Shirov koledoval dvakrát!

11.04.2007 08:00 | Turnaje

Od Velkého pátku do Velikonoční neděle se ve španělském Ciudad Real konal II. ročník festivalu Villa Cañada de Calatrava. Tři turnaje – ve Fischerových náhodných šachách, bleskový a hlavní v rapidu – a cenový fond ve výši...

Od Velkého pátku do Velikonoční neděle se ve španělském Ciudad Real konal II. ročník festivalu Villa Cañada de Calatrava. Tři turnaje – ve Fischerových náhodných šachách, bleskový a hlavní v rapidu – a cenový fond ve výši 122.000 Eur přilákal na start řadu slavných jmen, včetně poloviny hráčů z první světové desítky, hlásají koali.com/festival/index_en.html" target="_blank">oficiální stránky turnaje. Nicméně krátká kontrola s aktuálním žebříčkem FIDE ukazuje, že toto tvrzení již poněkud pokulhává – snad proto jsou u hráčů na startovní listině uváděny ratingy z listiny lednové…Konkurence se ale přesto sešla vynikající, zúčastnilo se 67 velmistrů.

V hlavním rapid turnaji, hraném tempem 25 minut na partii a hráče, zvítězil na lepší pomocné hodnocení mezi 4 hráči se 7,5 body domácí GM Alexej Širov a vykoledoval si tak hlavní cenu ve výši 22.000 Eur. Základem konečného úspěchu byla výhra černými v 8. kole nad Ukrajincem GM Ivančukem. V posledním kole se už na předních stolech příliš ohnivě nebojovalo a stříbro si remízou zajistil GM Fridman, bronz GM Sokolov. Jediným hráčem, který se dotáhl na vedoucí skukpinku výhrou v posledním kole byl GM Boris Gelfand, kterému patří v konečném zúčtování 4. příčka. Nejvýše nasazení GM Anand a GM Mamedyarov nasbírali o půl bodu méně. Zajímavostí je účast Karpova – skončil poslední ve skupině s 6,5 body, tedy celkově 31. Kdo si pozorně prostudoval poslední ELO listinu zjistí, že Karpova na ní již nenajde – od října 2005 sehrál pouze 3 partie v ruské lize, které mu byly započítány v červnu 2006 a nyní vypadl jako neaktivní. Celkem hrálo 289 šachistů.

...31. GM Karpov Anatoly 2668 RUS 6.5

Tím ale koleda pro Shirova neskončila. Samostatné vítězství mezi 221 hráči urval za 8 bodů ve Fischerových šachách, kde základní postavení figur za pěšci určuje los (jediným pravidlem je postavení krále mezi věžemi, tak aby bylo možno dělat rošádu – ta se po provedení staví normálně, tedy Kg1 a Vf1 u malé). Rozhoduje taktický postřeh a umění koncovek – tam už žádný rozdíl oproti běžným šachům nenajdeme.