Spor v 2. lize

14.12.2006 08:00 | Turnaje

V neděli budou pokračovat šachové boje nejen v Extralize, ale i v 2. lize – na programu je 5. kolo. Ve skupině B však máme nejistý stav, neboť, jak jsme vás již informovali, SK Děčín podal námitky proti rozhodnutí rozhodčího a prot...

V neděli budou pokračovat šachové boje nejen v Extralize, ale i v 2. lize – na programu je 5. kolo. Ve skupině B však máme nejistý stav, neboť, jak jsme vás již informovali, SK Děčín podal námitky proti rozhodnutí rozhodčího a proti výsledku zápasu s ŠK Tietz Karlovy Vary. Na vině tentokrát nejsou ani mobilní telefony ani časté odchody na záchod.
Důvodem je další z moderních prvků naší hry – digitální hodiny.
Pomineme-li všechny detaily, jádro sporu se točí kolem toho, že rozhodčí si nevěděl rady s hodinami Elcom, které měli karlovarští půjčené pro 7. a 8. šachovnici a u kterých se objevily potíže. Tyto 2 partie tak byly zahájeny až o 35 minut později, a to bez penalizace domácích hráčů, ač byl posun o 35 minut vyžadován. Stejný problém přitom měl tentýž rozhodčí tamtéž již ve 2. kole a byl na toto upozorněn ve zpravodaji.
Z vyjádření karlovarských vyplývá, že stejně jako děčínští byli postiženi i oni. Za nastavení hodin zodpovídá rozhodčí (jak sám uvádí i Dr. Janda ve zmiňovaném zpravodaji z 2. kola) a oni své povinnosti splnili (tj. měli mj. návod). Celou věc nyní řeší STK ŠSČR a komise rozhodčích. Bylo utkání v pořádku, když 2 partie začaly o půl hodiny později? Do časových tísní dospěly také později, když už bylo jinde po nich. Co by se asi dělo, kdyby děčínští bez penalizace nezačali hrát? Měli by na to právo? Kdo odpovídá za to, že utkání začne včas? Rozhodčí? Domácí? Oba? A jak myslíte, že rozhodne STK? Řadu odpovědí na položené otázky lze v řádech samozřejmě najít, ale jak to cítíte vy? Jsou řády napsány podle Vašich představ?

Podklady k případu jsou k dispozici v sekci ke stažení.
0x 1115x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat