Budeme platit 100,- Kč za každého mládežníka?

10.12.2008 15:27 | ŠSČR

Celkem 60 delegátů ze 14 krajů a dvou celostátních sdružení (korespondenční šach a problémisté) se sjede 28. 2. 2009 do Havlíčkova Brodu na Konferenci ŠSČR, aby tam jako zástupci všech 13.183 šachistů registrovaných k 31. 10. 2008...

Celkem 60 delegátů ze 14 krajů a dvou celostátních sdružení (korespondenční šach a problémisté) se sjede 28. 2. 2009 do Havlíčkova Brodu na Konferenci ŠSČR, aby tam jako zástupci všech 13.183 šachistů registrovaných k 31. 10. 2008 rozhodovali o nejdůležitějších otázkách našeho Svazu. Jako již několik let nazpátek, stěžejním tématem budou finance – především tedy rozpočet a s ním související členské příspěvky.

Konference 2008

Loňský návrh na zvýšení neprošel, poněvadž většina delegátů byla přímo svými krajskými konferencemi zavázána nezvedat ruce pro navýšení – vedení ŠSČR byla vytýkaná především dlouhodobá nečinnost v této oblasti po celý rok. Nedošlo dokonce ani k potvrzení „výjimečného“ 50% zvýšení, které platí v letošním roce, naopak konference zavázala nově zvolený VV, aby jí v roce 2009 předložil vyrovnaný rozpočet.

Vlk se nažral, koza zůstává celá?

Podle přípravných prací, které mohu sledovat, se zdá, že s touto povinností se VV vyrovnal velmi snadno – po několika kolech škrtání a snižování požadavků jednotlivých komisí zela v rozpočtu stále velmi citelná díra – přes milion Kč. Místo dalších kol škrtání vymyslel VV jednoduchou věc – škrtl peníze krajům, tedy těm, kteří přijdou o rozpočtu hlasovat. Tím formálně splnil svou povinnost předložení vyrovnaného rozpočtu, přičemž ale samotnému VV musí být jasné, že průchodnost takového návrhu rozpočtu je nulová. Je třeba si uvědomit, že v tu dobu budou již schváleny všechny rozpočty krajské, které počítají s každoročními příjmy ze ŠSČR. Náš kraj schvaloval rozpočet 2009 předpokládající tyto příjmy (30.000,- Kč z celkového rozpočtu 69.000,- Kč) již v září.

Alternativy?

Jelikož si je tedy VV vědom, že vyrovnaný rozpočet s vypuštěnými penězi krajům nemá šanci projít, předkládá hned 2 alternativy. Strašákem pro odpůrce zvyšování příspěvků je tzv. verze 3, která se vrací k požadavkům komisí před škrty (schodek přes 1,8 mio) a dopočítává podle nich členské příspěvky ve výši 300,- Kč výdělečně činní, 200,- Kč nevýdělečně činní a 100,- Kč mládež. Ani tuto verzi nepovažuje vedení Svazu za příliš průchodnou, rozpočtem který myslí vážně je tedy zlatá střední cesta, kde se milionový schodek kryje členskými příspěvky ve výši 200,-Kč, 150,-Kč a 100,- Kč pro mládež. Tyto příspěvky by měly přinést do kasy téměř 2 miliony Kč, na rozdíl od pracovních verzí se ale již nepočítá s možným poklesem platících členů. Revoluční je rovněž změna příspěvků v průběhu roku, která se také jeví jako vysoce nežádoucí.

Zaškrtejte si!

Osobně mám za to, že VV s takovýmto návrhem vůli loňské Konference neplní – radikální úspory ani nehledal. Myšlenka neposílat peníze krajům může být možností, ale kraje se na to nejprve musejí připravit – především stanovením výše svých příspěvků. A to v konečném důsledku znamená tak jako tak zvyšování příspěvkové zátěže pro členy. Měli byste Vy větší odvahu při škrtání? Kde by podle Vás měl Svaz šetřit?

Komparatistika

Pro zajímavost jsem se na internetu podíval po rozpočtech jiných sportů. Zde především nutno ŠSČR pochválit za otevřenost – u některých sportovních svazů jsem prostě neuspěl. Našel jsem ale poměrně zajímavý rozpočet triatlonistů - bez střediska mládeže s vlastním rozpočtem ve výši 5 milionů je docela podobný tomu našemu. Jednotlivé kapitoly jsou tam přísně vázány na příjmy – dostanou-li triatlonisté skoro 2 miliony na reprezentaci, přesně tuto částku na ní vydají, stejně dopadne i 400 tisíc od ČOV. Necelých 2,5 milionu od Sazky pak rozdělí na soutěže, propagaci (např. tiskovky 5t. Kč, monitoring tisku 45t. Kč, PR a mluvčí 20t. Kč) a 1.145t. padne na aparát (tam jsou skromnější).

Co bude?

Především bude na konferenci pěkně živo. Myslím, že 100,- Kč u mládeže v obou variantách, oproti stávajícím 10,- Kč, zvedne vlnu nevole nejen v mládežnických centrech – uvidíme, jak budou rozloženy síly při hlasování. Ještě před tím má ale vedení Svazu v úmyslu spustit přesvědčovací kampaň – chystají se texty provázející návrhy rozpočtů či osobní účast vedoucích představitelů Svazu na krajských konferencích. Už teď se těším na všechny argumenty.

Odkazy:

hospodaření ŠSČR
Diskuse na JMŠS
Rozpočet triatlonu 2008
133x 2764x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (133) Aktualizovat
16.12.2008 15:47 | Autor neznámý

Ach jo, to je tak když někdo čte jen něco a ještě špatně :-) Jinak k mému příspěvku v 08:44:25. Na M Čech mládež 10-16" samozřejmě nestojí startovné 100 korun a pokud si připočteme i pobytové náklady, stravu a dopravu, tak u tohoto konkrétního příkladu představuje mnou navržené zvýšení startovného o 30 korun asi 1% celkových nákladů účastníka na tento turnaj. Tedy účastník toto navýšení opravdu nepozná a svaz fakticky vyhazuje 15 tisíc.

16.12.2008 14:46 | Autor neznámý

to Lopez: reagoval jsem na tvůj příspěvek 16.12.2008 08:44:25 | Lopezo a to co teď píšeš jsem z toho tedy nepochopil (já jen pochopil že navrhuješ dětem zvýšit startovné ze 100 na ..., protože to asi těžko můžeš chtít vybírat od doprovodu...), moje chyba omlouvám se. Já bych teda nabrousil tužku a škrtal jinde, a klidně bolestně...!

16.12.2008 14:07 | Autor neznámý

> lmouse: Nic takového jsem netvrdil. Vkládám větu ze svého dřívějšího příspěvku: "Když jsem si je prošel, tak jsem na první pohled viděl možnost ušetřit naprosto bezbolestně cca 200 tisíc (pokud by se do toho člověk zabral, tak by se jistě našly další úspory)." Tedy tvrdím, že jsem okamžitě viděl možnost, jak rozumně snížit náklady o 200K a zároveň jsem vyslovit domněnku, že jistě půjde ušetřit více. Reagujte prosím tedy jen na moje skutečná tvrzení.

16.12.2008 13:26 | Autor neznámý

pane Papay jak čtu to vaše brečení tak nabývám dojmu, že je načase vám za vaše služby poděkovat a poohlédnout se po novém hospodáři, věřím (doopravdy), že by to bylo ku prospěch věci. Není to nic proti Vám, vážím si že pro svaz děláte, ale jsem přesvědčen že každý je nahraditelný a zde by čerstvý člověk asi už byl na místě.

16.12.2008 13:01 | Autor neznámý

to Lopez: výborně! klasický syndrom - do miliónových nákladů nevidíš, tak jsou v pořádku, ale našel jsi cestu jak ušetřit 15 tis. Gratuluju!

16.12.2008 09:13 | Autor neznámý

Hezky napsáno panem Galuškou. Já také děkuji funkcionářům i všem, kteří vynakládají nemalé úsilí k tomu, aby to v naší šachové komunitě alespoň nějak fungovalo. O tom, že tu zájem je svědčí i tato rozsáhlá diskuse. Diskusní příspěvky Lopeza jsou určitě zajímavé a věřím, že některé možnosti úspor naznačují. A panu Jandovi bych za to všechno, co pro šachy dělá, jistou dávku arogance a neschopnost přijmout jiný názor i odpustil:) Každopádně jeho argumentace je trochu kontraproduktivní. A jak tu už naznačil Apač, proč třeba neumožnit dobrovolné vyšší příspěvky a třeba jména a částky zveřejnit na www.chess.cz? Myslím, že organizačně by to zas až tak složité nebylo a určitě by se při trošce propagace našlo dost takových, co by dobrovolně dali víc.

16.12.2008 08:44 | Autor neznámý

> Papay: Domníval jsem se, že se vyjadřuji dost jasně, ale zřejmě ne :-) Tedy ještě jednou s konkrétními příklady. Navrhuji zrušit položky "Soutěž - režijní náklady pořadatele" s tím, že konkurzy na pořádání daných soutěží budou vypsány s menším množstvím povinností a doporučení. Zde jsou dvě možnosti - cestou startovného a cestou pobytových nákladů. Startovné si ukážeme třeba na turnaji "M Čech mládež 10-16". Pokud jsem dobře četl, tak se tohoto turnaje zúčastnilo cca 500 lidí. Odebrání dotace 15 tisíc se tak vyřeší navýšením startovného o 30 korun (tedy naprostý pakatel). Cestu rozpuštění dotace do pobytových nákladů ukážeme na nějakém menším turnaji "M ČR polofinále H18,H20+M ČR D18,D20". Zde se turnaje účastnilo méně lidí a tak by na pokrytí dotace (25 tisíc) bylo nutné navýšení nákladů na jeden den o 40 korun. Přijde vám to moc? A když vám řeknu, že pak by stál den v hotelu s plnou penzí (snídaně formou švédských stolů) 390 korun. To je samozřejmě krásná cena. Navíc to není nijak v rozporu s podporou mládeže - výsledná cena za turnaj je při srovnatelných službách stále výrazně nižší než jakou nabídne běžný Open turnaj.

16.12.2008 08:15 | Autor neznámý

Už několik dnů poctivě čtu příspěvky jak zde na NSS, tak na JMŠS. Jsem pro diskusi a snažil jsem se ji rozšířit co největší šířky, k čemuž je novoborský ideální :-). Na úvod několik poznámek : Šachová komunita je velmi malá (dle nějakého čísla z předchozí diskuse asi 13tis.duší) a měla by mít zájem najít cestu jinak bude mít problémy s vlastním životem. Proto mě docela zaráží některé osobní výpady diskutujících. Ne že bych se bránil konstruktivní a někdy tvrdší debatě... Dále bych rád zdůraznil, že každá funkce (a nejen šachová) je služba. Pro ty co si to nezkusili byť jen v rámci oddílu, doporučuji. Musí ale pracovat, ne být zapsaný v nějakém seznamu a honosit se lepším místem u stolu (třeba blíže chlebíčkům). Proto obdivuji všechny kdo šidí svého koníčka (samotnou hru na 64 polích) a vymýšlí jak to udělat, aby to fungovalo a ti ostatní by si mohli zahrát. V žádném případě nejde o bafuňáře typu fotbalového svazu na úrovni BMW, Mercedes a Audi... Tak to byl jen úvod. V probíhající diskusi nejde o nic důležitého, jen o peníze :-). VV předložil nějaké návrhy a my se k nim můžeme vyjádřit. Není to nic jednoduchého. Jako většina z nás nejsem ekonom a už vůbec nevidím do nezbytných provozních nákladů. Takže nezbývá, než věřit. Pokud vidím náklady na mzdy a provoz kanceláře. Já bych do toho za ty peníze nešel. Poměr mezi odměnou a starotí o 13 tis. lidí je vlastně nepoměr. Má li někdo chuť a myslí že nemám pravdu, nechte se zvolit... Co se týká zbylých "dobrovolných" funkcionářů, tam se nedá mluvit o odměnách. To je dobrovolná činnost a nezáviďme jim. Naopak obdivujme je a mějme je rádi. Prosazoval jsem, aby na krajské konference přijeli zástupci VV ŠSČR. To je už slíbeno. Abychom mohli diskutovat z očí do očí LIVE. A věřte, že u nás na konferenci JMŠS to je opravdu zajimavá diskuse. Co tedy, kdyby na konferenci ŠSČR přijel někdo opravdu odpovědný z ČSTV nebo SAZKY. Nemyslím sekretářku asistenta vrátného. Dokáže VV někoho dostat do víru diskuse??? Co se týká peněz ze SAZKY nedělám si iluze. SAZKA plní dané povinnosti a dává tolik co jí bylo přikázáno (procenta, ne pevnou částku) z toho co zůstane po odečtení nákladů a jiných "potřebných výdajů" . A je úplně jedno, kdo tam sedí. To je vyšší politika, ne li plná politika. Na to nemáme páky... Je lepší si sestavit rozpočet dle možností a peníze od Sazky by byl jen dáreček pro zpestření života. K našim příspěvkům bych navrhl jasně rozdělit sumu na ŠSČR a kraje. Každý kraj nechť si stanoví s čím chce hospodařit a co unese. Zda bude mít 50 nebo 5 soutěží. Zda bude mít střediska mládeže atd. ŠSČR se bude plně starat o koordinaci mezi kraji, nejvyšší soutěže a reprezentaci a vykáže kolik potřebuje. Věřím, že v případě, že ŠSČR ukáže že jeho příspěvky jsou 10,5,1Kč. Tak i ten náhradník z horské ligy bez problémů přidá. Protože takové peníze platili Sokolové za Masaryka. Vím, že mě asi někteří v dalších článcích roznesou na kopytech. Ale diskutujme. Těším se na to. P.S. Mrzí mě, že díky přezdívkám nevím, s kým mám tu čest a taky nelze mapovat jestli přispívá celá republika. PG

16.12.2008 00:16 | Autor neznámý

Pár řádky bych chtěl též přispět do diskuze k problematice příspěvků a s tím souvisejícího rozpočtu ŠSČR. Můžeme si dovolit to, na co máme, půjčit "někde", je cesta do pekel. Padl zde návrh a zdá se mi být správný, jasně definovat skupiny plátců příspěvků, proč, to zde již bylo uvedeno. Na posledních konferencích se určitým skupinám, jednotlivcům podařilo prosadit zvýšení odměn pro rozhodčí a trenéry zejména vyšších tříd!? Konference po delší diskuzi zvýšení schválila v roce 2008 pro TR. Pokud jsme schválili zvýšení, bylo jasné, že se to někde v rozpočtu odrazí( snížení tréninkových hodin...atd).Je zdenázor zavést na ŠSČR manažera pro získávání sponzorů!? To pokud si dříve narození pamatují, již tady bylo! Výsledek? Už dávno tu není, nevydělal...Určitě by se dalo ušetřit při organizování soustředění pro talenty, využitím KCTM, Grantů a to spojením např. sousedících 2-4 KŠS, je velmi roztříštěná činnost KCTM, kolik vůbec a jak tyto pravidelně fungují? Zde bych řekl vázne větší spolupráce ŠSČR-KŠS, každý dělá co umí, jaké má kvalifikované lidi, kdo víc urve? Dotace např. polof.MČR by mohla být úplně minimální, jak u m, tak juniorů,....Porovnejte práci funkcionářů VV ŠSČR a KŠS včetně odměn? Atd...

15.12.2008 23:58 | Autor neznámý

Stálo by zde v diskuzi dle dříve uvedeného doporučení, bavit se o konkrétních položkách variant rozpočtu!? Jinak se to nepohne kupředu.

15.12.2008 23:41 | Autor neznámý

názor - Odměny na krajích budou asi o dost nižší. Jako předseda ŠSLK beru 180x méně než předseda ŠSČR či 24x méně než jakýkoliv člen VV ŠSČR. V KM ŠSLK jsem úplně zadarmo, v STK ŠSLK jako vedoucí soutěže beru za krajskou soutěž asi 7,5x méně než je za 1. či 2. ligu (nemusím ale zpracovávat partie). A to si nemyslím, že ti na Svazu berou hodně. Jenže s rozpočtem 60t. se musí opravdu šetřit:-).

15.12.2008 23:30 | Autor neznámý

re Názor :-D jenže těch 90% si vybojovali delegáti krajů - a snad ví na co neeeee????

15.12.2008 23:21 | Autor neznámý

re Papay: ano 90% procent na kraje, ale jestli oni se nedávají čínovníci na kraji přehnané odměny :-) No tohle už je jiné téma.

15.12.2008 23:17 | Autor neznámý

Všem, kteří ještě nespí - přeji krásnou a hezkou noc... Já jdu vyplňovat doklady pro šachový svaz, protože v rámci své dovolené strávím na šachovém svazu téměř celý den s vyúčtovávním naší reprezentace a dalších věcí... Paaaaaaaa.... :-D

15.12.2008 23:12 | Autor neznámý

:-D mezitím mi Lopezko odpověděl - ano - ale o tom, že slevy mají přeborníci do 16 let a do 18 let atd. si rozhoduje komise mládeže, která neustále bojuje o co nejnižší členské příspěvky pro mládež... Tak proč nechtějí navýšit členské příspěvky, když z druhé strany, jak Lopez potvrzuje, chtějí neustále slevy pro mládež... není to trochu rozporuplné???

15.12.2008 23:07 | Autor neznámý

re Janda: Tak lži jsou součástí našeho života. Položte si otázku: Obešel bych se bez lží v mém životě? Pomalu každý odpoví, že se neobejde. Aspoň ti upřimní a samozřejmě největší lháři odpoví, že se obejdou :-D Jestli se někdy potkáme na turnaji, tak se Vám jistě představím, ale tady je to zbytečné. Navíc, když se na Vás koukám a vidím, jak hned vyhledáváte jména v databázi na db.chess.cz :-D , tak radši ne :-D Jsem holt srababa :-D

15.12.2008 23:06 | Autor neznámý

Dobrý večer. Přečetl jsem si všechny příspěvky. Za prvé: Lopez- tvrdí, že krajští přeborníci mají nějaký příspěvek - odkud tuto zprávu vzal? Já pokud jsem na svazu, nepamatuji, že by krajský přeborník měl nějaký příspěvek. Jestli si to neplete se startovným, tak žádný krajský přeborník nemá příspěvek... Jestli tím míní, že povinnost pořadatele je přijmout krajského přeborníka bez startovného, souhlas. Ale jinak si krajský přeborník zaplatí vše - a myslím si, i když jsem trochu unaven ( "-) společensky), že náklady na ubytování ve většině pořádaných soutěží jsou vyšší než startovné - nechápu :-). A otázka - myslíte si, že režijní náklady pro pořadatele pokryjí všechny jeho náklady s pořádáním soutěže? A kdyby danou soutěž pořádal šachový svaz napřímo, že by byla levnější - vážený příteli - prosím Tě - přihlaš se do konkursu a slib mi, že soutěž na úrovni šachového svazu uspořádáš zadarmo... Nemám rád demagogické řeči... Skutečně je dr. Janda používá - ale oponující strana též. Až budeš pořádat soutěž, zjistíš kolik potřebuješ financí na její uspořádání. Jak je naplníš - jsou vlastně tři možnosti: 1) vše zaplatí svaz 2) na vše seženu sponzora 3) vše zaplatí účastníci Nebo použiji kombinaci všech tří možností... A budeš to dělat zadarmo? No tomu teda nevěřím :-D. F- souhlas - ale proč teda p. Matocha nekandiduje na předsedu ŠSČR a co dělá kromě časopisu pro organizaci šachu na nižší úrovni??? Jen časopis z kterého má zisk... Názor: - co se navýšilo... pokud se podíváte na rozpočet, tak příjmy stagnují ( no abych byl realista, tak klesají) a služby se nenavyšují... :-D - či spíše snižují se plnění k členské základně, která neustále poukazuje, že dává velké peníze a nic nedostává ( a vůbec ji nezajímá, že 90% členských příspěvků jde zpět na jejich kraj v podobě dotací z vlastních zdrojů, které klesají:-D). Emils - když onene náklad na kraje odbourám včetně plateb na střediska mládeže, tak svaz bude dokonce v plusu 400 tis.Kč... :-D - stačí ( a vše bude při starém - nikdo nedostane víc a ani míň - jen kraje...) Apač - přečti si daňový zákon a pak můžeš hovořit o příspěvcích - wikipedia není společnost založena o sdružování občanů a nejsou to schválené členské příspěvky - je to dar. Chce to prostudovat zákon ( no pokud se mýlím, nechám se poučit).

15.12.2008 23:06 | Autor neznámý

Tak se jim predstav, treba te pak budou brat vazneji... :D

15.12.2008 23:00 | Autor neznámý

> Janda: Opravdu vám nerozumím - od začátku této diskuze se snažím přispívat věcně (dokonce jsem se vám , očividně neúspěšně, pokusil vysvětlil výhody anonymní diskuze) a vy neustále sklouzáváte z argumentační roviny k osobním útokům. Rozhodně si nejsem vědom toho, že bych lhal - navíc to ani teoreticky není možné. Jak jsem mohl lhát v subjektivním názoru, kde by se dalo ušetřit? Nikde jsem přeci nepsal, že můj názor je jediný správný a zakládá se na nezpochybnitelných faktech, pouze jsem na žádost Jindřicha Papaye napsal, kde jsem viděl na první pohled možnost ušetřit. Jinak si opravdu myslím, že slevy na startovném pro krajské přeborníky (Jsou určitě na Mistrovství do 16, polofinále do 20 asi i dalších turnajích) jsou nesmyslné. Pokud chci tuto danou mistrovskou soutěž hrát, tak jsem buď natolik silný, že ji mohu hrát na základě svého ratingu a nebo nejsem a musím nejprve vyhrát nižší soutěž - krajský přebor. Pokud dáváme slevu na startovném krajskému přeborníkovi, tak ho fakticky zvýhodňujeme před silnějším hráčem - tedy tím, co kraj hrát nemusel. Pokud s tímto názorem nesouhlasíte, tak prosím napište na základě jakých argumentů a pokuste se mne jimi přesvědčit.

15.12.2008 22:50 | Autor neznámý

já bych naopak souhlasil s Lopezem, že dotovat rapid grand prix není až zas tak nutné, takových turnajů v rapidu je nesčetně a spousta lidí se ráda zúčastní aniž by to byl nějaký seriál, a pokud to hrají jen pro peníze ze svazu tak je to špatné a povede to tam kam do dlouhodobě vede, podle mě dotovat tyto turnaje způsobylo nějaké lobby ze stran pořadatelů

15.12.2008 22:29 | Autor neznámý

re názor a bapepi- já neodmítám cizín názory,já odmítám lži,co jsou tu šířeny,a co mohou být vnímány lidmi,co se o dění na Svazu tolik nezajímají.Příklad lži Lopeze : kopíruji -"Odstranit nesmyslné slevy - například pro krajské přeborníky"-typický příklad lži,pro tebe,bapepi.Jestli víš,jak ti Popezo lže?. A prosil bych "statečné anonymy",aby mě nepoučovali,co mám a nemám dělat.Pokud se jim jedná o slušnost,tak prosím tyto anonymy,aby se představili.

15.12.2008 21:16 | Autor neznámý

to Papay Jindřich: Všechno se zdražuje a proto je potřeba zvýšit příspěvky. Zajímalo by mě, které náklady na služby poskytované od svazu se zvýšily?

15.12.2008 21:15 | Autor neznámý

Tak nechme jenom nějakou minimální výši příspěvků, a když bude někdo chtít platit víc, dejme mu tu možnost. Wikipedie taky žije z dobrovolných příspěvků, proč by nemohl šachový svaz. A uvidíme kolik lidí přispěje dobrovolně víc...

15.12.2008 21:12 | Autor neznámý

Lopezo tady uvedl plno zajímavých návrhl, ale holt panu Jandovi se žádný nelíbil, tak jen útočil. Janda by určitě souhlasil s příspěvky 1000kč za půl roku a svaz bude v balíku. Šachu by jsme se pěkně vážili a kdo taky ne. A myslím, že platit u doktora 30kč k ničemu nevede, aspoň 100kč za náštěvu, aspoň si lidi budou vážit zdraví!

15.12.2008 18:30 | Autor neznámý

Pokud je svaz v deficitu, proč se nepokusí snížit výdaje? To jde vždycky.

15.12.2008 17:34 | Autor neznámý

Vážený pane Jando, pozoruji diskusi od jejího počátku a už jsem bohužel nevydržel...Vaše striktní a ne zcela slušné odmítání cizího názoru, tykání neznámým diskutujícím se zcela vymyká diskusím na tomto serveru.Věřím,že registrace byla zavedena kvůli tomu,aby se lidi otevřeně a slušně bavili o daném tématu. Pokud vím,tak nejste zástupcem ŠSČR, ale chcete jej v jeho "boji" podpořit. Já jsem také pro navýšení,ale myslím si, že byste měl se zdržet silných slov a argumentaci nechat na předsedovi či hospodáři, protože takto naděláte více škody než užitku a práce svazových funkcionářů vyjde vniveč. Věřím, že chápete vážnost situace - novoborský server čte denně tisíce lidí a Vás si spojí se svazem. Diskutujte prosím slušně - jistě jste rozumný člověk a máte spoustu zajímavých informací, názorů, které si při slušném podání velice rád přečtu nejen já. Díky a pěkný večer.

15.12.2008 17:09 | Autor neznámý

> Janda: Jsem z mnoha tisíců šachistů, co nemá rád demagogii. Nevadí mi navýšení příspěvků, ale vadí mi dané návrhy rozpočtu i to jak jsou prezentovány. V této diskuzi jsem měl zatím výrazně více věcných (a snad někdy i konstruktivních) poznámek než vy. Svaz má stále v komunikaci s členskou základnou co zlepšovat (objektivně se tato situace v poslední době lepší), proto je to neustále zmiňováno. Váš pohled na realitu mi přijde lehce pokřivený, ale již jsem zmínil, že v tomto se neshodneme. Útočný v této diskuzi bohužel zbytečně jste (Nazývání anonymů idioty, kteří s oblibou donášeli nacistům...) a je smutné pokud to nevidíte.

15.12.2008 17:05 | Autor neznámý

re Lopezo-k poslední větě,není potřeba výběrového řízení,není kvalifikovanější osoby (podle příspěvků),jako ty.Kozel je vždy nejlepší zahradník,ne? Bereš?

15.12.2008 16:58 | Autor neznámý

> Papay: V podstatě potvrzujete moje tvrzení, že nabízené varianty nebyly dostatečně komunikovány - jinak by nebylo možné v nich najít úspory, když je zároveň požadováno výrazné navýšení příspěvků. Tedy konkrétně škrtnout ve výdajích všechny položky "Soutěž - režijní náklady pořadatele" (asi 120 tisíc). Tyto výdaje jsou naprosto zbytečné, stačí v daných soutěžích rozumně nastavit startovné (Odstranit nesmyslné slevy - například pro krajské přeborníky) a dovolit lehké navýšení nákladů na ubytování. U velkých soutěží (mládež 10-16) by toto navýšení účastníci prakticky nezaznamenali a u menších by stále šlo o zvýšení pobytových nákladů do 10%. Dále vyhodit položku rapid GP (15 tisíc). Dané turnaje se budou pořádat stejně a nijak výrazně je to neovlivní. Dále snížit cenové fondy pro některé soutěže - 70 tisíc za polofinále mužů je v době kdy máme problémy s financemi dobrá legrácka. To jen úspory, co jsou vidět na první pohled a téměř se nikoho nedotknou. Jinak by měl svaz vypracovat návrh na zaměstnání zmiňovaného člověka, nechat ho schválit konferencí a na toto místo vypsat výběrové řízení.

15.12.2008 16:31 | Autor neznámý

Musim se zastat Lopeza, neni prece lepsi kritika, nez ta, ktera upozornuje na nedostatky a zaroven nabizi nova reseni.. Ohledne Matochy, nevim co je spatneho na tom, ze vydava sachovy casopis zdarma a jeste na tom vydelava. To je prece ke spokojenosti vsech tri subjektu- sponzoru, vydavatelu, konzumentu, a tak to ma prece byt...

15.12.2008 16:07 | Autor neznámý

Lopezo,ty jsi z mnoha tisíců šachistů,co jim není nic po chuti,co navrhne Svaz,šmahem odmítáš,a čekání na to,že se objeví tebou očekávaná varianta,kdy šachisté nebudou platit vůbec nic,ale budou mí za to "bohaté služby" ,je marná.Takových radilů,co nevytvoří vůbec nic konstruktivního,ale jenom kritizují a radí,těch mezi šachisty je,škoda že nejdou vyvážet jako škodovky,to by se nás ta krize nedotkla.To ohánění se větami,jak Svaz "nekomunikuje a nekomunikoval",že už s tím nejste trapní.K té realitě:"Lepší uvedené 3 varianty ,než žádné".Já reprezentuji první část věty,ty tu druhou :-).A nejsem útočný.

15.12.2008 15:42 | Autor neznámý

Ne , ja nijak nereaguji ostře. Já jen hovořím o několika věcech - nemám čas se zabývat jednotlivými komisemi. Ti si sami rozhodují o tom kam a kolik. Pokud jste viděl úsporu 200 tis. Kč - dobře - napište, kde to lze (proč házet stranou něčí návrh, když už se tomu věnoval). Já také se snažím psát konkrétně. A proč už tam někdo takový nenaskočil? Kdyby to šlo, myslím si, že by o takovou funkci byl zájem. Proč tam není Matocha? Proč tam není Mazuch? Proč tam není Vaněk ( a co ten už dal příspěvků svazu ve své bezplatné práci - jenže tím, že není placen a peníze musí získávat jinak, musí odložit řešení problémů až za svou placenou práci). Já jsem neútočil - vždyť na konci byl :-)- osobně - v loňském roce jsem už nechtěl pokračovat ve funkci - jedině protože Sejkora za mnou přišel a požádal mě, jestli tam zůstanu když bude kandidovat- tak jsem kývl. On kdysi pomohl mě ( i když si toho možná není vědom) a já nemám ve zvyku někoho nechat v tom plavat, když u toho nebyl dlouhých 7 let (možná mu svou přítomností nepomáhám :-D). Toliko k mému ostrému reagování :-D. Proto prosím - pište o těch úsporách a v které pasáži jsou - já k tomu mohu reagovat konkrétněji. Takhle je to jen na vodě - ano našel jsem, když se podíváte - můžete najít, když chcete - tak pište konkrétně. Třeba to i pomůže členské základně, když se budeme bavit o konkrétních položkách... Připadá mi to jako komentář k partii - no kdybych to hrál já, tak bych asi vyhrál (aniž se nadiktuje konkrétní varianta). Přeji příjemně (s)trávené odpoledne hledáním úspor :-D - mě musí v práci milovat, když si tady hezky dopisuji - jediné štěstí je že celý komplex "šéfů" je pryč... A já čas věnuji hospodaření a vyřizování šachových věcí :-D protože na ČSTV je také jen pracovní doba od 7 do 15,30. A když jedu něco vyřizovat do Prahy na šachový svaz, tak si beru dovolenou :-D...

15.12.2008 15:13 | Autor neznámý

> Papay: Předně bych chtěl poznamenat, že nerozumím tomu, proč na jakoukoli kritiku reagujete takto útočně. Samozřejmě s přidáním oblíbené věty funkcionářů - já to můžu kdykoli přestat dělat, stejně z toho nic nemám. Ano, samozřejmě můžete, ale já jsem nikde nepsal, že si to přeji. Já se vás snažím upozornit na množství chyb, kterých se svazoví funkcionáři neustále dopouštějí a které obvykle zakrývají odběhnutím od tématu, případně útokem na kritizujícího. Tedy zpět k diskuzi. Ano, dopředu se vědělo, že je třeba navýšit příspěvky a rozhodně si nepřeji, aby byl návrh rozpočtu poslán každému členu poštou (nevím, proč tuto absurdní variantu vůbec zmiňujete). Nicméně naprosto nesouhlasím s tím, že jsou nyní zveřejněné návrhy rozpočtu dobře svazem vysvětleny. Zřejmě to bude tím, že jsou tyto všechny tyto varianty mírně řečeno kontroverzní a tudíž v opravdu široké diskuzi napříč šachovým hnutím neobhájitelné. Když jsem si je prošel, tak jsem na první pohled viděl možnost ušetřit naprosto bezbolestně cca 200 tisíc (pokud by se do toho člověk zabral, tak by se jistě našly další úspory). O tom, že by měla být reprezentace a další vrcholné akce (přebor) jsem již psal. Prostředky sehnat možné je (přestože jakýkoli mnou uvedený příklad se vám nelíbí) a cestou k nim je zaměstnání člověka, který se bude věnovat pouze této činnosti a jeho plat bude narůstat v závislosti na množství získaných peněz.

15.12.2008 14:38 | Autor neznámý

Resumé: 1) Sponzoři nepadají z nebe, a pokud někdo nějakého sežene, tak je to opravdu čistě ze známosti a ne proto, že by ten dotyčný měl nějaký zázračný přesvědčovací talent. 2) Na příspěvcích se mi nelíbí hlavně ta škála - já bych to dal všecko za jednu taxu, od dětí po důchodce. 3) Učit děcka šachy to je fuška (zadarmo i za peníze). Tak to by bylo asi tak všechno.

15.12.2008 13:54 | Autor neznámý

Re Lopezo Vidím, že jsi mnoho příspěvků nečetl a že Tě nezajímalo, co se delegáti na konferenci v roce 2006 dověděli - proč navýšit členské příspěvky. V roce 2007 se to opakovalo a v roce 2008 taktéž. Když jsem oznamoval na každé konferenci, proč chceme 150,- Kč od člena a jaké důvodu nás k tomu vedou, všichni radili jak ušetřit. V roce 2006 řekli, že jsme s tím neseznámili kraje. Za uvedený rok 2006 s tím souhlasím. Ale pořád mi tvrdit, že kraje nic neví, když 3 roky se chce 150,- Kč ( přitom se zdražuje, služby jsou dražší) a na stále stejný rozpočet, je jen alibismus komentujícího. V roce 2007 jsem chtěl, aby v zápise konference byla jedna věta: Pokud svaz nebude vyžadovat více jak 150,- Kč na členských příspěvcích v dalším období, nebude muset zdůvodňovat navýšení členských příspěvků po jednotlivých krajích. Proč?Na konferenci máme delegáty, kteří měli přednést požadavek dolů k členské základně. Olga sehnala peníze proto, že tam chtěla jet. Tehdy jsem řekl - na tuto akci je tolik ze svazu. Více nemám a více neseženu ( hospodáře dělám vedle svého zaměstnání a shánět peníze pro reprezentaci nemám čas - to by mě musel výnos ze sehnání peněz nahradit ztrátu v zaměstnání - a jestli někdo je šikovnější a sežene je - prosím, může nastoupit :-))- takže jestli tam chcete jet, sežeňte si peníze... Sehnali si je ( stejně ne tolik, kolik se dohodlo - svaz pak stejně doplácel). A když se otevřou stránky šachového svazu - tak výsledky hospodaření jsou vidět v tabulkách a každý si může porovnat, co která položka v kterém roce byla nákladná... Ale proč si s něčím zatěžovat hlavu, když by mě to měli předložit... Hezky na papíře, poslané poštou do rukou každého člena, ne??? To že zaplatíme o desetitisíce více - no a co! Jsme přeci člen a já to chci mít v ruce a chci aby za mnou přijeli, hezky si se mnou promluvili a ještě mi dali "bakšiš" Hlavu si lamte Vy, však jsme si Vás tam " volové" zvolili! Prosím Vás - zvolte si už někoho jiného za hospodáře... Přeji Všem krásné odpoledne a šachy jsem se nikdy neživil - byl to pro mne koníček za který mi manželka nadávala, milenky mi to vyčítali a v práci mi nenápadně dávali najevo, že když odcházím něco řešit pracovně, že to nejsou šachy... P.S.: Ještě že můj syn přes všechny výtky mé drahé ženy začal se o šachy zajímat :-D - teď už nejsme doma sám, komu jsou šachy vyčítány a občas se mohu vymluvit, že se vlastně věnuji rodine :-D...

15.12.2008 12:48 | Autor neznámý

> Janda: 1) O odměnách ve výši 200 tisíc zde psal v jednom příspěvku Jindřich Papay. 2) Všechny tři navržené varianty my přijdou špatné. Pokud by byla jiná, kterou bych považoval za rozumnou a bylo v ní navýšení příspěvků, tak bych proti ní nebyl. To samozřejmě protiřečení není. 3) To je přece nesmyslná argumentace. Je to přece svaz, který po mně vyžaduje peníze. Já na svazu nejsem a tak nevím, proč bych měl suplovat jejich práci. Psal jsem již dříve, že by na svazu měl být člověk, jehož jedinou funkcí by byla starost o mediální obraz šachu a sehnání financí na konkrétní vrcholové akce. 4) Olga Sikorová se samozřejmě akce také zúčastnila, ale to nemění nic na věci, že byla schopná sehnat peníze na reprezentační akci. Šlo o příklad toho, že peníze možné sehnat je. 5) Loňská konference navýšení příspěvků neschválila, jelikož chyběla jakákoli komunikace ze strany svazu. Již tu bylo mnohokrát napsáno, že pokud chce svaz zvýšit příspěvky, tak musí toto navýšení vysvětlovat, vysvětlovat a znovu vysvětlovat a to v ideálním případě rok dopředu. Odpůrci vnímání reality samozřejmě šachům škodí. Na tom kdo tímto odpůrcem je se však zřejmě neshodneme :-)

15.12.2008 12:21 | Autor neznámý

Koukám,že by šel vylepšit jeden historický román " SK Děčín proti všem". Re Lopezo-1) pokud vím,žádné odměny za Drážďany nebudou (ale nechci se hádat) 2) Lopezo velmi chápe,že je nutné navýšení příspěvků,ale hlasoval by proti všemu-to je protiřečení 3) Miluji hlášky typu : Bylo by potřeba..., Svaz by měl....Je to omýlané dokola-Lopezo,když seženeš 1 milion,tak ti Papay vyplatí 300 tis.Kč. Jednoduchý návod se tu vyskytl,divím se,že jsi to dávno nezkusil.4) Paní Sikorová si sehnala peníze-měla třeba v Třineckých železárnách známé,neznám podrobnosti.Pavel Chrz si sehnal peníze na cestu do Vietnamu-ano,to je jednodušší si sehnat peníze pro sebe.5) Vadilo mi,jak byl vloni na Konferenci schválen ten závěrečný paskvil, Konference to navýšení příspěvků neschválila,ale nikdo za toto špatné rozhodnutí nenesl a nenese zodpovědnost.A odpůrci vnímání reality již opravdu začínají šachům škodit.

15.12.2008 12:02 | Autor neznámý

> Janda, Papay: Pokud se vám jako příklad schopnosti sehnat peníze na konkrétní akce a činnosti nelíbí pan Matocha(i když s vaší argumentací nesouhlasím), tak zmiňme třeba ženskou reprezentaci, pro níž sehnala sponzorské zajištění Olga Sikorová. Konkrétně mám na mysli mistrovství světa žen (na rok si nevzpomenu, hrálo se někde na Uralu). Čtu od vás, že je potřeba navýšení příspěvků a zároveň v jiném příspěvku, jak se musí účetně ošetřit 200 tisíc na odměny za Drážďany. To mi přijde jako výsměch. Samozřejmě souhlasím s tím, že by měl náš svaz být finančně soběstačný a chápu, že při zvyšujících se cenách musí dojít k určitému navýšení příspěvků. Nicméně příspěvky mají být určené na provoz svazu, případně na tréning mládeže (ten by měl být v ideálním případě hrazen z grantů, ale chápu že ty získat není vůbec snadné) a ne na zajištění reprezentace (mistrovství republiky,..), pro kterou je možné sehnat peníze. Není to o nemožnosti, ale o neschopnosti tyto peníze sehnat. Tato neschopnost je poté kryta irelevantními poznámkami (Čekání na sponzora. Žádný nepřijde - neexistuje...) a odpůrci nesmyslného navyšování příspěvků jsou označováni za lidi škodící šachovému hnutí. Na konferenci naštěstí nebudu, ale pokud bych byl, tak bych hlasoval proti všem třem nabízeným variantám.

15.12.2008 09:57 | Autor neznámý

Omlouvám se zopakování na konci, ale poprvé to vypadlo a protože si vždy dělám kopii, tak se mi podařila kopie odklepnout 2x :-D to jsem se nasmál.... Ale jak život praví - opakování je matkou moudrosti :-D....

15.12.2008 09:49 | Autor neznámý

Přeji příjemný den. Po víkendu jsem si zde přečetl mnoho zajímavých věcí. Skutečně souhlas s tím, jak si přiděláváme problémy s výdělečně a nevýdělečně činnými. Já musím člověku věřit, když mi řekne - nevydělávám ( a on vydělává, ale je podnikatel co vykazuje ztrátu - kam ho zařadit??) Příspěvky by se měli dělit podle věku - víte kolik studentů si dnes přivydělává?? Externě a jinak? Proto by se mělo rozhodnou o příspěvku buď celoplošně stejným pro všechny nebo jej rozdělit věkově ( např. do 19 let - ukončení střední školy a nad 60 let případně opsat důchodový zákon ( opět víte kolik důchodců si přivydělává a platí jako důchodce???). A někde to oddíly skutečně vyberou podle skutečnosti a platí jak si to přeje svaz - znáte snad všichni český národ... :-D - vždyť v tom oddíle se od "řaďáka" nevybírá jen těch 100,- Kč... Souhlas s názorem, že to co člověk má zadarmo, tak si toho neváží a dokonce dělá škodu... ( jen jeden příklad - v sobotu byl zajištěn zadarmo autobus na vánoční trhy do Drážďan z práce mé ženy... ještě ve středu byl zájem přes 50 lidí - řekli, po zkušenostech, že autobus má 47 míst, občas někdo odpadne, tak ať přijdou - já původně ani v té cifře nebyl - a víte že v pátek ráno se odhlásilo 10 lidí - no a v sobotu jsem jel i já a hádejte jak byl autobus naplněn ...bylo volných 11 míst - tak si zaměstnanci váží toho, že náklady hradí někdo jiný - bohužel si neuvědomí, že autobus se zaplatil z jejich peněz a bavili se cizí - tak to vypadá, když je něco zadarmo - běda, kdyby se měla platit alespoň záloha - a vratná :-D - to by tam těch 50 zájemců bylo) - to příklad k tomu, když někdo shání peníze a něco dotuje - ti lidé pak na plno věcí kašlou " vždyť je to zadarmo". Matocha - zeptám se Vás kolik peněz vydal pro Vás všechny normální šachisty... Ani "fufnik" - jestli mi chcete argumentovat e-mailovým časopisem, tak jste na omylu - protože si prohlédněte počet reklam v časopise a vynásobte si to počtem rozeslaných e-mailů. My jsem chtěli nechat v oddíle volně odkaz a nechat stahovat si onen časopis členy - a výsledek - p. Matocha to zakázal - když jsme argumentovali, že to je zdarma, proč by to nemohlo být na našich stránkách, tak se proti tomu silně ohradil... A víte proč? Protože sponzorům dokladuje kolik e-mailů rozešle po republice. Jakmile si to lidé budou stahovat z našeho, nebude se mu to počítat. A kooperovat s námi? Co když budu chtít z platby za reklamu podíl náhledů na náš web? Už si konečně někdo z Vás uvědomil, že p. Matocha dělá něco co ho baví a o co měl zájem a zároveň z toho má peníze? Copak někdy udělal turnaj pro obyčejné šachisty??? Vždyť by mu z těch zponzorských darů nic nezůstalo :-D Když se svaz bude věnovat jen a jen reprezentaci - lze to - ale pak se nebude moci věnovat členské základně. Věříte tomu, že najít tu správnou míru mezi obyčejným členem a reprezentantem není nic jednoduchého? Víte že extraliga se již chtěla oddělit? A proč ne? V kooperaci se svazem, kdy svaz bude zatřešující organizací, si může ten, kdo na tuto soutěž sežene velké kvantum peněz je rozdat oddílům a sám si něco ponechá ( protože se celý rok nebude ničemu jinému věnovat, bude-li chtít aby soutěž byla dostatečně sponzorsky zajištěna). A věřte tomu, že se začnou ozývat hlasy - a proč my z nižších soutěží nic nedostaneme??? Krásným příkladem bylo oněch 50 tis. na začínající kroužek - pokud bude v každém kraji jeden začínající kroužek je to 700 tis. Kč od svazu :-D - a když v každém okrese?? (Jejej nevím kolik bylo okresů, ale odhaduji tak 70) - Tak to je 3 mil. 500 Kč... Tak to vypadá, když chce jeden něco a druhý se k tomu připojí proč to taky nedostane :-D ... Když svaz peníze má někam rozpustit, musí hledat kolik tam může pustit. Zjistí kolik psů je na toho mědvěda možných. A pak napíšete, že každý dostane 1.000,- Kč - první hlasy - na to se můžu za tu almužnu "vy....". Svaz má ale v kolonce příspěvek 70 tis. Kč - po periteriích se nakonec o dotace přhlásí 10 oddílů, doloží doklady na mládež ve výši 150 tis. Kč. V kolonce je 70 tis. Kč (ty se mohou rozdělit a komise příslušná je má možnost rozdělit - a myslíte že těm co se snažili pošle 10.000 a zbytek nechá jako úsporu? ) a každý oddíl dostane okolo 7 tis. Kč. A víte co nastane? Zbytek národa řve,že kdyby věděl, že dostane 7 tis.Kč, tak by taky udělal... jenže na to by nebylo...:-D - není to úsměvné? A k beskydské? Víte, že tu nepadlo nikde, kolik Ty děti platily ( platí), když středisko nemělo žádné svazové příjmy??? Ono je hezké někoho kritizovat - ale chce to taky psát od začátku... Budu raději končit ... jo a když někdo dělá turnaje pro svazové obyčejné hráče - kolik pak chce od Vás startovné? Čím větší počet sponzorů a skvělých hráčů - to cálujete ve startovném co??? Čím skromnější, tím levnější :-D to na závěr. Přeji krásný den a omlouvám se za chyby. Přeji příjemný den. Po víkendu jsem si zde přečetl mnoho zajímavých věcí. Skutečně souhlas s tím, jak si přiděláváme problémy s výdělečně a nevýdělečně činnými. Já musím člověku věřit, když mi řekne - nevydělávám ( a on vydělává, ale je podnikatel co vykazuje ztrátu - kam ho zařadit??) Příspěvky by se měli dělit podle věku - víte kolik studentů si dnes přivydělává?? Externě a jinak? Proto by se mělo rozhodnou o příspěvku buď celoplošně stejným pro všechny nebo jej rozdělit věkově ( např. do 19 let - ukončení střední školy a nad 60 let případně opsat důchodový zákon ( opět víte kolik důchodců si přivydělává a platí jako důchodce???). A někde to oddíly skutečně vyberou podle skutečnosti a platí jak si to přeje svaz - znáte snad všichni český národ... :-D - vždyť v tom oddíle se od "řaďáka" nevybírá jen těch 100,- Kč... Souhlas s názorem, že to co člověk má zadarmo, tak si toho neváží a dokonce dělá škodu... ( jen jeden příklad - v sobotu byl zajištěn zadarmo autobus na vánoční trhy do Drážďan z práce mé ženy... ještě ve středu byl zájem přes 50 lidí - řekli, po zkušenostech, že autobus má 47 míst, občas někdo odpadne, tak ať přijdou - já původně ani v té cifře nebyl - a víte že v pátek ráno se odhlásilo 10 lidí - no a v sobotu jsem jel i já a hádejte jak byl autobus naplněn ...bylo volných 11 míst - tak si zaměstnanci váží toho, že náklady hradí někdo jiný - bohužel si neuvědomí, že autobus se zaplatil z jejich peněz a bavili se cizí - tak to vypadá, když je něco zadarmo - běda, kdyby se měla platit alespoň záloha - a vratná :-D - to by tam těch 50 zájemců bylo) - to příklad k tomu, když někdo shání peníze a něco dotuje - ti lidé pak na plno věcí kašlou " vždyť je to zadarmo". Matocha - zeptám se Vás kolik peněz vydal pro Vás všechny normální šachisty... Ani "fufnik" - jestli mi chcete argumentovat e-mailovým časopisem, tak jste na omylu - protože si prohlédněte počet reklam v časopise a vynásobte si to počtem rozeslaných e-mailů. My jsem chtěli nechat v oddíle volně odkaz a nechat stahovat si onen časopis členy - a výsledek - p. Matocha to zakázal - když jsme argumentovali, že to je zdarma, proč by to nemohlo být na našich stránkách, tak se proti tomu silně ohradil... A víte proč? Protože sponzorům dokladuje kolik e-mailů rozešle po republice. Jakmile si to lidé budou stahovat z našeho, nebude se mu to počítat. A kooperovat s námi? Co když budu chtít z platby za reklamu podíl náhledů na náš web? Už si konečně někdo z Vás uvědomil, že p. Matocha dělá něco co ho baví a o co měl zájem a zároveň z toho má peníze? Copak někdy udělal turnaj pro obyčejné šachisty??? Vždyť by mu z těch zponzorských darů nic nezůstalo :-D Když se svaz bude věnovat jen a jen reprezentaci - lze to - ale pak se nebude moci věnovat členské základně. Věříte tomu, že najít tu správnou míru mezi obyčejným členem a reprezentantem není nic jednoduchého? Víte že extraliga se již chtěla oddělit? A proč ne? V kooperaci se svazem, kdy svaz bude zatřešující organizací, si může ten, kdo na tuto soutěž sežene velké kvantum peněz je rozdat oddílům a sám si něco ponechá ( protože se celý rok nebude ničemu jinému věnovat, bude-li chtít aby soutěž byla dostatečně sponzorsky zajištěna). A věřte tomu, že se začnou ozývat hlasy - a proč my z nižších soutěží nic nedostaneme??? Krásným příkladem bylo oněch 50 tis. na začínající kroužek - pokud bude v každém kraji jeden začínající kroužek je to 700 tis. Kč od svazu :-D - a když v každém okrese?? (Jejej nevím kolik bylo okresů, ale odhaduji tak 70) - Tak to je 3 mil. 500 Kč... Tak to vypadá, když chce jeden něco a druhý se k tomu připojí proč to taky nedostane :-D ... Když svaz peníze má někam rozpustit, musí hledat kolik tam může pustit. Zjistí kolik psů je na toho mědvěda možných. A pak napíšete, že každý dostane 1.000,- Kč - první hlasy - na to se můžu za tu almužnu "vy....". Svaz má ale v kolonce příspěvek 70 tis. Kč - po periteriích se nakonec o dotace přhlásí 10 oddílů, doloží doklady na mládež ve výši 150 tis. Kč. V kolonce je 70 tis. Kč (ty se mohou rozdělit a komise příslušná je má možnost rozdělit - a myslíte že těm co se snažili pošle 10.000 a zbytek nechá jako úsporu? ) a každý oddíl dostane okolo 7 tis. Kč. A víte co nastane? Zbytek národa řve,že kdyby věděl, že dostane 7 tis.Kč, tak by taky udělal... jenže na to by nebylo...:-D - není to úsměvné? A k beskydské? Víte, že tu nepadlo nikde, kolik Ty děti platily ( platí), když středisko nemělo žádné svazové příjmy??? Ono je hezké někoho kritizovat - ale chce to taky psát od začátku... Budu raději končit ... jo a když někdo dělá turnaje pro svazové obyčejné hráče - kolik pak chce od Vás startovné? Čím větší počet sponzorů a skvělých hráčů - to cálujete ve startovném co??? Čím skromnější, tím levnější :-D to na závěr. Přeji krásný den a omlouvám se za chyby.

15.12.2008 07:50 | Autor neznámý

re Lopezo- pana Matochu jako příklad neuvádějte,prosím,v okamžiku,kdy skončí M.Roman ve funkci generála ČEZu, druhý den skončí p.Matocha. Tyto kontakty jsou pouze a jenom o známostech. Kdybych měl spolužáka ředitele XY firmy,také by na tom můj oddíl byl jinde. Viz příklad ČSOB.

14.12.2008 21:46 | Autor neznámý

> Janda: David Ciprys spíše mluvil o nedostatečné schopnosti svazu najít silné sponzory pro konkrétní akce (reprezentace, přebor republiky, extraliga). Pan Matocha jasně dokazuje, že sponzory sehnat možné je. Dle mého názoru na svazu chybí člověk, který by měl právě toto za úkol. Jinak máte samozřejmě pravdu v tom, že žádný spásný sponzor pro celé šachové hnutí nepřijde.

14.12.2008 21:35 | Autor neznámý

důrazně bych doporučil, nepoužívat pojmy výdělečně činní a nevýdělečně činní, ale studenti, důchdci apod. nevýdělečně činný je člověk, který je veden na pracovním úřadu - oficiálně nepracuje, a to není pořádně dohledatelné, člověk bude v době platby poplatku nezaměstananý a tak zaplatí menší poplatek, i když později v roce začne pracovat a měl by platit víc, navíc není podle mého názoru správné, aby lidi, kteří nepracují (pokud to nejsou studenti, důchodci apod.) platili méně než ostatní

14.12.2008 20:47 | Autor neznámý

na svazovém webu www.chess.cz/www/informace/konference/konference_2009/priloha-k-navrhu-tri-variant-rozpoctu-vv-sscr-na-rok-2009.html se objevil materiál předsedy vysvětlující rozpočet a jeho varianty, tedy to co se mělo objevit okamžitě s variantami /skoro to vypadá o že to tu předseda přeci jen čte :-)/ V materiálu je obšírně popsána politická situace a co obsahují jednotlivé varianty. Mě ještě chybí popis a odůvodnění nákladů, ale aspoň je nad čím diskutovat.

14.12.2008 19:18 | Autor neznámý

Re David Ciprys-k některým jeho větám bych měl výhrady.1) a)Nemám pocit,že by Svaz měl "poměrně vysoké výdaje".Ty výdaje by byli mnohem vyšší,kdyby současní bafuňáři nedělali za "hubičku",ale brali částky,které jsou v dnešní době zcela normální a odpovídají realitě.b)Ty oddílové částky lze snížit tím,že např.neplatíte rozhodčí-náš oddíl má vychovaný dostatek rozhodčích,takže šetříme za výdaje na rozhodčí.c)bylo nutné např. zrušit příspěvek na Mitropu- nemám pocit,že by se nad tímto faktem mohlo jásat,jak jsme ušetřili.To je šetření na nepravém místě.Kde se mají "otrkat" mladí Plátové,Krejčí,Kočiščáci ? A kolik jsme na zdejším serveru četli nářků,že mladí nedostávají příležitosti a jak to,že Svaz jim nepřispívá?. 2) Opravdu nechápu stále očekávání v jakéhosi sponzora,nebudu se opakovat.Žádný nepřijde.Čím dříve to pochopíme,tím dříve se pohneme kupředu. Na loňské Konferenci jsem měl pocit,že 60% delegátům je situace Svazu naprosto lhostejná(nebo o ní neměli informace),20% delegátů házeli takové drobné klacíky pod nohy Svazu,a 20% šlo o zachování funkčnosti Svazu (a ústečtí delegáti se mezi ně vždy počítali). Věřím tomu,že na té nastávající tomu bude naopak.Nakonec díky za diskuzi,i já jsem načerpal mnohé užitečné informace.Pokud jsem někoho urazil,omlouvám se mu,nebylo to mým cílem :-).

14.12.2008 09:52 | Autor neznámý

to george: Sice jste úspěšně dokázal zkopírovat text, ale jeho význam jste nepochopil. Zadejte do vyhledávače na stránce chess.cz tzv. "TOP skupina". Nic takového svaz nezná.

14.12.2008 07:45 | Autor neznámý

To George - asi nelze srovnávat háčkování a šachy. V kroužku háčkování si členové platí na svůj vlastní provoz - lektora, nájem, materiál..., stejně jako si šachisté platí na provoz svého oddílu. Svazové příspěvky jsou něco jiného. Kdo není předsedou nebo hospodářem oddílu, snadno může házet korunovými i stokorunovými ciframi, protože z nich nikdy neskládal částku, kterou musí svazu odeslat. Ten, kdo musí prostředky na činnost klubu někde sehnat, zcela legitimně se při vyplňování příkazu ptá, "Co za tuto částku dostávám? V jaké relaci je s tím, co utratím za zmíněné nájmy, materiál atd?". Pro konkrétnější představu - letos můj mateřský oddíl platil necelých 5,000Kč, při sazbě nadhozené Georgem by to bylo 21,000Kč. Přitom za svazové služby (kde se však můžu rozhodnout, co si chci nebo můžu dovolit) platím další tisíce - startovné, Elo, rozhodčí, poplatky na školeních... Porovnáme-li to nikoliv s kroužky háčkování na místním DDM, ale s ostatními sporty na Regionálním sdružení ČSTV, zjistíme že podobnou konstrukcí plateb bychom se dostali někam zcela mimo všechny ostatní sporty. Čím to? Může být, že jsou ostatní natvrdlejší a v budoucnu se od nás rádi poučí. Možná to ale bude kombinací našich poměrně vysokých svazových výdajů a neschopnosti (jsa sám bafuňářem, nemyslím slovo neschopnost jako výtku, ale jako konstatování stavu trvajícího desetiletí) zajistit alespoň pro špičkovou reprezentaci nebo vrcholné domácí akce sponzorské zajištění. Příspěvky svazu stejně jako poplatky za sluby zvyšme, ale zkusme se zeptat i těch, kteří v klubech vyplňují tisícové (či desetitisícové) platební příkazy, nejen těch, kteří "by klidně dali i mnohem více".

13.12.2008 22:36 | Autor neznámý

Marceli - a zkusil jsi na Sergeje Berezjuka napsat, popř. se poptat? Za tu zkoušku nic nedáš. to George: Osa otáčení je kolem Orlové - Havířova a F-M, mohu vás ujistit, že do jiných klubů netečou žádné peníze (možná ještě ten Třinec).

13.12.2008 22:05 | Autor neznámý

Každopádně pro všechny: Argumenty proti zvýšení příspěvků členů šachového svazu jsou postaveny na vodě, vzhledem k tomu, že i přesto, že neexistuje systém soutěží ve stolním fotbálku, či háčkování, tito si dovolí vybírat 300,-, či výše korun za půl roku v rámci činnosti kroužku mládeže a existují rodiče, toto ochotni zaplatit. Takže zvýšení příspěvků o 90,- Kč na 100,- Kč ročně z pohledu mládežnického člena šachového svazu je naprosto irelevantní. Chceme reprezentaci? Číst si o Jackové v Blesku, či vidět Němcovou v hlavním TV zpravodajství? Vidět tady Karpova, Kasparova, Horta, Movsesjana, Navaru? Nebo né a stačí nám a jsme spokojeni, pokud si po zápase dáme s kámošama pivko po zápase, rozebereme partii, a... budeme tedy fungovat, zní to divně, vzhledem k výši příspěvků, :-), budeme fungovat jako kroužek stolního fotbálku, či háčkování? Nebudeme sport, budeme zájmovou atrakcí, kdy, pokud se někdo najde, snad se objevíme v Pelhřimově na dni kuriozit? Pokud nejsme zájmovou atrakcí, tak plaťme svazu 500,- ročně výdělečně činní a 200,- nevýdělečně činní...

13.12.2008 21:31 | Autor neznámý

Dovolím si kopírovat z propozic: 1.) Reprezentační TOP skupina ČR si hradí jen náklady na dopravu, vše ostatní hradí Šachový svaz ČR! 2.) Tohoto soustředění se zúčastní reprezentanti z CZE, SVK a další pozvaní 3.) Je možné se zúčastnit dvou dnů soustředění a následně se zúčastnit mezinárodního šachového turnaje pro děti „Talent CUP 2008 (19. – 21. 12.) Takže možnost je. Proč nejste v Top skupině, to taky vím, podmínky jsou nastavené svazem. Nu, diskuse na tomto u tohoto příspěvku se spíše týká financování svazu a tedy mého příspěvku z 21,15.

13.12.2008 21:28 | Autor neznámý

to george: Ve stejném článku jsem ovšem napsal, že na kompromisy je pozdě a je nutné zvýšení členského příspěvku, takže nechápu, proč můj příspěvek záměrně překrucujete.

13.12.2008 21:25 | Autor neznámý

to george: Přečtěte si ty propozice. Účastníci jsou zváni: "Tohoto soustředění se zúčastní reprezentanti z CZE, SVK a další pozvaní." A pouze potvrzují svou účast: "Potvrdit svou účast je nutné do pátku 12. 12. 2008 na mailové adresy Sergeje Berezjuka!" Kdyby tam měl přístup každý, podávaly by se přihlášky.

13.12.2008 21:15 | Autor neznámý

To Bednář: Mé reakce byly způsobeny Vaší informací: "Mládežník obvykle přichází do klubu se zájmem o šachy a hned na prvním sezení ho zlanaří k zaplacení členského svazového příspěvku, krajského příspěvku, klubového příspěvku a příspěvku na vedení šachového kroužku. Ten samý mládežník odchází pěkně oškubaný." dost častá argumentace na schůzích, výborech, dokonce i konferenci na to reaguji a proto srovnávám s háčkováním, či klubem stolního fotbálku. Moje zkušenost je taková, že argumenty na uvedených setkáních jsou vám podobné, avšak pokulhávájí ve srovnání s objektivní realitou.

13.12.2008 21:05 | Autor neznámý

To Bednář: na webu ŠSČR se objevily propozice na další soustředění, prosím, kde je informace o tom, že musíš být "reprezentant","pozvaný", či "vyvolený", aby jsi měl možnost požádat o účast? Spousta řečí, byly konference, kterých jsem se zúčastnil a věřte nebo ne, ale od argumentů proti zvýšení příspěvků, došlo k posunu a k argumentaci, "jsem zavázán krajskou konferencí". V zákulisí je nám všem jasné, že bez zvýšení se neobejdeme, avšak na konferenci a dovolím si říci i na krajských schůzích jsem proti. A proč?

13.12.2008 21:02 | Autor neznámý

to george: Propozice hovoří jasně: "Tohoto soustředění se zúčastní reprezentanti z CZE, SVK a další pozvaní." Z toho jasně vyplývá, že kdo není pozván, nemá přístup. Kdybyste si přečetl mé příspěvky, určitě byste zjistil, že jsem napsal, že jsem pro zvýšení členských příspěvků. Proto prosím, abyste nepřekrucoval. Je mi jedno, kolik platí děti v DDM Olomouc za hodinu háčkování, ale do toho, kolik komu platím Vám nic není. Možná že Vám půjde háčkování lépe než šachy.

13.12.2008 19:49 | Autor neznámý

To Bednář: Propozice hovoří jasně, pokud Ti tedy nebylo umožněno, zúčastnit se soustředění, sděl, prosím, co Ti bylo po přihlášení řečeno, či z jakého důvodu Ti byla účast zamítnuta. Samozřejmě, předpokládám, že máš písemné podklady, a tyto by stálo za to uveřejnit. Část akcí je hrazena svazem, prezentuje se jako otevřená všem, takže z jakého důvodu, a proč ti nebylo po Tvé přihlášce umožněno zúčastnit se daného soustředění a jaké bylo zdůvodnění? No a abych nezapomenul, říkáš, 100,- je pro mládež hodně (platí ještě, že od svazu se dostává příspěvek 100,- na člena?), tak mne, prosím, informuj, kolik platíš v klubu ročně. Snad né méně, než děti v DDM Olomouc na háčkování, nebo stolní fotbálek. :-)

13.12.2008 14:09 | Autor neznámý

to george: Nemohu, nejsem ani "reprezentant", ani "pozvaný", ani "vyvolený".

13.12.2008 14:07 | Autor neznámý

Já jsem byl také k dispozici:-) A s tím klubem to je přesně opačně, jdu tam, kde mám výhodné podmínky - vyberu si z nabídek.

13.12.2008 10:30 | Autor neznámý

Nevšiml jsem si, že by byla delegacer někde nějak nově upravena. Vzhledem k loňským zkušenostem na Konferenci svazové jsme se o tom ale pobavili na kraji a dohodli nakonec volný mandát s tím, že všichni kandidáti přednesli svůj postoj k příspěvkům. Dopadlo to tak, že 2 se necháme rádi přesvědčit, jeden spíše proti.

13.12.2008 10:21 | Autor neznámý

V tomto souhlasím s Pavlem - hlavní je člověk s chutí to dělat! V rámci decentralizace se podpora začínajícím kroužkům mládeže hodí spíše na kraje - my jsme letos schválili nákup materiálu a jeho dlouhodobé zapůjčení do začínajícího kroužku (50.000,- Kč rozhodně není potřeba).

13.12.2008 10:19 | Autor neznámý

re Pavle Ch.-Pavle,za 50 tis.Kč od Svazu by se v našem klubu našlo 10 nadšenců :-))

13.12.2008 10:17 | Autor neznámý

Pár poznámek: 1)re George-tvá poslední věta,ta by se měla zvýraznit.Ano,i já mám pocit,že v té debatě oněm lidem nejde o nic jiného,než o vlastní profit. 2)re Imouse-kdo píše bláboly,o tom bych úspěšně diskutoval(a není mým cílem úrážet tebe či jiného,o tom diskuze není),Děčín hrál nejenom 1.ligu ,ale i 10 sezon 2.ligu(teď ji nehrajeme třeba proto,že jsem např.odmítl za sponzorský příspěvek ,který jsem sehnal,"nakoupit" velmistra ,který měl zájem za nás hrát.Finance věnujeme hlavně na mládež), v Seči jsme na polofinále měli 2 mládežníky-ale o to opravdu nejde.Jde o to,abychom byli připraveni na nejhorší časy.Však Voko rychle zavětřil. A Imousi,není mou ambicí být ambassadorem,tuto roli rád přenechávám Vlastovi Sejkorovi,je to to opravdu nejlepší,co v Česku na tuto funkci máme.Však bude objíždět Krajské konference a vysvětlovat,vysvětlovat. 3) re Marcel-jestli jsi to ty ze Seče,škoda,že jsi neposeděl,byli jsme tam s Papayem k dispozici,nemuseli jsme si tu dopisovat. A těch 400 Kč rodičové dětí nejen platí ihned,ale rádi.Oni ty děti musejí mít také informace,jak to u nás funguje,že je tam dobrá parta a zažije se tam legrace( podívej se,jak objíždíme GP v ústeckém kraji,na to také přispívají).Marceli,ono je to třeba jako s zubařem,třeba chodíš k některému,s kterým nejsi spokojený,a chtěl by jsi přejít k jinému,lepšímu.Zájem máš TY o něho (ne on o tebe),a proto musíš respektovat vztah,který on ti nabídne.Můžeš samozřejmě odejít,to je na tobě.Rovněž tak to funguje v našem kroužku. 4) pokud mám dobré informace,konečně byl obdourán nesmyslný "institut zavázaného" delegáta.Jsem tomu rád,zvláště když jsem viděl,jak na loňské Konferenci hlasovali "zavázáni" delegáti,vyzbrojení tu falešnými,tu lživými informacemi.

13.12.2008 09:58 | Autor neznámý

Z níže uvedených příspěvků jsem jako trenér mládeže našen, že minimálně 2 šachisté by chtěli založit nový šachový kroužek. 50 tisíc vám sice svaz nedá a nejspíš v úvodu nikdo jiný, já však pomohu radou, konzultací, jak to udělat i bez počátečních financí. Ostatně přednáším to i na školeních a seminářích trenérů; Není to jen suchá teorie, vychází z mé 20leté práce trenéra, včetně mnoha let vedení začátečníků včetně org. práce nábory počínaje. Jde o to mít jen člověka, který chce kroužek vést, má alespoň nějaké schopnosti pro práci s 10-15 žáky v klubovně a má čas ve stanovenou dobu alespoň jednou týdně. Pokud je váš zájem se více zeptat, spojení na mne je na svazových stránkách v adresáři STK.

13.12.2008 09:35 | Autor neznámý

to George: Zajímavý kroužek stolního fotbálku :-) Právě proto mají šachy širší členskou základnu než stolní fotbálek. :-)

13.12.2008 08:19 | Autor neznámý

To názor: Jak jsem níže uvedl, funguje kroužek stolního fotbálku v DDM za 300,- za půl roku. Má zkušenost je taková, že co je zadarmo, tak toho si lidé neváži. To Marcel Bednář: docelaby mne zajímalo, pokud jsi to ty, ročník 1992 a tedy mládežník, kolik platíš příspěvky klubu. Taky 10,- Kč? Nebo více, než na stolní fotbal? K tomu Frýdku, dneska máš internet, tak se dá spousta věcí zjistit, a ono krajské trenérské centrum MKŠS funguje pod trenérským vedením Tally a asi dobře, což jde vidět na množství postupů dětí na MČR z Dolního Benešova, Orlové, Třince, Havířova. Nenašel jsem, že by se trenér Talla se svými svěřenci zúčastnil akcí Frýdku, spíše to vypadá tak, že převážná část prostředků kraje a svazu jde do ostatních mládežnických oddílů v kraji (tedy těch výše uvedených). Z propozic uvedených na webu svazu lze zjistit, že pokud jsi ročník 92, tak se akcí konaných Frýdkem můžeš zúčastnit také. Pro ostatní: Skutečně je kroužek stolního fotbálku nákladnější a atraktivnější, než šachy? Tzn. šachy se musejí podbízet a být zadarmo? Nebo je to spíše tak, že oddíly již dávno vybírají 200,300,600Kč a jde jim pod zástěrkou snížení mládežnické základny o vlastní profit....

12.12.2008 19:55 | Autor neznámý

Re Janda: Moc Vám tuhle historku nevěřím. Kdyby byla pravdivá, tak proč jste nevytáhl tenhle "argument" již dříve, když se toto probíralo? A silně o tom pochybuji, že nějáký rodič by se nevyptával, na co hned chce šachový klub po dítěti 400kč! Když se sotva naučilo tahat figurkami.

12.12.2008 18:55 | Autor neznámý

Nepleťte do toho kuřata, tady jde o větší zvířata :-)

12.12.2008 17:05 | Autor neznámý

Marceli a jak to víš? A proč to vztahuješ všechno jen na Frýdek a i kdyby dostaly celých těch 21%? Zbývá přeci i na další kuřada, aby se naučila lítat! Ale ty chceš peníze na umělou líheň ani nevíš jestli máš vajíčka! Kritizovat je snadný, ale zatím si žádný "lepší" návrh nenapsal... (a já tu teď vypadám skoro jak agent BŠŠ, to fakt nechápu proč tolika lidem leží v žaludku, jasně jsou soupeři ale to je přeci dobře! Garri by se taky nikdy nestal velkým K! kdyby neměl svýho Karpova...)

12.12.2008 16:47 | Autor neznámý

Zlatá slepice Frýdek Mýstek určitě bez svazové podpory nechcípne, ale mohlo by se stát, že se nenarodí kuřata jinde. A to je přeci škoda!

12.12.2008 16:06 | Autor neznámý

Nevím Marceli a podle jakých kriterií to tedy rozdělíš? Máš malej měšec a hodně natažených dlaní: jak to "spravedlivě" rozdělíš když většinu musíš odmítnout? A ještě jedno zásadní ale: když máš začínající kroužek moc toho nepotřebuješ - uděláš si skupinky po 4 a odtrénuješ 16 děcek za 1,5 hodiny a máš hotovo - víc nevydrží. Turnaj - stačí ti sousední škola a máš konkurenci. Svěřenec kterej už trénuje na republiku toho potřebuje mnohem mnohem víc, logicky tedy je "dražší". Ano svazová KM podporuje špičku protože 1 Katka je pro něj cennější než 1000 začátečníků. Náš svaz přeci taky "dostává" dle výsledků a Katka ho má. KM se tedy chová zcela racionálně. Kruté, jo to jo - vítej v 21. století... Kde máš psáno že to co teď "funguje" bude fungovat i dál, jak víš že ti fungující středisko třeba za rok nezkrachuje? Nechat umřít slepici, která snáší zlatá vajíčka kvuli ostatním kuřatům je ušlechtilé, ale kontraproduktivní!

12.12.2008 15:15 | Autor neznámý

Ano, tak to "funguje". Trenéři vedou kroužek, investují veškerý svůj volný čas, peníze, občas se štěstím dostanou svého svěřence na republiku, od svazu neuvidí ani korunu na kvalitní trenéry, výukové programy. Naproti tomu se nalévají peníze do fungujících center které již takovou podporu nepotřebují, protože začínají mít úspěchy a není pro ně problém sehnat sponzory. Svaz by měl podporovat především začínající centra mládeže. Jedině to je cesta ke zvýšení šachové úrovně mládeže.

12.12.2008 15:09 | Autor neznámý

to Papay" trochu osobní, ale alespoň jsem se zasmál :-)! Jen pro informaci: skoro 2/3 toho co jste "vrazili" do dětí já zaplatil ze svého. Za čest a slávu a potěšení trénovat. A o "patlalech" já tu nikdy nic napsal - to je výstřel zcela mimo mísu. Já si vážím každého šachisty, bez ohledu na úroveň a ještě víc lidí co jsou ochotni i "něco" dělat. Já začal trénovat ne proto abych vychoval mistra světa, ale aby u nás šachy nevymřely a aby nezanikla šachová gramotnost a další generace nesly štafetu dál (ostatně stejně jako vy ne?). Co mě na návrhu rozpočtu vadí, je mimo jiné že už několik let se KM snaží maximálně rozšířit členskou základnu - vždyť od toho odvozujeme třeba postupy (!) a teď vy to jedním "moudrým" rozhodnutím zlikvidujete. Píšete, že 100 korun nikoho nezabije - jistě (!), ale taky málokoho baví strkat peníze někam "jen tak" to radši fakt to "pivo". To je jako z dobročinností "na Etiopii" nikdo nic nepošle, ale když málá "Lucinka" potřebuje ledvinu vybere se na 3, prostě lidi to udělají pro pocit. Na vás funkcionářích je přesvědčit šachový národ, že jim netaháte peníze z kapes "jen tak" ale na opravdovou "ledvinu" a to je celý "příspěvkový" problém, protože to se vám nedaří ani náhodou!! Svaz má ve zvyku s veřejností nekomunikovat a jednat direktivně a pak se na konferenci funkcionáři diví. Obeslali jste s návrhy rozpočtu oddíly? Pochybuju, podle mě nejspíš ani kraje, já nechodit k borákům tak si ho taky nepřečtu a přitom to byl hlavní argument proč "vám/nám" minule neprošly. A o tom to je - rozpočet nekončí tím, že sečtu čisla a podtrhnu, tam by měl spíš začínat. /P.S.: Malé šťouchnutí - mám pana Jandu rád, ale není zrovna nejlepším ambassadorem :-)/

12.12.2008 14:52 | Autor neznámý

Z téhle diskuse nabývám dojmu, že příspěvek mládeže je překážkou zvýšení všech příspěvků. Nejdříve by měla být nalezena shoda v tom, že příspěvky je potřeba zvýšit. A diskutovat by se mohlo o tom komu a o kolik. Případně o postupném zvyšování.

12.12.2008 14:28 | Autor neznámý

Marceli vidíš a přesně tak to funguje, založíš si kroužek (to jde snadno a jestli na to potřebuješ podporu svazu 50 tis. tak si neschopnej a hned zase tu myšlenku zavrhni - tohle se totiž pro prachy na základní úrovni dělat nedá!!), postupně trénuješ a zvyšuješ úroveň, objíždíte regionální pak krajské soutěže a pak ty nejlepší trénuješ individuálně a výsledky přijdou. A když trénuješ hodně a potká tě štěstí že máš svěřence ochotný i něco dělat(=pracovat!) dostanou se klidně i na tu republiku. Není na tom nic složitýho - je jedno jestli si z vesnice či z velkoměsta, funguje to obecně a všude. Investuješ do toho stovky hodin a spoustu peněz a žádná dotace ze svazu ti to nevrátí. Přeju hodně štěsti!!

12.12.2008 13:48 | Autor neznámý

Navýšení na 100 Kč rozhodně nikoho nezabije, šachy jsou určitě cenově přitažlivější koníček. Avšak financování šachů je na mizerné úrovni a kluby potřebují své vlastní sponzory, popř. se dá něco vyrazit z EU. Zajímalo by mne, jak velká část se z medvěda ztratí v politice, než dojde dál.

12.12.2008 13:42 | Autor neznámý

A mimochodem, znáte někdo nějaký oddíl, kde děti platí 10,- Kč ročně? Co se týká výše příspěvků, díval jsem se na kroužek stolního fotbálku u jednoho domu dětí,1x týdně 1,5 hod. a světe div se 300,- Kč za pololetí. Prostě je normální, příspěvek svazu, kdy stejně jde 90% prostředků zpět na kraje a dále oddílům, ve výši 500,- Kč ročně výdělečně činní a 300,- Kč nevýdělečně činní. Ono, kdyby bylo všechno tak transparentní, jako rozdělení dotací na činnost trenérských středisek mládeže, tak jak uvedl p. Papay, svaz by při i mnou navršené výši příspěvků zkrachoval. Jediné, co mi není zdaleka není jasné, proč si p. Papay nechá na diskusních fórech, konferencích, setkáních, oddílových webech, proč si nechá nadávat a nevykašle se na to, ať si to bafuňáři vyžerou sami.

12.12.2008 13:32 | Autor neznámý

Re Imouse: Jen tak pro příklad - na děti v roce 2007 děčínský oddíl vydal okolo 60 tis.Kč ( ty někde musel sehnat) - v letošním roce roce to bude okolo 25 tis.Kč. Protože rok před tím každý zaplatil 400,- Kč ( a v oddíle se pohybovalo tak okolo 13-15 dětí) a měl všechno zadarmo. A v ústeckém kraji je těch soutěží pro mládež požehnaně. Když v letošní sezoně se začalo - ano zaplatíš 400,- Kč a všechny soutěže kam pojedete si zaplatíte (kromě družstev) - vrátí se vám to až uděláte nějaký výsledek - nováčči to mají ulehčené ( mají jiné podmínky) - a výsledek? Hned 5 jich přestalo hrát šachy ( shodou okolností hráči, kteří nikdy žádné výsledky neměli - jezdili proto, že to bylo zadarmo a do své zábavy nechtějí nic dát). Mají se shánět a dávat peníze i na ně, protože je chci mít zaregistrované? Když totiž vyberete 100,- Kč na žáka, tak 40,- Kč si ponechá svaz - a určitě těch 40,- Kč vrátí zpět do mládeže ( stačí se podívat kolik se do mládeže dá a peníze ode všech jdou tam, kde někdo něco dělá nebo udělal) a zbytek 60,- Kč se vrací vlastně kraji v podobě příspěvku na činnost. Velice nerad slyším, když se podhazuje, že všechny peníze chce svaz. Tak udělejme členské příspěvky pro mládež 40,- Kč - ty půjdou na šachový svaz a kraje ať si řeší problematiku podle své potřeby. Není problém počítat dotace na kraje podle členské základny dospělých... Z logiky věci - proč Škodovka přestala vyrábět auta a mají pátek bez výroby - protože přestal být zájem o auta - protože je lidé přestali kupovat. A pokud lidé nezačnou kupovat auta - skončí. A neznám žádného výrobce, který by vyráběl auta zadarmo a ještě by je lidem rozdával... Nebude-li zájem o šachy - padne jako sport - místo něho tam naskočí něco jiného - dnes je tím příkladem triatlon - ten dlouho neexistuje... A pokud chtěl finance, musely se někde odříznout. A odřezávají se tam, kde není zájem. Víte jak pláče krasobruslení??? Tam se třeba finance dost a dost ořezali - důvod? Nejsou reprezentanti, nedosahujete výkony. To je k tomu dalšímu - neznamená, že když jednou někde dostávám dotace a systém ustrne, že Ty peníze tam půjdou dále...P.S. Co je pro nás lepší - mít jedno kvalitní družstvo v 2.lize a žádné jiné členy nebo 50 členů v oddíle, které šachy baví a jsou to z pohledu "Imouse" patlalové a jsou si schopni na svou zábavu přispět ( od druhé ligy výšše je již plno hráčů, kteří hrají v takovém družstvu, které položilo na prkno nejvíce a které jim všechny náklady zaplatí spojené s jejich koníčkem - a nejsou to šachisté profi!!) :-).

12.12.2008 13:29 | Autor neznámý

To Bednář: Naprosto souhlasím. Já bych chtěl založit v našem městě šachový oddíl, který by se především měl věnovat práci s dětmi. Chtěl jsem požádat svaz o 50 000,- korun, ale s hrůzou jsem zjistil, že dotace pro mládež na letošní rok jsou rozděleny (klíč rozdělení dotací jsem nakonec nalezl na webu svazu). Mohu Vám pane Bednáři napsat, spojili bychom síly a vy byste mi na konferenci pomohl získat nezbytnou dotaci pro rozjezd šachového oddílu. Vypadá to totiž tak, že šachisté nechtějí přispívat na dobrou věc a nějakým způsobem, místo, aby podělili všechny, si vyhrazují právo na nějaké limity, proč např. MČR hrají hráči a získávají ceny za jednotlivé body a půlbody, startovné zdarma, pohoštění, když na druhé straně já musím v Pardubicích platit startovné... Spojme síly pro dobrou věc! To Janda: Klobouk dolů, nulový odpad, předpokládám, že jste začali 7.12.2008.

12.12.2008 13:03 | Autor neznámý

Výsledky je nutné podporovat, ale ne tak, že jednomu se dá vše a druhému nic. A to pořadí je přesně opačné: mám peníze --) mám trenéra--) vychovám talenta --) mám výsledky. Ale to, že by se někde z ničeho nic zrodil talent, dosahoval famósních výsledků bez primární podpory a přitáhl peníze? To se stává jednou za sto let.

12.12.2008 12:37 | Autor neznámý

Marceli máš pravdu za 2.800 moc muziky neuděláš, ale ono jde o to že tyhle peníze jsou primárně určeny na individuální trénink talentů a z 2.800 si pořídíš právě 1 trenéra-ochotníka (když budeš mít štěstí...), který ti ty 1-2 postoupivší děti na MR připraví a až tam s nima pojede, tak na tom tolik /:-)/ neprodělá. Když máš v kraji takovejch šikovnej dětí/oddílů víc potřebuješ víc trenérů to je přeci rozumné ne? Krajská soustředění a podobné akce spadají bud krajskou KM - ta má další zdroje a klidně muže na své krajské konferenci vybojovat v krajském rozpočtu prostředky na svou činnost tak jak ji popisuješ. I to pořadí je v pořádku - napřed máš talenta - máš výsledky - pak dostaneš dotaci. Zeptám se jinak: proč má svaz (z toho mála) dávat dotaci na trénink někam, kde nejsou na úrovni svazu žádné výsledky?

12.12.2008 12:01 | Autor neznámý

Ano, máte pravdu, dotace se rozdělují podle počtu postupů na MČR, a to je právě nesmyslné, pokud někdo dostane 50 800 a někdo 2 800 tak je to dosti zásadní rozdíl. Dovolím si tvrdit, že za 2 800 se udělá max. jedno soustředění do roka. Jenom zaplacení trenéra (Im, Gm) Vás bude stát (pokud počítám takových 8 hodin * 300,- Kč/ hod) 2400,- a to mu ještě musíte zaplatit cestu tam a zpět a pronajmout nějakou místnost. Skutečně si myslíte, že kdyby měli v Karlovarském kraji stejné podmínky, že by vychovali méně talentů než v kraji Moravskoslezském? Rozdělení dotací podle účasti na MČR za dva poslední roky je zavádějící. Peníze by měly jít především na vznikající centra mládeže a ne jenom bohapustě nalévat do center již fungujících. Navíc v poslední době vzrůstá síla mládežnických turnajů v Čechách. To ovšem nereflektuje výše dotace... Pane Janda, pokud byste po mně chtěl hned na prvním sezení 400,- Kč a jasně mi nezdůvodnil, k čemu mi to bude, ve Vašem oddíle bych nebyl ani minutu. Otázka je, co bych za to dostal, pokud byste mi propláceli po celý rok cestu na Vaše soutěže, startovné na mezinárodních turnajích + ubytování, a alespoň částečně trenéra, dalo by se o tom uvažovat, ale jinak bych Vám skutečně 400,- Kč nedal. Ale já hraji šachy "sportovně", proč by měl nějaký nováček, který do Vašeho klubu příjde, sponzorovat mé šachové aktivity? Jsem pro zvýšení příspěvku, ale musí to být v rozumných mezích.

12.12.2008 11:19 | Autor neznámý

to M.Bednář: finance KM se rozdělují podle výsledků (!"bože kdyby to tak bylo všude a ve všem!!") krajů = umístění a postup dětí na republiku. Je to jednoduché, jasné, průhledné a myslím i spravedlivé! (a to nejsem z Moravy :-) ) Naopak myslím že plošné vrstvení je nevhodné i na málé ploše může být spousta děcek a šikovných a naopak na velké se tomu nikdo nemusí věnovat...

12.12.2008 11:09 | Autor neznámý

to Janda: pane Janda až jednou budete v Děčíně hrát 2.ligu a vy se rozhlédnete po místnosti a uvídíte kolem své svěřence tak pak klidně pište své trenérské rady a zkušenosti jinak jsou to zprominutím bezcené bláboly! Úmrtnost 0 - to je jen vizitka jak a jak dlouho to děláte, až povede kroužek začátečníků aspoň 3 roky a v oddíle budete mít aspoň 1 odrostlou dorostenku tak si můžem vyprávět, ale jinak bude lepší když budete psát jen o tom, čemu rozumíte.

12.12.2008 10:20 | Autor neznámý

Ještě doplněk k předešlému. Např. na openech v Maďarsku je zvláštní poplatek cca 100 Kč pro účastníky OPENŮ, kteří nejsou členy tamního svazu, což se zřejmě netýká jenom cizinců. Mám pocit, že tyto peníze pořadatelé odevzdávají svazu, který na tomto základě poskytne hráčům jakousi "licenci" pro start v Maďarsku. Detaily neznám - propozice bývají v maďarštině... Nezískal by takto náš svaz statisíce - kolik cizinců nebo neregistrovaných hraje jenom v Pardubicích!

12.12.2008 10:05 | Autor neznámý

Několik let jsem nebyl členem žádného klubu ani individuálním členem, nicméně jsem byl i v této situaci vedený na FIDE listině. Předpokládám, že za peníze svazu. Jsou podobné dotace správné? Myslím, že nikoli. Zároveň znám řadu šachistů, kteří nemají zájem hrát v klubu (nevyužívají jeho služeb, tak proč by platili), nicméně individuálními členy by byli, ale za předpokladu rozumnějšího poplatku, než je 1000 Kč.

12.12.2008 09:46 | Autor neznámý

viz zvýšení příspěvku z 10 Kč na 100 Kč. Ano, navrhovatelé mají pravdu, že 100 Kč za rok není velká položka, s tím nezbývá než souhlasit. Ale bohužel velké je ono navýšení, i když by bylo rozloženo na poslední 3 roky. Jako rodič mladého šachisty se potýkám se stejným problémem jako svaz. Musím i na tento "levný" koníček shánět peníze. Nezbývá mi, než rozesílat žádost na granty, vybírat turnaje, soustředění apod. Váš přístup, kdy se z pozice síly snažíte šáhnout tam, kde je to nejjednodušší a to je na příspěvky (mládeže) se mi nelíbí. Kdo za stávající situaci nese zodpovědnost a proč se od doby, kdy jsou problémy s hospodařením něco nezměnilo, si odpovíte sami a doufám, že diskuze na konferenci bude bouřlivá a výsledek bude kompromisem. ad Sazka a snižování příspěvku svazům:na internetu se dá lehce najít čistý zisk Sazky od roku 2001. V době, kdy Sazka "přiškrtila kohoutek" a peníze přišly později, tj. v roce 2006, měla rekordní zisk. Rok poté se vrátila k normálu, "pouhým" 1,4 mld. Otázkou opravdu je, jak je možné, a hlavně proč nikdo nic nedělá, zvláště poté, co pan H řekl, že tento trend snižování vyplácených peněz bude nadále pokračovat. Dotaz: Jaký je rozdíl, mezi členem oddílu aktivním a neaktivním ?

12.12.2008 09:29 | Autor neznámý

Re: Marcel Bednář: Viz zápis ze schůze KM březen 2007, bod 6, podlední odstavec: chess.cz/mladez/dokumenty/zapisy/zapis-ze-schuze-km-brezen-2007-sec (před mládež 3 dvojité v na konci tečka ht.. - jinak mi to příspěvek nevezme).

12.12.2008 08:20 | Autor neznámý

Se závěry Davida nesouhlasím, a mohu mu uvést praktický příklad - a tím trochu polemizuji s Marcelem.I my se v Děčíně s Jindrou Papayem staráme o mládež. V začátcích jsme měli podobné naivní představy,jak zde uvedené. Přišlo dítko,neumělo táhnout figurkou,ihned jsme ho "nekasírovali",říkal jsem si,že zaplatí později,jak ho hra bude bavit. Hluboký,nesmírně hluboký omyl,z kterého jsme byli s Jindrou rychle vyvedeni.Takže teď je praxe u nás zcela jiná,každé dítko,ať začátečník,nebo III.tř zaplatí v našem klubu ihned 400 Kč. A přátelé,"úmrtnost" mládežníků je NULA !! Nikdo z mládežníků nepřestal hrát (výjimkou jsou případy,kdy rodiče nenapadne nic inteligentnějšího,než kvůli špatným známkám zakázat dítěti šachy)! Důvod snad každý pochopí. Takže pro nás ten příspěvek na Svaz je směšný. Začínám mít podezření, že tato podobná argumentace (hlavně nekasírovat mládežníky) má zcela jiné(skryté) důvody,ale to bych si ponechal ,když dovolíte, na Konferenci

12.12.2008 08:13 | Autor neznámý

To Bednář: Docela dobré, myslím ten příměr dotací a rozlohy kraje. :-) Mne by spíše docela zajímalo, ve kterém klubu děti platí jen 10,-Kč. Já žádný takový neznám. :-(

12.12.2008 08:02 | Autor neznámý

Příspěvek pana Bednáře klepl jeden z hřebíčků pěkně po hlavičce. Mají platit všichni stejně, i když svazové služby využívají naprosto rozdílně? To je markantní právě u malých dětí a pak u svátečních šachistů hrajících pouze nejnižší soutěže. Mimochodem víte, proč mládež platí zrovna 10Kč? Na jedné z dávných konferencí se "mládežnické loby" nelíbilo, že děti musí platit stejně jako ostatní nevýdělečně činní (tehdy byly jen 2 sazby). Po obvyklých neplodných hádkách se zvedl Pavel Šťastný z Vranovic, "Tak dejme 10Kč pro děti do 10 let!". To se všem tak zalíbilo, že bylo velkou většinou schváleno. Ale jak je známo z pohádky o Jezinkách ("Jen dva prstíčky si ohřejeme a hned zase půjdeme...") nezůstalo u dětí do 10 let a zhruba za dva roky se 10Kč rozšířilo na všechnu mládež do 18 let. Diferencovat podle konzumace svazových služeb lze zvýšením startovného v soutěžích, poplatků za Elo apod. Protestovat bude hospodář, protože to jsou v principu zdanitelné příjmy na rozdíl od členských příspěvků, které jsou ze zákona od daně osvobozené. Pravděpodobně by šlo k členskému příspěvku hráčů přidat členský příspěvek oddílů placený podle nejvyšší hrané soutěže družstev. Možností pro kompromis je celá řada. Určitě my, kteří šachy a vše kolem konzumujeme skoro denně, nemáme žádný problém s několika stovkama za rok. Ale neměli bychom od členství ve svazu odrazovat ani příležitostné hráče a hlavně děti.

12.12.2008 07:18 | Autor neznámý

Pokud vím Voko, tak ČSTV je vlastníkem 40% akcií SAZKY a jak přesně díš, projevuje se to na výši příjmu dotace ( kdyby většinovým vlastníkem byl svaz kultury, tak by se hádali oni :-D a ne my neboť bychom nic moc nedostávali). Marceli - pěkně napsané. Ale u BŠŠ jsi asi trochu vedle - ty peníze ( určuje si to KM) - se dělí pokud vím, podle úspěšnosti jednotlivých krajů na mistrovských soutěží ( ruku ale na to nedám - protože dělení je věcí mládežníků). A ještě k jedné věci: pokud mě zprávy neklamou, tak v roce 2009 předpokládá MŠMT dát do sportu o 300 mil. Kč méně ( místo 1 milardy 200 mil. Kč jen 900 mil.Kč) - je to ale ve schvalovacím řízení ( jo učitélé se bouří a kde se vzít na jejich požadavky :-D). A k tomu jedno jediné - vím kolik učitelů je trenérů a organizátorů v šachu a tak se jich zeptám: Budete po zvýšení svých platových požadavků dělat pro šachový svaz zdarma všechny funkce, které nikdo nebude chtít dělat bez nároku na odměnu??? To jen (nakonec) k zasmání :-D -

12.12.2008 07:16 | Autor neznámý

Re Bednář: Ta dotace by rozhodně měla jít na hráče a trenéry a ne to měřit podle rozlohy. Je jednoduché se strefovat do Frýdku, ale ti se nahoru rozhodně nedostali tak, že by jim napřed přišla tučná dotace ze svazu a až potom se jim začalo dařit. Právě naopak.

11.12.2008 22:39 | Autor neznámý

Joj, natrčil jsem slechy. Tak MŠMT ořezalo TOP 60 na TOP 50? Co se pamatuji, tak výsledkově byly šachy nejvýš cca na 58 místě mezi svazy, do TOP 50 nás tedy asi ani Kačka nedotáhne, to bych se moc divil. To v reálu znamená, že šachy dostanou na repre dotaci paušál (bývalo to tuším 200 litrů) - rozpočtová díra jako hrom. Nejsem si jist, jak se to dotkne dotace na talentovanou mládež (ta je mimochodem čistě závislá na výsledcích dospělé reprezentace, ale tam si snad řezat moc netroufli). Zní to velmi ošklivě! *** Jo rýt do Sazky je zbytečné, to je jiná liga, s ní nehneme, a s ČSTV taky ne (i když by mě to potěšilo). ČSTV je sice většinový vlastník, ale to se (prý) projevuje při dělění příjmů, ne však v rozhodovacím procesu - víc asi najdete v zakládací listině Sazky či jak se takový dokument jmenuje (pokud opravdu existuje).

11.12.2008 21:59 | Autor neznámý

Heh, kandiduji na nejdelší článek :-D:-):-)

11.12.2008 21:58 | Autor neznámý

Myslím, že není správné srovnávat částku 100,- Kč s tím, co si kdo za tu sumu koupí, každopádně to nepřísluší hodnotit delegátům konference, ti by se měli zabývat mírou „služeb“ šachového svazu (výpočet ela, registrace na FIDE, vedení databáze soutěží, vedení svazových stránek, přestupy atd.) a jejím poměrem k příspěvku. Mládežníky je třeba rozdělit do dvou skupin. Ti první jsou nováčci v klubu. Mládežník obvykle přichází do klubu se zájmem o šachy a hned na prvním sezení ho zlanaří k zaplacení členského svazového příspěvku, krajského příspěvku, klubového příspěvku a příspěvku na vedení šachového kroužku. Ten samý mládežník odchází pěkně oškubaný. To může do jisté míry odradit mnoho příznivců. Pro takového nováčka je důležité fungování klubu a klubových soutěží, turnajů a přeborů, na to rád přispěje, ale proč by měl platit za služby, které využívat nebude? V takovém případě je 10,- Kč jako příspěvek na šachový svaz částka přiměřená. Další skupinou jsou hráči, kteří hrají šachy „sportovně“, hrají soutěže pořádané šachovým svazem, využívají všech výše vyjmenovaných služeb svazu. Takoví hráči by měli platit příspěvky okolo 100,- Kč. Ten největší problém je, že na kompromisy 55,- Kč apod. je pozdě. Za to nesou odpovědnost delegátu svazu, kteří se nebyli kvůli svým vzájemným antipatiím a invektivám schopni dohodnout tři roky. Další věcí je rozdělování svazových peněz. Šachový svaz by si měl určit základní priority, reprezentaci a mládež. U té reprezentace je nutné zajištění veškerých nákladů, kvalitních trenérů a sekundantů a také odměn pro hráče. Jedině to jsou předpoklady k dobrému výsledku.A o podporování mládeže myslím netřeba diskutovat, je nutné se postarat o budoucnost šachové hry, bez toho nevyrostou kvalitní hráči, ani reprezentanti. Ovšem zde je jeden velký problém, rozdělování dotací na trenérská střediska mládeže. Byl přijat naprosto chybný systém. V roce 2007 dostal Moravskoslezský kraj (7% rozlohy ČR ) dotaci 50 800,- Kč na mládež (tj. 21% celkové částky), ačkoliv Karlovarský kraj (4,2 % rozlohy ČR) dostal dotaci 2 800,- Kč (tj. 1% rozdělované částky). Jak je tohle možné? Chce mi snad někdo tvrdit, že v Karlovarském kraji je méně talentů než v kraji Moravskoslezském? Ne, jedná se pouze o monopol Beskydské šachové školy. Ano, kvalita BŠŠ je vysoká, ale je nutné dodat, že je to také díky pěkně „tučné“ dotaci šachového svazu. A právě to by si měla BŠŠ uvědomit a zpřístupnit svá soustředění talentované mládeži i z jiných krajů, a ne jenom „pro pozvané“. A zde se vracíme úplně na začátek, když nováček vstupuje do klubu a přispívá (mimo jiné) na soustředění BŠŠ, na které ve svém důsledku nemá ani přístup. Děkuji za trpělivost při čtení mého článku, delegátům přeji pevné nervy a doufám že se konečně dokáží dohodnout.

11.12.2008 19:25 | Autor neznámý

ZJ - Předpokládám, že nejvyšším nákladem na konferencích je cestovné a 1 auto na kraj pojede tak jako tak, takže úspory by nebyly takové. Do revizní komise bych nechtěl, jednak tomu nerozumím a jednak je to příliš zodpovědná funkce, jak je vidět:-). Jinak já s Jindrou nebojuji, chci být přesvědčen a poučen, tak se ptám na to, co nevím....

11.12.2008 18:41 | Autor neznámý

re Viktor Novotný -v příštích volbách Vás navrhnu na předsedu Revizní komise ŠSČR :-))

11.12.2008 18:35 | Autor neznámý

Tak jsem se sem podíval po delší době,a vidím,že zde Jindra bojuje proti "větrným mlýnům",obdobně jako na stránkách Jihomoravského kraje. A je mi sympatické doporučení Marka Vokáče,že by delegáti Konference měli mít malý přehled o hospodaření Svazu.Bohužel,radilů,jak to má dělat Svaz je mnoho,ale když se toho radila zeptáte,když je takový odborník,zda-li by nechtěl dělat práci na Svazu(za stávajících odměnách),zděšeně utíká pryč.re Lopezo- přestaňte pitvat,jak se kdo vyjadřuje,jeden má diplomatický slovník,druhý je razantnější,ale oběma třeba jde o to,aby Svaz finančně nezkolaboval.Jde vám všem o to také? Ano? Co hodláte pro to (ne)udělat? A pokud by Viktor N. chtěl vědět,na čem bych šetřil (v odstavci Zaškrtejte si),mohu mu posloužit.Loňská konference stála Svaz cca 60 000 Kč( jeden delegát tudíž přišel na cca 1000 Kč).Navrhoval bych,aby na Konferenci přijel pouze jeden zástupce kraje,ten by oznámil,kolik má "zavázaných" hlasů.Místo 60 tis.Kč by Svaz zaplatil jen 14 tis.Kč.Odpadly by 5 hodinové hádky o tom,zda-li navýšení příspěvků ze 150 Kč na 200 Kč je skokové,pouze by se sečetly a odečetly "zavázané" hlasy.Jednoduché,ne? (Ironizuji,samozřejmě)

11.12.2008 18:19 | Autor neznámý

Papay - Snaha využít maximálně všechny dostupné prostředky je zajisté chvályhodná a myslím, že úspory oproti čistému způsobu účtování mohou být značné. V takovém případě je to ale poněkud nepřehledné, takže musíme věřit v kvalitní práci revizní komise. Od dlouhé, několikakolové volby na poslední konferenci jsem nikde neviděl žádné výstupy této komise (poslední zápis na webu je z r. 2005), snad pracuje svědomitě a vše tedy běhá, jak má.

11.12.2008 16:25 | Autor neznámý

Oto, triatlon a šachy srovnal Viktor a vyjádřil se pan Papay, nikoli pan Janda. A neporovnával nákladnost obou sportů, ale náklady na provoz svazů. Předpokládám, že porovnával porovnatelné - osobní náklady, nájemné, náklady na služby.

11.12.2008 16:02 | Autor neznámý

I když nejsem odborníkem na triatlon, dovoluji si polemizovat s názorem p. Jandy, že jde o měně nákladný sport než šachy. Je to nepochybně sport velmi drahý. Závodí sice v rybníce, trénují ale celoročně v hale. Kolo, oblečení, boty aj. jsou určitě hrozně drahé i pro dorost. Organizační zabezpečení závodů nesmírně náročné (zdravotní služba, bezpečnost...).

11.12.2008 15:57 | Autor neznámý

Re Viktor Dobře Viktore - napíši něco, co může přinést problémy v budoucnu. Protože příspěvky na FIDE mohu jako jednu položku dát do nákladů reprezentace (celou). Pokud bych za ně vybíral (což dělám) měl bych dát jen rozdíl mezi příjmy a náklady do příspěvku MŠMT. Proto jsou příspěvky od členů jinde... Sám víš a psal jsem to mnohokráte, že nemohu dát do nákladů repre odměny hráčům... ( Za Drážďany zaplatíme na odměnách cca 200 tis. Kč a z dotace na repre mohu dát jen asi 30 tis.Kč). Ty musím vzít z jiných příjmů. Takže - kde je asi vezmu... :-). A věř mi, že triatlon dělá to samé... Nemá méně zaměstnanců než my - jen ty zaměstnance ukryl v SCM (koukni kolik je tam na mzdy -nejméně na 3 lidi)- tam i ukryl náklady na služby (nájem je na stejné úrovni my máme o něco větší a lepší prostory proto více) atd. - Ty služby jsou účetnictví - kdo myslíš že dělá účetnictví triatlonu a SCM - taky ČSTV a tam jsou ty náklady na účetnictví schovány - věř že tomu tak je a daleko od pravdy nebudu.... Chapisto... Může se stát, že tady si povíme vše co se má dělat podle pravdy a členové zapláčou... Víš jak svazy okolo sebe se rozhlížejí, koho vyhodit z kola ven??? Na koho ukázat, že to dělá špatně? Abychom to nebyli my :-)... Nejsme ragby ( Telička), nejsme plavání (myslím Srb) atd.... Když se podíváš na dotace pro repre od MŠMT - víš, že v tichosti MŠMT snížilo počet těch, kteří budou dělit velký balík?? O deset míst( ze šedesáti míst na padesát míst...) a my jsme se pohybovali na oné hranici 60 ( díky Katce se snad dostaneme nahoru a snad i na 50.místo) kde dotace pro repre rozdílově činní řádově 500 tis. Kč. Někdy mi připadá, že členové si myslí o nás (nebo i o mě), že je odrbáváme. Nebudeme - začneme vše dělat tak jak nám káže zákon a jak si to přejí - správné výnosy proti správným nákladům... Žádné DPP, žádná fakturace za trenérskou činnost. Ale myslím, že to bude pro členy trochu drahé... :-D

11.12.2008 15:39 | Autor neznámý

to Papay: Ano, souhlasím ale myslím že stejné důvody které si uvedl proč mít tyto hráče zaregistrované platí i pro svaz ne? (teda KM by asi i pár dalších našla..l)Aspoň s touto ideou se ta slavná desetikoruna zaváděla!! Když přijde začátečník do kroužku, zaplatí si kroužek a sem tam nějakej náborovej turnaj - než doroste na akci pořádané svazem (byť jen krajským) chvíli to trvá (když doroste...). Jestli svaz takové děti nechce registrovat - ať tedy zrušíme na všech mládežnických akcích povinné registrace. Jinak jsme se tedy shodli, že žádný velký finanční efekt tohle opatření nepřinese, ale s těmi režijními náklady nesouhlasím myslím že pro svaz mít v databázi 17 tisíc nebo 14 tisíc se na nákladech nijak významně nemůže projevit, o oddíle ani nehovořím. Nevím mě tohle řešení přijde krátkozraké.

11.12.2008 15:03 | Autor neznámý

Triatlon - Mě jen zajímalo, jak to může vypadat jinde a říkal jsem si, že to může být inspirativní i pro ostatní diskutující. Skromnější jsou v tom směru, že mají zřejmě o 1 zaměstnance méně, bafuňáři dělají ještě za méně, jejich konference příjde na čtvtinu našich nákladů atd. Zaujala mě položka "kanceláře, služby účtárny" - 150t. Kč; u nás nájemné 220t. a navíc poplatky za služby ČSTV 115t. Kč. Co to je za služby, že triatlonisté s méně zaměstnanci je nepotřebují a my ano? Nebo máme pouze o tolik dražší nájmy? A ještě technická, koukám na verzi 2 a chci se zeptat, proč jsou poplatky FIDE v nákladech u reprezentace a v příjmech v kapitole ostatní? Díky!

11.12.2008 13:03 | Autor neznámý

Re Tomáš: když se koukneš kousek níže, tak tam máš kolik asi stojí režijní provoz svazu k porovnání s triatlonem - ony se vcelku ničím neliší - jsou na stejné úrovni - + -300 tis.Kč - tuto režii by v současnosti (jako u triatlonu) pokryla i ta snížená dotace z vlastních zdrojů ( SAZKA). A pokud se každý koukne na svazové stránky do kolonky hospodaření, snad je většina názvů jasná a srozumitelná...

11.12.2008 12:57 | Autor neznámý

Re Imouse - to ty zaregistrované děti nic nevyužívají? A proč jsou v databázi jako aktivní? Proč nejsou vedeny alespoň jako neaktivní? K číslům - z 45.000,- Kč zůstává vlastně na svazu 4.500,- Kč. Zbytek jde zpět na kraje. Proč je oddíl drží jako aktivní? Protože ho příliš nemrzí poslat 10,- Kč za registraci člena. A proč ho teda registruje - jeden důvod je i pro to, že získá více peněz od sponzorů ( vykazuje mladou a kvalitní členskou základnu), dostane víc peněz od kraje ( někde se ještě uspořené peníze na kraji dělí podle členů) a za další - někde jsou mandáty o hlasování podle členské základny ( jako je konference ŠSČR)a při porcování medvěda bychom mohli uhádat více než jsme tam dali... :-). Z mé zkušenosti ( je to subjektivní pohled) se na ústeckém kraji mládežnických šachových soutěží zúčastňuje tak pravidelně okolo 100 hráčů do 15 let. Tak asi dalších 20-30 nepravidelně. Pokud vezmu kraje (14) a budu předpokládat že ústecký kraj je v polovině (někde těch mládežníků bude více a někde méně), tak mi opravdu vychází tak okolo 1.500 mládežníků hrajících pravidelně šachy. A ještě k dělení: těch 225 tis. Kč kdyby se vybralo, tak po novém dělení by zůstalo na svazu 90 tis. Kč (2/5) a na kraje by zpět šlo 135 tis. Kč (3/5). A při poklesu na polovinu? Na svazu by zůstalo 45 tis. Kč, na krajích 67 tis.Kč. Pořád je to více než dnes. A u šachů by byli ti, kteří chtějí šachy hrát a zůstanou u nich...Navíc by se jistě snížily režijní náklady počínaje oddílem a konče svazem. Toliko k číslům...

11.12.2008 12:53 | Autor neznámý

Když diskuse nikam nevede, nakonec si vždy někdo vzpomene na „naše děti“; jako ta dobrá žena v Plzni, která protestovala proti zřízení hospice v sousedství, protože „naše děti“ by utrpěly újmu častým pohledem na pohřební vozy. Omlouvám se za odbočení, ale mně tenhle manipulativní argument dost vadí. Nevím, proč se trefujete do pana Jandy, nediskutujeme přece o tom, zdali protelefonování jednoho tisíce korun měsíčně, je spíše pravidlem nebo spíše výjimkou. Věřím, že když napíšu, že 100 Kč ročně je v rozpočtu každého dítěte položka zanedbatelná, tak se mnou většina diskutujících bude souhlasit. Nedokážu posoudit, zdali zvýšení členských příspěvků způsobí odliv mládeže, ale vyrozuměl jsem, že odejdou ti, kteří nevyužívají služeb Svazu a nehrají soutěže. Tak si kladu otázku, jestli má Svaz stát o takto neaktivní. Chceme členy nebo hráče? Jedna demagogická trojčlenka k úvaze: peníze_utracené_za_telefon / počet_protelefonovaných_hodin = příspěvky_Svazu / počet_hodin_strávených_za_šachovnicí. Za celou diskusí o stokoruně slyším nevyřčenou otázku, co ti „nahoře“ s mými penězi dělají a nač jich najednou potřebují tolik, když se bez nich doteď obešli. Tak ať se odpůrci zvýšení příspěvků zeptají rovnou a nevytahují „naše děti“. Nechť se v kvalifikované diskusi na ekonomické téma utkají delegáti s hospodářem, jak navrhuje gmvoko.

11.12.2008 12:04 | Autor neznámý

Z přeslavného filmu "Hoří, má panenko", který zmiňuje T.R., se na tuto diskusi a situaci šach.svazu hodí ještě jeden citát: V tomto sále není nikdo, kdo by si nekoupil alespoň jeden los.

11.12.2008 12:01 | Autor neznámý

Také osobní útoky v anonymní diskuzi vůbec nevadí - mají na rozdíl od normální diskuze nulovou vypovídající hodnotu a jsou ostatními ignorovány. Jako příklad stačí použít následující větu: "Sejkora je ..., nedá se mu věřit!!!" V anonymní diskuzi nemá na tento výkřik vůbec cenu reagovat, nikoho nezajímá. Teď si ke stejné větě přidejte podpis někoho známého - dobře poslouží jméno Matocha. Okamžitě by se samozřejmě rozjela diskuze o tom, jaký je mezi těmito dvěma vztah, co si asi provedly a jistě by vznikla i spousta "zaručených" zpráv....

11.12.2008 11:48 | Autor neznámý

> Tom Rösner: Asi jste nečetl můj příspěvek. V anonymní diskuzi (samozřejmě pouze pokud je konstruktivní) nejde o to, že by se někdo styděl za svůj názor. Anonymita zaručuje názory v čisté formě, tedy oproštěné od znalosti osoby, která tento názor vyslovuje. To je opravdu podstatná výhoda oproti běžné diskuzi. Krásný příklad nám poskytuje pan Janda. Je o něm známo, že je přítel (a kolega z jednoho oddílu) s některými lidmi ze svazového vedení. Kdykoli napíše příspěvek o problematice svazu, tak si každý tuto skutečnost uvědomí. Jeho příspěvek si sice přečte, ale obvykle mu nevěnuje příliš pozornosti. Proč? Přece proto, že ho psal pan Janda a ten vždycky bude podporovat svoje přátele na svazu - jedno zda je jejich názor rozumný, nebo naopak blábol. Pro lepší ilustraci můžeme tento jev porovnat z běžným rozhovorem, kde nás výrazně více ovlivňují nonverbální vjemy (ale i tón hlasu atd.), než podávané informace. Běžně se uvádí, že samotná informace má asi jen 10% vliv na náš pocit z rozhovoru.

11.12.2008 11:24 | Autor neznámý

Pan hospodář má rád čísla - takže takhle: máme cca 4.500 mládežníků (93+) z toho je 1500 10-tiletých a mladších (98+)(ze kterých tak 90% žádné služby od svazu nepožívá :-)). Můj skromný odhad je že se nám členská mládežnická základna zredukuje na polovinu - (prostě se zaregistrují jen ti co opravdu hrají soutěže - už to tu bylo všichni (trenéři) to známe). Optimistický příjem do pokladny svazu tedy bude cca 225 tisíc místo stávajících 45 tis, tedy jsme +180 tisíc, jestli bude ubytek menší můžem pár tisíc přihodit... Opravdu je to TO, co spasí náš rozpočet? Stojí to za celkem výraznou redukci členské základny?

11.12.2008 10:59 | Autor neznámý

Abych byl objektivní, tak musím uznat že nějaká ta pajcka nebo stovka navíc mě finančně nezruinuje (zvláště teď, když už mám konečně džob). Takže jsem pro mírné zvýšení v mezích zákona a očekávám pochvalu od p.Jandy před nastoupenou jednotkou!

11.12.2008 10:51 | Autor neznámý

Pokud jsem dobře pochopil pana svazového hospodáře, tak na postupné navyšování je v současnosti pozdě, to se mělo udělat někdy v roce 2006, kdy ještě měl svaz relativně slušné rezervy. Opět si pomůžu citováním filmu Hoří, má panenko: tombola je vykradená. K anonymům, všimněte si prosím, že na webu JmŠS se svým jménem podepisují všichni. Za své názory se nestydíme, ať jsou jakékoliv. Nestyďte se prosím ani Vy! Myslím si, že se nemusíme bát toho, že by nějaký trouba chtěl kompromitovat některého diskutujícího tím, že účelově vytvoří nick typu z.janda, janda-zd., Viktor Nov., t_rosner. Nejsme nějací tupí boxeři, jsme šachisté, měli bychom být na takové intelektuální úrovni, abychom podobné vylomeniny nedělali. Aspoň doufám....

10.12.2008 23:10 | Autor neznámý

Diskutuje se o skokovém navýšení, jelikož skokové opravdu je. Nechápu, proč se u mládeže nenavrhne navýšení například (opravdu jde o příklad, můžeme se bavit i o jiné částce) na 25 korun, s tím že se další roky bude o těchto 25 korun dále navyšovat. Návrh by byl na konferenci průchozí a navíc by nebyl problém v navyšování pokračovat i za hranici 100 korun.

10.12.2008 23:05 | Autor neznámý

Ale pánové, nediskutujete snad o definici hlouposti. Svazové služby a jejich taxy najdete na webu svazu v ekonomické směrnici, properte jejich smysl a výši. Příjmy svazu najdete poblíž na stejném webu, od sponzorů asi skoro nic jako vždy, ale můžete probrat, zda má sponzory snánět spíš svaz, nebo spíš jednotlivé kluby (to je zhruba model v Polsku). A navrhuji, abyste se při průzkumu rozpočtu zaměřili ne na položky účetní rozvahy, ale na konkrétní akce a jejich rozpočtované náklady, pokud se to ovšem dá z rozvahy zjistit. No a své delegáty prozkoušejte, jestli se orientují alespoň v základní ekonomické problematice svazu.

10.12.2008 22:42 | Autor neznámý

Vážení, nevím proč diskutovat o skokovém... O navýšení se mluví od roku 2006 ( teda 3 roky ) - jediné co se během těch let schválilo, byl mimořádný příspěvek na rok 2008 (ve výši 50% členského příspěvku - tudíž mládež 5,- Kč), aby se na rok 2009 opět zavrhl. Z pohledu čísla 50% je to skok... z pohledu 5,- Kč... nic moc.... :-)

10.12.2008 22:37 | Autor neznámý

Jinak osobně mi nevadí 100 korun pro mládež, ale zásadně se stavím proti tomu, jakým způsobem je toto navýšení prezentováno (třeba zde panem Jandou). Navíc takto se domnívám, že takto skokové navýšení je velmi necitelné a dalo by se nahradit postupným zvyšováním. Pro svaz by toto postupné zvyšování mělo tu výhodu, že by se v něm dalo pokračovat i na vyšší hodnotu než 100 korun.

10.12.2008 22:34 | Autor neznámý

Ahoj Viktore. Zkusím to ještě jednou. Prohlédl jsem triatlon a zjistil, že příjmy jsou u nich v řádu 10 mil.Kč. Z toho téměř polovina u SCM (předpokládám, že to je středisko mládeže). POkud se tam podívám podrobněji - vidím že na trenéry je tam 1,7 mil. Kč. Na zaměstnance svazu okolo 0,7 mil. Kč. Chceš mi říci, že ti trenéři jsou každý den na SCM a jen a jen trénují? Nebo taky dělají něco pro svaz? Není zde ukrytá práce pro triatlon??? Náš svaz tuto možnost nemá - bohužel. A propo - z 10 mil. Kč triatlon na zbytek chce 3 mil.Kč. Když na našem svazu odečtu příspěvek na kraje, pak svaz potřebuje na zabezpečení 2 mil.Kč. Zbytek je na příspěvek na kraje, mládež, repre a STK. Než něco rozebereš, nejprve se prober čísly... Já se v nich pohybuji dlouho a občas vím, kdo kde co schovává a vypadá navenek v pohodě... Ono říci, že jsou skromnější... chce to nejprve projet všechna čísla a zjistit, kde se dá co získat...

10.12.2008 22:31 | Autor neznámý

Dle mého názoru má anonymní diskuze obecně větší předpoklady pro nalezení vhodného řešení určitého problému. V běžné diskuzi často dáme za pravdu člověku, jehož dobře známe a jehož názory jsou nám obvykle blízké. Názorům člověka neznámého (nebo známého, kterého nemáme rádi) pak dáváme menší váhu. Zkrátka místo samotného názoru se rozhodujeme podle toho, kdo daný názor vyslovil. Typickou ukázkou je dnešní politická scéna, kde se pružně zaujímá opačný postoj k oponentovi a vůbec nezáleží na tom co říká. Poté jsme svědky takových absurdit, že pravicová vláda navrhuje levicové řešení a levice proti tomu mohutně protestuje (a samozřejmě naopak)...

10.12.2008 22:27 | Autor neznámý

re Janda tak si to na konferenci odhlasujte. Ale jestli nám klesne členská základna z toho důvodu, to ukáže čas. A pak svazovému rozpočtu bude k ničemu, že vybírá 100kč od mládežníků. Pohled na věc totiž beru z malých oddílů, kteří jsou rádi když jim přijde do klubu nějáký mládežník. A hned, že by po něm chtěli zaregistraci 100kč, no někoho to může odradit. Třeba na vesnici...

10.12.2008 22:03 | Autor neznámý

Zdeněk Janda: Musím trochu zareagovat. cituji: "který se neumí pod názor podepsat,je pro diskuzi zcela bezcenný" je dle mého úplný nesmysl. Pokud někdo diskutuje slušně, nevím proč by nemohl přispět. Často mě fascinuje, jak někdo chce pořád vědět přesné jméno dotyčného, o to přeci v diskuzích nejde. Buď mě cizí názor něco přinese nebo ne.
Ještě bych si dovolil k tomu triatlonu: Uspořádat něco třeba v obecním rybníku taky nějakou tu kačku stojí, obce si normálně účtují za svá prostranství. To jen tak naokraj.

10.12.2008 21:55 | Autor neznámý

re Apač-mohu vědět,jestli jste byl někdy na Konferenci,kterou organizuje Svaz vždy v únoru?

10.12.2008 21:52 | Autor neznámý

re názor-vaše tvrzení,že neznáte můj nick je bohapustý alibismus.Na stránkách Jihomoravského kraje mě vůbec neznali,to je v pořádku(pravda,sice vedu cca 10 let českou 2.ligu"B",ale Moraváci znají pouze Moraváky,nevadí,normální),nemám ve zvyku lékařským titulem (a titulem vůbec) se ve všedním životě ohánět,ale my,co zde diskutujeme,se známe.A nesnáším anonymy,však nejvíce za 2. svetové válce "práskali" anonymové.Vůbec mi mi nevadilo,kdyby správce serveru NŠS zcela odstřih od diskuze anonymy,člověk,který se neumí pod názor podepsat,je pro diskuzi zcela bezcenný.A propo,co máte k té 100 Kč od mládežníků?

10.12.2008 21:47 | Autor neznámý

Pan Janda sice často kritizuje anonymnost příspěvků, ale já mám právě z jeho příspěvků obsahující velmi svérázné logické vývody dojem, že zrovna on by udělal lépe, kdyby se nepodepisoval:-)

10.12.2008 21:21 | Autor neznámý

To samé můžu říct o vás, že jste hloupý, protože se podepíšete. Každej se na netu může podepsat, jak chce. Pro mě jste jen anonymní uživatel pod nějákým nickem. Až se někdy potkáme, tak se třeba zeptám a klidně se představím. A jinak můžete se jmenovat třeba Bush a budu vám oponovat. Abych byl upřímný dříve jsem souhlasil se spoustou vašich názorů, ale teďka holt tomu tak není...

10.12.2008 21:12 | Autor neznámý

RE: Jiří Houška Myslím že služby, ať už jekékoli úrovně, svaz poskytuje poměrně rozsáhlé. Např. organizování soutěží, výpočet Elo, udržování databází, komunikace s fide, podpora mládeže, mediální prezentace.. Takže nevidím důvod, pokud chci aspoň jednu z těchto služeb využívat, proč jim na to nepřispět.

10.12.2008 20:37 | Autor neznámý

re názor-první hloupý,kdo je na této diskuzi,jste vy.Co vám brání se podepsat? Vaše hloupost? Ano,respektuji to,ale pod zbabělou anonymitou se do nikoho neopírejte.To dělá nejenom hloupej člověk,ale přímo idiot.Čím si to vysvětlujete,že mně nedělá problém se plně podepsat,ale vám ano? Viktore,srovnání s triatlonem je hezká věc.Vždy jsem se bránil srovnávání jablky s hruškami,oni triatlonisté,na rozdíl od šachistů, neplatí tu nájem,tu spotřebu energie nebo spotřebu tepla? Pokud vím,plavou v řece(volné prostranství),běhají po silnici(volné prostranství),jedou na kolele silnici (volné prostranství),tudíž žádné výdaje ?? A Viktore,mohu zajistit,že nebude na Konferenci nejenom "živo",ono bude "husto". Už nám,některým,co máme zájem na životaschopnosti Svazu,,pomalu dochází trpělivost,ona ta lidská hloupost má své meze.

10.12.2008 20:34 | Autor neznámý

Sice mam to stesti ze z hmotneho hlediska mne vyse prispevku neboli, ale prece jen mi vadi kdyz v diskuzi zaznamenavam prevazne nesmyslne argumenty. Pravo na cizi penize vznika tak ze dotycnemu poskytnu nejakou sluzbu, ne tak ze vyjmenuji na co by je jinak utratil. Je proto uplne jedno kolik stoji listek na metro, kolik deti promobiluji nebo jake vydaje maji hokejiste. Podstatne je vyhradne na jakych sluzbach poskytovanych svazem se jeho clenove dohodnou, a kolik ty sluzby stoji. Vetsinou nejde o samozrejmosti, jsou bohatsi zeme kde ma sachovy svaz mnohem nizsi rozpocet a (asi) i chudsi zeme kde ma rozpocet vyssi.

10.12.2008 18:59 | Autor neznámý

kdyby svaz nebyl hamoun a nechtel za individuelni clenstvi 1000kc ale jen 500 spousta lidi by mela jasno ja zaplatim 200 svazu 500 klubu a co z toho ??

10.12.2008 18:43 | Autor neznámý

100 korun= 1,5 krabičky cigaret, 1 oběd v restauraci, 5 piv, 4 lístky na metro, cena benzínu na 40km, 1x vsazená sportka, 1/2 bstupenky na fotbal....To mi chcete někdo s vážnou tváří tvrdit, že na to někdo nebude mít? Neřeknu kdyby to bylo o 1000 víc, ale takle...

10.12.2008 17:29 | Autor neznámý

re: Janda takže každý kdo má jiný názor než Vy je hloupý člověk? Jinak jsem si všiml, jak na jihomoravském svazu nazýváte pacienty hloupými. Vy už k nim přistupujete opravdu jak prodavač k zákaznákům. Čekal bych od člověka s vysokoškolským titulem více úcty k lidem. A pane Janda nepište nepravdy, že děti mají každého půlroku nového mobila a nebo dokonce, že promobilují minimálně 1000kč! Trochu více přeháníte! Tohle jsou opravdu jen vyjímky!

10.12.2008 17:13 | Autor neznámý

Mne by zajímalo, kolik svaz sehnal peněz? Prosím, berte to jako pouze zjištění informace. Stačí mi jenom - na rok 2008 sehnal "tolik a tolik", na rok 2009 "tolik a tolik". Nebo mi stačí informace, kde to mohu najít. (např. na internetu) Toť vše. děkuji.

10.12.2008 16:35 | Autor neznámý

No,Viktore,moc nových argumentů asi nepadne,a hloupého člověka nepřesvědčíš.Co má člověk říkat na tzv. "argumenty" ,jak mládežníci nebudou moci jezdit na turnaje,jaké je to pro ně "drastické" navýšení atd,atd.A přitom tohle filosofové neberou vůbec v potaz,že tito mládežníci mají každých půl roku nového mobila (pokud možno nejnovější typ),a měsíční částka,co promobilují ,je minimálně 1000 Kč měsíčně.Opravdu,co na té Komferenci s přehledem vítezí,je lidská hloupost. A jsem zvědav,kolik dorazí zase "zavázaných" delegátů.A ta úsměvná tzv."maximalistická" varianta ? Tu pod tím pojmem chápal třeba variantu 500-300-100.Ale ne tu navrženou.