Slovo má Olga Sikorová

29.01.2008 08:00 | Turnaje

K článku IM Richarda Biolka o ME na Krétě se v listopadu rozpoutala poměrně živá diskuse. Jak už to tady tak chodí, dotkla se i některých citlivých témat, ale nic se nevyřešilo. Dnes se k diskusi vracíme dopisem od reprezentantky...

K článku IM Richarda Biolka o ME na Krétě se v listopadu rozpoutala poměrně živá diskuse. Jak už to tady tak chodí, dotkla se i některých citlivých témat, ale nic se nevyřešilo. Dnes se k diskusi vracíme dopisem od reprezentantky Olgy Sikorové, která chtěla některé záležitosti uvést na pravou míru. Navíc poslední VV
ŠSČR odvolal trenéra ženské reprezentace, takže je to téma i aktuální.


VYJÁDŘENÍ K NEÚČASTI NA ME DRUŽTEV NA KRÉTĚ A DALŠÍM VÝTKÁM KTERÉ ZAZNĚLY NA CHATU NOVÉHO BORU VŮČI REPREZENTACI A MÉ OSOBĚ

Omlouvám se, že celou situaci objasňuji s určitým časovým odstupem, ale je to dáno mým zdravotním stavem, který je pro mě prioritou, a také dočasným odříznutím od internetu.

O zdravotním stavu

Důvodem mé omluvené neúčasti na Mistrovství Evropy družstev 2007 byly skutečné zdravotní důvody, a to konkrétně rizikové těhotenství. Otěhotnět se mi povedlo vzhledem ke kombinovaným zdravotním problémům po 6 letech za asistence špičkových lékařů. Trenér o našem snažení věděl, již v minulosti byly některé mé starty na velkých soutěžích ohroženy.

Od té doby, co jsem otěhotněla, jsem hrála pouze partie, ve kterých není apriori nutné podat nejlepší výkon a nejsou spojeny s tak enormním stresem, jako reprezentační starty. Což se týkalo především turnaje v Tatrách, kam jsem se jela rozloučit s turnaji a partie odehrála v podstatě bez velkého přemýšlení s hlavním důrazem na pohodlné sezení. A jinak většinu dne proležela.

Po celou dobu těhotenství jsem v pracovní neschopnosti s výrazně přísnějším lékařským dozorem, než je obvyklé.

O závazcích vůči svazu

O tom, proč jsem se rozhodla, že stojí za to i za ztížených podmínek bojovat o to, abychom jeli na MS družstev, jsem docela podrobně psala po návratu z Ruska v článku v ŠachInfo. Pokud někdo ze svazu nebo blízký svazu říká, že mám vůči ŠSČR závazky, pak uznávám jeden, a to morální. Skutečně jsem slíbila, že na ME bez honoráře odjedu. Na druhou stranu, to že se nám povedlo něco, co už jsme s manželem začínali považovat za nemožné, je jeden z minima vážných důvodů v mém životě, které by mě mohly vést k nesplnění tak zásadního slibu. Přesto si na svém rozhodnutí trvám a myslím, že ho pochopí každý, kdo aspoň trochu podobnou situaci zažil. Nikdy bych nepřipustila, aby mé čerstvě počaté dítě bylo ohroženo tak velkým stresem, jakým jsou reprezentační partie, a vlastně i ani letem.

Co se týká nevyrovnaných finančních závazků, v průběhu celého loňského roku jsem byla v kontaktu s Michalem Konopkou a částečně také s hospodářem p. Papayem, neboť se řešilo konečné vyúčtování akce, ale žádný vůči mě vznesený požadavek na doplatek neexistuje. Navíc zde by bylo výrazně nemorální tvrdit, že něco svazu dlužím (i když se o to tedy zjevně někteří pod rouškou anonymity pokoušejí). V roce 2006 a 2007 jsem získala pro ženskou reprezentaci sponzorské dary ve výši celkem 140 000 Kč. A odmítla jsem si nechat vyplatit běžnou 30% provizi svazu s tím, že tyto peníze věnuji pro ženský šach. Tehdy to bylo rozhodnutí z dobré vůle a respektu vůči sponzorům, kteří peníze také věnovali ženským šachům a ne pro moje obohacení. Ale dnes budu klidně rýpalům oponovat, že pokud už by mi chtěli něco vyčítat, tak po finanční stránce jsou mimo mísu.

O závisti

Odměny za reprezentaci (obecně) rozhodně není třeba rozebírat jako nafouknuté či neadekvátní. Mohu mluvit pouze za sebe, ale na reprezentační akce typu ME či olympiáda jsem si vždy musela brát neplacené volno s tím, že asi 80% mé práce na mě počkalo a stejně jsem ji pak musela dodělávat v rámci přesčasů. Když si od odměny odečtu ztráty, rozhodně jsem nikdy nebyla v plusu.

O trenérovi

O odvolání trenéra IM Biolka jsem se dočetla na svazových stránkách právě dnes (minulý týden – pozn. vyd.). Hrdě se přihlásím k tomu, že jsem byla jednou z iniciátorek akce, kdy jsme si nového trenéra vybrali a navrhli sami – to bylo v roce 2002. Ríšu jsem znala lidsky i trenérsky už předtím a pro mě byly hlavní důvody pro jeho preferování:
- srozumitelné přípravy a pochopení pro skladbu repertoáru (myslím tím v souladu s osobností svěřence)
- dostatečná šachová síla pro analýzy
- lidské kvality, jako je schopnost podpory a pochopení, navození přátelské atmosféry

Vycházela jsem samozřejmě ze situace, která byla v naší reprezentaci tehdy a přetrvává dodnes, tedy že neexistuje koncepce priorit a vývoje a s tím související víceleté finanční zajištění. Tedy že hráčky trénují individuálně a trenér reprezentace je spíše koučem na mezinárodních akcích.

Pod koncepcí si pochopitelně představuji něco úplně jiného, než náš svaz, a ráda odkazuji na přístup sousedního Polska, které takovou koncepci má. Mimo jiné je v ní zakotvena každoměsíční finanční podpora reprezentantek v takové výši, aby to dalo základ možnosti se šachem uživit, a za to stanovené povinnosti včetně účasti na mezinárodních akcích a tréninkových kempech. Informace o fungování jejich systému mám z první ruky, od 2. trenéra týmu, se kterým hraji českou extraligu za Třinec a několikrát jsme tuto problematiku rozebírali. Každý může vidět, kam to Polsko s ucelenou koncepcí dotáhlo, a to jsme po roce 1989 stáli v podstatě na stejné startovní čáře. My je sledujeme jen z velké dálky a i to je možné jen díky talentům (Janě a dnes už i Katce a Evě) a individuálnímu přístupu hráček, které jinak pracují na plné úvazky (případně studují) a šachy dělají čistě ve svém volném čase.

Za těchto okolností považuji naše dvě 10. místa na olympiádách z poslední doby za velký úspěch. Stálo nás to hodně sil a kdokoli, kdo tyto výsledky znevažuje, ať mi tedy řekne, co lepšího, potažmo na světové úrovni, dokázal on. Včetně všech funkcionářů svazu, kteří bez uvedení skutečných důvodů (ne záminkových – já jsem byla v reprezentaci nepřetržitě od roku 2000 a nikdo se mě neptal na to, jaká byla moje komunikace s trenérem, nebo zda jsou v družstvu dlouhodobé problémy; odpověděla bych, že vždy výborná a podle mého názoru nejsou a patříme mezi jedno z nejsoudržnějších ženských repre družstev) odvolali Ríšu z funkce a dokonce se ani neobtěžovali vyslovit mu za jeho práci poděkování.

Aspoň já mu tedy na tomto místě děkuji, protože pro mě byl vždy na mezinárodních soutěžích dobrým koučem, pomáhal mi s přípravou na každou partii a hodně bodů jsem získala i díky jeho nápadům v přípravě. Stejně tak podle mého názoru dokázal podržet tým v těžkých okamžicích a měl vždy pozitivní přístup.

Třinec, 24.1.2008
Olga Sikorová

Článek IM Biolka o ME na Krétě.
195x 1954x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (195) Aktualizovat
04.02.2008 14:55 | Autor neznámý

k bodu 7) pro lepší srozumitelnost: myslím tím to, že by se mělo alespoň přesněji vědět, odkud a jaké příjmy kromě členských příspěvků na svaz přijdou. Z některých příspěvků je zřejmé, že to vlastně přesně nikdo neví. Samozřejmě tady je problém někde jinde než ve vedení svazu.

04.02.2008 12:50 | Autor neznámý

Tak jsem si po víkendu pročetl pokračování diskuse, nedá mi to a ještě se musím vyjádřit: 1) to Viktor Novotný: taky jste mě pobavil těmi plány v různých pozicích. Přání R. Biolka pro Olympiádu "Takže pokusíme se trénovat, neotěhotnět, bojovat a doufat v přízeň Caissy" je tedy stále aktuálnější, navhuji našim reprezentantkám nyní povinné užívání antikoncepčních pilulek, hradit musí svaz, z tohoto důvodu podporuji navýšení členských příspěvků na 200,- Kč :) A teď trochu vážně: s Vaším názorem na placení benzínu samotnými hráči při mistrovských soutěžích nadále hluboce nesouhlasím. Jako diskutujícího si Vás ale velmi vážím, jen více a houšť takových osobností jako jste Vy! 2) K příspěvku O. Sikorové: můžu potvrdit její slova, má kolegyně (v soukromém sektoru) také marodí v těhotenství a má doktorem povoleny celodenní vycházky. Pozn. - marodění v těhotenství se velmi negativně projeví ve výši mateřské. 3) to Informátor: píšete "nehodlam zde nikoho urazet, sproste nadavat, znevazovat praci jinych apod. " Přitom obviňujete O. Sikorovou za otřesnou atmosféru v týmu, R. Biolka za neschopnost komunikace a hráčkami a dokonce V. Novotného nepřímo za necenzurování "nevhodných" příspěvků. Asi jste vůbec nepochopil fungování diskusního fóra. Na sprosté příspěvky si udělá každý svůj vlastní názor a na Váš příspěvek jistě také... 4) Nemůžu si pomoct, ale stále mi připadá, že odvolání R. Biolka je spíše "politické" rozhodnutí a je určitou reakcí na jeho kritiku svazu podle pořekadla "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá". 5) Fungování některých vrcholných funkcionářů svazu v situaci, kdy nejsou patřičně odměňováni (a to je pravda) a proto "nechtějí" svou funkci vykonávat ani nemůže být ideální. Ono když se nechce je horší než když se nemůže. Tím ale nechci kritizovat osobu pana Herejka. I když s některými jeho názory nemusím souhlasit, jeho práce si velmi vážím. 6) Myslím si, že většina příspěvků pouze upozorňuje na některé nedostatky fungování svazu apod.a proto souhlasím s výroky V. Novotného, že diskuse má dobrou úroveň. Ve srovnání s některými předchozími každopádně. 7) To, že jsou prolémy s financováním, je dle mého názoru dáno naprosto neprůhledným způsobem rozdělování financí, které přijdou šachovému svazu. Kdyby se přesně vědělo, kolik je plánováno v příjmech a kolik ve výdajích, pak by nebyl problém vysvětlit nutnost zvyšování členských příspěvků. Ale když zde nejsou žádná pravidla, tak je to těžké. Navíc v takové situaci se do té "bafuňařiny" skutečně nikdo nepohrne. 8) Navrhuji určitou informační kampaň s tím, že minimální výše příspěvků bude povinná a maximální dobrovolná. Bude-li zajištěna plná kontrolovatelnost a omezena určitá nabubřelost svazových funkcionářů, budu jeden z prvních, kdo přispěje klidně několikanásobnou částkou a bude prosazovat zvýšení odměn vrcholných funkcionářů svazu. Budu-li ale nadále číst příspěvky typu těch od pana Jandy, tak to ode mě nikdo nemůže čekat. 9) Už se těším na diskusi k článku ohledně financování reprezentace. 10) Hezký den všem!

04.02.2008 00:57 | Autor neznámý

ŠachYsta - No jo, teď jsem se taky pobavil, obzvláště ve spojení s tím manželstvím to vyznívá opravdu všelijak:-). Alespoň jsem tak snad odlehčil od těch urážek, co tak poctivě ignoruji. Brzy se můžete těšit na související článeček věnující se reprezentaci a jejímu financování.

03.02.2008 23:26 | Autor neznámý

to Rostik: vychazky v obdobi PN se stanovuji podle diagnozy, jak jsem byla poucena lekari hned na pocatku. Takze na zacatku jsem mela vychazky 4 hodiny denne (14-18), ale to bylo prvnich 14 dni PN, kdy jsem stejne vetsinu casu musela lezet. Na turnaj v Tatrach jsem po domluve s lekari PN prerusila a dobrala si dovolenou na rok 2007. Po prijezdu jsem zase na PN nastoupila. Po stanoveni diagnozy rizikove tehotenstvi jsem dostala celodenni vychazky, coz je dle lekaru postup standardni. Pri stanovovani vychazek pochopitelne nema vliv, zda jsem statni zamestnanec (a to jsem, skutecne pracuji na UP) a na moznou kontrolu OSSZ jiste take ne. Otazku, zda hrat, ci nehrat v 1. lize, jsme doma resili a nakonec se rozhodli zkusit to zlehka, zda to pujde (stejne zapasy jako kapitan koucuji, takze tam proste fazicky jsem). V prvnim kole jsem nabidla remis v 8 tahu - prijato. Predehravka - souper byl papirove slabsi, tak jsem to hrala, pak uz jsem musela vzhledem k vyvoji zapasu. Dalsi kolo - opet nabidka v zahajeni, neprijata souperem. Pak klidna remis, dalsi kolo kontumacni vyhra. Atd., jako priklad vykonu doporucuji partii minuleho kola, kdy jsem bohuzel celkem rychle ztratila figuru :(. Nicmene beru, ze nazor nehrat na PN vubec ma sve opodstatneni. Ja to proste citila a zkusila takhle.

03.02.2008 22:25 | Autor neznámý

Viktor Novotný: jevíte se mi jako sympatický diskutér, avšak Váš výrok, že "[IM Klíma] zná spoustu plánů v různých pozicích atd." - nemohu si pomoci, na mě působí poněkud... komicky. (Po přečtení jsem vyprskl smíchy). PS Nehodnotím odbornou ne/způsobilost IM Klímy (mnoho o ní nevím), ale legrační - až nechtěně parodující - formu vyjádření, pobavil jste mě.)

02.02.2008 21:19 | Autor neznámý

No Lukáše vidím spíše jako praktického hráče než jako trenéra, ale na druhou stranu trenér reprezentace by měl spíše koučovat a dělat přípravu na jednotlivé zápasy než trénovat jednotlivce (od toho tu jsou jejich osobní trenéři ;-), takže proč ne...

02.02.2008 21:11 | Autor neznámý

Viktor: Tak to jo, bejt ženatý je na tenhle post jednoznačná podmínka, do svatby člověk neví o ženských nic:-)

02.02.2008 21:09 | Autor neznámý

To asi někdo nepochopil jeho sarkastický humor. Ríša je velmi hodný, občas mu něco ujede, ale nemyslí to špatně.

02.02.2008 21:02 | Autor neznámý

Snad tolik neprozradím, když řeknu, že Lukáš Klíma ženatý je, a to už dlouho, a trenéřině se také věnuje. A rozhodně není jen taktik, zná spoustu plánů v různých pozicích atd...

02.02.2008 20:59 | Autor neznámý

2anonymka - Ja sama jsem take byla pod vedenim pana Biolka a myslim, ze je dobre, ze byl odvolan.

02.02.2008 20:04 | Autor neznámý

Pan Klíma, to mi přijde jako velmi překvapivá a dost nepochopitelná volba. Nevím, jestli někoho trénuje, ale co znám jeho partie, tak mi přijde jako téměř výhradní taktik, což mi s trenéřinou moc nejde dohromady, stejně tak nevím, jak je na tom s ženskou psychologií... (je vůbec ženatý?:-)) Ono v jakémkoliv sportu trénovat ženské, to není jen tak... v rámci šetření by taky mohl pan Konopka trénovat obě reprezentace:-)

02.02.2008 18:19 | Autor neznámý

to informator: pane informatore, nelze hazet vsechny lidi do jednoho pytle. a take nic neni bud cerne, nebo bile, existuje i seda. Pripadate mi jako soudce, ktery sem prisel, skoro vse odsoudil a pa..ke kritice techto stranek: ja osobne si myslim, ze jsou udelany velice dobre a jsem rada, ze zde kazdy muze i vyjadrit svuj nazor, ackoliv nektere opravdu nejsou na urovni. ale to je tak vsude. a pak k zenske repre: urcite nejake neshody byly, ale to budou vzdy. a co ja vim, tak s trenerem nase repre spokojena byla a mohu vas ujistit, ze ja sama jsem jiz byla pod vedenim pana biolka a byla jsem s nim velice spokojena, protoze je to opravdu clovek, ktery se stara, udela dobrou pripravu, psychicky pomuze... velice me take zklamalo ohl.odvolani p.biolka z funkce, ze ho ani nenechali nejak se k tomu vyjadrit, uverejnit duvody, pze ty ktere jsem se docetla opravdu byly spis smesne..no, kazdopadne jsem zvedava, jak si povede pan klima....

02.02.2008 16:18 | Autor neznámý

ad Janda: Jaké urážky máte na mysli, doktore ? To že jste zubař, je pro vás urážka ? Nebo tou urážkou mělo být označení ... papay ? Ale dyť takhle se o papa v šachvých kruzích běžně mluví. A ten člověk se takhle i opravdu chová. Já se s ním setkal asi dvakrát v životě a pokaždé mi naprosto suveréně tykal, asi zvyk ze starých časů, kdy to bylo poviné :-) Podle mě se ale takhle chová jen ...

02.02.2008 15:48 | Autor neznámý

to skola: Ja psal o Jane, ne o Katce. Kata asi 2 ci tri roky uci na stredni, to vi asi vsichni, kdo se o ni zajimaj ;-) A nekteri vi i neco navic ;-) No nic, je to vec holek. PS:Bobika se nesklonuje, to me urazi :-)

02.02.2008 15:29 | Autor neznámý

007 - Novým repre trenérem je podle Šachového týdeníku IM Lukáš Klíma.

Informátor - S těmi nadávkami je to složitější. Jediný, kdo může mazat příspěvky byl v zahraničí, a tak tam prostě ty sprosťárny zůstaly déle než je zdrávo. Spokojenost pak vyplývala z toho, že ale většina diskutujících skutečně mluvila věcně a když si na něco stěžovala, uváděla i důvody. Takový "bulvár" zde zatím holt povolujeme, jinak bychom mohli diskuse rovnou zrušit, to je pravda. Registrace nejsou a ještě chvíli nebudou - Bolek má prostě i spoustu další práce, takže to potrvá než se k tomu dostane. A jinak se snažím opravdu vzít k srdci, co zde vyhlašuji každou chvíli - nesmyslné urážky prostě ignorovat.

Janda - Budeme mít krajskou schůzi, stránky jsou na pořadu jednání. S příspěvky to bude ještě zajímavé, rádi vydáme články vysvětlující finanční toky a potřebu zvýšení příspěvků, kdyby třeba Jindra chtěl něco sepsat.

02.02.2008 14:33 | Autor neznámý

ad Bobika) Ách jó "Bobiku/o", někdo studuje a někdo musí studenty učit. Katka má dávno školu hotovu a to takovou, aby mohla učit. Učitelé mají dost prázdnin, ale naopak ve školním roce téměř nemožné se uvolnit.

02.02.2008 11:59 | Autor neznámý

to Katka Čedíková. Já jen podotkl, že není fér se schovávat pod školu, když ji měla hotovou. Tak tam měla napsat pravý důvod, ne? Že prostě nechtěla jet, že si chce dát odpočinek nebo co prostě. Pak ji lidi za to nebudou pomlouvat - a že šachisti jsou drbny! Já vím, že šachisti se musí nějak uživit. Co třeba studenti, které rodiče nepodporují. To je podobná kapitola. Já na ni nechtěl házet špínu, jen ji upozornit, že vymýšlením si může udělat více nepřátel než přátel...

02.02.2008 11:42 | Autor neznámý

Myslím, že hlavní rozbroje v ženském družstvu se týkaly hlavně Jany Jackové(vs.Olina). Šachově ji uznávám, ale lidsky u mě trochu klesla - tedy alespoň z informací, co jsem zaslechl od různých lidí, i jí blízkých. Neumí unést, že ne vždy dostane to, co chce - to svědčí o tom, jak je do určité míry rozmazlená a nebere si servitek (viz článek informátora). Už to, že měla možnost trénovat zadarmo a ona místo toho chtěla peníze jen na turnaje, mluví za vše. Měla by trochu otevřít oči, Kuk. Měla by si vzít příklad z Katky Němcové, která na sobě tvrdě pracuje, jinak za chvíli se bude koukat jen na její záda. Pravděpodobně už dlouho jedničkou nezůstane. Škoda. A to, že neumí dodržet slib - o tom už kdosi na začátku psal, tak nebudu opakovat. Janičko, zkus se zamyslet...

02.02.2008 10:54 | Autor neznámý

Tak abychom nějak uzavřeli tu otázku odvolání trnéra - pokud svaz najde lepšího, než byl ten předchozí, tak to bylo OK, jinak KO. A jak se pozná, který trenér je lepší - jednoduše, podle porovnání výsledků družstva. Čili v nejbližší budoucnosti se ukáže objektivní pravda, ať už si o tom každý subjektivně myslí cokoliv.

02.02.2008 10:37 | Autor neznámý

Pod Informátorem byl se klidně podepsal,pěkně a pravdivě sepsáno.Souhlas.Ad Imouse-kdo mě zná,ví jsem věčný optimista.ad Rostík,ta námitka je správná,teď mi odešla z podobného důvodu laborantka,kdyby sociálka zjistila,že nedodržuje režim PN,měla by velký problém. Ad +: ten,kdo zde anonymitu zneužívá k urážkám,to je i u mě ubohý člověk,zasluhující urychlenou návštěvu psychiatra.Proto se tu nebojím podepisovat,protože není mým cílem a priori někoho urážet.Pro ostatní: včera proběhla krajská konference Ústeckého kraje.Máme se čím chlubit-např.naše KM patří k nejlepším,zdařilé jsou i krajské strány (např.Liberecké by zasloužily aktualizaci :-).Hodně se mluvilo o příspěvcích-byl jsem překvapen dobrou atmosférou diskuze (řadě hráčů není jasný pohyb peněz Svaz-zpět na kraj,hospodaření Svazu apod.).Na závěr Konference pověřila své delegáty,aby podpořili základní členský příspěvek 200 Kč(z toho 50%příspěvek na Svaz do výše 100 Kč).Formulovat bych to jako " Ústeckou výzvu",a chtěl bych vyzvat ty normáně uvažující šachisty a potencionální delegáty,aby nás,ústečáky podpořili,abychom v tom nebyli sami,jako předloni.A usnesení kraj.konference bylo podpořeno 100% hlasy přítomných delegátů.

02.02.2008 08:45 | Autor neznámý

Chtel jsem zde napsat seznam chyb svazu a mozne kroky k jejich napraveni. Bohuzel v dalsich 50 prispevcich opet nikdo nedokazal napsat jedinou dobrou vec, co svaz zaridil (jak jsem jiz jednou psal: pokud by nevznikl kanal ct4, ktery ma narizeni poskytovat sportum prostor dle jejich clenske zakladny, tak by zadny porad v sachu nebyl!! neni to tudiz zasluha svazu). Na zaklade faktu, ze zde zjevne neni nikdo, kdo by vedel o jedine dobre veci svazem udelane, vam nic nenapisu a uz sem nepolezu.

02.02.2008 02:52 | Autor neznámý

...nechci polemizovat s Olinou. Ve velké většině jejich názorů souhlasím a přeji ji ať ji vše dopadne OK. Jen bych chtěl vysvětlit, jak může státní zaměstnanec (úřad prááce??) v pracovní neschopnosti hrát mistrovské zápasy 1.ligy a odehrát v období říjen 07 - leden 08 nějakých 7 zápasů!!!!...... viz úryvek "Od té doby, co jsem otěhotněla, jsem hrála pouze partie, ve kterých není apriori nutné podat nejlepší výkon a nejsou spojeny s tak enormním stresem, jako reprezentační starty. Což se týkalo především turnaje v Tatrách, kam jsem se jela rozloučit s turnaji a partie odehrála v podstatě bez velkého přemýšlení s hlavním důrazem na pohodlné sezení. A jinak většinu dne proležela. Po celou dobu těhotenství jsem v pracovní neschopnosti s výrazně přísnějším lékařským dozorem, než je obvyklé. Pokud je tedy někdo v pracovní neschopnosti, tak si myslím, že za šachovnici rozhodně nepatří. Sorry. Proto, vždy s nadsázkou říkám: nic není většinou jen bílé nebo černé...

02.02.2008 02:40 | Autor neznámý

Zdravim, predne se chci omluvit za svou anonymitu, ale nehodlam zde nikoho urazet, sproste nadavat, znevazovat praci jinych apod. Takze snad prominete. Dale chci dodat, ze nejsem a ani jsem nikdy nebyl zadnym sachovym funkcionarem a ani jim nehodlam byt. Peclive jsem si precetl vsechny prispevky a vzhledem k tomu, ze mam (na rozdil od vetsiny diskutujicich, kteri do nekterych věci evidentne vubec nevidi) docela slusne informace, citim nekontrolovatelnou touhu vyjadrit se k nekolika zalezitostem. K samotnemu clanku Olgy Sikorove: Pani Sikorova se hezky ocistila před verejnosti za nedodrzeni slibu (samozrejme ze vzhledem k duvodum ji zadny svazovy funkcionar nenutil k ucasti na ME druzstev a ani ji neucast nevycital, to si muze predstavovat leda naprosty hlupak), zastala se byvaleho reprezentacniho trenera Biolka, vyjadrila se, ze v zenskem reprezentacnim druzstvu nebyly zadne dlouhodobe problemy, ze komunikace s trenerem byla vyborna a ze za jeho praci mu nebylo vysloveno podekovani. Moje informace jsou ponekud odlisne. Problemy v druzstvu byly, a to především jeji zasluhou a jejimu konfliktu s Janou Jackovou. Navíc pokud se pani Sikorove vysledkove nedarilo, tak atmosfera v tymu byla otresna a ostatní spoluhracky se ji radeji vyhybaly. Komunikace mezi trenerem Biolkem a reprezentkami byla na velice spatne urovni, o cemz nejlepe vypovida fakt, ze trener na nektere z hracek ani nemel telefonni cislo. A pokud je mi znamo, tak panu Biolkovi mělo byt od svazu zaslano i pisemne podekovani za odvedenou praci. Ke kritice sachoveho svazu a svazovych funkcionaru: V nekolika prostoduchych prispevcich jsem se zde docetl, ze svazovi funkcionari jsou pouze prizivnici, co nic nedelaji, nikoho mezi sebe nepusti a naopak pouze sachu skodi. Ze svaz nefunguje dobře vubec v nicem, ze medialni propagace je otresna, ze webove stranky svazu nestoji za nic atd atd. Rad bych zde vyjadril svůj nazor. Svazovi funkcionari rozhodne nejsou zadni prizivnici, naopak berou za svoji praci (tu navíc musí skloubit s vlastní praci, která je zivi) smesne castky (2 – 3 tisice mesicne) a v zadnem pripade se nedrzi sve funkce jako klistata. Naopak nekteri z nich by radi svou zodpovednost jiz predali nekomu jinemu, ale bohuzel zadni zajemci jaksi nejsou. (Ono take není o co stat ze? At se udela cokoliv a jakkoliv, jedno je jiste, svaz je vzdycky spatny.) To, ze medialni propagace je otresna, také není pravda. Sachy mají vlastní televizní porad, v Ceskem Deniku vychazi za spoluprace s sachovym svazem každý den rubrika a pokud se povede nekomu z nasich reprezentantu nejaky pekny vysledek, tak je vždy snaha rozeslat to novinarum do všech moznych periodik. Navíc v ramci propagace se svaz ucastni ruznych sportovnich veletrhu, vystav apod. Co se tyce webovych stranek svazu, tak ani zde nevidim zadny problem. Dle meho nazoru jsou aktualni, informativni a prehledne. Samozrejme nic není dokonale a stále je co zlepsovat. S cim souhlasim, je kritika svazovych funkcionaru za vyhoveni zadosti Jany Jackove o prispevek na sachovou literaturu (jako velka drzost mi prijde uz samotna zadost naší hracky). Ke kritice predsedy svazu Petra Herejka: Za sebe mohu rict toto. Pan Herejk je neuveritelne pracovity clovek, který se snazi pro sachy delat maximum. Samozrejme nikdo není dokonaly, ale anonymne mu zde hrube nadavat, ponizovat ho a tvrdit, ze nikdy nic dobreho pro sachy neudelal, je neuveritelne sproste a zbabele. Nebudu zde vyjmenovavat co vsechno zasluzneho pro sachy a sachisty udelal (byl by to opravdu dlouhy seznam), ale omezim se na jedinou věc. A tou je televizní porad V sachu. Je to predevsim jeho zasluhou, ze sachiste mají vlastní televizní porad (který jim kdejaky sport muze jen tise zavidet) a to on je hlavnim hnacim motorem kazdeho odvysilaneho dilu. Pan Herejk si za svou praci zaslouzi uznani a ne nadavky a ponizovani. A ještě několik vzkazu. TexMech: Vas uprimne lituju. Sproste a anonymne nadavat a ponizovat je vrcholem zbabelosti a svedci to o vasem neexistujicim charakteru. Bral bych to pouze v pripade, ze se nam predstavite, ale na to evidentne nemate. Vypada to, ze pan Herejk vam kdysi slapl na kuri oko a vy mu to nemuzete zapomenout, ze? Viktor Novotny: S vetsinou, co tady pisete musim souhlasit, ale presto jste u me hluboko klesl, a stejne tak i tento web. Jak muzete napsat, ze s urovni diskuze jste velmi spokojen, když zde jsou hrube urazeni a zesmesnovani lide, kteří se navíc snazi pro sachy u nas něco delat? To vam opravdu nevadi? Parkrat jsem si vsiml, ze v diskuzich pod nejakym clankem někdo sproste nadaval i vam. Samozrejme tyto prispevky pak byly okamzite smazany. Ale když je zde urazen, zesmesnovan a pomlouvan někdo jiny, to vam evidentne nevadi a ještě si napisete, ze s urovni diskuze jste spokojen. Jen at se v te spine poradne vymacha, ze? Jedna veticka, ze se omlouvate vsem urazenym tedy rozhodne nestaci. Bylo vam jasne od zacatku, ze k necemu takovemu zde dojde, ale bulvarni pomluvy a lzi se vam asi libi a navíc zajistuji slusnou navstevnost. O tom, ze zavedete povinne registrace zde mluvite jiz asi rok, ale jsou to evidentne jen plane reci. Alda: Pisete, ze pokud chce svaz umlcet kritiku, tak at pro to něco udela a ne ze zenskym odvola trenera, se kterym jsou spokojeny. A jak vite, ze s nim byly spokojeny? Ptal jste se napr. prvnich 3 hracek naseho zebricku? A to si opravdu myslite, ze by VV jen tak pro nic za nic odvolal trenera a navíc, když by s nim byly vsechny nase hracky spokojeny? Kuk: Dlouho jste se nepobavil jako tady? Ja tedy rozhodne ne. Když vidim, co je zde za lidi, tak se mi zveda zaludek. Kdybych se sem podival jako potencialni sponzor a videl ty nechutnosti, tak sachiste ode me do konce zivota neuvidi ani halir. Vypada to, ze nase sachova komunita je opravdu zcela zkazena.

01.02.2008 15:03 | Autor neznámý

Soucítím s tebou, zubaři. Určitě si s ... papajem skvěla rozmumíš.... S takovejma lidma jako ste vy dva to dopředu nikdy moc nepůjde.

01.02.2008 14:17 | Autor neznámý

pane Janda svým "optimistickým" dovětkem jste dokázal že jste taky Čech ne?

01.02.2008 14:05 | Autor neznámý

trochu bych to poopravil, Moravané a Slezané jsou nejvykořisťovanější národ v Evropě.. a z toho možná plyne to jak vy píšete "nejpesimističtější a nejufňukanější" - to všechno samozřejmě myslím v nadsázce, ale něco málo pravdy na tom bude...

01.02.2008 13:32 | Autor neznámý

Pro + či jiné něco psát či vysvětlovat,je marné.Komu není z hůry dáno....Jedeme za chvíli s Papayem na Krajskou konferenci ústeckého kraje,že bych se těšil,se říci nedá.Čekám,že tam uslyším něco podobného,co jsem zde četl.Moc jsem průzkumům nevěřil a nevěřím,ale jednomu věřím.Totiž : že Češi jsou nejpesimističtější (já bych to formuloval výstižněji -nejufňukanější ) národ v Evropě.

01.02.2008 13:22 | Autor neznámý

tímto bych chtěl požádat všechny čtenáře této diskuse, ať odhlasují na hlavní stránce snížení členských příspěvků.

01.02.2008 13:19 | Autor neznámý

nejenže smutné, to se ani nedá číst...

01.02.2008 12:43 | Autor neznámý

Jo, pan Papay tu popsal smutnou skutečnost :( Je vidět, že žádná pravidla asi neexistují. Snad jen to, že když chceš hrát, budeš si muset připlatit. A když nejsi v oblibě těch, kdo peníze rozdělují a chceš reprezentovat ČR, tak si peníze musíš sehnat sám. Smutné...

01.02.2008 12:37 | Autor neznámý

No, já si taky myslím, že sídlo by mohlo být klidně někde v Pardubicích nebo Hradci, to je taková centrální poloha. na peníze jsou snad opravdu nějaká pravidla. Ale ČSTV je pořád ta samá bolševická organizace. Je v ČSTV ještě ten soudruh Srb?:-)

01.02.2008 12:30 | Autor neznámý

Papay, to snad nemyslíš vážně. Ty peníze se snad rozdělujou podle ňákejch pravidel, podle zákonů, vyhlášek a pod. To snad s tim kde máš kancl vůbec nesouvisí. A ne to tvoje, neznáš se s tím a s tím, tak nic nedostaneš. To je vidět, jak uvažuješ. Charaktery zkurvený bolševikem...

01.02.2008 11:44 | Autor neznámý

Ano Viktore, můžeme odejít ze Strahova. Ale znáš pořekadlo - sejde z očí - sejde z mysli. To platí stále stejně. Slovenský svaz si to samé řekl a dokonce, pokud vím, se osamostatnil. A najednou všechny peníze ( včetně státního příspěvku) jim přestaly chodit. Ty ostaní sporty je hodily přes palubu - a najednou Slováci nebyli na ME družstev. Proč? Šetří na olympiádu - to by si ostatní měli uvědomit (mluvil jsem s nimi). Proto se sedí v Praze - protože osobní styk je víc než nějaký mailový. Předseda se musí znát s dalšími, musí okamžitě být k dispozici, když se řeší peníze z ČSTV. Pamatuj - nejsi tam, tak na ně kašlem. A rozdělí si to ti, co jsou u medu. Proto musíš zvážit co je víc - pustit 100 tis. Kč a získat 500 tis.Kč nebo získat 100 tis.Kč a dostat z těch 500 jen 100 tis. Kč. Takže ono se musí stále počítat. Je toho hodně a hodně - kraje si taky vybírají příspěvky - osobně ŠSČR zůstává z vybraných členských příspěvků 10% - t.j. z loňských 840 tis.Kč 84 tis.Kč. Za to oddíly nemusí platit do ela, když pořádají soutěže jednotlivců jako přebor oddílu. Neplatí se elo z oficiálních krajských přeborů ( od mládeže až po dospělé) - jestli se někomu zdá, že členové živí svaz-jsou na omylu... Myslím, že těch 80 tis. Kč co zůstanou pro svaz pokryjí akorát náklady na správu databáze a členské základny... Tak aby členové věděli o čem brečí. Nemusí se zvýšit členské příspěvky... Jen stačí říci - co se vybere zůstane svazu a kraje ať se postarají.... :-) - znají přece lépe potřeby členů. A k tomu příspěvku, že si každý sežene sám sponzora pro sebe - ano to je ta ukázka, proč peníze netečou na svaz - proč živil někoho jiného, když se nesnaží :-)- to jen potvrzuje má slova. Všichni brečí ať ti co jsme zvolili, shánějí peníze. Ale oni je shánějí - ale nejdříve pro sebe :-). Třeba pro oddíl.... Papay

01.02.2008 09:34 | Autor neznámý

zabudol si dodať, zväzová konferencia, ktorú si zvolíme sami, alebo ktorú si zvolíte sami, lebo ja som predsa len spoza kopečkov:-)

01.02.2008 08:48 | Autor neznámý

Španěl mám takový pocit, že tady je téměř zbytečné něco psát. Zvýšení poplatků si totiž odsouhlasí svazová konference a k nám řadovým oddílovým členům sa tato informace dostane jako lakonický pokyn z krajských šachových svazů. Aby svazové orgány skončily na to zvýšení o 50% nestačí, snad kdyby zvýšili tak pětinásobně, došlo by k nějakým změnám. Že je to bezkoncepční musí být jasné každému, protože inflace u nás 50%-ní není a stačilo, kdyby se každý rozk zvýšilo o nějakých 5-10% a bylo by ticho po pěšině. To že se pravidla nezměnila už několik let znamená, že svaz skutečně žádné zvýšení nepotřebuje, protože to stejně nepovede ke zlepšení práce ani podmínek pro repre. Šach je individuální sport a tak se šachem budou živit jen špičkoví šachisté a určitě ne tady v Česku a pod hlavičkou svazu. Půjdou hrát do mistrovských soutěží v okolních bohatších státech. No a my ostatní řadoví šachisté se musíme o sebe a o účast ve svazových soutěžích postarat sami pokud je chceme hrát.

01.02.2008 08:34 | Autor neznámý

Katka Čedičová: Tédaa nakopnout někoho do popředí, tak drsná snad nejsi ?

01.02.2008 08:29 | Autor neznámý

to Viktor Novotný - předem bych chtěl říct, že si Vašich názorů velmi vážím a ve velké většině názorů s Vámi bezvýhradně souhlasím. Jasně, že každý koníček člověka něco stojí a samozřejmě, když na to finančně nemám, tak si i jako rekreační šachista si můžu sehnat svého osobního sponzora, který mi náklady na turnaj proplatí. Asi jsem mimo mísu, ale vždycky jsem si myslel, že když reprezentuji v mistrovských soutěžích jako je třeba II. liga svůj klub, potažmo město, budu to dělat buď zadarmo nebo za odměnu a nebudu za to muset platit. Prostě s tím, abychom se skládali na benzín fakt nesouhlasím, nesouhlasím s tím, aby se šachy staly sportem bohatých. Ne každý oddíl si může dovolit platit své silné hráče, ne každý šachista si může dovolit platit za reprezentování oddílu a k tomu stále se zvyšující členské příspěvky jak oddílu, tak svazu a i kraji, ne každý oddíl má zdarma hrací místnost, bohaté sponzory, atd. Já osobně jsem poznal, co to je, dostat se do rukou exekutorů, kteří Vám zablokují účty, zabaví všechny peníze a z příjmů Vám zůstane jen životní minimum, které musíte ještě použít na další splátky, nájem a obživu. Přesto když budu chít, tak si svého sponzora najdu, ale nenajdu ho již svému oddílu, mnoha důchodcům příp. sociálním případům, kteří na to fakt nemají. To jen jako obhajobu svého názoru, že si myslím, že není správné, aby si hráči v soutěžích družstev hradili benzín. Věřím, že mě pochopíte.

01.02.2008 08:22 | Autor neznámý

Radši moc nepapey a něco dělej...

01.02.2008 03:06 | Autor neznámý

Protože zde padlo hodně kritiky na Svaz a jeho předsedu a ten se zde nechce bránit sám, rozhodl jsem se poslat p. Herejkovi konkrétní otázky k tématům, která zde zazněla. Máte možnost přidat svůj dotaz na předsedu, upozorňuji ale předem, že přepošlu jen dotazy rozumné.

01.02.2008 01:53 | Autor neznámý

Papay - Já jsem níže psal (ale chápu, že diskuse se už trochu vleče), že existuje revizní komise. Podivilo mě ale, že poslední zápis z její schůze je z r. 2005, proto ty kecy, jestli vůbec funguje nějaká kontrola. Jelikož Katka Čedíková má pravdu, že věci se mají dělat pořádně a zodpovědně, já svou účast v ní rovnou vylučuju, jestli jsi myslel mě:-).
A Katce díky za příspěvek, napsalas to moc pěkně!

31.01.2008 23:43 | Autor neznámý

pane Papay, pozorně jsem si přečetl Váš příspěvek. Otázku korespondenčního šachu jste vysvětlil dostatečně, ale jestliže na úvazek pracují na svazu jen tři lidé je třeba smeknout klobouk dolů a uznale zamručet. Jen bych si dovolil malé rýpnutí: jestli by nebylo možné přestat platit nájem 135000 za nějakou kancelář a radši podpořit reprezentaci. Osobně si myslím, že na plný úvazek lze v době počítačů pracovat v teple domova a po přečtení příspěvku od Katky si jsem jistý, že si naši vrcholoví hráči každou korunu zaslouží. Do revizní komise se nepřihlásím, protože i já radši peníze utrácím než kontroluji výdaje :-)

31.01.2008 22:58 | Autor neznámý

Po čtení článku některých "chytráků" jen upozorňuji, že normálně pracuji, na ŠSČR nejsem zaměstnán jako hospodář. Na úvazek tam pracuje jen předseda, sekretář a v Ostravě pí.Kniezková. Té si , hošánci, važte, protože nebýt ji, tak už asi nemáte ani korunu z ČSTV. Korepondenční šach dostává peníze z ČSTV přes nás a tak je jim musíme předat. A ten 1,5 mil. Kč? Nic jsem z toho neměl - jen ty hloupé kecy...A že se zlikvidoval? Ano zlikvidoval - protože jsem se choval jak diktátor - peníze šly ze svazu jen když se něco dělalo... V současné době o penězích si rozhodují jednotlivé sekce... jen se mě ptají zda ještě tam něco mají... No nic. Doufám, že ti největší chytrolíni se přihlásí do revizní komise ŠSČR, když tu vytrubují, že kontrola neexistuje - asi nezjistili, že si zvolili revizní komisi :-) - přeji Vám krásnou a skvělou noc a příjemné vstávání do únorového měsíce.

31.01.2008 22:54 | Autor neznámý

Těmito několika řádky bych chtěla jednak trochu navázat na Olžin dopis, jednak hlavně reagovat na některé z příspěvků k tomuto článku. Předem bych chtěla říci, že se mi tyto internetové stránky velmi líbí, jak svojí aktuálností, tak pestrostí článků i jejich autorů a též je výborný tento prostor pro dikuzi. Nicméně poté, co jsem přelouskala všechny dole uvedené příspěvky, musím říci, že by se přece jen v některých případech měla zavést cenzura na vulgární výrazy a že ač diskuze samozřejmě může být anonymní, je smutné, že pokud už někdo kritizuje ostatní, ať je to kdokoli, tak se nedokáže pod svůj příspěvek podepsat svým pravým jménem. Myslím, že upřímnost, ačkoli někdy dost bolí, konec konců vše vyřeší většinou nejlépe. Teď tedy několik mých poznámek k příspěvkům dole, vezmu to od těch nejstarších. 1) to Nimrod: co se týče výtek vůči Lucce Hodové - partie na ME se jí, pravda, nepovedly, ale myslím, že nelze nic namítat proti tomu, že byla na akci nominována, na Mitropě podala velmi dobrý výkon a uhrála si normu WIM, což je určitě dostatečný argument. Ohledně toho, že prý je pořád cpána do repre, mohu říci jen to, že o ničem dalším nevím, naopak za své 2.místo na MČR žen 2004 v Karlových Varech, kde skončila po výborné hře hned za Olgou Sikorovou, si ženské repre vůbec neužila. 2) to bobik: neúčast Jany na ME a připomínky k ní a vztahu k Olině: je pochopitelné, že pokud s někým jezdíte na jednu akci za druhou, tak se občas nějaký spor objeví, ať už menší či větší, to je snad běžné i u jiných lidí a nevím, proč se to tu rozebírá jako nějaký bulvár, je to čistě záležitost holek. K neúčasti Jany na ME družstev- Jana reprezentovala na každé akci už nevím od kolikátého roku, její výkony nesčetněkrát táhly celé družstvo a teď jí má někdo vyčítat, že na tuto akci nejela? To je dost absurdní. Ať už třeba nějaké rozpory s Olgou byly či šlo o odpočinek po završení studia či si prostě chtěla Jana dát frei, tak jí nikdo nemá právo z ničeho nařknout. Ono, myslím, nést téměř největší zodpovědnost v družstvu není také asi žádný med. A co se týká otázky peněz, je jasné, že pokud se někdo živí sám a táhne sám výdaje za bydlení atd., tak prostě ty korunky sem tam počítat musí. Takže ty drby "jedna paní povídala", si dotyčný též mohl odpustit. 3) to gauner: nevěřila jsem svým očím, co lidé mohou do takovéto diskuze napsat za výrazy, i když v reakcích na články k politickým událostem a jednání politiků se člověk dočte lecčehos :-( Na vulgarismy si možná, milý pane, nejspíš, potrpí čtenáři diskuzí na jiných portálech. Potkat vás osobně, navíc vzhledem k tomu, že si Ríši Biolka nadto vážím jako člověka, tak vás kopnu do pozadí a možná i do popředí :-) 4) to Bond: Katka Němců a Janina to tady jistě táhnou, ale autor určitě též zapomněl na Evu Kulovanou. 5) to T: na přetřes zde přišla sama Olga, ale vy, dotyčný pane, si přečtěte následující, abyste alespoň trochu ocenil Olžinu snahu jak po stránce hráčské, tak po stránce snahy zajistit ženskému šachu prostředky na různé akce: kromě toho, že je Olga několikanásobná mistryně České republiky, reprezentovala na několika olympiádách a ME družstev a úspěšně! - připomeňme ol Bled, Turín, výsledek v Goteborgu 2005, kdy jí asi o dvě desetiny unikla třetí norma velmistryně, také sehnání dotace od Třineckých železáren, díky níž jsme mj. v roce 2006 před olympiádou mohly mít alespoň jedno soustředění a mohl se uskutečnit též bleskáč MČR pro ženy. Důležité je, jak pomohla družstvu a ne, jestli má zrovna ELO 2250 či 2300 - mimochodem, jak jste na tom, pane, vy se svým bodovým stavem, nepozorujete také občas klesání nahoru a dolů? A co se týče vašeho názoru ohledně přístupu k šachu - neberte to jako výmluvu, ale žádná z repre zatím není profesionálka, takže buď holky studují, nebo jako Olga chodí normálně do práce na plný úvazek, starají se o domácnost a tak a navíc pokud není alespoň nějaká finanční podpora, teď nemyslím pro vyslání na turnaje, ale pro trénování během roku, je občas dost těžké tvářit se jako profesionální šachista. Rovněž tehdy, když ono zaměstnání není práce manuální, ale duševní, občas na šachy prostě schází energie. 6) a teď ke všem příspěvkům týkající se práce R.Biolka a koncepce Šachového svazu: zdravím tímto Ríšu a je mi opravdu líto, že jak jsem se asi před dvěma dny dozvěděla, svaz ukončil jeho působení v roli trenéra ženské repre. Chtěla bych opravdu vědět, co svaz vedlo k jeho odvolání, když členky ženského družstva, či širší repre s ním byly spokojeny. Z příspěvku "taktovidimja": nebyl na holky náročný, měly ho rády ... Ano, měly, ale nenáročný zas tak nebyl, dny na soutěžích byly naplněny taktickou rozcvičkou, obecnou strategií na soupeřky a konkrétní přípravou a večer po partii ještě rozborem všech partií. Ačkoliv to není můj trenér, posílá mi sem tam dávku studií a příkladů na propočet, na dálku trochu poradí i s repertoárem. Není nenáročný, ale pohodový, zbytečně nedělá dusno, ale za svým slovem kapitána si stojí. Samozřejmě, že jsme si každá vždy nějakou tu výtku, která zabolela, vyslechly, ale spíš uměl nahazovat opět pozitivní náladu a proto možná taky se přes naše papírové předpoklady v poslední době dereme nad původní nasazení. Takže tak to vidím já. A opět co se týče finančních otázek, oněch kdesi zmiňovaných 15000 je na uživení rodiny pakatel. A ještě k Ríšovým svěřencům a jejich úspěchům, které se snažil také někdo zpochybňovat - tak třeba úspěchy Elišky Děcké, Ríšova syna a teď naposledy holek Olšarových a to jsem z Čech a spoustu těch Moraváků neznám! No asi se nevyhnu konfrontaci s prací svazu a Petra Herejka. Ríša určitě také není bez chyb, asi někdy chyběla větší komunikace mezi ním a svazem. Petra Herejka už znám hodně dlouho, oba jsme od Plzně, jistě se snaží dělat, co může, koneckonců někým zmiňovaný jeho "horentní" plat 30000 se mi zdá na Prahu ještě poměrně málo a opět nechápu, proč se radši někteří přispěvatelé do diskuze zabývají penězi místo výsledky a skutky, to mi připadá jako snůška závistivých řečí. Nuže ale i tak si myslím, že by měl svaz být, co se týče shánění peněz pro šach aktivnější a pokud něco nefunguje, jako prý nedostatek dobrých hráček, měli bychom si vzít příklad ze zemí, kde to funguje, třeba ono zmiňované Polsko. Také mi tu po letech trochu schází soustředění - před ME jsme měli jedno ženské u Olomouce, ale další zase jen tak nebude, protože to také něco stojí. Přitom si myslím, že také může báječně motivovat, když se člověk několikrát setká s ostatními holkami a vidí, jak se zlepšily a že tedy je opět třeba u sebe samé přidat. A trenér ženské repre to všechno nemůže zvládat - 1.hráčky bydlí různě po republice, 2. chybí jako vždy finance, 3. ne vždy je čas, neboť některé z hráček také pracují. Takže z tohoto hlediska prostě Ríša udělal na každé repre akci družstev maximum, snažil se dát dohromady též dobrou partu hráček, aby byl také nějaký týmový duch a pokud někdo v případě jiného názoru na obsazení jedné desky nadělá takový hluk, tak ho nechápu. Takže určitě by to chtělo z hlediska svazu nějakou změnu, odvoláním Ríši se to ale nevyřeší, je to jen zástěrka. Není důležité vždy prostě něco dělat, ale hlavně to dělat pořádně a zodpovědně. Možná by měl svaz tedy trochu lépe promyslet získávání dalších finančních prostředků do šachu a taky se zamyslet nad strategií rozdělování těch prostředků na různé šachové akce. Jak je vidět z příkladu pana Matochy, určitě to někudy půjde. Nakonec také něco pozitivního - stejně jako ostatní držím Oli s miminkem palce :-)

31.01.2008 21:05 | Autor neznámý

pane Janda to snad nemyslíte vážně, že Vás chce někdo odstavit od šachové politiky kvůli tomu že zastáváte nějaký názor?! Co je to tam navrchu za podivné boje a lobbování??? Když mi napíšete co konkrétního chcete z těch 1/2 mil. korun navíc v příštím roce financovat, nechám si nakreslit transparent a přijdu Vás osobně před sekretariát svazu během konference podpořit! :-)))

31.01.2008 19:52 | Autor neznámý

Janda - Na svazovém webu je viděl tabulka čerpání rozpočtu, zřejmě taková, jaká bude předložena na konferenci. Některé položky jsou šestimístné a při troše snahy se tam dá schovat leccos. To konference samozřejmě neobjeví a ani když by byla podrobná tabulka, tak na to během konference nebude čas. Šlo mi spíš o takovou kontrolu účetnictví svazu - všech dokladů atd...to někdo dělá? Nebo je jedinou kontrolou právě konference?

31.01.2008 19:00 | Autor neznámý

Sagone,díky za důvěru :-).Nemám situaci kolem Svazu pevně v rukou,jen jsem poukázal,že lze hospodaření Svazu snadno dohledat,a vy ji máte možnost kontrolovat.A mějte důvěru v Papaye(je to jeden z mála lidí,za které bych se zaručil),nebýt jeho,kdo ví,jak by hospodaření Svazu dopadlo.Však to pozná následovník,Papay chce skončit.A má účast na celostátní konferenci není vůbec jistá,nemusím být na krajské konferenci zvolen.Jsem totiž zastánce zvýšení příspěvků,a to není moc mezi řadovými šachisty populární.Souhlasím s Viktorem,že šachisté,pokud mají svůj sport a koníček rádi,měli by být připraveni této zálibě více obětovat.Přeji hezký zbytek večera

31.01.2008 18:34 | Autor neznámý

pane Jando jsem Vám vděčný za ubezpečení, že existuje kontrola hospodaření svazu. Protože mi připadáte jako důvěryhodný člověk, který má situaci kolem svazu pevně v rukou, nebudu už víc pochybovat o tom zda jsou nače peníze vloženy tam kam mají být. Doufám, že budete konference pravidelně navštěvovat a v nějaké té diskusi tady zase přispějete svojí troškou do mlýna :-)

31.01.2008 18:29 | Autor neznámý

pane Novotný, vidíte jak důležité je účastnit se diskusí jako je tato. Teď mám aspoň pocit, že jsem ve Vás získal vlivného člověka, který mi bude pomáhat prosazovat u svazu vlastní osobní ambice. Nebudu chtít žádné peníze ale pochopte, to razítko svazu určitě potřebovat budu :-)))

31.01.2008 18:27 | Autor neznámý

pane Novotný děkuji za odpověď. Nikoho se na nic radši ptát nebudu, protože těch 55000 na semináře by stačilo tak možná na jednu letenku do Emirátů. Když budu mít opravdu zájem o titul rozhodčí FIDE, seženu si sponzora a doufám, že mne potom ŠSČR nominuje :-)))

31.01.2008 16:23 | Autor neznámý

No právě, pověření žádné není, protože se neví, kdo bude kandidovat. Přímá volba by byla moc fajn, ale problém je, že delegáti se rozhodně sami dobrovolně nevzdají moci - ze stejného důvodu se u nás prezident nikdy nebude volit přímo. Ale možná by stačilo udělat něco na způsob amerických primárek - každý kraj by si na schůzi odhlasoval, koho bude podporovat, delegáti by měli na sjezdu povinnost hlasovat podle usnesení krajského výboru, na kterém by hlasovali oddíly. To by bylo o dost jednodušší a krásně by se nám decentralizovala moc...

31.01.2008 15:57 | Autor neznámý

Turýn - Já jsem třeba delegát našeho kraje a záleží jen na mě, koho zvolím. Oni totiž kandidáti nejsou dodnes jasní, takže těžko mít pověření, koho volit. Budeme ještě ale mít krajskou schůzi, tak uvidíme, co vymyslíme. Pokud ale bude kandidovat jen p. Herejk, jak to vypadá, tak to je vlastně jedno, ne? Přímá volba je zajímavý nápad, zavést by ji mohla ale právě pouze konference. Navrhněte přesnou formu, třeba to někdo předloží a schválíme to:-).

31.01.2008 15:51 | Autor neznámý

Viktore,už to jde asi jinam.Ale nesouhlasím s Vámi,že by nebyla kontrola hospodaření Svazu.Je vidět,že jste nebyli na konferenci.Já byl v HB na předloňské,Papay vypracoval velmi podrobnou tabulku a analýzu,kde se daly dohledat veškeré pohyby peněz,jak příjmy,tak výdaje,kam šly.Jindra při konferenci zjistil,že delegáty to zas až tak moc nezajímá,ba dokonce mu bylo některými vyčítáno(u toho jsem byl),že ta tabulka je tak podrobná,že je až nepřehledná :-).Na loňskou Jindra tedy připravil trochu stručnější,ale bylo mu vyčitáno,že je málo podrobná.Takže shrnuto-kdo chce informace,ten si je najde.A vyšlo to i v Šachinfu.

31.01.2008 15:16 | Autor neznámý

sagone - na náklady je potřeba ptát se na Svazu, pochybuji ale, že 55.000 na semináře rozhodčích v rozpočtu je zrovna na Vás ( i když třeba tam zbylo, jestli jsou všechna školení tak zisková:-). Jako vysoce kvalifikovaný rozhodčí si pak na to jistě vyděláte. A ptal bych se předsedy komise rozhodčích p. Sunka - kontakty komisí na svazovém webu jsou:
www.chess.cz/web/informace/komise/kr/kontakty.html

Jinak už jsem zde psal, že profíci u nás jsou (tak 20). Není to snadné živobytí a zadarmo prostě jezdit ani nemohou, to by je doma nepochválili. Nápad mít něco takového v trenérské smlouvě u dnešní mládeže je zajímavý nápad, chtěl bych tu větičku vidět...

31.01.2008 14:55 | Autor neznámý

dotaz na pana Novotného: Chtěl bych se zúčastnit příštího školení rozhodčích FIDE: The Dubai Arbiter Seminar. Na koho ze svazu se mám prosím obrátit a budou mi svazem uhrazeny náklady? p.s. anglicky umím dobře a testy udělám. Rád zvýším stavy kvalifikovaných rozhodčích v ČR :-)

31.01.2008 14:48 | Autor neznámý

Přímá demokracie je daleko méně náchylná na korupci - je to vidět i teď při tajné volbě prezidenta, vyhraje ten, kdo víc uplatí lidovce a komunisty, což je dost smutné. Tady není žádná záruka, že ten delegát pak volí tak, jak měl, protože se nikdo nedoví, jak vlastně volil. Ano, internetový způsob může někoho vyřadit, těžko bysme se stejně dostali s volební účastí nad 20%, nedělám si iluze o angažovanosti šachové obce, jenže tenhle způsob vyřazuje 99% lidí a lidé, kteří by hlasovat chtěli, tak nemůžou. Myslím, že pokud někdo bude opravdu chtít volit, může zajít do knihovny, v každé internet je, volit by se dalo v krajním případě i korespondenčně, tam je ale problém s anonymitou - která tu ale snad není třeba.

31.01.2008 14:44 | Autor neznámý

pane Novotný děkuji, odpověděl jste si sám. Hospodaření svazu nekontroluje od dubna 2005 nikdo :-)

31.01.2008 14:24 | Autor neznámý

Španěl - S tím benzínem to bylo myšleno smrtelně vážně. Rekreační tenisté či další sportovci mají se svým koníčkem mnohem vyšší náklady a pokud si všichni šachisté myslej, že jim by to měl platit někdo jiný - je jasné, že zde není něco v pořádku!
ˇ Sagone - Náklady školení jsou různé kus od kusu, to Vaše opravud mohlo být ziskové. Nicméně návrh na jeho zdražení padl od Vás...Jinak já samozřejmě nejsem ten, kdo ví, kam putuje každá koruna...a jak už jsem psal, na to by měl někdo dohlížet. Jediný orgán, který mě napadá je revizní komise, ta má ale poslední zápis z dubna 2005, tak nevím, kdo to tedy vlastně kontroluje.

Turýn - takových, kteří nevědí, kdo za ně vlastně bude volit bude asi hodně. Ještě jednou tedy cesta - oddíl vysílá zástupce na kraj, ten posílá volitele na celostátní konferenci. Pozvánku na kraj. konferenci by mělo obdržet každé vedení oddílu, ptejte se tedy tam, kdo byl na kraj. konferenci a koho ta zvolila (pokud nepatříte mezi ty šťastnější kraje s funkčními i-stránkami). Volba internetem by vyřadila šachisty bez přístupu k němu. Materiály visí na webu chess.cz, něco se tam má ještě objevit. Je ale pravda, že těch informací by tam mohlo být podstatně více, newsletter by se mi také líbil. Možná by si to p. Herejk mohl zařídit jako Iljumžinov a vždy napsat, koho kde navštívil, s kterým hercem si zahrál šachy apod:-).

31.01.2008 14:00 | Autor neznámý

to sagone: naprosto souhlasím a vyjadřuji též úctu rodičům mladých reprezentantů, kteří sami shánějí sponzory nebo hradí náklady ze svého a pak se modlí, že se dítě dobře umístí a svaz jim to třeba proplatí.

31.01.2008 13:59 | Autor neznámý

Turýn snad má každý z nich práci jako každý jiný slušný člověk, ne? Tady pořád čtu, že šachem se uživit nedá, takže někde si snad vydělávat musí, ne? :-)

31.01.2008 13:56 | Autor neznámý

sagone: snad si nemyslíš, že reprezentují zadarmo... např. Hába se nedohodne na honoráři a na olympiádu odmítne jet nebo dokonce stačí, když mu přijde, že se hraje v málo civilizované zemi... podle mě všichni, kterým v mladí svaz platí v mládí trenéry, by měli reprezentovat pouze za cestovné+diety, dával bych to teď do trenérských smluv, něco za něco

31.01.2008 13:46 | Autor neznámý

...abych nezapomněl proč jsem se vlastně do diskuse zapojil. Chtěl jsem vyjádřit úctu všem špičkovým hráčům, kteří reprezentují ČR bez nároku na honorář a svůj obdiv za to, že neemigrovali a doposud nemají jiný (třeba švýcarský) pas a občanství :-)

31.01.2008 13:18 | Autor neznámý

pane Jando ano, to může být argument takže potom oběma pánům díky za to, že si na sebe vzali 1,5 mil. úvěr a zachráníli český šachový svaz před zánikem.

31.01.2008 13:13 | Autor neznámý

pane Novotný, byl byste tak hodný a mohl mi sdělit jaké jsou skutečné náklady na úproškolení rozhodčího ve dvou jednodenních seminářích za účasti dvou školitelů? Na posledním školení rozhodčích II. třídy nás bylo 30 a každý zaplatil ze svého 200 Kč (a to prý je ještě o 100 Kč méně než nařizuje svaz). Opravdu, ale opravdu si myslíte, že vybraných 6000 Kč nepokryje odměnu dvou funkcionářů, pronájem místnosti a pár potištěných papírů s razítkem a slovem "uspěl"? :-) Proto buďte prosím konkrétní a když už se chcete bavit na úrovni používejte argumenty jako je používám já. Z Vašeho příspěvku vidím že tápete, Vaše odpovědi na to kam jdou naše peníze jsou nejasné, takže asi to nebudete vy, kdo na moje dotazy může kvalifikovaně odpovědět. A já znovu říkám: Ať svaz sníží vlastní náklady na provoz (cca 36% z celkového rozpočtu) a nezvyšuje členské příspěvky. Ujišťuji Vás, že za žádný kraj nekopu, ale chci hlavně hrát, hrát, hrát a ne po přečtení článku paní Sikorové přemýšlet nad tím, proč to v českém šachu nefunguje tak jak by mělo. ;-)

31.01.2008 12:53 | Autor neznámý

ad sagone (11.24 hod)-k tomu manku.Tak,jak to říkáš,to by bylo krásné.Ale s novou firmou by FIDE nekomunikovalo.Pokud si pamatuji,to byl významný argument,proč to dopadlo,jak to dopadlo.Nechci se hrabat v minulosti,ale financování tehdejšího moravského šachového svazu (účetnictví) Papay nikdy nedostal (pokud mě neklame paměť).Docela rád vzpomínám na zájezd na Moravu,kde jsme se pokoušeli doklady získat.Nezískali.Ale to už dávno,možná promlčeno

31.01.2008 12:15 | Autor neznámý

Tak mi připadá, že to sagone nemyslel úplně vážně stejně jako doufám nebylo myšleno vážně, že by se měli hráči v soutěžích družstev skládat na benzín. Tipnu si, že v tom případě by v našich soutěžích ubyla asi třetina družstev. Když si vzpomenu, že za zlých komunistů se dokonce platily diety (myslím 13,- Kč) za zápas, tak vidím, že je to čím dál horší. Samozřejmě potřebujeme zastřešit kraje a postarat se o reprezentaci, rozhodčí atd. Když se ale pak dozvím nebo tady dočtu, jak nekoncepčně se peníze rozdělují, tak už se mi nechce platit vůbec nic. Zahraju si doma s počítačem nebo na netu a nepotřebuju být nikde registrován. A takových nás brzo asi bude víc..

31.01.2008 11:43 | Autor neznámý

No jako mě by zajímalo, co předseda šachového svazu dělá 8 hodin denně, když má sekretáře a hospodáře, podle mě je to práce tak jeden den v týdnu... Viktor: Já myslím, že třeba šachy sleduju hodně, ale ABSOLUTNĚ nevím, jak funguje ta bafuňařina. Rozhodně se mě nikdo jako člena neptal, jak má za mě na sjezdu hlasovat. Mimo to, že ani nevím, kdo za mě hlasuje (já nikoho nevolil!), tak rozhodně taky nevím, o čem se dopředu bude hlasovat. Že to visí někde na nástěnce na Alfa Centauri je hezká věc, ale to běžným členům moc nepomůže. Např. v mnoha mezinárodních organizacích, které mohou připomínat šachový svaz, se volí tak, že kandidáti pošlou dopředu své životopisy a plány do budoucnosti a všichni aktivní členové se zaplacenými příspěvky z kandidátů pak vybírají na webu (zabezpečeno heslem), volební komise pak sečte výsledky a vyhlásí vítěze. Volí, kdo má o to zájem a zákulisní boje jsou minimalizovány. Taky by všichni členové svazu měli dostávat nějaký newsletter, ať jsou informováni atd., protože přes oddíly to prostě mnohdy ke všem členům nedojde.

31.01.2008 11:36 | Autor neznámý

sagone - je vidět, že jste tam nahoře nikdy nic nepotřeboval. Práce je vcelku dost - závazky vůči FIDE, organizování reprezentačních akcí apod. Právě třeba reprezentace by se z krajů řešila dost obtížně, nemyslíte? Taky bych si dovedl tipnout, že kopete za nějaký kraj. svaz. Já jsem byl loni vcelku překvapen, když se vymýšlelo, kam náš kraj dá peníze - a to více než měly být příjmy! Pak se ale ukázalo, že kraj který nic extra nedělá, také nic moc neutratí a že vlastně máme přebytky a neví se co s nimi. Jsou samozřejmě kraje, které mají nějaké koncepce a vědí, kam peníze nasměrovat.
Zvyšovat poplatky a startovné by šlo - třeba za zápočet by se to mělo týkat jedinců, co opravdu hrají a kdyby to bylo bráno jako přilepšení rozpočtu, proč ne. Zajímavé je ale školení - asi nejste proškolen, co? Jde o to, že rozhodčích je vcelku málo a potřebujeme je všichni, a o tom, že by Svaz měl podporovat školení a zaškolování trenérů se snad schodneme, ne? Poplatky za školení slouží na pokrytí nákladů - že přijedou školitelé, materiály apod.
S kor. šachem nevím, ale ve zprávě VV se mluví o vypořádání nějaké smlouvy, tak to bude asi ono. Vím ale, že někteří našinci byli třeba ve světových orgánech a takové sjezdy v Jižní Americe také něco stojí - to je ale záležitost SKŠ. Pojištění by také mohlo být povinné - odvody ze mzdy třeba. Napadá mě ale, kdo kontroluje Svazové výdaje krom hospodáře? Existuje tam nějaký dozor nezávislý na VV? To by asi měl, konference dostane jen rozpočet, kde nejsou ty jednotlivosti...

31.01.2008 11:24 | Autor neznámý

pane Janda, vůbec nechápu jak může někdo přebírat finance s mankem 1,5 mil. Kč a vyvolává mi to na tváři úsměv. Náš oddíl se dostal v minulém roce zapřičiněním TJ do prekérní situace když jsme zjistili, že dluh 10000 Kč vznikl během tří let tím, že si postsocialistická TJ ve vnitřním účetnictví účtovala ročně za pronájem zchátralé hrací místnosti a nám přitom tvrdila, že místnost můžeme užívat zadarmo. Protože uznání takového dluhu by znamenalo konec činnosti našeho klubu, jednoduše jsme svoje působení pod TJ ukončili. Naráz se ukázalo, že nás TJ radši potichu vypustí do světa, než aby se to dozvěděly ostatní oddíly, které dlužily mnohem více. Převzetí závazku 1,5 mil. považuji za hloupost toho kdo jej převezme, ledaže by mu z toho plynuly ještě jiné výhody. Myslím že nemusím připomínat, že v naší moderní kapitalistické společnosti se závazky buď prodávají, nebo se vypíše úpadek a konkurzní řízení a založí se nová nezadlužená firma pod jiným názvem :-)

31.01.2008 11:12 | Autor neznámý

jinak Vám pane Novotný děkuji za dobře míněnou radu jak financovat z vlastní kapsy benzín na soutěže družstev (dovedeme si samozřejmě poradit i bez svazu) a já mám také dobrou radu: Zrušme svaz v Praze, a nechejme si pouze krajské svazy. Peníze posílejme jim a panu Šmajzrovi plaťme za výpočet ELA. Databáze si aktualizujme sami (většina mladých to zvládne levou zadní) a ušetříme:Pořízení majetku a rež.náklady (65600), Gen.sekretář (60000), Reprefond (5000), Opravy (10000), Poháry (10000), Poštovné (20000), Telefon (60000), Koresp.šach (120000), Propagace (120000), Nájem (135000), Pojištění (276300), Mzdy (747500) celkem 1629400 což je s podivem zhruba stejná částka jakou svaz obdrží po zvýšení členských příspěvků. Asi by stálo za to se zamyslet co jsou to tzv. výdaje na korespondenční šach (když se dnes hraje přes maily po internetu), jestli není zbytečně drahé pojištěné a co je vlastně pojištěno a jestli by práci generálního sekretáře nezvládl předseda svazu :-)))

31.01.2008 11:06 | Autor neznámý

K sagone-proč je tok peněž právě takový(Svaz-kraj),je dáno našimi špatnými daňovými zákony.Zrovna mně to včera Jindra Papay názorně vysvětloval.Pokud bys ,sagone,peníze posílal,jak navrhuješ,Svaz by zaplatil nemalé daně.Takto,jak to zavedl Papay, svazu šetří peníze.A kdo si z vás vzpomene,jak kdysi expředseda Svazu Sejkora a Papay,přebírali finance s mankem - 1,5 milionů(!!) Kč ?

31.01.2008 10:54 | Autor neznámý

pane Novotný, chtěl jsem pouze zábavnou formou poukázat na to, že zvýšení členských příspěvků o 50% z 1100000 (2007) na 1650000 je odůvodněné za předpokladu, zvýší-li se také dotace na kraje z 990000 (2007) na 1485000 a my platící budeme dostávat přesný a průhledný roční přehled jak byla každá naše koruna vynaložena. Protože členské příspěvky svazu představují necelou čtvrtinu z příjmů svazu a z celkové částky příspěvků svazu "uvízne" za nehty 110000,- nevidím důvod, proč bychom příspěvky nemohli zasílat přímo svým krajským šachovým svazům a těch 110000,- by svaz získával navýšením ostatních kapitol rozpočtu (startovné, poplatky, školení). Já opravdu nevidím důvod, proč by měl oddíl organizovaný pod zlínským šachovým svazem platit o 50% vyšší členské poplatky svazu republikovému.

31.01.2008 10:48 | Autor neznámý

re Španěl -takové příspěvky mě zlobí-nahoře nejsou žádní šmejdi-jsou to volení zástupci,co něco (tu dobře,tu špatně)dělají,a nosí kůži na trh.Znáš lepší? Ano? Tak ať se přihlásí na konferenci a kandidují.Ale ono je lehčí hezky doma,v teplíčku,anonymně nadávat.Žejo? P.Biolek byl u holek oblíben,protože na ně nebyl moc náročný,a moc jim do hry nemluvil.A že se dvě naše reprezentantky nemají rády,o tom se cvrlká po celém šachovém lůně a hájí.To bych neviděl tragicky,Fischer se s Reshevským také "nemuseli" (pokud neřekneme,že se nesnášeli).

31.01.2008 09:15 | Autor neznámý

Co vidím pozitivního, je skutečně pořad "V šachu" a myslím, že ne všichni tam mediálně dělají šachistům ostudu. Třeba Kateřina Němcová byla excelentní. Jinak to, že u nás nejsme schopni zorganizovat ani důstojný přebor ČR hovoří za vše! Do podrobností ani vidět nemusím. A že nemají ani tu slušnost poděkovat R. Biolkovi za odvedenou práci po jeho odvolání, ať již z jakéhokoli důvodu, to je ostuda. Prostě je to jako všude jinde, nahoře jsou ti největší šmejdi a my pěšáci s tím nic nedokážem udělat. Rád bych se alespoň v jednom tvrzení mýlil...

31.01.2008 08:46 | Autor neznámý

Milbo - Svaz žádné turnaje nepořádá. Pod jeho působnost patří různá mistrovství - na ty vyhlásí konkurz o pořadatele s tím, že mu na turnaj finančně přispěje.

sagone - Než jste se odebrali pod most a šťastně narazili na sponzora, řešili jste klasiku - chyběj peníze (i když z výdajů nejde rozhodně vše ŠSČR:-). Byl bych rád, kdyby si jednou šachisté konečně uvědomili, že šachy hrají pro sebe a protože je to baví. Pak už je jen krůček k tomu, uvědomit si, že koníčky něco stojí. V každém klubu se pak najde několik méně agilních šachistů, pro které by ale velké zvýšení příspěvků znamenalo spíš konec činnosti, a to už je pak na každém oddíle, jak se k tomu postaví. Řešením je např. kdo jede na soutěž družstev, platí benzín.

Turýn - Od šachisty-jednotlivce je to k předsedovi jen přece kus cesty, ale stěžovat si, že nic neovlivním není na místě. Je to stejné jako v politice a začíná to volbami. Kdo nevolí, ať si nestěžuje. Zde oddíly vysílají zástupce na kraj. konferenci, ta vysílá delegáty na celostátní konferenci a ta volí předsedu a jeho tým (např. p. Chrze jako předssedu STK). Každý, kdo se zajímá, ví kdo ho za kraj reprezentuje (a nebo si to zjistí). Stěžovat si, že to vlastně ani nevím, znamená, že mě to vlastně ani moc nezajímá. Nebo ne?:-).

Janda - Kdepak, já spolupráci nepodepsal, ač mi byla nabízena - i kvůli svobodě slova na tomto webu:-). Jsem pro postupné zvyšování příspěvků Svazu (letos bychom třeba mohli z výjimečného pravidla pro rok 2008 udělat pravidlo), ale jak už tu i zaznělo, chci jasně říct, k čemu ty peníze Svaz potřebuje! Taky mě zarazilo, že káraná reprezentantka dostane 3000 na literaturu. Ne, že bych jí to nepřál, snad jí knihy i pomůžou se zlepšit, což budeme jen rádi, ale ta NEKONCEPČNOST! Jak k tomu příjdou všichni ostatní reprezentanti? A kdo je u mužů vlastně ještě reprezentant - takovou Mitropu hrálo spousta šachistů. Co udělá Svaz, když si všichni zažádaj - o knihy, počítače, notebooky, Rybky a sekundanty? A to je jen jeden příklad z mnoha.

Jsem klidně pro větší odměny VV - 2000 je za práci hospodáře fakt málo. Obzvlášť jestli je v tom celé účto. Jsem pro peníze na mládež - ale ne na ceny do turnajů a nějaké nekoncepční blbiny apod., ale jak tu správně psal MM např. pro organizátory základních kol přeboru škol. To by měla sice být spíš krajská záležitost, ale třeba u nás to prostě nefunguje...nebo že by se konečně ulehčila práce trenérů a vznikly jim nějaké metodické pomůcky a materiály - ty by pak mohly přispět k rozšíření počtu trenérů mládeže atd...

A nějakou koncepci reprezentace by to taky neškodilo mít. Kolik lidí, jakým způsobem jim přispívat či je přímo živit, co za to. Pokud vezmu třeba jen muže, odhaduji, že tu může být tak 20 profesionálů, kteří se šachem živí. Když bude určeno 5 je reprezentace, jezdí povinně na ty a ty repre akce a dostávají např. měsíčně tolik a tolik (nebo se jasně stanoví co), budou všichni makat, aby se tam dostali. Včera jsem se dozvěděl, že Svaz dnes ale není ani schopen říci, kolik dostane vítěz MČR na ME - v propozicích se píše, že vítěz bude delegován, ale ME je Open! Das ist hrůza, pánové!

30.01.2008 23:15 | Autor neznámý

No, kdyz si tak procitam ty prispevky... Napada me otazka, k cemu vlastne sscr slouzi? Respektive, co po nem my, sachyste, chceme? Treba me by ani nevadilo platit rekneme 3-400 rocne a temito penezi vic podporovat nase nejlepsi hrace (reprezentanty). Jinak by svaz fungoval, spis jen jako zastita, tzn. pomahal vyhledavat sponzory pro turnaje atp. Takze by svaz jen podporoval a pomahal, ostatni by nechal na svych clenech :-) (Ono tomu to tak, myslim, stejne je, jenze nejak neoficialne :-)) Druha moznost pak je ta, rekneme, "opravdova angazovanost", kdy by svaz primo poradal turnaje (myslim tim ne jen MCR, ap.), vytvoril pouzitelnou koncepci prace s mladezi a take se snazil ziskat vice penez, ktere pak prerozdeli mezi reprezentaci, kraje... (Tady mozna nemam pravdu, ale rekl bych, ze vecina velkych (a vsechny male :-)) turnaju u nas vznika diky ochote a nadseni samotnych hracu a svaz si k nim pak jen prida sve logo...) Snazil jsem se napsat neco aspon trosku inteligentniho, ale protoze do dane problematiky jako radovy hrac zase tak moc nevidim, omlouvam se za pripadne nesmysli. A taky diky za vysvetleni tech moznych nesmyslu :-)

30.01.2008 22:45 | Autor neznámý

2TexMech Už tu někdo zmiňoval pořad V šachu. Mohu se přidat, že je zajímavý i pro nešachistu (bratr). Nevím na kolik % je to zásluha VV a nakolik potřeba/požadavek/povinnost ČT dát prostor na programu ČT4 i méně masovým sportům než je fotbal,hokej apod. Chtěl jsi jednu věc, tak zde je. Já se těším na Tvůj zítřejší příspěvek.

30.01.2008 22:00 | Autor neznámý

Už se těším na nápady - doufám, že Ti největší povídálkové jsou skutečně maskovaní pokrytci z VV a dělají si tady ze všech srandu, aby se udrželi u vesla :-). Dlouho jsem se nepobavil na webu jako opět tady. No chlapci - jako šachisti - jsme věčně na tahu - ale někdy i v tahu :-D - jiný pozorovatel by nám řekl - tak táhni.... domů :-D. Přeji všem příjemnou noc a plno krásných snových rošád....

30.01.2008 21:06 | Autor neznámý

Jo a dokonce pridam i par rad - ... z vedeni si je mohou privlastnit a prezentovat za sve.

30.01.2008 21:05 | Autor neznámý

Podle me je ucast pani Sikorove v reprezentaci minimalne sporna. Kdyz se podivam na jeji vysledky za poslednich 5-6 let a zmenu ela. Celkove ztratila 54.3 bodu. To mi neprijde jako dobra vizitka a reprezentace by mela stavet na jinych hrackach s lepsim pristupem.

30.01.2008 21:05 | Autor neznámý

Clovek se jeden den nedostane na sit a hned tu mate nudu :-( Z tech 118 prispevku pode mnou mi nikdo nenapsal ani jednu vec, co svaz v posledni dobe udelal dobre. Zjevne si nikdo na nic nemuze vzpomenout. Ja take ne. Zitra si dam tu praci a sepisu vam par jejich blundru, ale bohuzel se k tomu dostanu az vecer. Doufam, ze tu naleznu seznam veci, co se svazu povedl.

30.01.2008 20:31 | Autor neznámý

nevadí, dej si KitKat :-)

30.01.2008 20:27 | Autor neznámý

Nedari se mi vlozit prispevek do diskuze

30.01.2008 19:28 | Autor neznámý

Jak dopadla porada pod mostem: Nebudu vás nikoho dlouho napínat. Jak už to bývá v amerických dojácích i tento má happy end. Dali jsme pod mostem hlavy dohromady a já si vzpomněl, že znám kapitálově silného podnikatele, bývalého šachistu. Ten do nás vrazil asi 30000, nakoupili jsme v akci nové šachy i digitální hodiny a hrajeme jako o dušu. Víme kam dáváme každou korunu a vše je jasné a průhledné. Těch nabídek se nakonec sešlo více a letos požádáme o grant abychom mohli uspořádat nějaký ten FIDE OPEN, zařídit si novou větší místnost (notebook + dataprojektor na tréninky) a hlavně abychom netřeli bídu s nouzí a nemuseli žádat o podporu TJ nebo kraj, kteří nám nedají ani korunu. Bohužel to jsou instituce, které si nárokují právo rozhodovat o pravidlech a podmínkách fungování šachu v ČR a mají pocit, že se to bez nich neobejde. My prostě ten pocit nemáme ale stáráme se. Jak řekl kdysi Bobby: "Vyčítají mi, že jsem excentrik, excentrik excentrik, ale já jsem se narodil, narodil narodil..." a když se člověk narodí, měl by se dokázat i postarat o svoji budoucnost. :-)

30.01.2008 19:06 | Autor neznámý

pane Janda, neznám sice podmínky života v Praze ani v Liberci, ale zato mám praktické zkušenosti z Valašského království :-). Jsme šachový klub který má 23 členů. Naše příspěvky jsou 8x300 (pracující) + 8x150(důchodci a studenti) = 3600 Kč. Zbytek jsou děti organizované pod DDM. Svazu jsme minulý rok zaplatili 8x100 + 8x50 + 7x10 + 700 (startovné v soutěžích na kraj) + 1000 (povinné školení 4 rozhodčích) + 500 (roční pronájem klubovny) = 3470 Kč a za zbývajících 130,- Kč si zajdeme na pivo a přitom se poradíme jak sehnat 10000 na benzín pro krajskou soutěž abychom vůbec mohli začít hrát. Jenže ouha, bylo nás 8 a pivo mají za 28,- Kč 0,5 litru, takže nás nakonec z hospody vyhodili, že prý ze šachovýma sockama nechtějí mít nic společného. A to jsem si myslel, že když přestaneme TJ platit těch symbolických 30,- Kč za člena, tak v té sezoně nějak s penězma vyjdeme :-))).

30.01.2008 18:20 | Autor neznámý

Jestli je plat 30k na Prahu málo, tak se sídlo svazu může přesunout jinam, nevidím jediný důvod, proč by měl sídlit zrovna v Praze, když je tam vše nejdražší. Taky bych doporučil místo trenéra angažovat někoho, kdo naučí naše reprezanty vystupovat v médiích, to z nich umí bohužel jen málokdo. To co momentálně ukazuje program V šachu je mediální harakiri, na to žádného sponzora nenalákáte. Ohledně svazu mě spíš ale vadí, že řadový člen nemůže nic ovlivnit. Nevím, proč máme např. všichni hrát tempem, které pan Chrz považuje za atraktivní, ale normálním hráčům absolutně znemožňuje hrát koncovky. Co bylo špatné na normálním tempu 2h/40+1hod.? Nevšiml jsem si, že by někdo stěžoval, vždyť se takhle hraje i Wijk. Tempo by si měli odhlasovat oddíly hrající danou soutěž, předsedu by mohli volit všechny oddíly třeba po internetu. Takhle většina lidí ani neví, kdo za ně hlasuje.

30.01.2008 18:06 | Autor neznámý

Pane Jando, ještě tu historku, prosím...

30.01.2008 16:45 | Autor neznámý

K*rva kdo to má všechno číst... jinak nevím nevím, jestli zvyšování příspěvků povede k rozvoji šachu :-))

30.01.2008 16:30 | Autor neznámý

Takže jestli jsem pochopil,k Petrovi Herejkovi jako posila přistoupí Viktor,co by hospodář :-).Neuškodí ,Víťo,trochu si užít některých "zmatkařů".Chtěly se tu vize a zdroje-takhle bych to shrnul já. A) Vize-nevidím žádnou,protože bude vždy nesoulad zájmů mezi reprezentací a řadovými šachisty.Potřeby reprezentantů jsou řadovým (pracujícím)hráčům celkem lhostejné(promiňte mi tu úpřimnost). B) Zdroje-na rozdíl od expremiéra Špidly si myslím,že nejsou.Peníze od Sazky pomalu váznou a vysychají.Nepotřebovali bychom velkého sponzora(kdysi tuším Sejkora sehnal Kooperativu,ta však po roce či dvou odstoupila),kdyby byly příspěvky na normální úrovni.Ty dvě stokoruny ,to normální spříspěvek není. B1)zvýšení příspěků?-tomu se řadoví šachisté brání(stačí navštívit krajskou konferenci),protože si nejsou jisti,jak "nahoře"budou vybrané peníze účelně vynaloženy (ovšem že jich chodí dost zpět na kraj,to mnozí netuší).Reprezentanti volají,aby byli zabezpečeni tak,aby se mohli svému sportu věnovat opravdu profesionálně-ale z těch současných příspěvků to opravdu nikdy nebude.B2) Ale na druhou stranu respektuji,že při výrazném zvýšení příspěvků by mohlo dojít k zániku mnoha menších odddílů.B3) Snížení příspěvků,jak zde bylo řečeno-to snad nemyslíte vážně. C) Nelze srovnat práci pro oddíl,s prací pro Šach.svaz.I já neznám toho,kdo by něco dělal "zadarmo"(lékaři jsou na to slovo opravdu alergičtí.Toho,co je "zadarmo",toho nikdo neváží.Letitá zkušenost).U nás jste znali velmi agilního Karla Strejce,pořadatele mnohých Primátů,ale obdivoval jsem jeho první barevnou TV,kterou měl v Děčíně jako jeden z prvních:-).Já nejsem vizionář-viděl bych tuto cestu. 1) Výrazné zvýšení příspěvků na Svaz (např. 500 Kč) 2) Zvýšit plat předsedovi,hospodáři( jako Papay za 2000 Kč to nikdo dělat nebudete),p.Kniezkové,popř sekretářovi.Pak si ale spočítejte,jaké jsou mzdové náklady. 3) Důslednou kontrolu,jak jsou vybrané peníze účelně investovány (není dobré,když reprezentantka žádá Svaz o peníze na nákup šach.literatury,nebo David nechce proplatit letenku na svou akci.Svaz by měl být bohatý),to řadoví šachisté opravdu budou pečlivě sledovat.Reprezentanti se jim pak třeba odmění hodnotným Přeborem Čech :-).Nebo dobrým umístěním na Olympiádě.Ta poslední měla mimořádný úspěch a sledovanost,to NB zaznamenal.A že Marek bude trénovat ženskou repre-to pochybuji.Pamatuji jeho humornou historku,proč je přestal trénovat.Ale časy se třeba změnily. Pokud se zúčastním konference,budu hlasovat pro zvýšení příspěvků(pokud vzejde ten návrh),jsem zvědav,kolik nás bude.A budu zvědav na ty vize :-).

30.01.2008 15:51 | Autor neznámý

víte moje důvody jsou čistě racionální. Nejde o to, že by zaměstnaného člověka zabilo zvýšení příspěvků o 50,- Kč ročně. Když ovšem postoupí náš oddíl z krajského přeboru do druhé ligy, stoupnou v příštím roce naše výdaje (které tvoří mimochodem hlavně spotřeba benzínu) zhruba dvojnásobně. Myslíte si že mohu jako předseda oddílu příjít za členy a požadovat dvojnásobné příspěvky na provoz oddílu? Pošlou vás do kytek, protože většine z nich vyšší soutěž hrát nebude a hrají šachy bez vyšších ambicí jen pro zábavu. No a co tedy uděláte? Začnete přesvědčovat sponzora, aby vám dal na provoz víc (a on chápe, že postupem stoupla i jeho prestiž jako sponzora) anebo musíte sehnat sponzory dva. No a to je to, o čem se tu myslím celou dobu bavíme. Ať svaz nejde cestou nejmenšího odporu (zvýšit usnesením jedné schůze celoplošně příspěvky), ale ať se snaží páni funkcionáři zajistit prostředky a využít kontakty na velké firmy, granty EU atd. Prostě ať si nezvykají na pohodlný život, když ostatní jej pohodlný nemají.

30.01.2008 15:47 | Autor neznámý

z příspěvků jsou vidět 2 celkem zajímavý úkazy: 1. šachisté mají sklon vidět svět černobíle. 2. šachy se dají hrát koulema, někteří přispěvatelé evidentně mozek nevlastní a používají jen... - orgán!

30.01.2008 15:33 | Autor neznámý

2vaja: no já tedy slyšel a dokonce znám, ale myslím že není problém samotné zvýšení/vání příspěvků jako to na co to svaz chce (!) a tady je prostě důvěra ve smysluplné využití prostředků mezi šachovou veřejností minimální...

30.01.2008 15:20 | Autor neznámý

uz si o nekom slysel ze by nechtel hrat sachy protoze sou prispevky moc velky? samozrejme tam patri kua:D

30.01.2008 15:20 | Autor neznámý

sagone: uz si o nekom slysel ze ou prispevky na sachy moc velky? ja sem pro zvyseni...kdyz to ma rozvoji sachu pomoc...a fakt si myslim ze to nikoho z nás nezabije...

30.01.2008 14:57 | Autor neznámý

pane Novotný, s prioritou současného vedení svazu ohledně rozvoje mládeže a rozšiřování její základny se ztotožňuji také a aby to nebyla ze strany svazu jenom pokulhávající rétorika mám návrh. Mohli by členové svazu přijet trénovat naše mladé talenty přímo k nám a Ti, co to dělají dnes zadarmo a protože je to baví, by se mohli věnovat čistě jen praktickému šachu :-))). Já osobně jsem zastáncem toho, že jakékoliv centrální přerozdělování financí je špatné, takže bych roční členské příspěvky svazu o 50% nezvyšoval, ale snižoval. To by byl možná další kladný signál, že to s šachovou obcí svaz myslí "úpřimně" a počet členů by trvale narůstal. ;-)

30.01.2008 14:20 | Autor neznámý

Souhlasím, fluse, ale Jacková je taky pěkná kočička... Ani mi nevadí, jestli je na prachy.

30.01.2008 12:46 | Autor neznámý

to Viktor Novotný Platí jednoduché pravidlo: více peněz=větší členská základna. Peníze by měly téct cíleně na konkrétní projekty. Uvedl jste příklad se soutěží škol- to je asi hlavní možnost, jak nové šachové adepty získat. Organizace školních kol je záležitost dobrovolníků, kteří to dělají ve svém volném čase, proto je už tady omezen počet dětí, které se zapojí. Dalším "úzkým hrdlem" jsou šachové kroužky na školách. Pokud by přiteklo více peněz, našly by se určitě lidé, kteří by nad takovým přivýdělkem přemýšleli. A poslední štací začínajícího šachisty je příchod do oddílu. Situace je stejná. Musí být lidé a těch, kteří tuto práci dělají dobrovolně přibývat určitě nebude. Souhlasím s tím, že ve VV by měli sedět hlavně lidé, kteří dovedou získat peníze. Ale odměna, pokud nějakou pobírají, by měla být přímo úměrná kvalitě práce. Pokud je prioritou zvýšená členská základna, tak bych rád viděl nějaké celostátní, nadnárodní apod. projekty. Nechci jmenovat konkrétně, ale když to jde někde na oddílové úrovni, proč ne na té celostátní ? Podle rozpočtu ŠSČR nemám pocit, že by do masovosti šla od roku 2004 vyšší částka.

30.01.2008 12:35 | Autor neznámý

jste se tady nejak rozkecali :)) muzete to nekdo shrnout nejak strucne, nechce se mi to cist a vytipnete hlavne ty vtipne prispevky, dekuji

30.01.2008 11:53 | Autor neznámý

BTW nemůžeme očekávat od internetové diskuze, že problém vyřeší, ta pouze nastolí otázky

30.01.2008 11:48 | Autor neznámý

np/ Proč

30.01.2008 11:33 | Autor neznámý

že má ta síkorka smyslný zadeček.

30.01.2008 11:25 | Autor neznámý

xm) soucítím s tebou.

30.01.2008 11:14 | Autor neznámý

Jsem sice hoch 5 roků před důchodem, ale můžeš mně tykat. Že to s tebou mydlí to máš blbý, měl bys asi navštívit jiné stránky-třeba by ses chyt i když v tvém případě o tom dost pochybuji.

30.01.2008 11:08 | Autor neznámý

Ty vole , já si vzal kvůli tomu hovadu dovolenou

30.01.2008 11:06 | Autor neznámý

Ok, chtělo by se to pohnout z místa. Budeme tedy patrně mít jediný kandidující výbor na čele s p. Herejkem. Z diskuze sice vyplynulo, že někteří cosi zvažují, ale aby měli šanci na získání podpory, chtělo by to přihlásit se co nejdříve - i když čas je až do konference.

Nečetl jsem všechno na svazovém webu, ale myslím, že nikde není uvedena vize tohoto týmu. Z dosavadních zkušeností jsem vypozoroval, proklamovanou snahu o získání sponzora. Jak už tu někteří zmiňovali, ani 30% odměna pro kohokoliv Svazu sponzora nepřinesla - kdo může dá to k sobě do oddílu. Zásadní myšlenka ale je - Potřebuje Svaz sponzora? Z rozpočtu je patrné, že pro řadové šachisty by to stejně nepřineslo nic, snad jen kdyby to vyšlo s mládeží a rozšířením čl. základny budou mít s kým hrát. To je také jednou z priorit současného vedení (a s tou se plně ztotožňuji), ale příjde mi, že realizace poněkud pokulhává. Co byste VV poradili, jak zvýšit členskou základnu?

30.01.2008 11:03 | Autor neznámý

...uz na to hovado,který se podepíše pokaždý jinak nereagujte,nebo to skončí jako obvykle...:-))))

30.01.2008 10:58 | Autor neznámý

to ty feromony...

30.01.2008 10:53 | Autor neznámý

to np: My Tě Mirku P. stejně poznali...

30.01.2008 10:49 | Autor neznámý

hochu , je to horší než si myslíš.To ty zdivočelý hormony.Mydlí to se mnou ani nevíš jak.

30.01.2008 10:22 | Autor neznámý

np.-k výše uvedenému článku jste zaslal tuším sedm příspěvků a v každém jste si po někom flusnul..asi nějaký komplex?

30.01.2008 10:04 | Autor neznámý

Nula od nuly pojde.Mně se líbí ta kachektická kráska se strnulým úsměvem a očima zamilovaně upřenýma k Petrovi.

30.01.2008 09:37 | Autor neznámý

Vazeni a mili, Vase kritika svazu bez alternativni nabidky nema zadny smysl...malo lidi pracuje nezistne a navic dobre. V te bafunarske bide mi pan Herejk pripada jako relativne schopny a slusny clovek, bojim se, ze stejne nikoho jineho nenabidnete. Posledni nezistny a pro sachy opravdu zapaleny nadsenec na svazu byl Franta Pithart!

30.01.2008 09:06 | Autor neznámý

Marku , to kvůli Tobě :-)

30.01.2008 08:58 | Autor neznámý

To np.: Koukám, že si na tu interpunkci dáváš pozor. :-)

30.01.2008 08:22 | Autor neznámý

Ano , hoši z Boru nahoru . Viktore, můj rukopis určitě znáš . Nenávidím Frýdek za jeho falešnou hru . Jeden křivák vedle druhého . Faleš , faleš , faleš.

30.01.2008 08:06 | Autor neznámý

Můj pohled na věc. Byl jsem v roce 2007 na MČR v Seči a nahlídl jsem na schůzi komise mládeže. sodoma komora. Několika hodinové dohadování o ničem a nad vším si myli ruce zástupci Frýdku Místku. Jak svaz dělá s mládeží. Další příklad je polofinále ve Ždáru. . Ať se Pochválí někteří panové z vedení svazu ,co Tam dělali. Jak to tam vypadalo. Pak se nedivím, že šachy netáhnou. A jen tak k politice svazu a financím. Je zajimavé, že kde se o klub někdo stará a má zájem o svůj klub, tak to tam funguje dobře i po finanční stránce. Třeba chlapi z Nového Boru , některé ostravské oddíly atd

30.01.2008 07:39 | Autor neznámý

všechno souvisí se vším. To, co píše paní Sikorová o odvolání R.Biolka ukazuje především na nutnost vymezit přesnější pravidla pro jmenování (resp. odvolání) trénérů repre. Jinak se bude opravdu stávat, že svaz udělá nepopulární rozhodnutí a nikdo nebude chápat proč. Stačí si uvědomit takovou malou paralelu, že kapitán šachového družstva bývá také nominován a podporován hráči a žádný svaz (ani krajský) ho prostě odvolat nemůže. Zajímalo by mne co by svaz dělal, kdyby se objevil sponzor ochotný podpořit ženský šach a oslovil by pana Biolka ať pokračuje ve své činnosti trenéra. Asi by svaz musel sklapnout kramfleky a svoje stanoviska přehodnotit.

30.01.2008 06:53 | Autor neznámý

Tipovaci anketa - Kdo je novym sefem ceske zenske reprezentace? a)Vokac b)Berezjuk c)nekdo jiny.

30.01.2008 05:18 | Autor neznámý

Zdravíčko, milánkové, chtěli byste snad ode mne něco slyšet? To je pocta. Je ale 5 hodin ráno a bylo by to moc dlouhé (když se zakecám), na to teď nemám náladu. Možná za pár, až si to dorozmyslím. Zatím už vím, kdo byl jmenován na Richardovo místo, můžete si mezitím udělat tipovací anketu. Na předsedu (nejen) opravdu kandidovat nebudu, nestál jsem o to nikdy. Odedávna si myslím, že hlavním úkolem předsedy je shánět a vyjednávat (sám či přes někoho, to je mi fuk) sponzorské peníze, a na tuto činnost jsem nikdy neměl ani schopnosti, ani žaludek. Dobré ráno/noc přeje MV

30.01.2008 02:06 | Autor neznámý

Pane Chrz , a co Vy , proč mlčíte ? Jindy chlap dnes přikrčenec . Nic novýho .

30.01.2008 01:55 | Autor neznámý

Viktore , Ty toho ještě nevíš . Dlouhodobé rozkrádání svazu a různé pletichy . Pan Biolek se určitě nemá čím chlubit . Stejně jako všichni bafunáři . Proč se řadový šachisté bouří a nechtějí zvyšování členských poplatků ?

30.01.2008 01:41 | Autor neznámý

Mimochodem když jsem te´d hledal v zápisu VV datum příchodu materiálů pro konferenci, zaujala mě ta pasáž s odvoláním R. Biolka, konkrétně důvod neřešení dlouhodobých problémů....Za prvé ze zápisů VV je zcela patrné, že spousta věcí zůstává skryta. Mmožná je to dobře, ale těžko si dělat názor, když člověk neví, v čem by třeba ty dlouhodobé problémy měly spočívat, já o žádných nikdy před tím nečetl, pokud si dobře pamatuju. Za druhé pokud by problémy měly spočívat v osobních rozepřích reprezentantek, jak tu také zaznělo, není mi úplně jasné, co s tím lze dělat. Není to tak dávno, co jsem dočet 4 Kasparova, kde se píše, že Američani si nudeli vždy vybrat, zda na olympiádu vemou Reševského nebo Fischera, spolu prostě hrát nemohli a žádný trenér to nikdy nenapravil.

30.01.2008 01:33 | Autor neznámý

MarkusW - Já jsem náhodou s úrovní diskuse velmi spokojen, excesů je minimum, že nemůžu se vším souhlasit je samozřejmé, od toho taky diskuse jsou...

Myslím si, že pro českou šachovou obec by bylo prospěšné, kdyby byl alespoň jeden protikandidát. Jednak by to pak konečně byla volba a ne potvrzení, jednak konkurence je zdravá a měla by jen prospět, i kdyby třeba vedení mělo zůstat stejné. Aby byla konkurence stimulační, chtělo by to ale i nějakou následnou práci v opozici - hlídat a křičet, kdyby bylo třeba. Nemá ale cenu navrhovat někoho jiného - to musí každý sám.

Nikdy jsem nebyl na celosvazové konferenci, ale i z některých zdejších příspěvků je zřejmé, že to tam není žádná velká zábava. Abychom si ušetřili zbytečné hádání na místě, můžeme si udělat menší konferenci předem, třeba se něco vyjasní, zaznějí argumenty a na konferenci se pak bude už jen hlasovat:-). Materiály by měly dorazit do 11. února...

30.01.2008 00:54 | Autor neznámý

Rozcvičky už Berezjuk nedělá. Zpanštěl a zlenivěl. Ani moc netrénuje , jen tahá figurkami a svými pěšáky.

30.01.2008 00:40 | Autor neznámý

Položil bych jen otázku do řad kritiků. Nechtěli by jste se sejít a zkusit kandidovat jako nový VV? U toho rybolovu je to přeci stejné, protože to je skoro zadarmo jako v šachu. Já ty problémy vidím z pozice klubové úrovně a svaz je to samé jen ve větším měřítku. Odchodu p.Biolka lituji, znám jej a myslím si, že to byl člověk na správném místě. A musím souhlasit s pytlíkem, protože předsedu SŠK znám a vím kolik toho pro šachy dělá. Pokud bychom všichni byli takovými nadšenci, neřešili by se takové problémy. 2 Viktor Novotný: Po této i některých předchozích diskusích mám pocit, že registrace pro příspěvky by mohla zvednout úroveň, byť to znamená jisté omezení. Ale z mnoha příspěvků stejně nic konstruktivního nevzešlo a člověk ztrácí čas čtením blábolů, urážek apod. A co se týče návrhů členů do VV Marka Vokáče, tak asi podobně by to odmítl i p.Kořínek, si dovolím tipnout. Nenapadá mne osoba(y), které by byly podobné p.Matochovi a byly ochotné funkci předsedy dělat. Jen si vzpomínám, že pod vedemín MSŠS p.Dobrovolským se uskutečnil zápas Hráček-Širov a pásmový turnaj žen v Ostravě. To jen taková paralela s p.Matochou. Je to z doby, kdy jsem se o organizaci svazu ani oddílu nezajímal či nějak podílel a jen jsem ty figurky tahal.

30.01.2008 00:38 | Autor neznámý

nj, Frydecaci se cpou vsude a nakonec se asi procpou. Jedna vec je ucit masove deticky sachy, kdyz je to ani pomalu nebavi, druha vec je trenovat repre, at uz mladeznickou ci pak zenskou. Sergeje Berezjuka jako trenera uznavam, ale nejsem si jist, zda-li se vsemi clenkami repre tymu dokaze navodit atmosferu trener - sverenec (bude stejne nejspis dosazen svazem, kdyz uz trenuje Janu a Katku), ktera je na repre akcich pomerne dulezita. Ty ranni buducky a rozcvicky uz u zen asi "fungovat" neboudou...

30.01.2008 00:25 | Autor neznámý

Mám pocit , že se do ženké reprezentace vrací duch S. Berezjuka . V tom špatném i dobrém . Návrat J.Jackové do Frýdku a osobní trénování K. Němcové o lecčems napovídají. Pan Biolek je na šachové periférii . Odstřelen. A nejen on. Čekám , s čím Voko zakontruje .

29.01.2008 23:31 | Autor neznámý

Pokud v moravském svazu něco klapalo, tak to bylo hlavně neprůhledné hospodaření. A co se týče počtu svazů, tak v minulosti jich bylo přes 80 - 2 "zemské" a okresní.

29.01.2008 23:00 | Autor neznámý

Co mně vadí, je to, že před nedávnem u nás fungovaly 2 svazy - Český a Moravský. V tom českém byl bordel, v tom moravském něco aspoń klapalo. Ale protože neutuchaly snahy o zrušení dualismu (vždyť kromě fotbalu nic podobného asi neexistuje, možná se mýlím) a ono lepší velet celému národu, než jen půlce, také prý jeden svaz je lepší, tak jich vzniklo 15 - celostátní a krajské... Škoda vytěžování těch pár ochotných do tolika svazů...

29.01.2008 22:38 | Autor neznámý

To s tema bafunarama je ale bohuzel pravda(jak uz sem psal) Uvedu priklad(i kdyz to vetsine nic nerekne)-sportovni rybolov(specielne na morave-ne na rece:) Tam je to same vedeni a dela ty same krpy uz nekolik desitek let a to rozhodne nejde o penezne vyhodna mista. Je to jen jeden priklad z mnoha. Mam dojem ze ti lidi tam maji jakysi pocit moci ci co a nehnou se ani za nic. A pokud chce VV SŠCR umlcet kritiku,tak at pro to neco udela(a ne ze zenskym odvola trenera se kterym jsou spokojeny a maji vysledky)

29.01.2008 22:31 | Autor neznámý

to kuk,taktovidimja,jirka: Panove, je mi to opravdu lito,ale musim s politovanim konstatovat, ze jste cistokrevni hlupacci.Ale hlavne- Nepropadejte Panice! Who´s the crazy one now?

29.01.2008 22:27 | Autor neznámý

Kuk - Marka Vokáče škrtni, ten už s tím nechce mít nic společnýho. Ale myslím, že pro Vás chystá nějakou konstruktivní kritiku....Jinak je vidět, že máš oči otevřené! Jen u nás bych opravil, že vítězství v lize nejsou zdaleka honorovánba na pokrytí nákladů, páč nejsou honorována vůbec! Věřím, že konference schválí alespoň navrhovaný příspěvek na účast na Evr. poháru, ať z toho něco je. A když jsem začal funkcionařit, určitě to nebylo ze zištných důvodů - snad jen z touhy, aby to tady fungovalo a měl jsem s kým hrát (když bys chtěl něco hledat). Na oddílové i krajské úrovni to tak asi bude mít většina lidí a z nich zpravidla jsou voleni funkcionáři celostátní. Nelze ale vyloučit, že se časem "otrkají".
Zaujala mě myšlenka, že bafuňáři budou volit vždy stejné bafuňáře. To podle mě snad v šachách nefunguje - možná právě proto, že nejde o žádná výhodná místečka jako ve fotbale.

29.01.2008 22:12 | Autor neznámý

... a ještě jedna věc ... zadarmo tu je jedna jediná věc.... Naše kecy... :-D

29.01.2008 22:07 | Autor neznámý

Tak - teď jsme se pobavili a honem do práce. Chci slyšet návrh na nový VV - nebo že by jste byli také vyhořelé palivo jako pan Herejk??? Jakto že tu není žádný návrh... Začnu... Vokáč Marek, Kořínek Jaroslav, Hajšman Ladislav - no čekám další návrhy.... :-)

29.01.2008 22:01 | Autor neznámý

Jo, a nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Aby do vás hrom bacil vy darebáci se zuby moudrosti! Já nechci nikdy vyrůst...:(

29.01.2008 22:01 | Autor neznámý

No - ten časopis není zadarmo- nebo snad myslíte, že Vašek Pech to dělá za hubičku? No - tomu nevěřím. Chess Lady taky rozjeli a skončili - krachem - nebylo šachistů, kteří by jim to zaplatily. Jen se podívejte kolik je tam reklam - v čísle 1 - to je to proč Vám se zdá, že to je zadarmo - díky mailovým adresám může pan Matocha vykazovat náklady, za které dostává penízky na to, aby Vy jste to dostali tzv. "zadarmo". Kdyby jste to měli zaplatit, časopis by už dávno neexistoval.... To slovo zadarmo bych vynechal :-) ----Kuk na svět ...

29.01.2008 21:57 | Autor neznámý

ad TechMech-to je právě ono,takových kritiků,jako ty,máme mraky,ale těch,co něco udělají(jako p.Herejk),žalostně málo.Tím netvrdím,že bych se nebál změny,p.Herejk už tam je asi dlouho,jako to "vyhořelé palivo".Ale kdo na jeho místo? Pan Viktor Novotný(či jiný),co mají děti a rodinu? Nenechte se vysmát.Konference se blíží,pokud se ji zúčastním,jsem na ty konstruktivní kritiky velmi zvědav. Ale již vím,že budu zase otrávený ze zkaženého dne,promiňte mi tu skepsi

29.01.2008 21:49 | Autor neznámý

> Jirka. Klasicke bafunarske kecy - to ceho se nejvic bojite je prave zmena. To by se pak treba nemohlo poradat tolik zchuzi, kde muzete hodiny blafat o nesmyslech. Plat pana Herejka opravdu smesny je. Ten stredni management totiz za ty penize musi odvadet tvrdou praci, ktera je firme prospesna (pan Herejk urcite tvrde pracuje, bohuzel to neni nikde videt). TV program je super, ale nynejsi vedeni svazu na nem ma minimalni zasluhy. Pokud by nevznikl novy kanal CT4 a televize nemela narizeni poskytovat prostor sportum dle jejich clenske zakladny, tak by nikdy nevznikl. Clanek jste cetl spatne, Olga pana Herejka nikde neocernuje. To tu delam ja :-)

29.01.2008 21:36 | Autor neznámý

To KUK - presne tak to chapu. Napsal bych to skoro stejně, ale není třeba. Nic neni nahoda, ani clanek pani Sikorove.

29.01.2008 21:33 | Autor neznámý

Kuk mi mluvil z duše.I já měl možnost sehnat peníze pro Svaz.Ale proč? Pro lidi,co nechtějí zaplatit směšných 200 Kč za rok ? To bych se zbláznil.Ty peníze jsem dal daleko raději do oddílu,budeme z toho slušně živi pár let.Že p.Matochu neznám(myslel jsem osobně),z toho se snad nestřílí,i od něj dostávám ten týdenník,rád si v něm počtu).A znal jsem mnoho nadšenců v šachu-ale žádného,co by dělal něco "zadarmo".To nebylo možné ani za socialismu,však z pořádání turnajů vždy něco "uvízne za prsty".Ale organizátorům to nezávidím,jsou to jistě velké nervy pořádat turnaj a shánět hráče.Ale jak to tu pročítám,moc konstruktivního tu řečeno moc nebylo.A Olze moc přeji štěstí,moje spolupracovnice se o to pokouší teď podruhé,poprvé to dopadlo špatně.

29.01.2008 21:32 | Autor neznámý

K těm co krtitizují šachový svaz, pana Herejka a další. To je dost typické pro náš národ. Když jsme daleko a nemáme zodpovědnost, tak víme jak je jednoduché sehnat peníze, propagaci bychom dělali mnohom lépe, ve všem bychom měli jasno. Prosím ty, pro které je jednoduché sehnat peníze, at takto pomohou šachu a přihlásí se na svaz. Kdo je schopen zajistit lepší propagaci, ať to navrhne jak. Není probém TV zrušit. Mimochodem je to výborný pořad a ostatní sporty nám ho hodně závidí. Z mých informací se na něj dívají i nešachisti. Díky všem, jejichž zásluhou vznikl. Stžnosti v příspěvcích - to jsou keci lidí, kteří mají nulovou zodpovědnost. Plat pana Herejka - 30.000 je směšný. To mají v Praze lidé na úrovní středního managmentu. Článek Olgy beru jako akci za záchranu Biolka a očernění Herejka. Doufám, že se nenechá pan Herejk otrávit, po něm by to vzal určitě někdo super s tisíce vizema a všechno by bylo mnohem horší (jako vždyky a všude). Nemyslím, že se nedělají chyby, určitě to může být lepší. Článek od naivního dětského pohledu mne rozesmál. Je dobře, že pan Biolek je pryč, Olze přeji hodně zdraví pro ní i miminko. Jirka

29.01.2008 21:08 | Autor neznámý

Kuk: Ponekud kradkozrake-az ty usporadas turnaj "stoleti" a budes zdarma vydavat casopis(zdarma!=z nadseni, ne pro penize) tak muzes psat neco o zviditelneni...Navic ten turnaj mel ohlas v mediich a i u lidi, kteri se sachem zabyvaji jen okrajove a byla to urcite lepsi propagace nez mistrovstvi Cr loni.

29.01.2008 20:56 | Autor neznámý

Tak jsem si přečetl článek, povídání pod článkem a pak se zamyslel. Pokud někdo chce udělat něco pro šachy - udělá nejprve pro svůj oddíl. Pokud bych měl shánět peníze, seženu je pro oddíl. Pak budu pokračovat dál, až nasytím svůj oddíl. A peníze shánět na svaz? Proč? Když slyším ty povídačky okolo - to mám takové šachisty živit? V oddíle vím, kam peníze potečou. Ale čím výše je dám tím méně se to odrazí v tom, v čem by se to mělo odrazit. Jediné co uslyší nějaký dobrodinec dodavatel je " ... a kolik si toho nechal pro sebe..." - typické české zamyšlení. Povídálků okolo je hodně - i já jsem taky jeden z nich. Ale upřednostňuji vlastní oddíl. Tam jsem "doma". Svaz mám pro to, aby platila řádná pravidla v soutěží, mohli jsme jezdit na zápasy a zúčastňovat se postupových soutěží včetně zhodnocení síly hráče(elo). A pan Matocha? Udělal turnaj za několik milionů - řekl bych že turnaj stál celoroční rozpočet svazu. A ten turnaj bude i příští rok? Třeba bude - má kamaráda v ČEZu. A opět je to jak jsem uvedl výše - dělá to pro sebe a své zviditelnění - a pro peníze. Nebo je tam jen snad jen nadšení? To mi snad nikdo z Vás nechce tvrdit. A novoborští? I tady platí stejné pravidlo - a až je naši "cestovatelé-velmistři" vycucají z finančních zásob, vydají se dál. A ony finanční zásoby jednou dojdou - protože vítězství v lize nejsou zase tak honorována na pokrytí nákladů. A to samé platí i pro účast našich žen na MS družstev. Myslíte si že Olga Sikorová sháněla peníze pro svaz jen pro krásné oči? Jela za to na MS družstev s dalšími členkami a ještě na to svaz musel určitě doplácet. Takže - milí - také to udělala pro své zviditelnění - jednou historie bude psát, že družstvo žen se 1x zúčastnilo MS. A jedna maminka svému potomkovi bude ukazovat, že i ona se toho zúčastnila - a všichni budem na to pyšní a hrdí. Nedělejme z komára velblouda - vždyť kandidovat může každý do VV šachového svazu. Možná tu bude platit známý proslov - "Proletáři všech zemí - pose.... se " :-) - Kuk na svět....

29.01.2008 20:48 | Autor neznámý

Tři poznámky: A) co se týče ženské reprezentace, tam vidím nadějně Jackovou a Němcovou, za nimi zeje mezera, kterou nezacelí změna trenéra ale změna celého systému výchovy a podpory šachistek - jak to udělat? - Nevím, to se musíte zeptat povolanějších. B) co se týče svazu a jeho funkcionářů, já dělám předsedu jednoho oddílu a stačí mi to bohatě, na centrální úrovni to musí být dost husté. Se svazovými webovými stránkami jsem vcelku spokojen, stejně tak s pořadem V šachu na ČT4 (hlavně že vůbec vznikl). Co mě poněkud nepotěšilo (i když jsem to očekával), je odmítnutí pořádání ME žen, to by byla propagace jako hrom. C) co se týče rušení národního ELA, to může mít pouze 2 důsledky - za prvé se ze spousty šachistů stanou neelisti, protože FIDE určitě neuzná nějaké národní ELO automaticky jako FIDE ELO. A za druhé spousta národních turnajů podraží aby se z nich staly FIDE turnaje a zbytek budou turnaje bez zápočtu na ELO, takže časem zaniknou. Čili v tom žádný pokrok kupředu nevidím.

29.01.2008 19:38 | Autor neznámý

za duplicitu se omlouvám

29.01.2008 19:34 | Autor neznámý

Dokud jsem znala všechny vysoké hodnostáře jako ty pány v saku co mají vždycky proslov na začátku turnaje bylo to v pořádku. Uctivě jsem je pozdravila a to bylo všechno. Avšak ač chcete či ne, jednoho dne přijde ten smutný den prozření. Ačkoliv alibisticky prohlašuji, že netuším jak to chodí v těch vyšších sférách s panem Hereykem ať už je jeho plat jakýkoliv. Nemůžu se nějak ubránit dojmu, že některá rozhodnutí jsou pro ty elegantní pány v kanceláři jaksi výhodnější než pro ostatní smrtelníky. Co se týče paní Sikorové, nenastoupila kvůli nám – dětem což je určitě správně;) a každý kdo tvrdí opak je moula toho největšího kalibru. Jinak „o nás bez nás“ náš národ už jednou pamatuje a radost jsme z toho neměli. A jestliže jsem z článku dobře pochopila, že si naše ženské družstvo pana Biolka vybralo, tak to zřejmě mělo své logické opodstatnění. A jestli ho teď nějací dozajista inteligentní pánové s diplomem, odvolají pevně doufám, že pro to mají taky své lo… hm… alespoň nějaký důvod. Jelikož tím, že někoho zvolí to pro ně hasne, oni s ním nebudou trávit xy času. Pan Biolek měl podle mě všechno, co by měl takový trenér mít s přízní repre týmu v čele. Nebo ho odvolali jen proto, aby si ho naše reprezentantky zase zvolily? Trošku naivního dětského pohledu: dokud jsem znala všechny vysoké hodnostáře jako ty pány v saku co mají vždycky proslov na začátku turnaje bylo to v pořádku. Uctivě jsem je pozdravila a to bylo všechno. Avšak ač chcete či ne, jednoho dne přijde ten smutný den prozření. Ačkoliv alibisticky prohlašuji, že netuším jak to chodí v těch vyšších sférách s panem Hereykem ať už je jeho plat jakýkoliv. Nemůžu se nějak ubránit dojmu, že některá rozhodnutí jsou pro ty elegantní pány v kanceláři jaksi výhodnější než pro ostatní smrtelníky. Vypadá to jako s ministerstvem zdravotnictví. Dospělí ustavičně nadávají: „Tohle je hrůza! Jak to může někdo vymyslet? Co to zase je?“ Ale ona to zřejmě nebude zas až taková švanda když se do toho křesílka posadíte. Na druhou stranu když na to někdo nemá… Co se týče paní Sikorové, nenastoupila kvůli nám – dětem což je určitě správně;) a každý kdo tvrdí opak je moula toho největšího kalibru. Jinak „o nás bez nás“ náš národ už jednou pamatuje a radost jsme z toho neměli. A jestliže jsem z článku dobře pochopila, že si naše ženské družstvo pana Biolka vybralo, tak to zřejmě mělo své logické opodstatnění. A jestli ho teď nějací dozajista inteligentní pánové s diplomem, odvolají pevně doufám, že pro to mají taky své lo… hm… alespoň nějaký důvod. Jelikož tím, že někoho zvolí to pro ně hasne, oni s ním nebudou trávit xy času. Možná pana Biolka ti filutové odvolali jen proto, aby se mohl stát novým předsedou :P. Nicméně on měl podle mě všechno, co by měl takový trenér mít s přízní repre týmu v čele. Nebo ho odvolali jen proto, aby si ho naše reprezentantky zase zvolily? Takže jako dítě se jednoduše ptám: „Proč?“

29.01.2008 19:27 | Autor neznámý

to nimrod: pakovia ako pakovia, ak niekto robí predsedu zväzu tuším tri roky zadarmo , na úkor voľného času a iného, nazýval by som ho skôr nadšencom:-); ale urážať je veľmi ľahké, ťažšie je vždy niečo vykonať a potom si za to vypočuť nadávky; inak tých 30% bolo navrhovaných aj u nás tuším, len sa do toho nikomu nechce

29.01.2008 19:27 | Autor neznámý

Vuorin: Jsem sachista a nejsem ani svazovy cinovnik. :-) Jen v mem okoli existuje jina spousta dulezitych sachistu,,,

29.01.2008 19:17 | Autor neznámý

Myslim ze pan Matocha udelal pro sach tolik co nikdo za dlouhou dobu u nas-nejsilnejsi turnaj za poslednich 100 let, vydava casopis(zadarmo!!!) a spoustu dalsich aktivit(simultanky, zapasy s Davidem Navarou a dalsimi) atd atd...Myslim ze by byl dobry predseda. Bohuzel to vsechno ma jako konicek...Chtelo by to podobneho nadsence. Bohuzel o zadnem nevim(ale urcite nekdo takovy bude)Myslim si ale, ze by u voleb stejne neuspel, protoze ti papalasi si mezi sebe nepusti nekoho, kdo by je porad otravoval, at neco delaji(vim ze se to deje z jinych sportu, kdy se do vedeni dostanou jen deti stavajicich clenu-a to az po jejich smrti). Jinak s pani Sikorovou souhlasim a drzim ji palce.

29.01.2008 18:46 | Autor neznámý

pozorovatel: Není to ostuda, samozřejmě, jen jste buď, jak píše pan tři tečky, nešachista mebo svazový činovník:))

29.01.2008 18:39 | Autor neznámý

to ...: Pana Matochu neznam ani ja a myslim, ze to neni zadna ostuda, ;-)

29.01.2008 18:18 | Autor neznámý

> Viktor. A ty zase nechapes mne :-) Dabel by to samozrejme prozatimne nevedl, o agendu by se zatim staral sekretar. Stejne je to jenom teoreticka diskuze. Pokud bych se rozhodl kandidovat a prinesl vizi jak situaci zlepsit, tak vetsina bafunaru stejne zvoli stavajici vedeni! Ze jde o funkci za trest muze pouze vedeni svazu. Ja si myslim, ze jde o velmi prestizni funkci, ze ktere pan Herejk udelal saskarnu. Na zasedani VV mu byla udelena premie ve vysi jednoho platu. Ja se ptam za co? Nevim o jedine dobre veci co by pro sachy udelal.

29.01.2008 18:17 | Autor neznámý

to jaktovidimja: Pana Matochu snad nemuze znat jen nesachista, maly sachista nebo.... nekdo ze svazu, ze?

29.01.2008 18:15 | Autor neznámý

A všem, co mi přejí, děkuji za podporu. Podle lékařů se zatím miminku daří dobře.

29.01.2008 18:15 | Autor neznámý

No, na p.Herejka by nebylo spravne hazet tolik spiny. Za tu praci, co dela (nejde o to, "jak spinavou" - podle nekterych, ale kolik), jeho plat odpovida jeho snaze. Bohuzel v te snaze je zahrnuto i odvolavani velice schopnych lidi, bez kterych ted spoustu veci musi delat sam. Za to si uz muze on sam. Samozrejme, ze z jeho pozice to je lehke, protoze ma ochocene vsechny lidicky tam ve VV a kdyz kdyvne, oni taky. POdle me je tak dosti nemoze dostat at uz sebelepsi tym do vedeni. A takove hlasky, ze "Klidne odstoupim, kdyz si to VV(ci kdo) bude prat", jsou jen politickym tahakem, jak si zajistit "prizen" nic netusicich. Samozrejme, ze kdyz se nenavrhne nekdo, kdo by mu moh konkurovat, tak co maji ostatni, kteri ho schvaluji delat, kdyz neni jina volba. S tim souhlasim s Viktorem.

29.01.2008 18:14 | Autor neznámý

to Mextech Jestli opravdu máte nějaký konstruktivní návrh, jaké lidi dát do vedení, tak je třeba s tím začít něco dělat, zvlášť když konference se blíží. A také to zveřejnit. Na žádnou konferenci, která zavání obyčejným nudným programem, ti správní lidé nepřijedou. Proto se pak dá nechat odhlasovat prakticky cokoli. Já na celostátní konferenci byla tuším jednou a vyslechla jsem si tam tolik příspěvků, které byly zcela mimo mísu, že bych to dobrovolně nerada znovu zažívala. Pokud by se ovšem stávajcímu vedení postavil nějaký jiný tým se zajímavou vizí.... obecně: souhlasím s tím, že výše příspěvků je nízká a touha šachistů to tak nechat pro mě neuchopitelná. Ale bojujeme s tím i na klubové úrovni. To ovšem nijak nesnižuje povinnost svazu zajišťovat sponzory. Ostatně ani v jiných sportech nikdy nejsou příspěvky členů nebo vstupné diváků dominntní. Já jsem s členy VV na téma hledání sponzorů diskutovala několikrát a jediné, co jsem se vlastně dozvěděla, že je to hrozně těžké. Jejich názory jsou plně v souladu s mým oblíbeným heslem "kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody". Svaz podle mého názoru žije v představě, že jeho hlavním posláním je střežit a šetřit peníze někým přidělené (přitom jich je v podstatě rok od roku méně). Podle mě jediná správná cesta je peníze vydělávat a točit. Kdo to dokáže, ten ať má potom jako manažer odpovídající plat, klidně i těch zmiňovaných 100 000, protože si na něj prostě vydělá. Podle mě je hledání sponzorů z podstaty hlavní náplní předsedy-manažera, ale to stávající předseda buď nedělá vůbec, nebo s žalostným výsledkem.

29.01.2008 18:10 | Autor neznámý

a teď mne omluvte, jdu si dát partičku :-)

29.01.2008 18:09 | Autor neznámý

pane Novotný, uhodil jste hřebík na hlavičku. Parkinsonův zákon o rozdělování funkcí říká, že kdo se v životě cítí být předsedou, nějaké to předsednické křeslo si vždycky najde. No a ten předseda pak potřebuje funkcionáře jako se cítíte být Vy aby ho zvolili. Proto si myslím, že všechno skutečně funguje tak jak má, jenom to občas zaskřípe :-)))

29.01.2008 18:03 | Autor neznámý

TexMech - Ty mě asi pořád nechápeš. I kdyby byl předsedou Svazu sám ďábel, co by nedělal vůbec nic a všechny prachy si strkal do svých kapes, pokud se nenajde při volbách nikdo, kdo by ho nahradil, tak žádná změna nemůže nastat! Maximálně se nezvolí nikdo a ďábel to povede jen prozatímně, než se někdo najde. Píšeš, že by měl Herejk nést zodpovědnost - to myslíš přijít ve volbách o funkci? Ale vždyť ta je podle zájmu ostatních spíš za trest - všichni na Tebe akorát nadávaj atd...

Vuorin - Právě že o to moc nestojíme....máme svou práci, své zázemí, (svůj klid:-). Pomáháme prostě šachům jinak.

29.01.2008 18:00 | Autor neznámý

to Vuorin no já se také divím, že ve svazu už dávno nesedí (anebo ho neřídí na dálku) lidé z Boru nebo FM. My šachisté z menších měst bychom se zbavili konkurence a konečne bychom začali vyhrávat nějaké ty hodnotné ceny na turnajích jako je třeba Pobeskydí... :-)))

29.01.2008 17:56 | Autor neznámý

> Viktor. Teoreticky mas pravdu, ale praxe jasne rika, ze at prijdu s jakkoliv lakavou vizi a jakkoli kvalitnim tymem, tak vetsina bafunaru stejne zvoli stare vedeni. Priklady mas prakticky ve vsech sportovnich svazech u nas.

29.01.2008 17:50 | Autor neznámý

pane Novotný, souhlasím s tím, že peněz není nikdy dost a ŠSČR má právo rozhodnout o metodice jejich přidělování, protože dostal jak píšete důvěru ve volbách. Všechno je o lidech tak musím pochválit paní Jitku Kniezkovou ze sekretariátu v Ostravě, která se opravdu snaží vyřizovat agendu jak nejrychleji to jde a komunikace s ní je na jedničku. Na druhé straně ale nechápu, proč se vypíše veřejná diskuse na nějaké téma a potom nikdo nereaguje na konstruktivní příspěvek člena ŠSČR? Mám to snad chápat tak, že se svazový funkcionář podívá do ELO listiny kdo mu píše a pokud přispěvovatel nemá nějaký mistrovský titul tak se jeho příspěvek nebere v potaz? :-) Dá se to samozřejmě chápat i tak, že zřizovatel veřejné diskuse neví co je to počítač... Jinak jsem vcelku spokojený člen ŠSČR, protože svaz nijak dramaticky nezasahuje do šachového dění na krajských úrovních, takže jen posílám příspěvky za oddíl a koukám, kdy pan Šmajzr zase zpracuje za naše peníze novou LOK listinu :-))). A co víc, možná bych ani svaz k ničemu nepotřeboval, protože kraje mají vlastní bankovní účty, kam posílám zase jiné částky, takže kdyby měl svaz pár bohatých sponzorů, mohl by si klidně financovat akce spojené s reprezentací ČR a my co hrajeme krajské soutěže bychom si o nich občas na internetu přečetli. ;-)

29.01.2008 17:46 | Autor neznámý

ad taktovidimja: Matocha je zaměstnancem Reflexu (tuším) a šachové aktivity dělá vpodstatě z nadšení. Nějaké velké prachy bych za tím nehledal. BTW: nechce kandidovat někdo z Boru?:))) To by byla jistota, že by mediálně šachy vzrostly..,,

29.01.2008 17:38 | Autor neznámý

Já považuji šachisty(už to tu kdysi bylo) za největší lakomce mezi sportovci, když se jedná o zvýšení příspěvků o 50 Kč na rok,tak řvou,jako kdyby měli příjít tou částkou ma mizinu a chodit o žebrácké holi.Tak alibisticky chtějí,aby Svaz (!!) sháněl sponzory (!!!),když už oni ,chudáčkové,nejsou schopni platit 200 Kč za rok.Ano,plat předsedy Svazu je směšný.Já bych navrhl tak 50 tis.Kč,pak by o tu práci byl zájem.A pokud se nemýlím,tak Svaz má jen 2 placené funkce.Pana Matochu neznám,ani blíže jeho aktivity,ale promoteři (jak známe v jiných sportech )se starají hlavně o svojí kapsu.

29.01.2008 17:38 | Autor neznámý

>Viktor. Meritkem preci nemuze byt to, zda dela veci naschval ci nikoli. Za cloveka vypovidaji jeho ciny a ma za ne nest plnou zodpovednost (coz se u nas bohuzel nedeje a tvuj nazor jasne vypovida o tom, ze ve vedeni zustanou stale stejni lide) at jsou jeho umysly jakekoli.

29.01.2008 17:37 | Autor neznámý

Ještě k tomu platu - ten určuje VV. Můžete kandidovat s vlastním týmem (jako VV) a mít dohodnuto, že každý bude brát tolik a tolik a schválit si to, rozpočet pak ale schvaluje každý rok ještě konference. Jako nový kandidát na předsedu můžete přijít i s tím, že nebude chodit každý den do práce v Praze, ale zůstanete ve stávající práci, pražský kancl povede sekretář, kterého budete kontrolovat a Svaz ještě ušetří....

29.01.2008 17:32 | Autor neznámý

Však vaši funkcionáři jsou ještě větší paka než naši :-) Co si matně vybavuji, tak na spoustu akcí vůbec nejedete - nejsou chechtáky :-)

29.01.2008 17:32 | Autor neznámý

TexMech - Mám pocit, že pokud nebude nikdo zvolen, tak Svaz potáhne stávající vedení a budou se svolávat další konference atd...(bez nahlížení do předpisů) - bez vedení to nejde. Mám samozřejmě k práci Svazu výhrady, budu na konferenci jako volitel libereckého kraje, ale pokud není alternativa, podpořím samozřejmě Herejka. Na rozdíl od Tebe neznám žádné okolnosti, proč ho označovat za příživníka a ač mohl některými rozhodnutími v mých očích šachy i poškodit, určitě to nedělá naschvál a nenazýval bych ho proto ani škůdcem.

29.01.2008 17:25 | Autor neznámý

no k tým 30K pre predsedu, myslím že predseda SŠZ má podstatne menej:_), naviac v inej mene:)))

29.01.2008 17:16 | Autor neznámý

Plat 30K pro predsedu (tedy hlavniho manazera) mi prijde nizky. Plat 30K pro Herejka mi prijde vysoky, zaslouzi si minimalni mzdu. Jinak navrh na zlepseni - zakladni plat radikalne snizit a zavest bonifikace za prostredky sehnane pro sach (at od sponzoru, z ministerstva nebo z fondu EU). Manazera pak jednoznacne profesionala a nikoli nadsence.

29.01.2008 17:15 | Autor neznámý

ohledne lucky hodove ... musim se bohuzel pripojit k nazoru, ze do soucasne reprezentace zrejme nepatri. znam ji jiz nekolik let, hrali jsme spolu vicekrat, a prestoze nejsem nijak excelentni hrac, drzim s ni plusovou bilanci ... a tohle by se hracum mych kvalit asi stavat s reprezenty nemelo :)

29.01.2008 17:12 | Autor neznámý

Také mi přijde, že manažerský plat 30 tisíc pro předsedu svazu není zas až tolik. Také proto se do toho nikdo nepohrne.

29.01.2008 17:11 | Autor neznámý

> Viktor Novotny. Tebou uvadeny nazor (pokud sam nic nedelas, tak nemas co kritizovat) je bohuzel velmi rozsireny. Pritom se jedna o tragicky omyl. Naprosta vetsina lidi nemuze z ruznych duvodu kandidovat ani do regionalnich organu, natoz pak do celostatnich. To jim v zadnem pripade nebere pravo kritizovat stavajici vedeni a pripadne navrhovat vlastni alternativy (vase stranky jsou k tomu primo idealni). Dalsim problemem je to, ze bafunari se obvykle vubec nezajimaji o svuj sport, ale pouze o vlastni prospech (Klasicky je fotbal - cca 95% fotbalove verejnosti chtelo zmenu vedeni a presto si bafunari znovu zvolili vedeni puvodni). Vysledkem je, ze ve vedeni sachoveho svazu jsou lide, kteri sachu vyslovene skodi a ty je svym nazorem tise podporujes. Pritom je to proste - vykopat pana Herejka a jemu podobne. Pokud neni protikandidat, tak radeji mit svaz bez vedeni, nez s timto skudcem a prizivnikem.

29.01.2008 17:10 | Autor neznámý

Jinak ještě omluva všem uráženým - stále jsme ještě nezavedli povinné registrace. Jedinou obranou je nekonstruktivní urážky prostě ignorovat. A ty co mají chuť si anonymně zanadávat prosím o návštěvu jiného serveru nebo alespoň poněkud konkrétnější vyjadřování.

29.01.2008 17:03 | Autor neznámý

TechMech - Mě přijde odměna 30k za předsednictví Svazu celkem ok, stejně jako ostatní platy. Každý může zkusit štěstí a stát se předsedou, pak si může s VV dohodnout i vyšší platy - o nikom ale nevím.

sagone - šachy nejsou moc dobrý džob....LOK opravdu přestává mít smysl, možná by se mohlo nechat ještě u dětí, protože FIDE je o dost dražší.

borec - možná jsem příliš velký optimista, ale nemám pocit, že by se někdo na Svazu přiživoval - tj. bez práce. O koncepci a výhledu do budoucna jsem se bavil s P. Chrzem a shodli jsme se na akcentu na děti a rozšiřování členské základny. Když pak vidím, jak probíhá projekt soutěží škol, řekl bych, že problém je spíš s realizací, než s koncepcí. Hort by jistě Svazu slušel, ti manažeři mají být šachisté, co se obětují nebo najatí profíci, co spolknou s požadavky na výplatu celý prozatímní rozpočet?

F - Stránky Svazu jsou vcelku ok, nevím, proč s nimi má VV a někteří z Vás problém - plnit je aktualitami jako ty naše je minimálně 1 pracovní místo navíc a to se rozhodně nevyplatí. S manažery jsem to už psal. Mě zajímají názory (a činy!) na zlepšení Svazu - sem s nimi:-).

Jinak Olina se rozhodla určitě správně a věřím, že to vše dobře dopadne!

29.01.2008 16:52 | Autor neznámý

to F: ten plat 100 000 to jsi myslel v eurech nebo korunách ? :-)

29.01.2008 16:43 | Autor neznámý

Trochu jsem tušil, že se nakonec zase dostanem k nadávání na Svaz. Myslím, že je potřeba zhodnotit tříleté fungování stávajícího VV, a snad i na Vašich anonymech je občas něco zajímavého k zamyšlení. Za nějaký měsíc máme ale novou konferenci - volební. Kdo není spokojen se stávajícím stavem, může zkusit volit jiné vedení. Problém bude asi v tom, že o žádném jiném nevím. Jedním z důvodů asi bude, že kritiků se najde vždy spousta, konstruktivních nápadů už méně......Nebo chce někdo kandidovat proti p. Herejkovi? Má někdo zájem jít si tam sednout a zkusit to jinak?

29.01.2008 16:26 | Autor neznámý

Ja zaslech, ze dzekyna nejela kvuli oline a biolek letel proto, ze pak dzekyne nezavolal, kdyz olina otehotnela. Taky drzim palce.

29.01.2008 16:03 | Autor neznámý

Nechci do toho mluvit, ale Jana uz dostudovala davno pred ME druzstev, takze skryvat se pod studijni povinnosti by nebylo fer. Rozhodne neni plne zodpovedna, kdyz neumi dodrzet slib (tehotna snad neni, nebo?), at uz to bylo z duvodu penez. To si mela rozmyslet nez neco slibila... Myslim, ze Olga byla v pomerne jine situaci a asi kazda zenska (at uz sechistka ci jina sportovkyne) by sve dite nevystavovala nebezpeci, zvlast pri takovych problemech jako mela Olga. Drzme ji palce ;-)

29.01.2008 15:56 | Autor neznámý

To je jednoducha odpoved. Nefunguje dobre v nicem :-)

29.01.2008 15:51 | Autor neznámý

Ja primo do fungovani svazu nevidim, ale pokud hodnotim vysledky, a to jak pusobi navenek, tak musim rict, ze je to naprosta katastrofa.. Medialni prezentace = 0 - normalne vzhlizejici a fungujici stranky bych snad sehnal i zadarmo - prezentace v tisku je taky nulova, vymluvy ze to nikoho nezajima neberu, chapu ze to nikoho nebavi sledovat v televizi, to nabavi ani me jako sachistu, ale v novinach by si zajimavou reportaz z nejakyho turnaje urcite kdekdo precetl. Jako priklad mohu uvest, ze o sachy se okrajove zajimaji i moji spoluhraci z fotbalu..Stranka sama pro sebe je vizaz sachistu. Jestli si nekdo mysli, ze sakem to konci, tak tim to prave zacina..Musim rict ze z nekterych hracu bych mel strach i ja..Nic ve zlem, ale pochybuju, ze by David Navara vylakal penize od sponzoru i kdyby byl reprezentacni fotbalista. S tim dle meho souvisi dalsi problem- mala hracska zakladna. Nemyslim si, ze by zajem o sachy v CR nebyl, existuje mnoho rekreacnich hracu i malych deti ktere to bavi..Ale predstavte si, ze jste rodic, ktery ma 5lete dite a premysli, na jaky krouzek ho prihlasit. Pak jiste bude premyslet o tech, ktere on sam nekdy provozoval, dale o tech, ktere nabizi ve skole a nakonec o tom co videl v televizi. No a to je prave ten problem. Nebude totiz jiste chtit, aby jeho dite vypadalo v budoucnu jako pan Herejk (omlouvam se, ale kdyz nekdo neco prezentuje, tak proste musi vypadat prinejmensim sympaticky), ale radeji jako opaleny Milan Baros..To co uz neuvidi je, ze Baros mluvi sproste jak dlazdic a v hlave ma vymyto, zatimco Herejk disponuje prinejmensim jednim vysokoskolskym diplomem...No a tim se dostavam k dalsimu problemu a tim jsou finance... V dnesni dobe se daji sehnat sponzorske prispevky i na kulicky, staci jenom vytrvale hledat a hlavne!!! vedet kde!!! hledat...Pokud ma Sachovy svaz prostredky na to, platit sve zamestnance na plny pracovni uvazek(coz evidentne ma), pak neni problem zamestnat par kvalitnich manazeru, kteri by pojali svaz jako firmu, ktere by shaneli finance a radne se o ni starali. Odmenou jim zato pak bud klidne 100000plat..Nechci se schovavat za anonymitu internetu. Zajemcum klidne prozradim sve jmeno. A jako spravny kritik samozrejme nabidnu navrhy jak svaz zmenit k lepsimu, ale nejsem si jist, ze o me nazory nekdo stoji...Byl bych rad, kdyby se v radach sachove verejnosti rozpoutala diskuze o tom, v cem svaz funguje dobre a co by chtelo zmenit..

29.01.2008 15:38 | Autor neznámý

Zarazi mne nazor, ze Olga mela dodrzet slib a jet na ME i pres zacinajici rizikove tehotenstvi. To je neskutecny blabol. Dite a zdravi je daleko dulezitejsi, nez sachy a reprezentace. Oli, drzim palce. ;-)

29.01.2008 15:15 | Autor neznámý

Koukám, že pana Matochu zmínil už TexMech. I já lituji, že nemáme více takto schopný nadšenců (nadšení bez schopností může přinést více škody než užitku).

29.01.2008 15:13 | Autor neznámý

to Vuorin: A já s Olgou (a s tebou) v podstatě souhlasím. Jenom si myslím, že i osoba kapitána reprezentace nebyla úplně růžová.

29.01.2008 15:10 | Autor neznámý

to Šimi: Je tak z hlavy minimálně dvakrát Mitropa + to loňské ME. Možná něco dalšího. Každopádně se tu bavíme o hráčce, která se 7 let (dle stránek fide) pohybuje na elu 2090 (+-40) bez zjevného nárůstu v poslední době. Tedy zjevně nemá ani v naší repre co pohledávat. Jak jsem již jednou psal, tak nemám proti Lucce vůbec nic. Jenom jsem hledal možné důvody odvolání pana Biolka a zde jsem našel případ, který mi přijde jako zjevná nekompetentnost.

29.01.2008 15:07 | Autor neznámý

no je jasný že s tím "jak přijít do jiného stavu" borec nemá vůbec žádné zkušenosti - jinak by tu tak blbě nežvanil... jsou prostě akce na kterých omlouvá jen smrt a "nový život" a já to vidím tak že čert vem ME budem se těšit na novýho talenta, teď stačí jen trochu počkat .-)

29.01.2008 15:03 | Autor neznámý

Nimrod: Olga Sýkorová zastává názor, že za všechno může svaz proto, že je to vpodsatě pravda. Je škoda, že na ŠSČR nejsou lidi typu Matocha a pod., kteří něco dokážou a hlavně, kteří něco pro šachy dokázat chtějí...nikdy jsem neslyšel, že by se Herejk zpovídal z kauzy Movsesjan (protože to bylo diletantství a ignorace největšího řádu). Nechápu,proč svaz neprosazuje šachy do školek a základních škol a obecně systém typu Frýdek - Místek. U nás, co si člověk neudělá, to nemá. JAKÁKOLIV, byť i sebemenší podpora od svazu, u nás naprosto chybí...

29.01.2008 14:54 | Autor neznámý

Přidám svůj názor na věc. Co se týče našeho svazu, tak zde vidím velký problém. Parta lidí, kteří se na svazu přiživují. Chybí koncepce, výhled do budoucna. Jen tak na okraj první věc stránky svazu. Dále podpora mladých talentů a naší reprezentace. Má představa, předseda svazu Pan Hort a jeden až dva schopní manažeři, kteří vše zařizují zajištují atd a samozřejme administrativa. Pan Biolek je kapitola sama pro sebe, ale určitě není špatný hráč.A co se týče Olgy Sýkorové dá se její důvod proč se nezúčastnila ME omluvit, ale pro mne slibovat něco ,co nevím jestli dodržím je špatné. Každá mince má dvě strany.

29.01.2008 14:50 | Autor neznámý

Dobrý den. Sledoval jsem loni průběh Evropského poháru družstev v Turecku a jako šachista amatér jsem si všiml, že šachové svazy jiných zemí (třeba Německa) nemají vůbec s nominací na vrcholové akce problém. Klidně vyšlou řadové šachisty a nedělají cavyky okolo kvalifikací a podobně. Myslím si, že u nás přetrvává stále postsocialistický a centralistický postoj. Začíná to místními tělovýchovnými jednotami, které aby se udržely při životě, účtují oddílům nájemné za nevyhovující místnosti ve zchátralých budovách, aniž by jim na činnost daly jednu jedinou korunu. Pokračuje to nerovnými podmínkami, které vytváří kraje pro svoje pořadatelské oddíly a oddíly menší jak při financování soutěží tak při rozlosování soutěží a končí to ústředními orgány ŠSČR, které se rozhodnou zvýšit zničehonic poplatky za člena o 50% jen to fikne aniž by je zajímalo, kde na to šachová obec dobrovolníku vezme. Klasickým příkladem českého kocourkova je pak používání uměle vytvořeného a udržovaného národního a mezinárodního ELA. Samozřejmě i za databázi "zbytečného" národního ELA každý z nás aktivních šachistů "zbytečně" zaplatí aby se potom dozvěděl, že na turnaji o který má zájem bude platit dvojnásobek částky jenom proto, že nemá IRtg. Dokud si budou z vrcholového šachu dělat někteří příživníci jenom dobrý džob (což je v české povaze normál), budeme jenom závistivě koukat po okolních zemích kde už pochopili, že vrcholový šach potřebuje především nadšence a jejich podporu.

29.01.2008 14:49 | Autor neznámý

Jinak duvod neucasti Olgy je naprosto v poradku.

29.01.2008 14:47 | Autor neznámý

>Nimrod: Protože jsem si nemohl vzpomenout, na které jiné akci než na loňském ME Lucka byla, tak jsem se podíval do databáze a nic nenašel!? Nespletl ses s tím "dlouhodobým prosazováním"?

29.01.2008 14:47 | Autor neznámý

Na prachy je dneska kazdej a rozhodne bych to nepovazoval za spatnou vlastnost :-) Biolek asi udelal maximum - na rozdil od tech lam co mame na svazu. Kdyz jsem si ted precetl, ze ma Herejk za to hovno co dela (a jeste blbe) 30K mesicne, tak jsem myslel ze mne vomejou. Pri dnesni ekonomicke situaci by vice penez do sachu pritahl snad i ten opicak z Gibraltaru. Jasne to ukazuje napriklad Matocha - penize tu sou, staci je umet ziskat. Herejk je proste neschopnej trotl co si zaslouzi tak minimalni mzdu a ty blbci na VV mu budou jeste davat premie....

29.01.2008 14:44 | Autor neznámý

kdyby byly pekny holky, tak bych je klidne mohl trenovat ja :) jinac dite je rozhodne prednejsi, kor po takovy dobe, takze v tom nevidim naprosto zadnej problem ze strany Olgy.

29.01.2008 14:17 | Autor neznámý

Balakov - Ty chceš ještě článek od Jany, viď:-). Nechte už toho napadání a radši mi napište, jak byste hodnotili působení R. Biolka vy, koho byste zvolili trenérem žen, zda uznáváte důvod Olgy Sikorové k nesplnění slibu hrát ME zadarmo atd....

29.01.2008 13:37 | Autor neznámý

...no ja treba slysel z duveryhodneho zdroje (jeden nas nejmenovany GM:-)) neco v tom smyslu, ze Jana Jackova je tak trosku na prachy - a ze v tom, ze nehrala na ME (oficialne v sachinfu psali, ze snad ze studijnich duvodu ci tak neco) mel prsty tenhle faktor. Ale do zakulisi deni nevidim a nechci nikoho pomlouvat, je to furt jen informace " z druhe ruky", kazdopadne holkam drzim a vzdycky budu drzet palce, potencial (sestava Jackova, Nemcova, Kulovana, Sikorova) je tam myslim vybornej!!

29.01.2008 11:35 | Autor neznámý

Přijde mi, že Olga zastává stanovisko, že za vše může svaz :-) Já sám třeba nechápu (nevidím do toho) nominaci do družstva. Dlouhodobě je do ženské reprezentace zvaná Lucie Hodová (co jsem tak vysledoval, tak je to z hlediska reprezentace zhruba 6. nejlepší ženská hráčka). Koukal jsem se teď na její profil a dlouhodobě je na českém žebříčku okolo 30-50 místa. Vzhledem k jejímu věku (ročník 84) se nedá mluvit o mladé talentované hráčce. Díval jsem se na výsledky, které v reprezentaci dělá a až na jeden velmi dobrý výkon (na Mitropě) jsou to samé průsery s performance okolo 1900. Osobně proti Lucce vůbec nic nemám, jen nějak nechápu proč ji kapitán neustále do repre nominuje. To, že by žádná z žen, které mají lepší výkonost než ona nechtěla reprezentovat mi přijde jako nesmysl (Jsem si téměř jist, že většina z nich nebyla oslovena). Zde vidím jeden možný důvod k odvolání.