Dlouhodobá koncepce rozvoje šachového života v ČR

30.08.2012 05:43 | Šachy

Vážení přátelé a šachoví příznici. V současné době vzniká z iniciativy prezidenta ŠS Jana Lamsera a za laskavé podpory VV ŠS strategický materiál dlouhodobé koncepce rozvoje šachového života v ČR, který bude prezentován v tzv...

Vážení přátelé a šachoví příznici. V současné době vzniká z iniciativy prezidenta ŠS Jana Lamsera a za laskavé podpory VV ŠS strategický materiál dlouhodobé koncepce rozvoje šachového života v ČR, který bude prezentován v tzv. Černobílé knize.

Ta by měla vzniknout kolektivní prací skupin na jednotlivých kapitolách, pojmenovaných v Červené knize, která naznačuje problémy současného stavu šachu v českých zemích a vytyčuje cíle, kudy a kam by se mohl šachový život ubírat.

Zde můžete nahlédnout do již hotových materiálů (Červená a Bílá kniha) a jakéhosi entreé Černobílé knihy, čímž bychom Vás, jménem prezidenta ŠS rádi vyzvali k případné spolupráci na této koncepci.

Pokud by někdo z Vás projevil zájem se na tomto materiálu svými představami, nápady, vizemi, či pouhou kritikou podílet, ze srdce rádi uvítáme Vaši pomoc. Kontaktujte nás prosím na: si_mi@email.cz

29x 5543x
Fotogalerie
Komentáře (29) Aktualizovat
04.09.2012 19:36 | Autor neznámý

Předseda má pravdu, že ŠSČR neposílal do školek miliony, bylo to dobře, že je "někdo" (kdo a komu) dal, proškoleny jsou stovky lektorů...., není tedy problém se šachem ve školkách..., bylo by zajímavé zjistit, v kolika školkách se šachu věnují, alespoň hodinu týdně. Jsem přesvědčen, že nadšení opadlo, o čemž jsem se u řady školek dotazem na ředitelky přesvědčil. Je pravdou, že se účastníkům školení velmi líbilo, ale půl hodiny týdně problém..., což mě překvapilo.Možná, že máte jiné zkušenosti, určitě je několik školek, kde šachy svůj čas mají ....

04.09.2012 12:18 | Autor neznámý

ad jezdec64 - nojo, svaz řeší miliony a šachy do škol taky - a jeto :-)

nic ve zlém, konečně hlas lidu, hlas boží

04.09.2012 12:13 | Autor neznámý

 Ahoj, taky bych sem něco rád napsal. Předevšim jsem tu ještě nepřečetl, jak jsou šachy svým způsobem specifické. Mluvíte tady o fotbalu, hokeji, boxu...všem těmhle sportum já rozumim po dvou pivech...nebo některým ani nerozumim, ale mohu si je užít jako laik-závodní tancování např.-ne že by konkrétně mě tohle bralo.Šachy takové nejsou a každý PR manažer na to bude narážet. Je to banalita, ale dokud nebudeme šachový nadšenci (tzn. že velká část národa o tom bude celkem dost vědět), tak ani dobrý píárko moc nezmůže. No třeba se pletu a donutíme lidi se o nás zajímat hned teď...pravda že v médiích můžeme být i častěji.

04.09.2012 08:31 | Autor neznámý

 jezdec64 - milióny do školek? ŠSČR neposlal do školek nic. Existují projekyt Figurky o.p.s, ty nesou své ovoce - proškoleny jsou stovky lektorů a školky celkem jeví zájem. 

03.09.2012 19:36 | Autor neznámý

Bylo by dobré, kdyby se zde vyjádřilo, kolik šachových kroužků aktivně pracuje ve Vašem okolí, v klubech, případně na školách?! Možná bychom pomohli budoucímu mapování, jaká je situace. Zajímavé by bylo, kolik "kroužečků" je v mateřských školkách, kam šlo několik milionů....?!

03.09.2012 16:05 | Autor neznámý

Zdravím, ten problém, o kterém píše p. Jakša, se vyskytuje - myslím si - téměř všude a skoro každý den. Bydlím na malém městečku, kde populární a zavedené sporty jsou fotbal a hokej či florbal pro kluky, resp. volejbal a aerobik pro holky, takže ono dilema - jestli šachy nebo jiný sport - jsem od rodičů často slyšel, viz jejich názory, jako např: fotbal nebo hokej mají přednost, nebo šachy nejsou pro holky, atd. A když už ne rodiče, tak zase funkcionáři zmíněných sportů často znemožňovali svým svěřencům účast na šachové akci, protože ta se časově kryla s jejich akcemi nebo prostě jen proto, že oni bafunáři nás šachisty vůbec neuznávají (jejich častý argument zní: jste tichý blázni, vždyť u toho jen celou dobu nehnutě sedíte, žádné emoce nemáte) anebo se někteří z nich sobecky obávají možné nové konkurence. Navíc tyto sporty jsou poměrně finančně drahé, takže, když už rodič do nich investuje - na rozdíl od nás - nemalé peníze, chce vidět, aby byly jeho ratolestmi náležitě využity. Samozřejmě, že pětiletý capart ještě neví, co který sport obnáší, ideální je, když si může každý vyzkoušet. Někomu sedí to, jinému vyhovuje ono, časem na to přijde sám, který je ten pravý, a doufám, že i rodiče.             

03.09.2012 15:16 | Autor neznámý

Ve všech sportech se pohybuje malé procento úspěšných a drtivá většina neúspěšných. Atlet má výhodu, že ve 30ti už ví, že se nezlepší a je ještě poměrně dost mladý na to, aby se začal vážně zabývat důležitějšími věcmi, než je sport a hraní si. Mnohý šachista cca 2300-2400 si ještě ve 40ti myslí, že když bude trénovat více a lépe, že ještě třeba jednou něco pořádného vyhraje. A nevýhoda šachu je také v tom, že se této droze dá propadnout na celý život. 50ti letý fotbalista si s žádným 20ti letým nezahraje. Byl by směšný, zatímco takový Korčnoj si pořád může zahrát s kýmkoli. Ovšem toho to aspoň dost slušně živilo. Takže podle mě jsme my šachisté takové velké hravé děti, co se musí s někým porovnávat  a pořád s někým soupeřit. A toho času, co jsme tomu obětovali a to i ti zcela neúspěšní. Škoda, že neexistuje nějaká statistika, kolik šachistů a šachistek je rozvedených a  osamělých. Tipoval bych, že procenta budou vyšší, než je celostátní průměr.  U svých vnuků a vnuček jsem si zakázal učit je šachy. 

03.09.2012 07:47 | Autor neznámý

2 Petr Jakša : I v boxu jsou soutěže družstev

2 M.Dragoun : To je fakt ! Simen Agdestein byl dokonce v norské fotbalové repre a všachu měl přes 2600. Jen si vzpomínám, jak Kasparov ( se skromností jemu vlastní )po výhře s ním prohlásil : "S amatéry neprohrávám !"

03.09.2012 07:44 | Autor neznámý

Re Poutnik: Ačkoliv bych s některými myšlenkami ve třetím odstavci s vámi souhlasil, tak k prvnímu a druhému odstavci: Petr Jakša psal, že mu je 5 let ne 13. 

03.09.2012 07:09 | Autor neznámý

Pokud ten chlapec bude tíhnout k šachu, tak je vcelku jedno jakou má představu matka, která ho nahlásí na fotbal. Rodiče mají své představy o škole, koníčcích, partnerech pro svá dítky, o profesích....

Spíš řešte, jak zaujmout dítě, než jeho matku. A to bude těžké, kluk vidí fotbalisty, kteří vydělávají balík, holky jim klečí u nohou, užívají slávu. I když skončí ve třiceti vydělali za tu dobu víc než vysokoškolský profesor za tři životy. Mají co nabídnout šachy? Tak jistě mají ale. Ale hrát vrcholově šachy a rekreačně si kopnout fotbálek v porovnání s opačnou koncepcí, hrát vrcholově fotbal a rekreačně šachy ...

Dříve byl alespon šachový sloupek v nejčtenějších novinách, pan Filip byl v televizi a povídal o šachu. Mistra světa v šachu znal i běžný občan. Na pracovištích se hrávali vedle fotbálku i šachy ( o poledních pauzách na oběd). Odbory pořádali turnaje pro masové účely.... Pionýrská organizace pořádala bezpočet turnajů...  Ale nebojte, šachy v tom nejsou sami. Například konzervatoře řeší podobný problém. Svět mění pomalu hodnotový žebříček a v kurzu jsou IT, ekonomie, mediální sláva... kdo má potřebu sociálního kontaktu zapne si internet. Však víte, že i šachy po internetu, to je jako Vivaldi z CD. Do klubu se chodilo za společenským zážitkem, dala se partička, pak se šlo na pivko, nebo třeba na fotbálek, společné výlety s rodinami. To táhlo lidi k šachu, šel za kamarády a jestli v šachu vyhrál nebo prohrál... měl za sebou bez ohledu na výsledek fajn večer s přáteli. Společné rodinné výlety byly nejlepším náborem do kroužku, protože děti od malička viděli, že hrát šachy není jen sedět za šachovnicí, ale o komunitě, která byla partou, soudržným celkem. Takové zdravé podhoubí šachové komunity nelze sanovat nějakými hurá akcemi, zaváděním šachu do škol apod. Komunita, která byla v šachových klubech, byla cenná deviza.

 

03.09.2012 06:16 | Autor neznámý

Petře Jakšo, chápu, že vás mrzí, že Vaše kamarádka nedala syna na šachy a že se nepochvalně o šachu vyjádřila. Ale zobecňovat tvrzení jedné (byť rozumné, jak píšete) matky a dělat si s tím hlavu či závěry, opravdu nelze. Víte kolik rodičů (také rozumných) by nikdy nedalo dítě na fotbal, hokej, výskokové sporty. S argumentem, že nechtějí mít pro 5 minut slávy (velmi, velmi nejisté navíc) z dítěte invalidu po třicítce, zničené kotníky, kolena. Že je trenéři učí proti smyslu fair-play, když tě hráč obejde, musíš faulovat, nesmíš ho pustit. Nebudu zde říkat, zda si myslím, že mají pravdu či ne či jakou, píši to že takových rodičů jsou stovky, tisíce, stejně tak mnoho s různými argumenty řekne proč ne šachy.

 Sportů je snad stovka, tak vaše kamarádka zařadila šachy na druhé místo, to není tak špatné, ikdyž jen (podle ni) vítěz bere vše. Je šance, když se fotbal, klub, trenéři, nebudou líbit, že si vzpomene co bylo variantou b.

 Asi nechtěla slyšet obecné fráze, ale odpovědi na její podezření. Říkala "sobecký sport". Říci jí, že sporty jsou individuální a kolektivní. Těch individuálních je daleko více. "Takže sobecké sporty jsou i atletika, tenis, plavání..., máte na mysli?" bych se zeptal. "No a šachy jsou milá paní nádherným kompromisem. Týmy jsou velmi oblíbenou disciplínou v šachu u dětí a dospělých a přesto se může každý vypracovat sám, ikdyž se zrovna poblíž bydliště týmu tolik nedaří, to třeba v kolektivních sportech v takovém případě bez přestěhování nelze".

 S tou nadváhou. Ano, je to problém celého světa, ale špičkoví šachisté, aby byli ve formě, rekreačně sportují a prohlédněte si fotky první světové stovky. Nebo našich TOP 5 nyní na olympiádě, průměrný jejich index BMI, že je na úrovni sportovců pohybových sportů. 

 Stejně si myslím, že chce pro syna někde připravit kariéru, že vidí, že fotbal je více "in" a že její důvody řečené jsou zástupné. Navíc se mi nezdá, že takto mu vybrat v 5 letech sport, zvlášť když vybírá šachy nebo fotbal, je příliš brzy. A´t  zkusí 2-3 sporty, v těch pěti letech takový zápřah v žádném sportu není, a pak se matka rozhoduje podle toho jak se na jaký dítě těší.

Tím ji nepřesvědčíte v tuto chvíli, ale třeba si za půlrok nebo později vzpomene.

Ta spolupráce mezi svazy to samozřejmě nejde. Když je někdo třeba po 2 letech tréninků nadějný, tak musí mít  druhý sport prostě  jako druhý. Protože jinak o víkendech se stále rozhoduje zda je tam či tam a je z toho sám nešťastný.

03.09.2012 01:06 | Autor neznámý

re Pavel Capek: Snad ta kombinace fotbal - šachy není tak nemožná, ať je lepší (v obou) než Simen Agdestein :-)

 

02.09.2012 23:37 | Autor neznámý

&Pavel Capek: A box je týmový sport?

02.09.2012 20:32 | Autor neznámý

Tož to už tady bylo dáááávno...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kalokagathia

Jenže dnes je doba absolutní specializace... Takže kombinace fotbal - šachy asi vychová jedince, který bude harmonický, ale v obou odvětvích nedosáhne nic.

Pokud bych mohl doporučit, tak kombinaci box-šachy !

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0achbox

02.09.2012 20:18 | Autor neznámý

Mohu k tématu něco malinko špitnout? Není to tak dávno, co jsem s kamarádkou řešil potenciální vstup jejího synka (5 let) do šachového svazu LK. Původně měla zájem. Vlastně velký zájem. Je jasné, na které straně barikády jsem při debatách stál. Navzdory všem tradičním argumentům, a to i těch sofistikovanějšího typu - šachy u dětí rozvíjejí mozkovou činnost, učí hned od mala umění zodpovědně se rozhodnout a pak za to nést důsledky a pod., ona se nakonec rozhodla tak, že syna přihlásila do jistého nejmenovaného libereckého fotbalového klubu .

Důvod? Šachy jsou v jejích očích možná vysoce inteligentní hra, rozvíjející kdeco v makovici dítěte, nicméně je to V PRINCIPU hra individuální - dost možná hra bláznů-podivínů, kteří pak cituji "...sobecky prahnou jen po svém vlastním profitu..." a jsou schopni cituji: "...dokonce prý i pět hodin sedět na zadku, ani se nehnout a s nikým nepromluvit? Syna bez smyslu pro tým a s nadváhou rozhodně nechci! ", konstatovala.

Takže fotbal. Ptal jsem se: "...a co fotbal a šachy současně? Jistá harmonie těla a ducha by tam byla..." Ne, to prý časově skloubit nejde.

Potud zážitek z "terénu".

Co lze z takového úsudku (věřte mi) příčetné matky potenciálního šachisty pro budoucnost šachu vyvodit? Vymyslet spolupráci sportovních svazů fyzické a duševní činnosti? Co Vy na to??

01.09.2012 20:29 | Autor neznámý

http://sharp-developer.net/Fun/Bart-Question.aspx

01.09.2012 18:26 | Autor neznámý

to johnny01 (světlonoš): Opravdu to na přitažlivosti svazového webu neprospěje, když selže jeho vlastní vyhledávač a je pak nutné využít náhradního řešení. Nebo by se snad na svazovém webu mělo vyvěsit?

Pokud nenaleznete na našem vyhledávači hledaný text, využijte google apod.

31.08.2012 23:17 | Autor neznámý

blekota - musím vnést světlo do vaší velké tragicky opravdové tmy  vyhledávání na chess.cz je špatné, ale je to takový problém použít google? napište do googlu "červená kniha" site:chess.cz a je na 1. místě, raději i odkaz: www.google.cz/search

31.08.2012 15:06 | Autor neznámý

 Upozornění: v mailu na pana Šindeláře byla chybně uvedena pomlčka místo podtržítka. Pokud jste proto reagovali na e-mail s pomlčkou, nebyl Váš mail doručen - prosím, přepošlete ho znovu. 

31.08.2012 10:39 | Autor neznámý

 Aktuální personální náklady jsou zhruba na stejné úrovni jako před 4 lety - přidali jsme sekretářům a nově hlavně hospodáři (též má zodpovědnost za trojnásobný rozpočet a nemalé státní dotace), méně má předseda a hlavně generální sekretář. Nicméně po konkurzech dojde k navýšení nákladů, umožňuje to dotace MŠMT. 

Co byste chtěli Eře či ČSOB nabídnout, když šachy nejsou moc vidět? Proto je důležitá propagace a zviditelnění šachu, kterou bude mít na starost nový člověk. 

 

31.08.2012 08:39 | Autor neznámý

Vše je "zatím" nekoncepční, pan Zd. Janda malinko poodkryl, ze zkušenosti ví, o čem mluví. Osobně mám stejné obavy, co bude příští rok, že by MŠMT peníze přidalo....?! Nebo se budou zvyšovat příspěvky?

31.08.2012 08:38 | Autor neznámý

Jan Lamser, šéf Poštovní spořitelny, člen představenstva ČSOB

Jan Lamser prezident Šachového svazu

Hmm...

Nic vás nenapadá ?

31.08.2012 07:40 | Autor neznámý

lykan - třeba teď po těch eventuelních církevních restitucích ta kostelní myš velmi zbohatne . Náš Svaz by potřeboval ne restituci, ale resuscitaci . Jen mám obavy,aby se ty peníze,co se nedávno objevily, se bezhlavě "nerozfrncaly" ( např. ty konkurzy u mě vzbuzují rozpaky , PR - hm , jak jeho práce bude kontrolována a hodnocena ? ). A to si pamatuji  , jak kdysi u nás před lety jeden známý velmistr kritizoval, jaký má Svaz vysoké nákldy. Jaké jsou asi teď (platy,odměny)  v porovnání před  3-4 lety ...

31.08.2012 03:15 | Autor neznámý

 Tak jsem pročetl Bílou knihu, zaujala mě tato věta:

 

„Velmi nápadným faktem však je, že svaz dlouhodobě není schopen získat žádného

nebagatelního sponzora. Dlouholetou strategií a zvykem ŠSČR je důstojně „čekat na

peníze z něčeho“.  Jak nám nedávno řekl jeden významný sportovní lobbista: svaz

který nezískává peníze, je na prd.“

 

Tak třeba se v tom s novým vedením dočkáme změny. Protože základním problémem šachu je, že je chudej, jako kostelní myš. 

30.08.2012 15:30 | Autor neznámý

Doporučil bych, aby se zodpovědní funkcionáři "podívali" a učili od Slováků, Poláků,.....aby se využilo zkušeností, názorů a rad u nás kvalitních trenérů, o kterých jako bychom neměli....Bylo u nás zpracováno tolik materiálu k tréninkům mládeže, stačí se jen podívat, najít i na internetu. Pracně a finančně budeme nyní vymýšlet již kdysi dávno zavedené....?! To bude dílo a výsledek,....?! Ještě by možná bylo dobré "černou knihu" a tam uvést, kdo se na současném stavu podílel a podílí.

30.08.2012 14:03 | Autor neznámý

 Na červenou knihu jsem už narazil. Snad to pomůže. Jaké barvy se ještě připravují?

30.08.2012 12:42 | Autor neznámý

Doporučuji tedy místo svazového webu, webové stránky jiné, např.Novoborsky-sk,....jak uvedl předseda, pracuje se na novém...., vydržte!

30.08.2012 11:57 | Autor neznámý

Svazový web je velká tragicky opravdová tma: Vlevo nahoře je Vyhledávání s dovětkem Zadejte hledaný text...

Když zadám text černobílá je nalezeno nic.

Když zadám text červená je nalezeno nic.

Když zadám text bílá je nalezen jeden záznam, nikoli však o Bílé knize, ba ani o Bílé hoře.

30.08.2012 11:38 | Autor neznámý

Sebereflexe je skutečně důležitá. Důležité je postihnout věci velké, věci málé, věci geniální a věci jednoduché.