Den "D" šachového Česko-Slovenska

26.05.2012 06:43 | ŠSČR a SŠZ

Dny politických hrátek, tak bychom mohli nadneseně nazvat právě přicházející sobotu a neděli. V Havlíčkově Brodě se uskuteční schůzka VV ŠSČR s předsedy Krajských šachových svazů. Podle usnesení Konference ŠSČR z 26. 2. 2012...

Dny politických hrátek, tak bychom mohli nadneseně nazvat právě přicházející sobotu a neděli. V Havlíčkově Brodě se uskuteční schůzka VV ŠSČR s předsedy Krajských šachových svazů. Podle usnesení Konference ŠSČR z 26. 2. 2012 se na ní rozhodne o další budoucnosti rozpočtu ŠSČR na rok 2012. U sousedů na Slovensku, konkrétně v Rožumberku, se bude dokonce rozhodovat o budoucnosti jako takové. Do prezidentských voleb se přihlásilo pět kandidátů a udržet křeslo nebude pro Martina Hubu zrovna jednoduché.

Slovensko: Pět odhodlaných

Předvolební dění monitoroval server www.c7c5.com. Z vyhodnocení hlasu veřejnosti vyšel jako poměrně jasný favorit spolumajitel a Managing Director společnosti ČSR – CZECHOSLOVAK REAL (CZ/SK) Ing. Vladislav Stanko. Veřejnost mu dala 256 hlasů, což znamenalo značný náskok před druhým v pořadí Ing. Jánem Báňasem, kterého šachistům není třeba představovat. O čtyři hlasy předběhl JUDr. Vladimír Gürtler současného prezidenta Ing. Martina Hubu (146 hlasů).

Na poslední chvíli oznamuje kandidaturu ještě správce pohledávek v OTP Banke Slovensko a.s. Martin Bezúch. Ten v druhé anketě, ve které se počítají pouze hlasy registrovaných ve Slovenském šachovém svazu, přeskakuje popularitu Ing. Martina Huby a šlape na paty i Ing. Vladislavu Stankovi. Ovšem první housle zde hraje Ing. Ján Báňas. Můžeme vyvodit závěry?! Slovenský lid není rozhodnut koho posadit na křeslo prezidenta, ale zdá se, že ví koho nechce.

Česko: Houstone, máme v šachu problém!!

Rozpočtové provizórium, ve kterém se naše šachová základna doposud nalézá, končí. Rozpočet pro rok 2012 je schválen. To by mohl být výsledek dnešní schůzky VV ŠSČR s předsedy Krajských šachových svazů. Jak však informují svazové stránky, nemusí to jít jak po másle: "Tato otázka se velmi zkomplikovala ve chvíli, kdy během března vešla ve známost výrazná změna ve výši předpokládaných příjmů v dotačních programech MŠMT pro ŠSČR." Bude asi nejlépe začít zásadní otázkou: Svolat mimořádnou konferenci? Jak se dočteme ve zprávě, v prospěch uspořádání nové konference hovoří nárůst příjmů a z toho vyplývajících změn na straně výdajů, které by měli delegáti posvětit. Nepřítelem je ale čas. "Každý odklad rozhodnutí o čerpání rozpočtu na rok 2012 velice komplikuje samotné vyčerpání obdržených dotací, které je nutno využít do konce roku 2012." Troufnou-li si předsedové rozhodnout, bude čas se podívat, jak VV ŠSČR peněžní přírůstek rozškatulkoval.

Velkou pomůckou je, nebo by měla být, právě dopracovaná Červená kniha, která v úvodu bez skrupulí pojmenovává aktuální situaci:

Stagnující - klesající členská základna, relativní výkonnostní zaostalost za světem, mediální tma, PR tma, Voice of mouth tma = Houstone, máme v šachu problém!!

A dále definuje klíčové okruhy, pro které by bylo záhodno vymyslet a nastavit podmínky pro fungování, aby za pár let mohlo být operační středisko v Houstonu klidnější. "VV ŠSČR přidělil jednotlivým kapitolám zdroje z dotace MŠMT. Přihlížel při tom k již navrženým konkrétním projektům (schválen a realizován není přitom stále žádný), přičemž některé kapitoly tyto konkrétní projekty zatím nemají a jejich podoba tak bude vycházet z alokované částky." Čísla návrhu čerpání rozpočtu 2012 vám přiblíží vypracovaný komentář k rozpočtu.

20x 630x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
28.05.2012 20:23 | Autor neznámý

Mě hodně udivil ten zarážející nepoměr mezi výsledky internetové ankety a hlasováním při volbách. Internetové průzkumy veřejného mínění se určitě nesmí přeceňovat a musí se brát s rezervou, ale takový výrazný rozdíl ? Přijde mi to velmi podivné. Pokud jde o názory reprezentantů, přečetl jsem si vyjádření Zuzany Štočkové a Milana Pachera na c7c5.com. Oba dva by dali hlas Jánu Báňasovi. Ani ostatní účastníci ankety z TOP 50 Martina Hubu nepodpořili. Co se týká předešlého volebního období, to nejlépe vystihuje citát : " Uplynulé tri roky boli skutočně najslabším volebným obdobím v ére našej samostatnosti...". Pawel už řadu problémů popsal, já bych k nim ještě doplnil neúčast Slovenska na ME družstev a odchod Sergeje Movsesjana. Nepopírám, že se udělaly i některé dobré věci, třeba účast na projektu Šachy do škol - i přes ftalátovou aféru - hodnotím velmi pozitivně. Dalo by se toho najít víc, např. GPX, ale je otázka, zda je to zásluha současného VV nebo obětavých funkcionářů na krajské a oddílové úrovni. Ale budiž , co bylo, to bylo, já přeji panu prezidentu Hubovi i celému výkonnému výboru, aby se poučili z minulosti, více brali v úvahu názor členské základny a reprezentace a hlavně byli schopni přijmout kritiku, která může, ale také někdy nemusí být oprávněná. Vždyť i to k Vámi zmiňované demokracii patří.

28.05.2012 15:48 | Autor neznámý

Ad 2 Morphynista ani úprava členského nebol 1 bod program - návrh i diskusia prebehla už sobotu, v nedeľu len prebehlo záverečné hlasovanie, tak ako i o iných bodoch

Ak mám ešte použiť paralelu na vysvetlenie, ilustračný príklad

to akokeby klub XY, ktorý nemá vlastnú webovú stránku (vlastné spravodajstvo) kritizoval novoborákov, že informoval o klubovom prebore XY na stránke nss.cz, ale nedal tam 10 fotiek ale len 9 a on určite by tu reportáž spravil lepšie

28.05.2012 15:42 | Autor neznámý

No já tedy nevím jak na Slovensku, ale u nás v Česku ta voba rozhodně nejde zezdola - mě se nikdo v oddíle neptá koho bych chtěl zvolit předsedou a našeho oddílu se opět v kraji nikdo neptá koho bychom volili. Jen šťastnou náhodou byl tentokrát zvolený předseda kterého jsem chtěl

28.05.2012 15:38 | Autor neznámý

Ad Morphynista, kým Vaša veta z príspevku 20:25:19 (je už prakticky rozhodnuté) vyvolávala u delegátov, ktorí si to stihli prečítať ešte pred voľbami úsmevné reakcie : typu prognózy na úrovni, že presne o rok o takomto čase bude v Prahe snežiť , ale ospravedlňovala Vás Vaša neznalosť slovenských šachových pomerov (do budúcna si skôr zoberte príklad z prvých 2 viet príspevku od Pawla). Ako politológ a analytik by ste sa, ale neuživil :-)

Váš 2 príspevok o 21:09:10 svedčí o absolútnej neznalosti problematiky SŠZ,

tu Vám len môžem odporúčať Vaše slová spred vyše roka "hovoriť je striebro, mlčať zlato

resp. neviem odkiaľ poznáte názory väčšiny reprezentantov a členskej základne, keďže boli a sú presne opačne než tvrdíte a prejavili sa i v hlasovaní delegátov. Proces tvorby delegátov demokraticky odráža zmýšlanie základne pri procese jej tvorby.

Keďže delegáti vyšli z pyramídy členskej základne.

Člen klubu/klub - delegáti klubu na krajské konferencie KŠZ - krajská konferencia (8 krajov)/delegáti na konferenciu SŠZ - konferencia SŠZ

Pokiaľ by ste sa zúčastnili konferencie sám na vlastné oči by ste videl, kto mal reálny program, čo sa spravilo za 3 roky zo správy o činnosti, a spoznali hlas ľudu i zástupcov reprezentantov, vrátane prezentácii programov a odpovedí na otázky (to isté keby ste boli medzi ľudmi na krajských konferenciách), neboli by ste prekvapený, že od počiatku bol hlavným favoritom staronový prezident, žiaľ keď Vás názor je skreslený, a zdeformovaný názormi pár anonymov na internete, ktorí častokrát ani nepozanjú skutočnosť ....

Nemusíte mať obavy o smerovaní SŠZ delegáti triezvo, pragmaticky a realistický zhodnotili, že najlepším riešením je kontinuálne pokračovanie, než občas nepodložené fantázie.

 

28.05.2012 12:15 | Autor neznámý

Super report od Cipryse

P.S. K tomu Jičínu, taky bych souhlasil se selským rozumem - tedy že nedošlo k úmyslné manipulaci se soupiskou.

28.05.2012 09:10 | Autor neznámý

Ladislavu Palovskému je nutné poděkovat za brzké tiskové prohlášení. Jihočeši, kteří na www.jcsach.cz dosud mlčí, jako vždy opět vynikli.

28.05.2012 00:31 | Autor neznámý

Snížit Jičínu pokutu? Je rozumné prakticky napřímo schvalovat oddílu podvody? 

27.05.2012 21:47 | Autor neznámý

S humorem sobě vlastním. leč pravdivě, schůze okomentoval David Ciprys. Předseda trvdý chleba má... zakončuje. Já přijel před půlnocí na sever Čech, předseda asi stejnou dobu na sever Moravy. A předseda nejvyšší do Boru jel přes Slovensko (nešachové ale neodkladné důvody). A již ráno zde pohádková bytost z Rumburaka blekotá proč ještě není resumé.

Článek Davida Cipryse

27.05.2012 21:09 | Autor neznámý

Jak se ukázalo, nakonec vůbec nerozhodly názory reprezentantů a šachového lidu, ale hlasy krajských delegátů. I pro mě je tento výsledek překvapením. O tom, zda se bude slovenský šach ubírat správným směrem, mám ale velké pochybnosti. Dokazuje to i složení výkonného výboru, kde se znovu objevuje " populární " Lubomir Chripko a také Ondrej Danada, organizátor juniorského mistrovství, který svými výroky na internetové diskusi celý konflikt zbytečně vyhrocoval. Hned prvním bodem po volbách pak bylo odhlasování výrazného zvýšení členských příspěvků od roku 2013. Jak toto vše ohodnotí členská základna - např. ukončením členství ve svazu - a zda pan Huba dokáže získat její důvěru po spíše negativně hodnoceném předchozím období ve funkci prezidenta - ukáže budoucnost ...

27.05.2012 20:15 | Autor neznámý

Neznám poměry u přátel na Slovensku. Vůbec bych si nedovolil komentovat natož něco snad kritizovat. Pouze, když nám bylo předesláno o co tam půjde, překvapil mne výsledek.

Vyhrál původní prezident, přesto, že:

- Byla nevůle veřejnosti k jeho  předevšlé podpoře prezidenta FIDE

- Měl  konflik s mladou generací na rep. mistrovství

- Objevila se vada v pomůckách do škol

- Veřejné mínění bylo pro mnoho jiných

- Velkého soupeře podpořil vzdáním se kandidatury jiný kandidát (možná tyto počty nevyšly)

Nezbývá než poblahopřát Ing. Martinu Hubovi, že to ustál a přesvědčil hlasující. A přát mu, aby vedl Slovesnký šach správným směrem.

Možná se "úryvky" od bratrů dozvíme. 

27.05.2012 19:42 | Autor neznámý

První významný úspěch a více jak dobrá zpráva pro členy ŠSČR je, že hospodářskou "kalouskovskou židli" ve VV ŠSČR převzal p. Rostislav Svoboda. Jsem přesvědčen, že se nyní situace s FP, kterých jsou miliony, pohne a bude jasné a zřejmé, jak s nimi správně naložit...?!

27.05.2012 18:54 | Autor neznámý

Podrobná zpráva z této náročné a vyčerpávající schúze ( jak dokládá i foto ) pod názvem " STK ŠSČR zpočátku odvážně měnila, v závěru brzdila " od Davida Cipryse je na jihomoravském webu.

27.05.2012 13:18 | Autor neznámý

Dobrý den, resumé jen ve zkratce:

a) UBoot uvádí 2 - 7- 4 - tedy hlasování o mimořádné konferenci (pro - proti - zdržel). Mimořádná konference se zatím nekoná.

b) Další schůzka 30.6.2012 v HB, kde se bude již předsedům a krajským hospodářům přesně předávat instrukce, jak a co vyučtovávat v rámci dotačního programu 5. Jelikož neustále chodí upřesňující informace z MŠMT k programu 5.

c) Na kraje (hlasování 12-1) se bude v rámci dotačního programu 5 jako podpora sportovní činnosti přeposílat cca 1,4 mil Kč. Dalších cca 700 000 Kč půjde na KCM (krajská centra mládeže - každý kraj tak cca 50 000Kč)

d) Schůzky se nezúčastnil pouze Jihočeský šachový svaz.

d) Novým hospodářem a členem VV ŠSČR se stal Ing. Rostislav Svoboda - viz web ŠSČR.

Možná jsem na něco zapomněl, ale určitě mne někdo doplní.

27.05.2012 09:31 | Autor neznámý

Uběhne ještě dlouhá doba, než o jednání v H. Brodu vznikne nějaké resumé? Nebo bude nutné čekat, až sekretariát v konečné verzi zápisu ukončí žonglování se slovy?

27.05.2012 08:49 | Autor neznámý

2 kolo volieb

Huba 27 hlasov

Gurtler 13 hlasov

1 hlas neplatný

SŠZ má staronového prezidenta Martina Hubu

27.05.2012 08:37 | Autor neznámý

1 kolo volieb prezidenta

1. Huba 19

2.Gurtler 10

3.Báňas 8

4.Bezuch 4

2.kolo Huba Gurtler

26.05.2012 22:15 | Autor neznámý

 Česko: 2-7-4  (a můžete hádat  )

26.05.2012 20:25 | Autor neznámý

Podle informace na facebooku se Vladislav Stanko vzdal kandidatury ve prospěch Jána Báňase, takže se zdá, že o novém prezidentovi SŠZ je už prakticky rozhodnuto...

26.05.2012 11:44 | Autor neznámý

Výjazdová Konferencia SŠZ na zámku u Petra Voka z Rožumberku

26.05.2012 09:19 | Autor neznámý

Slovenský šachový národ možno vie, koho nechce, ale ešte ho neodpisujte. Naši šachisti vedeli aj to, že nechcú (vačšinovo i reprezentáciou) hlas pre Iljumžinova - a ako to dopadlo. Osobne by som bol tiež za Jana Báňasa (okrem jasných hráčsko - diplomatických dôvodov aj pre to, že ho osobne poznám) - ak sa cíti zdravotne, nemám čo riešiť.