Šachy vs. Poker

19.06.2007 08:00 | Turnaje

Říká se, že strategie pokeru a šachu je podobná. Dokladem toho může být skutečnost, že holandský časopis New In Chess uveřejňuje pravidelně celostránkové reklamy s úmyslem naverbovat do pokeru špičkové šachisty. Více než ša...

Říká se, že strategie pokeru a šachu je podobná. Dokladem toho může být skutečnost, že holandský časopis New In Chess uveřejňuje pravidelně celostránkové reklamy s úmyslem naverbovat do pokeru špičkové šachisty. Více než šachu se pokeru během posledního roku měl věnovat i ruský supervelmistr Alexandr Griščuk, který se nyní v Elistě probojoval mezi 8 účastníků turnaje o mistra světa v Mexiku. Důvod je jednoduchý, vydělal totiž v pokeru více peněz.
r>
Šestinásobný přeborník USA veteránů, velmistr Walter Brown byl znám jako výtečný karbaník ještě než se poker (konkrétně varianta Texas Hold them) stal populární televizní zábavou. Před několika týdny dorazil do hotelu Rio v Las Vegas, aby se spolu s kolegy velmistry jako jsou Hikaru Nakamura, Alex Šebalov a Viktor Korčnoj zúčastnil U.S. National Open. Nakonec ale do šachového turnaje nenastoupil! Obyvatel síně slávy se musel z turnaje ještě před jeho zahájením odhlásit, když se mu ve stejném hotelu podařilo probít se až k finálovému stolu World Poker Tour. Od něj si odnesl 58.000USD za 7. místo. Neuspokojený Brown poté vstoupil ještě do druhého turnaje WPT a podařilo se mu dokonce získat 2. místo a zvýšit své karetní zisky na 189.000USD!

To nebyl špatný výplatní den. Obzvlášť když si uvědomíte, že jeho kolegové šachoví velmistři si vařili mozky na U.S. National Open za pouhou almužnu - jeden z nejlepších hráčů serveru ICC, GM Hikaru „Smallville“ Nakamura, si domů za svůj obdivuhodný výkon 5,5/6 odvezl méně než 6.000USD!


Walter Browne (foto: John B. Henderson)

Tolik 21. vydání oběžníku ICC. O náklonnosti špičkových šachistů k šachu nám ale říkal i GM Zbyněk Hráček, který zná z Bundesligy spoustu příkladů. Říkal jsem si, co má poker s šachem společného? Byl jsem ale vyveden z omylu. Není poker jako poker. V televizi populární varianta Texas Hold them spočívá v tom, že každý s hráčů obdrží pouze 2 karty, 3 zbývající se dají doprostřed stolu viditelné pro všechny. Po sázkách se přidá ještě 4. a 5. karta a mezi tím se stále přihazuje. Hráči se pak snaží kombinovat 2 karty v ruce s kartami na stole, aby dosáhli co nejvyšší sestavy 5 karet. Tento druh pokeru je velmi bohatý na kombinatoriku a analytické myšlení. Tak že bychom snímli?
0x 1030x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
  • Mihail Marin

    21.04.1965

    Rumunský velmistr. Vyhrál tři národní mistrovství, desetkrát hrál na šachových olympiádách, kde v roce 1988 získal bronzovou medaili za individuální výkony. Několik let byl redaktorem časopisu Chess ExtraPress.

  • Yakov Estrin

    21.04.1923 02.02.1987

    Ruský velmistr, sedmý mistr světa v korespondenčním šachu.