasna, alespoň z pohledu nezainteresovaných osob. Jana Lamsera však překvapilo něco jiného: "Prezidentská kandidatura nebyla rozhodně dopředu plánovaná, ale vyplynula z diskusí a z celé atmosféry na konferenci vůbec. Mě spíš překvapovalo, že se neobjevili kandidáti jiní, a to postupně natolik, že jsem si to tedy zkusil sám :-)" Protikandidáta Vlastimila Sejkoru, kterého, jak uvádí David Ciprys na JMŠS, navrhli "Severočeši", porazil Jan Lamser zhruba stejným poměrem jako u volby týmů.

Viktor Novotný a Vlastimil Sejkora

Otazníky

Druhá nevyplněná kolonka na kandidátce Viktora Novotného nesla název - sekretář. Obsahovala pouze heslo konkurs. Co si máme pod tím představit? "Především šlo o generálního sekretáře (aktuálně Ing. Petr Herejk), což je funkce zmíněná ve Stanovách – generální sekretář je členem VV. Krom něj zaměstnává ŠSČR v tuto chvíli ještě dva další sekretáře – Františka Štrosse na sekretariátu v Praze a Jitku Kniezkovou na pracovišti v Ostravě. Heslo konkurz se u generálního sekretáře trochu nešťastně objevilo na nss.cz, když jsem Ti narychlo předal pracovní návrh naší kandidátky, kde v tu chvíli figuroval návrh, že bychom generálního sekretáře vybrali konkurzem. V oficiálním návrhu jsme pak již ale neuváděli ani post prezidenta ani generálního sekretáře, poněvadž jsme se rozhodli prověřit agendu sekretariátu, zda bychom tam nemohli realizovat nějaká úsporná opatření. Jaké konkrétní kroky tedy podnikneme, ukáže až „personální audit“, nejsem si totiž bez potřebných informací jist, zda bude generální sekretář na plný úvazek či by stačil nějaký kratší." Je možné, že by pokračoval dlouholetý činovník Petr Herejk? "Když jsme se spolu bavili během sestavování kandidátky, potvrdil mi Petr Herejk to, co již před tím prohlašoval na výkonném výboru, tedy že s nejvyšší pravděpodobností skončí. Domluvili jsme se, že předá veškerou agendu Františku Štrossovi, aby nebyl ohrožen chod sekretariátu – přece jen zde pracuje cca 20 let a šlo by tedy o naprosto zásadní změnu. Nicméně nakonec se Petr Herejk rozmyslel a objevil se jako generální sekretář na konkurenční kandidátce. Po volbách jsem s ním ještě nemluvil, uvidíme se v pátek, tak se o jeho plánech pobavíme."

Závěrem

ŠSČR vydal ihned po skončení konference tiskovou zprávu, čímž dává jasně najevo chuť komunikovat (věřme, že po čas celého funkčního období). Vzhledem k rychlé reakci obou výše citovaných na naše dotazy, za což redakce nss.cz děkuje, padá i "informační embargo", uvalené na nss.cz v letech minulých bývalým vedením ŠSČR. Věříme, že nám nové prostředí umožní lépe informovat o práci stávajícího vedení.

93x 3972x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (93) Aktualizovat
11.03.2011 20:16 | Autor neznámý

 to LuboChess: Máte dobrý nápad , podobnou naturalizaci (cca 3 sezony a 20 partií) jsme už navrhovali, můžeme to zkusit znovu. 

11.03.2011 13:42 | Autor neznámý

Inak sa to dá diferencovať len radikálným rozdielom výšky poplatku cudzinca podľa toho či hrá 1/extraligu, 2/ ostatné celorepublikové súťaže 3/ krajské súťaže

11.03.2011 13:40 | Autor neznámý

Ako nečlen ŠSČR, ale vzhľadom na dvojnásobné blízske príbuzenstvo na Morave, t.j. možno raz adept na štart v najnižšej súťaží ČR Vám zabŕdnem do diskusie.

Možno by bolo jednoduché riešenie zaviesť inšitút "naturalizácie", cudzinec je cudzinec (klasický žoldák najatý na 1 sezónu v exlige), ale môže byť to hráč - cudzinec (Nemec, Poliak, Slovák...) z Pohraničia, ktorý hráva 10 rokov v klube v "česko-moravskej vesničke"

Klasický cudzinec - žoldnier by platil vyššie príspevky, naturalizovaný cudzinec, ktorý hrá v 1 klube nepretržite x-rokov a má odohraných v lige aspoň x-partií (napr. 5 rokov. min. 30 partií ) by už platil "za domáceho" po požiadaní ŠTK o naturalizáciu (a platil by toľko ako klasický tuzemský hráč.

Napr. v SR tento inšitút máme a pár Čechov verných svojmu slovenskému klubu hrá na naturalizáciu, bez toho aby potrebovali zahraničnú licenciu.

11.03.2011 12:57 | Autor neznámý

Ne, to že se sejde 8 zaplacených hráčů v neděli není klubismus, to je profesionalismus. Klubismus je, že pro ten tým něco obětuju, i když je to pro mě nevýhodné. A ožrat se při tom nemusíme, já jsem v podstatě abstinent .

11.03.2011 12:23 | Autor neznámý

No určitě je v každém klubu jiný druh klubismu, v jednom klubu to znamená že se sejde 8 zaplacených hráčů v neděli a v jiném že se sejdou lidi přes týden a trénují, jinde že spolu hrají po šachách poker, jinde že třeba skončí na pivě a jinde něco mezitím. Někde to může být i že si lidi zahrají každý druhý večer malý turnaj přes internet z domu a jednou za čas se sejdou osobně.

Já ten dotaz směroval spíš na ty "definovatelné vlastnosti klubismu", abysme tu nemluvili o něčem neexistujícím co si každý představuje jinak a všude je to jinak.

11.03.2011 11:24 | Autor neznámý

Re SKA: No pokud se musíš ptát na takovou věc, tak předpokládám, že u vás žádný klubismus není. Tož to máš smůlu

11.03.2011 11:17 | Autor neznámý

Re JP : však sem to schválně dal do humorných souvislostí :)

Jen ještě detail k lykanovu "přehlásím se pod federaci Ghany. Třeba se tam dostanu i do reprezentace" - no ono pokud by Ghana byla pár hodin vlakem či autem, tak bys ji reprezentovat nemohl protože :

1. pokud by Ghana měla šachový svaz který dovoluje aby je reprezentoval cizinec, už by tam hrálo spoustu lepších čechů než jsi ty

2. pokud by ghana udělovala občanství kdekomu tak totéž viz 1

3. pokud by získat možnost hrát za ghanu bylo vázané na občanství udělitelné tak těžko jako se české uděluje, tak protože nemáš v příbuzenstvu ghanské, máš smůlu

11.03.2011 11:15 | Autor neznámý

SKA: myslel jsem ty chudáky ze západní Evropy, vy jste mezitím napsal další příspěvky.

11.03.2011 11:12 | Autor neznámý

Re Bond: Přesně to byl návrh, který jsem podal na únorové Konferenci ŠSČR (zpět na 200 korun jako v roce 2008), 21 pro, 20 proti, 7 se zdrželo. Dále s Vámi rovněž souhlasím, nebavíme se tu (většina) o Bundeslize, extralize apod., ale o příhraniční spolupráci malých, či středně velkých oddílů.  Naznačil to ve svém příspěvku i kolega David Cypris (jehož příspěvek jsem si po důrazném "doporučení" ZJ znovu přečetl). Také on chápe odlišnost extraligových velmistrů létajících nad Evropou sem a tam a přátelské klání například v Sudoměřicích.

Re SKA: :-)) Váš poslední příspěvek mě pobavil. Neee ve smyslu pejorativním, to vůbec ne. Prostě jsem se u něj smál. A tak to má být, pořád lepší, než se vzájemně urážet, že ano.

  

11.03.2011 11:10 | Autor neznámý

Re James : "hráči nemají ke svým klubům žádný vztah a zvítězí prostě ten mančaft, který do toho nacpe nejvíc peněz." - mimochodem co se myslí "vztahem ke klubu" - jak by se to mělo projevovat a jak zvýhodňovat aby se to projevovalo ? Cožpak finanční vztah ke klubu typu "dostanu cash a bojuju jako český lev za to" je lepší než "dostanu kulový ale stejně se celkem snažím ikdyž sem polák" ?

11.03.2011 11:05 | Autor neznámý

Re James : já mám na mysli toto : pokud bude sazba pro cizince příliš malá, tak prostě když se rozhodne německý oddíl koupit si české družstvo, co mu brání, za cenu jednoho místa na soupisce zaplatí vzhledem k průměrnému platu u nich třetinu,čtvrtinu ...  ale ve vizi (B) to neva, jen bych to pak nenazýval českou ligou od slova čech možná. Anebo aspoň to nazval Open Czech league :))

Co se týče přínosu pro družstvo, tam si může družstvo najmout třeba šamana nebo psychotronika aby jim zlepšoval náladu a koncentraci při partiích, to už je na nich, jen doufám, že na to nebudou chtít příspěvek od stejného Šach Svazu, který chce 1000Kč za to pokud chce být někdo jeho členem a nechce být členem žádného šach. oddílu, jelikož většinou hraje přes internet a jen občas nějaký turnaj si chce zahrát jako čech (což mně asi stejně brzy přejde, koneckonců mám že jsem občan v občance, to mi ŠSČR nesebere :)).

 

 

11.03.2011 10:57 | Autor neznámý

Proto mě až tak netankují soutěže typu Bundesliga, kde jde jenom o prachy a hráči nemají ke svým klubům žádný vztah a zvítězí prostě ten mančaft, který do toho nacpe nejvíc peněz.

11.03.2011 10:55 | Autor neznámý

Jo a mohla by tu být snížená sazba pro ty cizince co již minulý, předminulý rok za oddíl hráli ... tím budou cizinci nuceni se asimilovat do oddílu a to je cíl ve verzi (A).

Samozřejmě verze vize (B), je ať si tu bohatší cizinci koupí za pro ně pár babek celé soupisky.

Teda vy se tu hádáte o 200Kč a příspěvek na to když bych nechtěl být členem žádného oddílu a jen členem ŠSČR (mezitím hraju na internetu) je pořád 1000Kč za rok a co mi v porovnání s družstvy za tu cenu ŠSČR nabízí ? Možnost si jako čech zahrát pár turnajů, kde si stejně platím vše ve startovném asi ... No vyjádřete se ... chudáci němci,francouzi a britové, taky bych chtěl mít jejich problém mít za hranicemi zemi kde musím platit  50Kč-150Kč za rok (to je těch 200-600Kč pro ně) aby mě nechali hrát vůbec. Jé budu muset oželet jedno zajití do kina nebo jednu cestu vlakem - co to ty vydřiduši po mně chtějí? To je fakt nehoráznost že ?

11.03.2011 10:53 | Autor neznámý

Re SKA: Já neberu družstvo jako něco, co reprezentuje danou lokalitu, ale jako sdružení lidí, co mají stejný cíl a poperou se o výsledek. Takže buď mám v mačaftu lidi, kteří podrží jeden druhého a jde jim o výsledek družstva (a musím říct, že momentálně ve VOKD mám ten dojem, že je tam dobrá parta, alespoň co se týče Áčka a Béčka) anebo jim jde jen o individuální výsledky a v takovém družstvu bych hrát nechtěl, i kdyby tam byli jen samí Češi.

BTW Za nás hraje momentálně i jeden Holanďan, v minulosti a snad i v budoucnosti nějací Slováci a jsou naprosto v pohodě a nedílnou součástí týmu.

11.03.2011 10:48 | Autor neznámý

Ono když už sme u toho : pokud je cílem mít něco co alespoň budí dojem "družstva", pak by asi bylo vhodné aby to nebyl poplatek za sezónu ale za partii. Resp. dát vyšší poplatek cizincům (zda to jde či nejde dle příjmu oné osoby nechám na právníkách) za celou sezónu, ale tak, že pokud odehrají více partií (ono ten kdo má příjem velký pro toho je 200kč (francouz, němec, brit atd. ať tedy nemluvím o němcích jen)  je jako pro nás 50Kč jak sem pochopil) tak se jim cena za partii sníží - tedy bude motivace okud už tu mít cizince, tak takového co se stává jaksi součástí onoho družstva za který hraje, nikoliv cizince co si za pro něj pár drobných zhraje 2 partie za sezónu zatímco se v zahraničí nudí ne ?

11.03.2011 10:42 | Autor neznámý

Rozškatulkování podle jednotlivých národností je samozřejmě blbost, ale rozdělení na občany ČR a cizince je naprosto legitimní. Je jen otázka, jestli ve všech okolních zemích platí pro domácí a přespolní stejná pravidla - o tom silně pochybuju.

Jedinou otázkou zůstává, jaká výše regulačního poplatku je optimální a maximálně prospěšná českému šachu. Jak už jsem psal, viděl bych to okolo 200,-Kč za soutěž.

11.03.2011 10:40 | Autor neznámý

Re lykan : ty tam budeš dojíždet ? Asi těžko, ale rozdíly v průměrných platech mezi slovenskem, polskem, ČR, německem jsou v reálném řádu stovek km pouhé vzdálenosti ...

Re deVillante : nejsem právník, ale když se dokáží němci bránit před levnou pracovní silou a výrobky, tak zcela jistě se dá bránit aby nám tu nezkupovali českou ligu že ?

Samozřejmě pokud cílem je nemít českou ligu od slova čech ale mít tu euro ligu region Czech Republic - proč ne ? Jde o vizi. Pak ale nevím proč vůbec se dělí šach svaz na oddíly a zavádějí se pojmy jako cizinec a host - jde nám přece jen o to si zahrát šachy a pro spoustu lidí je to že hrají za nějaké "družstvo ukradené", stejně hrají svou šachovnici a že tam potkají známé lidi je prima bonus navíc. Pořád zapomínáme, že hra šachových družstev je pouhým součtem hry osmi šachistů ?

Takže co je cílem : (A) mít tu družstva z lidí reprezentujících nějakou lokalitu anebo (B) sejít se v neděli a zahrát si na své šachovnici partii (jedno s kým a za koho) ?

11.03.2011 10:07 | Autor neznámý

JP: Nejenom, že takové rozškatulkování není reálné, ale je to i protiprávní.

11.03.2011 09:49 | Autor neznámý

 Jo to bude dobrý, přehlásím se pod federaci Ghany. Třeba se tam dostanu i do reprezentace  :).

11.03.2011 07:45 | Autor neznámý

Re SKA: Jak byste to chtěl udělat prakticky? Cizince rozškatulkovat na jednotlivé státy, bohatší a chudší a tabulkou jim určit, kolik budou platit členství v ŠSČR? Myslíte, že je to reálné? Že to takhle VV ŠSČR navrhne? Hezky tady diskutujeme, ale na ekonomické otázky neumím odpovědět a koneckonců kopu tady za šachisty. Asi to bude nutné napsat znovu. O Němce mi jde proto, že bydlím u německých hranic, kolega Čáp zase bydlí u polských hranic, kolega Ciprys tu dával příklad ze Sudoměřic na slovensko-českém pomezí. Nezúžujme pojem cizinec jenom na Němce. Na německý národ existuje celá řada náhledů, historicko-ekonomicko-politických, ale já hraji šachy. K nám se chovají naprosto přátelsky a vzájemná výpomoc je ze šachového hlediska prospěšná oběma stranám. Našemu oddílu, našemu kraji i naší zemi.

Re Apač: Už nechci nic srovnávat :-)

 

10.03.2011 23:17 | Autor neznámý

RE : JP "To jsme znovu u toho, znovu diskriminace, znovu nestejné podmínky. Co byste svým návrhem dosáhl? No jednoduše, Němci by tu nehráli. Nezaplatili by."

Pokud pro němci nestojí za to zaplatit ani těch (při jeho průměrném platu) směšných pár stovek českých korun, tak ať nehraje. Pokud tomu navíc tak je pak mám lepší argument : proč češi pro které je těch 200Kč mimochodem při průměrném českém platu mnohem více dávno už nepřestali hrát ?Hmm ...

Mimochodem jen tak mimo : kdyby si němci nehlídali úzkostlivě svůj trh tak by nebylo nutné aby češi měli platy vyšší, oni by totiž ty německé ceny dolů poté co by se tam vyváželo české zboží a služby. Logicky stejně jako čína stahuje dolů cenu české by stahovali češi dolů ceny německé. Proč jen se tam neprodává steak za stejnou cenu jako u nás, copak německé maso je něčím jiné ?

10.03.2011 17:32 | Autor neznámý

Jen takovým rychlým výpočtem jsem si teď zjistil, že v přepočtu k průměrnému platu by příspěvky u nás měly být 388Kč ročně (součet celostátních + krajských), abychom platili za šachy stejné procento příjmu jako Američané.

10.03.2011 17:29 | Autor neznámý

Myslím, že pro východní Němce není 54€  zrovna málo peněz, řekl bych, že daleko víc než pro nás 250Kč. Např. v USA stojí členství na rok $42 při průměrném hrubém platu kolem $2600. A když chcete srovnávat platy, musíte srovnávat čisté, v Německu jsou daleko větší daně než u nás, v USA naopak spíš menší. A myslím, že ten německý průměr bude nižší, než těch vámi uváděných 90000 hrubého, tipl bych si to rozhodně pod 3000€ hrubého.

10.03.2011 15:51 | Autor neznámý

54 eur/rok jen na svazy a pojištění?  A předpokládám, že k tomu platí ještě standartní oddílové poplatky, na materiál, klubovnu, energii, startovné, rozhodčí  ...

Single verze programů Chessbase jsou levnější! (SP 49.90 a MP/Deep 99.90 eur).

 

10.03.2011 15:17 | Autor neznámý

Re Bond: :-)

10.03.2011 14:52 | Autor neznámý

Děkuji, to jsem chtěl vědět. Ale zas tak strašný rozdíl to není, čekal jsem to horší

10.03.2011 11:58 | Autor neznámý

Re Bond: Odpovídám na vaši otázku, kterou jste položil před několika dny. Nemohl jsem hned reagovat, neboť jsem si nebyl jist současnou výší pro rok 2011. Oddílový registrační poplatek v DE je složen ze tří částí: 1) Saskému (obecně zemskému) šachovému svazu 2) Německému šachovému svazu 3) Pojištění sportovní činnosti . Dohromady to činí 54 Euro na osobu a sezónu, tedy nepoměrně více, než u nás. Předpokládám ale, že jste si vědom, že v této diskusi nešlo o srovnání registračních příspěvků Českého svazu a Německého svazu, ani o srovnání průměrného českého platu (22000) a průměrného německého platu (90000), ale o srovnání registračních poplatků Čechů a cizinců v Šachovém svazu ČR. V Německém šachovém svazu žádné zvláštní sazby pro cizince neexistují, platí všichni stejně. Samozřejmě, v Bundeslize nevím. To kdyby chtěl někdo slovíčkařit.   

09.03.2011 23:11 | Autor neznámý

re ZJ:Je mi uz davno jasne,ze v pokrocilejsi dobe se od vas neda cekat nic jineho nez je predchozi "pratelske rypnuti" do NSS.Ale kdybych vedel,ze mne to ochrani pred vasi "inteligenci" a nebudu muset sledovat jak si s JP pri kazde prilezitosti rozkopavate virtualni piskove babovicky,tak za to bych si klidne priplatil :-)

09.03.2011 21:39 | Autor neznámý

re Lumbusbubulinus - a nebude daleko doba,kdy NŠS bude vybírat autorské poplatky za sledování tohoto serveru. Jen nevím, zda-li bude platit Vaše poslední věta : "Naštěstí pokrok nejde zastavit"  .

re p.Čáp - už jen opravdu snad naposled - proč množné číslo?  Vůči jednomu to jinak nejde, jak se do lesá,tak se i z lesa ozývá. A jen tak mimochodem,onen člověk  nedokázal do dnešního dne (hráli jsme vzájemný zápas 5.12.2010)  zaplatit našeho rozhodčího (Papaye) ,když původně delegovaný (Zajac) se nedostavil,a našeho narychlo delegoval Ing.Palovský den před kolem večer. Co na tom,že v přihlášce se oddíl zavazuje uhradit veškeré náklady,spojené se soutěží (tudíž i poplatek za rozhodčího) . I to o něčem napovídá...

09.03.2011 14:28 | Autor neznámý

Zpráva z Aktuálně.centrum.cz:

Sport má mít vlastní "Ochranný svaz autorský"

Ministři chtějí sáhnout také na peníze za autorské poplatky ze sledování sportovních přenosů v barech nebo restauracích.

"Při většině projekcí v restauracích, hotelech a obdobných veřejných prostorách je sport jedním z nejčastěji sledovaných programů. Přesto prostředky vybrané za autorská práva jsou děleny výhradně mezi hudební producenty, a to z velké části zahraniční," stojí ve vládní koncepci.

Na výběr poplatků má vzniknout obdobná organizace jako jsou Ochranný svaz autorský či Dilia, které peníze vybírají pro umělce.

Když jsem tady navrhoval podobný systém pro  FIDE, tak většina přispěvatelů zde nevěřícně kroutila hlavou.A už je to tady, ve sportu bude spuštěn ochranný autorský zákon. Vždyť je to ale naprosto logické, sportovci vytvářejí zábavu pro spoustu lidí, mají s tím nemalé náklady, tak si ti lidé prostě budou muset za sledování té zábavy platit. Naštěstí se pokrok nedá zastavit.

09.03.2011 02:05 | Autor neznámý

slovy klasika: "Pánové, já vás tady poslouchám a nestačím se divit." Na konferenci jsem též  hlasoval pro snížení registračního příspěvku cizice na 200 Kč. Možná by stálo za pokus zorganizovat zde "klikací anketu" ve stylu akce "volte přímo" 

08.03.2011 20:05 | Autor neznámý

Dpmnívám se. že podnět p. Průdka je legitimní a podle této diskuse i aktuální.

Souhlasím s názorem Bonda ze včerejšího dne v 8.43 hod. Myslím, že poplatek 200 Kč by byl optimální. 

Jinad děkuji p. Jandovi za jeho názor. Hlavně mu závidím - v dobrém slova smyslu - jeho práci s mládeží v oddíle. Ovšem na druhou stranu: přeshraniční spolupráce zde u nás na hranici s Polskem do jisté míry funguje. Co mě ale velmi mrzí, je osobní až dětinské napadání ostatních diskutujících.  

08.03.2011 14:15 | Autor neznámý

Re JP - o tvém duševním zdraví si každý udělá obrázek sám. Pro tebe je typická nejen hysterická reakce , ale i to, že neodpovídáš na otázky, a mnohokráte překrucuješ slova druhého,aniž by sis je pořádně přečetl. když jsem řekl "Vůči Němcům ..." , myslel jsem to všeobecně , což jsi samozřejmě nepochopil . Ale každý z nás v životě poznal,že s bláznem se nedá rozumně diskutovat.

Pokud jsi měl starost o něco konstruktivního z mé strany, navrhl jsem stav vůči "cizincům" ponechat, jaký je. Ale to tvé zmatené mysli zřejmě  uniklo . A co mě opravdu baví,že nesneseš,abys neměl poslední slovo. Tak schválně.....

08.03.2011 12:25 | Autor neznámý

Re Janda: ty si dovoluješ nazývat naši spolupráci s německými šachisty análním horolezectvím, co si vůbec o sobě myslíš? Co si to dovoluješ? Já prosím pana administrátora, aby příspěvky pana Jandy utnul. Pavlovi Chrzovi jsem se omluvil, tak Jando netahej za slovíčka. Můj duševní stav je v pořádku, ale tvé duševní pochody Jando jsou skutečně nepochopitelné. Oponuješ jen pro oponenturu, s ničím konstruktivním jsem se v tvých příspěvcích nesetkal. Už jsem to psal v létě - a napíši to znovu - jsi zlý člověk, kterému nepatří klávesnice a myš do ruky. Ty nejsi normální ve smyslu duševní způsobilosti, sluší ti srovnání se závisláky na automatech. Nechci se s tebou hádat, nebaví mě to. Zalez. Stále jen urážíš a jsi sprostý. Zase jsi tuhle diskusi znovu a opět vyvolal, jsi se sebou spokojený? Já vím, že jsi, teď se tetelíš blahem u obrazovky. Ale já s tebou končím, už ti neodpovím. Sbohem.

08.03.2011 11:48 | Autor neznámý

re JP - pokud už jsi skloul do osobní roviny, tak výrazy, jaké běžně používáš při dizkuzích , třeba zde uvedené :  "Jdi se bodnout ", " děčínský vidlák" atd,atd - jsou charakteristické pro vesnického křupana ( Administrátorovi se omlouvám,to není nadávka, ale konstatování duševního stavu tohoto diskutujícího. A opavdu mně nadávky od vesnického křupana nevadí. Tolik Bolkovi). A JP doporučuji si znova přečíst argumenty DC a PCH a zamyslet se nad nimi, pokud to není nad možnostmi tvého chápání... Což podle tvých hysterických (jak je pro tebe typické) reakcí asi je...

08.03.2011 09:31 | Autor neznámý

A kolik to teda dělá ve srovnání s těma 4 stovkama?

A že by Němci neznali pojem cizinec?

08.03.2011 09:05 | Autor neznámý

Re Bond: S německou ligou nemohu sloužit, ale v soutěži 1.Landesklasse Dresden, kde na oplátku hrajeme za německý klub my, jsou poplatky naprosto totožné pro Čecha i pro Němce, není žádných rozdílů v sazbách. Němci neznají pojem a klasifikaci "cizinec" a také proti nám neuplatňují žádné zvýšené sazby ani poplatky. Pánové, proboha, my nejsme politici, my jsme šachisti. Jako občan ČR bych mohl s lečcím souhlasit, ale jako šachista to odmítám. Šachy jsou zábava, sport, umění....ne politika.  

08.03.2011 08:58 | Autor neznámý

Někdo je vesnický rozumbrada, a někdo zase děčínský vidlák a buran.  Příhraniční spolupráce není anální horolezectví. Pevně doufám, že tahle debata byla přínosná pro rozumné a chytré lidi, kteří byli zvoleni do nového VV ŠSČR a kteří pochopili, že narovnání poplatků je správná věc. Debata o tom, proč bychom měli na Němce pohlížet jako na neplnoprávné občany EU (včetně všelijakých nesmyslných politických zdůvodňování) mne jako českého šachistu nezajímá.      

08.03.2011 08:43 | Autor neznámý

Re 007 - také by mě to zajímalo,  jen tak pro zajímavost,když si budu chtít zahrát Open v Drážďanech (hrál jsem 3 ročníky) , tak vklad byl 70 Euro. Mně šlo TAKÉ o to, neprovádět vůči Němcům sport,kterému v naší branži říkáme "anální horolezectví", jak tady předvádí jeden vesnický rozumbrada...

08.03.2011 08:12 | Autor neznámý

Zrovna u Němců mi přijde absurdní, aby neměli při svých platech na zaplacení 400,-Kč. Tady jse spíš o Poláky a o Slováky. A když jsme u toho, za jakou částku si můžu zahrát německou ligu a za jakou ji hraje Němec?

08.03.2011 07:10 | Autor neznámý

Re SKA: To jsme znovu u toho, znovu diskriminace, znovu nestejné podmínky. Co byste svým návrhem dosáhl? No jednoduše, Němci by tu nehráli. Nezaplatili by. Ani náš oddíl by Vámi navrhované částky nezaplatil. Němci by nepomohli doplnit soupisku a my bychom patrně měli o družstvo méně. Předpokládám (a když si dobře přečtete níže uvedené příspěvky), že jinde by to bylo podobné. Ale jinak celkem pěkný návrh. Jo teď mě napadlo: Pan Václav Klaus v roce 1991 prohlásil: utáhneme si opasky a do 5-ti let doženeme Rakousko. Stěžujte si.

07.03.2011 23:53 | Autor neznámý

Technická : němci se před čechy a českým zbožím chrání jak mohou, navrhuji přiměřenou reakci, tedy :

německý průměrný plat je řádově 3x-4x větší než český, tedy 3x-4x vyšší poplatky za němce na soupisce, polský je řádově jako český, tedy poplatek stejný jako za čecha

07.03.2011 11:36 | Autor neznámý

Re Jaroslav Čáp: Děkuji, je vidět, že jsme naladěni na stejnou notu a oba víme, že poplatky za cizince jsou nespravedlivé a diskriminační. Současně oba víme, že je ku všeobecnému prospěchu (nejen) v pohraničí, abychom rozvíjeli vzájemnou spolupráci a neházeli cizincům klacky pod nohy. Debata o změně poplatků není "víření", jedná se o narovnání nespravedlnosti. Také je jasné, že Německo nás diskriminuje kde může a tak jim ty policejní kontroly, 7 let přechodného opatření pracovního trhu, září 1938 a březen 1939, popravy a mučení českých vlastenců v Petschkově paláci v Praze atd.atd. nyní pěkně oplatíme. Fakt že mluvím zejména o Němcích (z ryze geografického hlediska) vůbec neznamená, že stejně bych nemluvil o Polácích, Rakušanech, Slovácích a dalších cizincích z jakékoliv země. Také nejsme v Krásné Lípě neschopní, i my vychováváme mládež, pracujeme se žáky.  S cizinci to však nesouvisí. Neochota vydávat za cizince peníze z oddílové kasy je snad pochopitelná, jedná se ale o dobrovolný krok, protože pro nechápavé znovu a znovu: Stydím se německým kolegům říkat si o cizinecké poplatky 400/soutěž, oni dobře vědí, kolik platí registrační příspěvky Češi. To jsem nenapsal proto, aby mě tady jeden nejmenovaný rozumbrada chytal za slovíčka, ale proto, aby se nový VV ŠSČR nad cizineckými poplatky seriózně zamyslel a tyto poplatky sjednotil s těmi českými. Na Konferenci podpořilo můj návrh 20 delegátů, bez předjednání a předchozí domluvy. To podle mého soudu značí, že ta věc trápí i jiné oddíly, ne jenom nějakého Průdka. 

07.03.2011 08:43 | Autor neznámý

Re ZJ: A o to právě jde - jestli a v jakém počtu je přítomnost zahraničních hráčů v českých ligách ku prospěchu nebo ku škodě. Pokud by nebyly poplatky žádné, tak by se jich asi vyrojilo příliš mnoho, ale současné poplatky jsou asi zbytečně vysoké a optimum bych viděl okolo 200,-Kč za soutěž. My sami občas využíváme i hráče ze zahraničí a jsou oddíly, které zhusta angažují Poláky, Němce apod. Já tvrdím, že tito hráči nezabírají místo na soupisce našim hráčům, ale pomáhají doplnit kvalitu tam, kde chybí z domácích zdrojů a tím umožňují našim klubům obsadit více soutěží a wo to go .

07.03.2011 06:45 | Autor neznámý

Pane Ćápe, mám k níže popsaným argumentům pár výhrad:

1) Debata byla rozvířena JP kvůli údajné "diskriminaci" cizinců. Ono je to jako v normálním životě, zde si jistá část etnika předtavuje pod pojmem diskriminace úplně něco jiného,než běžný  pracující člověk. Když po některém chci státem stanovený regul. poplatek,tak mi řekli někteří, že mají nárok ho neplatit,ať je nediskriminuji.

2) Normálně bych k pojmu , níže uvedenému, měl  pochopení, ale vůbec ne vůči Německu . To si nepamatujete,jak při vstupu naší republiky do EU uzavřelo Německo (spolu s Rakouskem) svůj pracovní trh pro naše dělníky na celých 7 let ? Trápilo se Německo s nějakou "diskriminací" vůči našim pracujícím ? .Ne,samozřejmě.Utvořilo si takové podmínky,jaké vyhovují jen jemu, a bylo na nás,jak je budeme respektovat.

3) Takže Svaz stanovil takové a takové poplatky u cizinců . Je na nich,aby je respektovali,nebo ne. Řeči o nějaké neexistující hranici jsou jen "kecy" , nemající s realitou nic společného (viz třeba měnová válka apod)  . Zde rozumím argumentům Davida Cipryse a Pavla Chrze. Nicméně nové vedení VV má námět,je na něm,jak se s tím popasuje. Mně ,což samozřejmě není důležité, současný stav vyhovuje.

4) Pane Čápe, zde u toho konkrétního člověka nejde o nějakou "diskrimininaci ",ale ,jak prozradil sám, o faktickou neochotu " platit"  za "cizince" peníze z oddílových peněz. I my jsme příhraniční oddíl (k hranici to máme 10 km) , nikdy jsme nevyhledávali "pomoc či spolupráci) " z ciziny, děláme s mládeží ,což je daleko užitečnější . Není jich moc,ale daří se to v malém měřítku .Např. včera hrálo Ačko a Bčko ve stejný termín. Není lehké (mnozí z nás,kapitáni družstev, to zažívají)  zajistit v ten den 16 hráčů. A v Bčku máme,a hrálo, několik našich vlastních odchovanců. Takže se za tímto ("boj s diskriminací") skrývá i neschopnost vychovat vlastní mládež, což ovšem není Váš případ,pane Čápe  ....

05.03.2011 21:41 | Autor neznámý

 Jetě jsem chtěl dodat, že si velmi vážím dobrovolných pracovníků s mládeží. Sice osobně nedosahuji takových sportovních úspěchů jako někteří diskutující zde, ale alespoň trochu vím, resp. tuším, co všechno to obnáší, jaké úsilí je třeba vyvinout zejména ze strany trenérů. Protože jsme pohraniční oddíl, máme bohužel tu nevýhodu, že pokud vypipláme nějakou tu naší mládež, tak ti více šikovní bohužel odcházejí "do světa" - kvůli studiu, resp. zaměstnání. Je to logické a pochopitelné. S tím ale souvisí i ta naše upjatost k zahraničním partnerům v rámci našeho společného regionu. 

05.03.2011 20:42 | Autor neznámý

 to lykan: Díky! 

05.03.2011 20:40 | Autor neznámý

 Dobrý večer vážení přátelé, omlouvám se, že na dnešní diskusi reaguje až teď, ale celý den jsem byl mimo počítač. Děkuji za níže uvedené příspěvky, jak vidno, toto téma je jistě velmi aktuální a nemělo by zapadnout. Abych to celé shrnul, pokud budu mluvit za sebe a náš oddíl (jeden nevýznamný oddíl v rámci KHŠS), tak jako kapitán družstva pochopitelně preferuju hráč, kteří jsou zejména spolehliví a mají zájem hrát. A je mi úplně jedno, jaké jsou výkonnosti a hlavně jaké jsou národnosti,resp. jakou mají FRL. Ti všichni mají u mně pochopitelně přednost před těmi ostatními, kteří neustále nemůžou. Důvod je nasnadě (zájmy družstva a co nejlepší výsledek, sportovně uhraný za šachovnicí) a krom toho i nepříjemné hrozby pokut za nenastoupení hráčů k utkání (kdo by je chtěl platit), které jsou jistě všem dobře známy. Současně předpokládám, že jako momentální družstvo krajského přeboru a krajské soutěže, které vzniklo i díky přeshraniční spolupráci s našími zahraničními přáteli, nijak nenarušujeme zájmy reprezentace a  talentované mládeže ČR, ale naopak svým způsobem i svou skromnou sestavou přispíváme ke zdravé sportovní konkurenci a soutěživosti. Proto se domnívám, že by se tento problém měl mezi námi šachisty řešit zejména v zájmu dalšího rozvoje šachu. Děkuji.

JČ          

05.03.2011 20:36 | Autor neznámý

 Já proti zdravému patriotizmu nic nemám, ostatně celý výkonnostní sport je postaven na soupeření, je to jeden ze základních principů našeho koníčku. To by se ale mělo odehrávat v přátelském a férovém duchu.  A podle mě není férové někoho šíkanovat zaváděním diskriminačních opatření. A na základě národnostního klíče už vůbec ne.

 

"Ochranné kvóty jsou prostě všude." Ano, a bude to tak tak dlouho, dokud s tím sami něco neuděláme. Hranice mezi státy a národy existují především v myslích lidí. Svobodná společnost by se bez nich obešla. Spolupráce mezi národy vyrůstá z mnoha malých dílčích rozhodnutí. A jedním z nich může být třeba to, že jeden malý sportovní svaz odstraní diskriminační opatření, která naše sousedy od spolupráce odrazují.

05.03.2011 19:08 | Autor neznámý

No právě. Všichni polititici mají plnou hubu keců o rovnosti šancí, ale nikdy žádná rovnost nebyla, není a nebude. Stačí se jen podívat, jak EU svými ochranářskými kvótami likvidovala a likviduje český průmysl a zemědělství (a v globálu nás zase chrání před expanzí amerických a australských zemědělců).

05.03.2011 16:50 | Autor neznámý

to Lykan: Zkuste se stejnými slovy navštívit cizineckou policii i toho nejsvobodnějšího státu, "Jsem pracovitější a schopnější než většina z vás, z morálního hlediska je naprosto nepřijatelné, abych byl ve vaší zemi omezován jen proto, že jsem cizinec..."

Ochranné kvóty jsou prostě všude. Každý se chce přiučit u konkurence, ale nikdo se jí nechce nechat zcela převálcovat. Pokud jsem doma tam, kde mi nejvíce zaplatí, pak je rozhodování snadné. Pokud jsem zdravý patriot fandící svému klubu, městu, kraji, státu, pak je to mnohem složitější.

05.03.2011 15:06 | Autor neznámý

Ale měli by mít zaplacený ŠSČR příspěvky, pak ať si hrajou klidně Pakistánci!

05.03.2011 15:01 | Autor neznámý

Nechce se mi teď číst celá diskuze, ale ohledně cizinců je tady ještě jeden a myslím si, že mnohem větší problém, než otázka několika stokorun za roční účast v soutěžích dospělých. Jedná se o soutěže mládeže a hlavně u těch nejmladších. Vzhledem k tomu, že se u nás za cizince v šachu považuje pouze ten, kdo má na FIDE listině jinou federaci než CZE, tak v soutěžích mládeže může na mistrovství ČR hrát v dívkách do 10-ti let kdokoliv z ciziny, kdo ještě nemá FIDE ELO. Například z Polska nebo ze Slovenska. A klidně může třeba i postoupit na ME nebo světa. Podobně se to může zneužívat v MČR družstev do 12-ti let. V soutěžích mládeže je povolen pouze 1 cizinec, ale když družstvo sežene další dva výborné hráče např. ze Slovenska, kteří ještě v 8-mi letech FIDE ELO pochopitelně nemají, tak vlastně mají v družstvu, které hraje MČR klidně i 3 hráče ze Slovenska.

05.03.2011 13:37 | Autor neznámý

Gratuluji novému  vedení.

Zajímalo by mně zda se odstraní jedna ze dvou věcí :

1. zda bude možno být členem šachového svazu bez toho aby člověk byl členem šachového oddílu (např. přes rok hraje na internetu a pak si jde zahrát MČR v nějaké šachové disciplíně) aniž by to stálo nehorázných 1000Kč.

2. Zda bude odstraněno nesmyslné sloučení položek dotace šachovému svazu a platba za ELO ČR, když je všem po dotazu jasné že cena je uměle navýšená práve o krizovou dotaci. Čisté by bylo stejně jako v kinech byla 1Kč příspěvek z filmu na kulturu, že dají ti co využívají ELo ČR příspěvek na chudý šach. svaz, ale to že se to jmenuje ELO ČR o kterém jak se zde již někteří vyjádřili skutečně tolik nestojí je neprůhledné a zavádějící - co začít tou průhledností ?

Přeju hodně úspěchu v rozvoji šachu !

05.03.2011 13:21 | Autor neznámý

 Z morálního hlediska je naprosto nepřijatelné, aby byl kdokoliv omezován jen proto, že je cizinec. A je zcela irelevantní, zda se jedná o amatéra, nebo profesionála. Cizinec zabírá místo v sestavě proto, že je cizinec? Ne, zabírá ho proto, že je lepší hráč. To tak lepší hráči dělávají, že vás vytlačí na horší místa v sestavě. 

 

Dovedeno ad absurdum, pokud někdo má potřebu patriotsky zvýhodňovat "vlastní" hráče před cizáky, mohl by tento princi uplatnit už na regionální úrovni.

"hráči ze sousedního kraje zabírají místa v sestavách domácím talentům, kteří tak ztrácejí motivaci k tvrdé práci stejně jejich trenéři k výchově dalších nadějí, protože vychovat ligového hráče je podstatně delší a dražší než jej "koupit" v jiném oddílu"

05.03.2011 11:28 | Autor neznámý

Opravdu se tu nebavíme o extralize - tam je jim jedno, jestli za hráče zaplatí o tisíc víc nebo míň. Bavíme se o nižších soutěžích, kde tito hráči pomáhají doplnit soupisku a tím umožnit našim hráčům si vůbec tu soutěž zahrát a zároveň zvyšují konkurenci a tím i úroveň našich hráčů. Takže ze sportovního hlediska se jedná jednoznačně o přínos (samozřejmě při zachování limitu nadpoloviční většiny kmenových hráčů).

Čili v tuto chvíli bych se přiklonil ke snížení poplatku na cca 200,-Kč za soutěž, těch pár tisíc v současné situaci ve svazové kase chybět nebude.

05.03.2011 11:06 | Autor neznámý

Ať tu chudák Pavel nebojuje za STK úplně sám , trochu ho doplním.
Pojem cizince se v dnešní podobě ustavil před zhruba 10 lety a to nejen v Soutěžním, ale i v Registračním řádu, takže zaregistrovat takového hráče jako Čecha nejde. Už tehdá mnozí požadovali úplné uvolnění s poukazem na (tehdy 5 let starý) "Případ Bosmann". Z ČSTV však máme jednoznačné stanovisko, že naše řády jsou v pořádku.

Tehdy i dnes šlo střet dvou protikladných koncepcí:
-  Cizinci jsou oživením soutěží družstev, zvyšují jejich kvalitu a prestiž, kontakt s nimi motivuje domácí hráče a umožňuje jim získávat ostruhy a uhrávat tituly
- Cizinci zabírají místa v sestavách domácím talentům, kteří tak ztrácejí motivaci k tvrdé práci stejně jejich trenéři k výchově dalších nadějí, protože vychovat ligového hráče je podstatně delší a dražší než jej "koupit" v cizině
Výsledkem byl kompromis lapidárně vyjádřený: Ať tedy hrají, ale musí jich být méně než polovina a ať si za to kluby připlatí, když mají na kupování cizinců...

Tento názorový dualismus se moc nezměnil. Pokud se na tomto webu ozývají hlavně ti, kterým to nevyhovuje, po uvolnění by to bylo přesně naopak (v anketě před 2 lety bylo 119 : 75 pro zachování současného stavu). Co se však výrazně změnilo, je FIDE Elo, na které je pojem cizince navázán. Před 10-15 lety zajímali cizinci (definovaní podle ELA pod zahraniční federací) hlavně bossy extraligy, šlo max. o několik málo desítek hráčů s mezinárodními tituly. Dnes má FIDE Elo kde kdo a občas vznikají kuriózní situace jako v Sudoměřicích na Hodonínsku. Před hrací místností krajské soutěže stojí několik aut, vevnitř je schováno pár bicyklů. Auty přijeli hostující hráči z Česka, na kolech cizinci ze Slovenska  (Sudoměřice leží přímo na hraničním přechodu a Slováci z nejbližšího šachového klubu to mají podstatně blíže než Češi).

Takové cizince ze sousední vsi stejně jako zahraniční studenty nebo pracovníky dlouhodobě pobývající v ČR by měla chystaná "legislativní smršť" nového svazového vedení vyřešit rychle. Názor na velmistry létající na extraligu přes půl Evropy už zdaleka tak jednoznačný nebude (viz úvod).

Předpisy ale nikdy nevyřeší vše, perličky zmiňované v některých příspěvcích tu budou vždy. Ve svém okolí jsem zažil dvě. Můj svěřenec se rozhodl, že si FIDE Elo nechá vyjít pod rakouskou federací, kde s rodiči přechodně bydlel. Musel se tím vzdát účasti na MČR žáků (rok před tím měl bronz) i reprezentace ČR, ale bylo to jeho svobodné rozhodnutí a nikdy toho nelitoval. Jiného hráče zaregistrovala FIDE po turnaji hraném v zahraničí pod federací, kde se tento turnaj konal. Na letním Openu v Brně pak všechny ohromoval nápisem ITA na jmenovce, ale vše se samozřejmě zdarma dalo dopořádku.

05.03.2011 09:31 | Autor neznámý

Otázka je, jaký je v tom rozdíl pro FIDE - kolik nás stojí směrem k FIDE kmenoví hráči, kolik cizinci, jak se změní nebo nezmění status hráče směrem k FIDE když hraje u nás, v kolika státech může tímto způsobem hrát...

05.03.2011 09:15 | Autor neznámý

 to Bond: Ano jistě, z hlediska terminologie příspěvky platí naši kmenoví hráč, poplatky zase cizinci. Ale v obou případech jde hlavně o peníze. Takže cizinec za start v soutěži jednotně 400 Kč, přitom může hrát ve dvou, tedy maximálně 2 x 400 Kč.  

05.03.2011 08:48 | Autor neznámý

 p. Chrzi, chcete byt zde na diskusi konstruktivní atd., ale přitom neodpovídáte na konkrétní otázky.

05.03.2011 07:55 | Autor neznámý

 Ano Bonde, jsou trochu jiné poplatky, proto spíše sjednotit je názor zde v diskuzi. Proto píši, kdo kolik celkem platí. 

Jinak k té EU: Zkušení právníci z ČSTV potvrdili, že start omezeného počtu cizinců ničemu neodporuje, ať si uděláme, jak chceme, že nám k tomu dají výklad, ale kdybychom chtěli výklad naopak, tak že nám ho jsou schopni udělat též.
 Pravda je ta, že EU bude čím dál více zasahovat a nelze nic vyloučit. Poté co nyní zdiskriminovala ženy po pláštikem rovnoprávnosti,  byť se dožívají vyššího věku (menší rizika nemocí), tak budou platit živ. pojistky jako muži, tedy vyšší platby. Ale ten krásný pocit, že jsou rovnoprávné, že se za ně EU postavila, ten to jistě převýší - domnívají se úředníci EU.
  A tak s trochou nadsázky se i ve sportu můžeme ledačeho dočkat z EU, např. poviných přestávek při Maratónském běhu, volného pohybu hráčů po fotbalovém hřišti - tedy zrušení ofsaidů či, že v polovině partií musí zahajovat černý .   

04.03.2011 22:29 | Autor neznámý

No moc se v té svazové legislativě nevyznám, ale nepletou se tu pojmy s dojmy - tedy členské příspěvky svazu vs poplatky cizinců za právo startovat v soutěži družstev?! To jsou přece 2 úplně různé poplatky za úplně jinými účely.

04.03.2011 21:59 | Autor neznámý

 ad poslední odstavec: Zkuste nenadávat a jako kompetentní funkcionář tyto věci řešit ke spokojenosti nás všech. Děkuji.

04.03.2011 21:51 | Autor neznámý

 ad špatná registrace: To se právě musí řešit, neboť ona náprava díky jednomu pochybení stojí nejen zvýšené administrativní úsilí, ale také patřičné finance. Uhradí je snad ten viník? 

04.03.2011 21:47 | Autor neznámý

 ad příspěvky: Když se na loňské konferenci zvyšovaly příspěvky cizincům, tak domácí hráči platili ještě jen jednou. 

04.03.2011 21:18 | Autor neznámý

 Zkusím ještě  odpovědět.

1. Příspěvky.

Již jsme si vyjasnili, že pokus na konferenci byl nepřipravený, znamenal by, že by cizinci platili jen jediný příspěvek, tedy oproti Čechům a tedy celkem méně. Dobře tedy, díky prozíravým hlasům proti, že neprošel.
 Jak by to mohlo vypadat ke směřování do příští konference jsme si vyjasnili a téměř jsme se shodli. VV má na to skoro rok, aby třeba i toto z diskuze vzal v potaz. 

2. V soutěžích.

 Již několikrát bylo řečeno, i zde, že to nemá nic společného s případy Bostman atp.

a) Není pracovně-právní vztah.

b) I kdyby byl, v klubu může být zaměstnáno kolik cizinců chce. EU však neřeší, kolik jich běhá po trávníku, kolik jich je za šachovnicemi, prostrě v sestavě ke kolu.

  Naopak zde byl odkaz na článek (vloni či předloni), jak v Anglii vážně uvažují, po špatných výsledcích reprezentace fotbalu, že na hřišti v nejvyšší soutěži musí být většina Angličanů, aby měli větší šanci místní talenti. 
Ano, zaměstnat mohou kolik chtějí, ale kolik jich zároveň běhá po trávníku, EU neřeší.

  Je jen na našem svazu, jako třeba na anglickém fotbalovém, zda to na hřišti/za šachovnicemi omezí či ne co je prospěšnější.

   Neřešme chyby, co když něhoko zaregistrují špatně, pod jinou zkratkou. Od toho je svaz, delegát, FIDE, aby se napravilo. A když komunikace nefunguje, musí se na ni pracovat, ne to řešit zde. Dokud nebude vyřešena oprava, musí se urgovat. Tak to je.

   Můžeme nadávat na to, že poplatky FIDE vysoké za přestupy mezi federacemi, v jiných sportech třeba zapovězené přestupy, když jednou za seniory nastoupil. Můžeme říkat, že České občanství je pro cizince drahé a jak dlouhou na to čeká. 
   Připomínky, že jsou vysoké však ne zde diskutujícím, ti to nevyřeší, má-li někdo potřebu, ví, že se musí zkusit obrátit jinam a ví, jakou má šanci s tím něco udělat. 

04.03.2011 19:29 | Autor neznámý

 Právě jsem dorazil z práce, takže jsem do níže rozpředené debaty nemohl dříve zasáhnout. S názorem p. Průdka souhlasím, domnívám se, že se o jistou diskriminaci cizinců jedná. Už před několika lety jsme s p. Danielem z Rychnova n. Kn. na konferencích svazu usilovali o to, aby hráči ze zemí EU nebyli považováni za cizince. Marně. Také jsme s p. Šmídem z KHŠS doporučovali, aby cizinci hrající určitý počet sezon a zápasů v našich domácích soutěžích nebyli považováni za cizince. Znovu marně. Poukazovali jsme také na to, že v nižších soutěžích hrají hráči amatéři a jen díky tomu, že Fide postupně snížila hranici pro své elo až na hodnotu 1400, tak jsou prostě už na FRL. Ovšem znovu bez odezvy. Přitom v našem případě se jedná o přeshraniční spolupráci a jen díky tomu, že za náš oddíl hrají čtyři Poláci (z nich 2 jako cizinci s FRL a další dva jako potenciální cizinci zatím bez FRL) ze sousedního města, kteří k nám mají prostě blíž (vzdáleného cca 2 km od hranic) tak jen díky tomu můžeme postavit do krajské soutěže jedno družstvo navíc. Tím taky posilujeme členskou základnu. Takže bych se znovu přimlouval za to, aby tzv. cizinci ze zemí EU nebyli považováni za cizince nebo aby se alespoň do budoucna rozlišilo mezi hráči amatéry a profesionály.

Pro p. Chrze bych měl na dané téma jeden dotaz nebo spíše příklad: Proč cizinci? Je to dáno i tím, že jsme u hranic a nikoliv ve vnitrozemí a tak naše spádovost je svým způsobem omezena. Proto hledáme i jiné možnosti, tedy díváme se přes hranice a snažíme se domluvit s těmi naproti. Jedině tak má možnost tento region žít (např. pracovní místa, výměnná spolupráce od samosprávy po kulturu a hospodářství). Ale zpět k šachu: Dejme tomu, že na druhé straně hranice se najde talentovaný žák, kterého můžu v rámci oddílu trénovat (má to k nám blíže) a dále rozvíjet jeho výkonnostní růst. V tom případě bude platit členské příspěvky jako náš kmenový hráč neb ještě nebude na FRL. Jenže se stane, že se natolik bude výkonnostně zlepšovat, až si prostě to elo fide uhraje (což v dnešní době není až tak velký problém) a dostane se na FRL. A jelikož mu tam horlivý pořadatel připíše jeho zemi (např. na našem tuzemském turnaji, na což má pochopitelně právo), stane se z něho cizinec. Je to pak spravedlivý? A kdybych ještě svou úvahu prohloubil: Dejme tomu, že ten talentovaný žák se třeba v 8 letech probojuje na MČR mládeže z KP a mezitím si uhraje elo fide. Jak se bude potom řešit jeho postup, když to právo si vybojoval ještě jako Čech? Nebo jinak, např. do našeho regionu se stěhují lide z Holandska a zde se zabydlují a chtějí zde trvale žít. Co když se mezi nimi najde aktivní šachista, bohužel už s FRL. Bude věčně cizincem? Jistě, můžete mi odpovědět, ať si požádá o převod mezi federací, jenže a v tom to taky je, ten poplatek za převod, co teď Fide vymyslela, je neúměrně vysoký (minimálně 300 euro).

S pozdravem Jaroslav Čáp, šo TJ Hronov a bývalý předseda STK KHŠS          

04.03.2011 15:35 | Autor neznámý

Nadväzujem na starší príspevok Tobi a Viktora

("02.03.2011 15:47:51 | Viktor Novotný Svaz má vlastních 10 šachovnic, z extraligových klubů pak mají ....")

Viktor stačí jeden mail, prípadne následne i stretnutie (napr. na extralige žien, či skôr)

a môže byť dohoda medzi ŠSČR a SŠZ (nekomerčná/komerčná/bartrová),

že Vám po zladení termínov podľa potreby zapožičiame online (napr. 50 kusov alebo koľko budete potrebovať na zväzovú akciu, to platí samozrejme i pre ostatných organizátorov).

napr. na MSR mládeže chceme otestovať online 62 šachovníc, extraligu sa snažime prenášať komplet /resp. čiastočne komplet), pričom zväz klubom zabezpečuje bezplatne online + príspevok 50, eur pre osobu, ktorá technický zabezpečí prenos, techniky je dosť len treba doľkoliť väčší počet ľudí, technický schopných zvládnuť prenosy.

V politike bývalo zvykom, že po zvolení prezidenta SR/ČR smerovala prvá diplomatická návšteva k susedom, môžme to nadviazať i v šachu.

P.S. k cudzincom (berte položartom) čakám kedy bude rozhodnutie Euróspkeho súdneho dvora v Luxemburgu, keď sa v rámci predbežnej otázky obráti národný súd, nový Bosman c/a BEL, Kolpak c/a GER , Simutenkov ... vo veci "diskriminácie" a bráneniu voľného pohybu "pracovných síl"

Jarda Benák Vám to príspadne doplní :))

04.03.2011 14:14 | Autor neznámý

Tak to v podstatě vypadá, že bysme se všichni mohli shodnout. Stačí prostě přestat vázat členství ve Svazu na tři písmena na FIDE listině a bude po problémech - cizinec prostě bude moci být členem oddílu, kraje i ŠSČR a budou pro něj platit stejná pravidla i povinnosti.

Mimochodem, zajímalo by mě, jak to dělá pan Palek, který má na FIDE listině omylem značku GER. To taky nemůže být členem ŠSČR? To je exemplární případ toho, proč je to takhle špatně.

04.03.2011 12:52 | Autor neznámý

Pavle Chrzi: Konstruktivní příspěvky byly všechny k tomuto tématu (snad s výjimkou výzvy, abyses šel bodnout). Takto podaný návrh (100% sjednocení sazeb a termínů plateb) bys na Konferenci opět nepodpořil, a to právě z toho důvodu, že není vše legislativně připraveno. Ty myslíš, že jsem o konečné formulaci mého návrhu velmi neuvažoval? Právě že ano a se mnou mnozí další. Můj návrh by ihned odboural diskriminaci cizinců (o které ty z nepochopitelných příčin tvrdíš, že diskriminuje Čechy) a další by se do příštího roku připravilo. Dalším důvodem takto formulovaného návrhu bylo to, že jak jsem odpozoroval z posledních dvou Konferencí, větší šanci má projít návrh jednodušší, byť ne zcela vyvážený a proto jsem chtěl vrátit cizinecký poplatek na původních 200 korun. Prosím Tě velmi Pavle, nepiš už o dotaci 110 korun od státu, máváš červeným hadrem na býka. Jak chceš, abych něco takového vysvětloval Němcovi, který chce hrát (jinak zadarmo) v našich soutěžích družstev? Jsi velmi odtržený od reality, s termínem "cizinec" snad kalkuluješ ve spojitosti s Movsesjanem a ostatními profíky.  Ale tady se jedná o jiný typ spolupráce, která je velmi prospěšná v rámci oddílu, v rámci kraje i v rámci ŠSČR. A já se Pavle stydím vysvětlovat Němci, co sám neumím pochopit, že totiž platí dvojnásobný poplatek oproti Čechovi. Když se platívalo dvojí vstupné na zámcích, bylo to pod tlakem médií velmi rychle odtroubeno, i zde se jednalo o jasnou DISKRIMINACI. Závěrem: naprostý souhlas s narovnáním registračních příspěvků naši plus cizinci (pokud ne všichni, tedy minimálně ti z EU).  

04.03.2011 12:24 | Autor neznámý

 No konečně Jirko ( přísp. 9:39) konstruktivní, slušný, příspěvek.

 Tedy shodneme se na narovnání:

a) Cizinci budou platit i krajké příspěvky.

b) Cizinci budou platit v termínech jako Češi, ne za sezónu (avšak 1x za více soutěží) .

c) Cizinci budou platit při změně klubu v ČR (jako Češi) 200 Kč.

d) O tom možno diskutovat KONSTRUKTIVNĚ.
d1) Příspěvky čistě ŠSČR stejné
či
d2) o cca 110 Kč více (dotace státu pro Čechy).

  Vidíš, že Tvůj návrh konferenci byl úplně jiný a znamenal by, že by Češi platili o příspěvky krajské a přestupy více. I proto jsem byl prozíravě proti a asi i jiní. To by mnozí delegáti zjistili až poté.

   Z výše uvedeným "opravdu rovnoprávným" návrhem by jsi měl šanci i u mne, ale připravit legislativně (org. a přestupní řád - ZMĚNA registrce cizinců), možná i stanovy a vše co je tím dotčené. A to za 5 minut na konferenci nenavrhneš.

  To musí připravit VV či komise.

Věřím, že body a-d se líbí i jiným a půjde-li legislativně, jistě se připraví. O d1 či d2 teď zde již né, jistě spusty návrhů, že d1 lépe, stejně tak d2 a všichni zdůvodní, že mají pravdu.

Pozn.: Omlouvám se Moravanům, Slezanům,...(Češi myšleno občané ČR, přesněji členové vedení na FIDE pod CZE).

04.03.2011 11:48 | Autor neznámý

Jaroslav Benák: Děkuji za podporu i za hlas na Konferenci, a také děkuji těm devatenácti dalším hlasům, které můj návrh na snížení diskriminačního poplatku u cizinců dostal. Celkový poměr hlasování 21:20:7 ukazuje, že věc určitě zasluhuje diskusi v novém VV ŠSČR i široké šachové obci a že mnozí vnímají sazbu 400 korun / soutěž u cizinců velmi negativně.  

04.03.2011 11:26 | Autor neznámý

to Apač: Nejde. Protože ti hráči jsou na FRL pod jinou federací než CZE. Ke správnímu soudu se to nemá kudy dostat, protože ŠSČR není správní orgán. Teoreticky může fungovat určovací žaloba podle § 15 zákona o sdružování občanů, ale osobně si netroufám odhadovat šance. Na půdě pracovní skupiny pro legislativu o "cizincích z EU" určitě budeme diskutovat. Osobně s návrhy pana Průdka sympatizuji a na konferenci jsem pro jeho návrh hlasoval, nicméně uvidíme, jak se k problému postaví příští konference, pokud jí předložíme nějakou kvalifikovanou analýzu (jednak stran toho, co všechno je v souladu s právem a jednak, kolik která varianta stojí rozpočet).

04.03.2011 11:03 | Autor neznámý

JP: A to teď nejde, nechat si v současné legislativě zaregistrovat ty cizince jako členy svého oddílu a normálně za ně zaplatit oboje příspěvky? Zkusil jste to? Jaký paragraf tomu brání, přece se po nikom nepožaduje, aby dodával potvrzení o státním občanství. Navíc pro občany EU, o které se zde evidentně jedná, to ani ze zákona není možné. Jestli tam svaz má takový paragraf, může to asi dát ke správnímu soudu.

04.03.2011 09:39 | Autor neznámý

Ano Pavle, konečně se na něčem shodneme: Jistě je možno změnit úplně princip, že i cizinci musí platit příspěvky ŠSČR i krajské, že musí platit jak v roce 2010, tak v roce 2011 (a ne jednou za sezónu, když by zde hráli jen 2010/2011), platit při změně klubu 200 Kč jako Češi. Prostě, aby nemohl platit můj příklad a), kdy jsou dnes, Tvoji terminologií, diskriminováni Češi oproti cizincům.
Pouze to není řečeno mojí terminologií, ale jedná se o skutečnou DISKRIMINACI. Ano souhlasím, úplně sjednotit, konečně něco, co si přejeme v pohraničí úplně všichni. Jestli jsem se tě Pavle nějak dotkl, tak se ti omlouvám, jen prostě tvá argumentace je mi tak bytostně cizí a tak velmi odtržena od reality všedního dne, že mě místy přivádí až k zuřivosti. A znovu ti opakuji, že mně velmi překvapuje tvůj celkový přístup coby dlouholetého STK, měl bys propagovat co nejširší spolupráci v duchu hesla Gens una sumus (není to útok na tvou inteligenci, ale znamená to zhruba Všichni jsme jedna rodina).  Abych se vyhnul vysvětlování našim německým přátelům, proč platí víc, než Češi (oni totiž nejsou blbí), radši jim ten váš slavný cizinecký poplatek zaplatím z oddílové (nikterak bohaté) kasy. Jirka Průdek.

 

04.03.2011 09:11 | Autor neznámý

   No a já jsem si jen dovolil spočítat, že cizinci nejsou diskriminováni. A když započtu např. poplatky (jako třeba za přestup mezi Českými kluby), tak aby se v součtu nevybralo od Čechů více než cizinců.
  Jako v v nákladových položkách ŠSČR je od mezd po dotaci turnajů (a také nikoho nenapadne říkat, že mícháme hrušky a jablkami), tak je nutno vše počítat v součtu a ne vytvrhnout z kontextu.
   Jistě je možno změnit úplně princip, že i cizinci musí platit příspěvky ŠSČR i krajské, že musí platit jak v roce 2010, tak v roce 2011 (a ne jednou za sezónu, když by zde hráli jen 2010/2011), platit při změně klubu 200 Kč jako Češi. Prostě, aby nemohl platit můj příklad a), kdy jsou dnes, Tvoji terminologií, diskriminováni Češi oproti cizincům.
   Tím bych diskuzi ukončil, hlavně si nebudu zde s nikým nadávat (možná "jdi se bodnout" je Tvůj běžný mírný výraz do psaného textu), to opravdu ode mne nechtěj.

04.03.2011 08:11 | Autor neznámý

Pavle Chrzi: Není fér, že vzpomínáš letní přestřelku s jedním nejmenovaným, to sem prosím netahej. O jakých že nadávkách píšeš, také nevím, já jsem ti v mém příspěvku nadával? Napsal jsem, abyses šel se svým názorem (včetně tvého hlasování na Konferenci proti snížení příspěvku cizinců na 200 korun) bodnout. To není žádná nadávka, znal bych i horší. Že jsem tvé výpočty nerozporoval? Tak znova, Čech zaplatí za sezónu v LB kraji 150 plus 100 na kraj tedy spolu 250 korun. Může za to hrát 2 libovolné soutěže družstev. Cizinec zaplatí za rok 400 korun a může hrát pouze jednu soutěž. Není mu započítávána LOK ČR. Dotace od ministerstva sem nepatří, dotuje se leccos, včetně našich nepřizpůsobivých občanů. Nemontuj sem prosím ani HDP, či DPH (má být 20%), ani třeba spotřební daň u píva, vína a tvrdého alkoholu, benzínu a nafty a diskusi o tom, kdo přispívá do našeho státního rozpočtu konzumací coly s rumem víc, tedy cizinci, nebo Češi a kdo má jaksi mít z toho nějaké větší či menší zpětné výhody. Cizinec je v ŠSČR jasně diskriminován, ale samozřejmě můžeš argumentovat mlžením, zastíráním, nebo vnášením bůhvíjakých dotací, daní, cel a poplatků, ale obyčejným selským rozumem mě nepřesvědčíš. Ty bys měl jakožto činovník STK jít v první řadě a pod praporem srovnání finančních příspěvků všech, aby se tady cizincům hrálo alespoň tak dobře, jako se hraje v rámci příhraniční spolupráce se sousedními oddíly nám v cizině. Ale myslím, že bych asi chtěl od tebe nemožné.    

04.03.2011 08:04 | Autor neznámý

Re: Lumbusbubulinus

Velmi prosté je to do chvíle, než se uvede v praxi a základna uvidí nevýhody. V Německu se hraje celý víkend, takže by Váš návrh musel znamenat 1. ČL a 2 ČL v daném víkendu.

 Ano, přes různé souhlasy i nesouhlasy jsem zkoušel v jedné sezóně 1 dvojkolo 1. a 2. ČL. Poté v další sezóně dva víkendy, kdy se hrála jedenkrát na podzim 1. (so) + 2. (ne) ČL a naopak jedenkrát na jaře 2. a 1. ČL. To byly nadávky s názvy "skrytá dvojkola" atp. Značný nesouhlas dále opakovat. Vy jich nyní navrhujete několik (skrytých dvojkol).

  Takže, prosté jako Kolombovo vejce, jak píšete, ano, možná, zde v diskuzi. Ale až by jste to uvedl v praxi, tak abyste ho před šachisty ubránil, aby vám ho nerozbili dříve než ho dokážete stavět na špičku.

04.03.2011 07:51 | Autor neznámý

Jirko Průdku, dovolím si tvrdit, že jsi se omylem zmýlil v tom, že bych já  chtěl mluvit zde na této úrovni, kterou jsi Ty, jistě nedopatřením, použil. Takovými nadávkami jsi se zde častoval s někým jiným během léta až vás všichni zde umravňovali. Já na tuto hru nepřistoupím, to já nedělám.

 K věci, jen jsem spočítal kolik z koho svaz má. Ty to nerozporuješ.

  Pokud to není až tak srozumitelné, tak je to jako, když v otevřeném přeboru kraje/okresu/klubu dá pořadatel svým hráčům nižší vklady (neb mu kraj/okres/klub dá dotaci). Např. se tajemně napíše (v jednom červencovém opnu severu Čech), že pořadatel je oprávněn dát slevy. Ale to je ale ok., tak to je, běžné.

To je jako ta dotace ministerstva o kterou mají mít domácí hráči menší příspěvky. Je to rozdíl 110 Kč/rok v průměru (viz bod b mého příspěvku). V příkladu bodu a) naopak Češi platí více,  v bodě c) cizinci více (mého předešlého příspěvku).

A to již nepočítám 200 Kč přestup, kterému se cizinci oproti Čechům vyhýbají.

04.03.2011 07:17 | Autor neznámý

Pavle Chrzi: Prosím tě promiň, ale tvé makroekonomické výpočty proč je na tom s placením příspěvků Čech pomalu hůř, než cizinec, jsem nepochopil. Jakých 110 korun od ministerstva do toho pleteš? Mě v tuto chvíli nezajímají tvé makroekonomické výpočty, já vidím reálně, co zaplatí Čech a co cizinec a to je tak zjevný nepoměr, že by ses měl jít se svými výpočty leda bodnout. Jakých že dvakrát peněz počítáš Čechovi? Jak to dvakrát? Pojem sezóna je jen technickým pojmem, vždyť při troše dobré vůle by se platba cizinců a Čechů dala termínově sjednotit! Pak by tvoje argumantace o "dvojí platbě" u Čechů okamžitě padla, nebo snad ne? Hele, nemáme se náhodou řídit heslem Gens una sumus? Podle tebe je dobře, že cizinci u nás hrají, nebo je to špatně? Skoro mi vyznívá, že si to nepřeješ a tak jim to těm cizákům alespoň pěkně osolíme, že? Pán, co vzpomenul příhraniční spolupráci s Poláky, mi mluví z duše, vždyť je to přece k obecnému prospěchu všech, že my hrajeme (třeba)  v Německu a Němci, nebo Poláci u nás. V dnešní době se skloňuje ve všech pádech potřeba rozvíjet členskou základnu, úbytek šachistů je v globálu zřejmý. A ty místo abys podporoval i z hlediska STK co nejširší zapojení cizinců do svazové struktury,  hájíš diskriminační opatření, které venkoncem nemělo nikdy "vyšší cíl", než naplnit svazovou pokladnu. Jdi se bodnout, Pavle Chrzi - STK!

03.03.2011 21:52 | Autor neznámý

Z. Janda - Před výzvou nemělo mail 46 oddílů, t.j. méně než 10%. Fakturu nemusí nijak vyřizovat, stačí, že ji zaplatí. To už dělá teď, jen si to počítá sám a dělá chyby, které pak akorát přidělávají práci sekretariátu. Vím z vlastní zkušenosti, také jsem opomněl na jednoho, co změnil kategorii...Ano, registrace k 1. 2. to načrtla, zaplaceno měli jako obvykle skoro všichni. Nepředpokládám, že by oddíly přestaly platit jenom proto, že jim přijde faktura a ta se přece neplatí nebo jen hodně pozdě...

Cizinci, příspěvky - V souvislosti s plánovanou změnou legislativy se může stát, že navrhneme úplně jiný přístup, to je ale na delší diskuzi, zatím rozhodně nic vymyšleného nemám.

Termínový kalendář - Marek Vokáč si to dal do programu, určitě mu budu držet palce. Anketa STK ukázala, co preferuje většina týmů, podle toho STK kalendář sestavuje. Pak Turci zrušej ME žen a teď ho máme v Gruzii a jako na potvoru ve stejném termínu jako MČR žen - a neuděláme nic. Mimochodem. Víte, že německá Bundesliga nastavuje termíny podle holandských soutěží? Třeba bude stačit opisovat od Holanďanů?

03.03.2011 20:40 | Autor neznámý

 Je to velmi prosté, něco jako Kolumbovo vejce. Je již naprosto nutné hrát minimálně 1. ČNL dospělých východ i západ v sobotu. Situace, kdy koliduje až 7 termínů, s Německem je, dle mého názoru, již neudržitelná. Bude-li o tyto nekolizní termíny zájem i v prvních divizích, pak je možné rozšířit sobotní hraní i na ně, i když zde bych byl již opatrnější, protože tyto soutěže již reálně kolidují mládeži, která se jich celkem ve značném počtu účastní / avšak mládež zase v drtivé většině nehraje v 1. lize/  Úroveň naší první ligy by se tímto jednoduchým opatřením velice zvýšila.

03.03.2011 20:04 | Autor neznámý

Re:: Lumbusbubulinus

  Bylo-li něco v nedávné anketě STK jednoznačné, tak konzervativní přístup k termínům.

Tedy, napíše-li se nekřížit termíny s Německem, je potřeba napsat na úkor čeho.
Dnes nekoliduje extraliga s nejvyšší soutěží v Německu.
 Neměli by kolidovat i jiné naše soutěže (pochopil-li jsem Váš návrh správně) znamená to některou z níže uvedených podmínek:
a) bude kolidovat extraliga s 1. ČL
b) Bude kolidovat 1. ČL s 2.ČL
c) Protáhnou se soiutěže přes půlku června.
d) Hrát nahuštěně tří-kola či týdení turnaje.

Prostě si nevymyslíme termíny 32. ledna, 30. února, atp., kdy to hrát.

03.03.2011 19:52 | Autor neznámý

 Gratuluji ke zvolení do čela svazů oběma pánům, jak Viktorovi Novotnému, tak Janu Lamserovi. Doufejme, že se novému týmu podaří vyřešit, nebo alespoň zmírnit některé problémy ŠSČR, jako je především financování , ale i např. otázka kvalitnějšího sladění našich termínů mistrovských soutěží družstev s termíny okolních států (zejména Německa).

03.03.2011 19:18 | Autor neznámý

  Jirko Průdku:

Vezmeme-li to čistě matematicky pro jednu soutěž a jeden rok, jsou Němci a jiní cizinci v některých případech zvýhodněni proti Čechům.

a)

 Počítejme k sezóně 2010/2011:
 Čech (ve smyslu CZE) zaplatil příspěvky 150 Kč ŠSČR a (třeba 150 Kč) KŠS a to obojí dvakrát 2010 a 2011.
Od Ministerstva přišlo asi cca 110 Kč na jednoho.
  Celkem tedy: 710 Kč.
Cizinec zaplatil : 400 Kč za celou sezónu. Od Ministerstva nula, kraji nula.

Cizinec to má levnější 400 : 710

  To je samozřejmě krajní případ.

b)

Dobře, berme, že Čech platí a hraje každoročně, tak to nenásobme dvakrát a vyjde nám 410 Kč ku 400 Kč v neprospěch našeho občana.

c)

 Áno, Jirko, pokud hraje dvě soutěže, tak pak je poměr 410 Kč ku 800 Kč. Takových je opravdu daleko méně.

 Nejčastěji je příklad b) tedy téměř fifty-fifty.

Nezapomeňme na poplatky, které cizinci neplatí a v součtu jistě dojdeme k tomu, že z cizinců má svaz  méně než z domácích členů.

03.03.2011 19:07 | Autor neznámý

A proč se to neudělá u nás s šachovými cizinci jako v USA? Tam, pokud chce cizinec hrát turnaj započítávaný na americké ELO, musí být členem jejich šachového svazu, tj. zaplatit za daný rok příspěvky. Vůbec je nezajímá, že už jste členy svazu v jiné zemi. Pokud příspěvky neuhradí, USCF nezapočítá do ratingu celý turnaj.

Proč prostě nedat cizincům šanci zaplatit si členství i v našem svazu a nechat je pak normálně hrát soutěže? Je ve stanovách ŠSČR nějaká formulka, že členství  jiném svazu brání stát se členem svazu českého?

03.03.2011 19:02 | Autor neznámý

 to Viktor Novotný - ad cizinci: To je přesně ono, např. i v našem případě (Hronov a Kudowa Zdrój) se jedná právě o tu běžnou přeshraniční spolupráci v rámci Euroregionu Glacensis. Tím se zejména podporuje regionální šachové hnutí "zdola". 

03.03.2011 16:47 | Autor neznámý

No,Viktore. Onen JP ,když si myslí, že v Německu neexistuje dvojí sazba , no, je vedle,jak ta jedle. On tam existuje dvojí metr ( přeneseně též "sazba") , třeba neodůvodněné šikanování pouze českých řidičů . Kdo to poznal,tak mně ta sazba u "cizinců"  vůbec nevadí .

Teď vážně, jen tak,Viktore,na okraj. To zasílání faktur oddílům. Znám mnoho oddílů,kde se o chod stará člověk,který nemá mobil,natož net. Že by si dal práci s vyřízením té faktury, no,jsem v tom dost skeptický (možná maluji čerta na zeď). Ale budu zvědav na výši té pohledávky Svazu ...Jistý obrázek načrtla ta registrace oddílů k 1.2. 

03.03.2011 16:12 | Autor neznámý

Odpovím za JP, nehrají jen placení cizinci, ale existuje např. i přeshraniční spolupráce atp. JP zná i můj názor, současný stav se mi rovněž nelíbí.

03.03.2011 15:52 | Autor neznámý

Jestli má někdo na zaplacení cizinců, tak proč se mu zdá poplatek za ně, který je s tím zanedbatelný,  vysoký?

Nechápu.

03.03.2011 15:37 | Autor neznámý

Volby byly důstojné, zato však postoj některých delegátů (a hospodáře Svobody a STK Chrze) k problému diskriminační sazby za start cizinců v soutěži družstev důstojný nebyl. V roce 2009 se jednalo o fiskální problém, to ano, souhlasím. Proto byla sazba zvýšena z 200 na současných 400 korun / soutěž. Letos však přišly mimořádné doplatky od Sazky a od loňska máme navýšeny členské příspěvky ŠSČR. Narovnat diskriminaci cizinců ztrátou 40 tisíc/rok při současném přebytku 1.033 000 korun jistě stojí za to. Pan hospodář Svoboda opakuje každý rok tu samou písničku o "dopadu na vyrovnaný rozpočet" o "výkřicích do tmy" o lobistickém tlaku" apod......Že český šachista hraje 2 soutěže za 250 korun a cizinec také dvě soutěže za 800 korun, to je zřejmě správné, tedy alespoň si to lidé typu pana Svobody a pana Chrze myslí. Ale správné to není, v Německu žádné dvojí sazby neuplatňují. Jedná se o jasnou diskriminaci určité skupiny, v tomto případě cizinců. Bude s tím nově zvolený VV ŠSČR něco dělat, nebo mu to je jedno, či snad mu to vyhovuje?

02.03.2011 15:47 | Autor neznámý

Svaz má vlastních 10 šachovnic, z extraligových klubů pak mají potřebné vybavení už jen Nový Bor a Frýdek-Místek. My plynule navazujeme na předchozí vedení a ve schváleném rozpočtu se s ničím takovým nepočítá. Všechny zápasy on-line by mohly být nejdříve za rok, kdy se předpokládá, že závěrečné trojkolo by proběhlo na jednom místě. Předpokládám, že zájemci o uspořádání tohoto "finále" extraligy se budou v nabídkách přebíjet i počtem přenášených šachovnic, tak to třeba vyjde. Slíbit to ovšem nemohu. V tuto chvíli je to nastaveno tak, že veškeré náklady jsou na klubech a ŠSČR si tedy jen těžko může diktovat podmínku on-line přenosu, když jen cena vybavení se blíží nákladům některých klubů na celou extraligovou sezónu.

02.03.2011 15:19 | Autor neznámý

Téměř ničemu z problematiky související s vedením ŠSČR vůbec nerozumím, takže mě zajímá především, jaká je možnost, že bude časem celá česká Extraliga na on-linech?  Vzhledem k tomu, že volby vyhrál podle mě „velmi šachový“ tým pana Novotného, dalo by se předpokládat, že se taková změna chystá?!?…možná se o tom něco někde psalo, ale za poslední dny jsem toho přečetla tolik, že to nějak nevím.