S Viktorem Lázničkou o ME 2007

18.04.2007 08:00 | Turnaje

Na nedávno skončeném mistrovství Evropy v Drážďanech dosáhl velikého úspěchu pardubický velmistr Viktor Láznička, když skončil na krásném 14. místě a vybojoval si tak účast na Světovém Poháru. Ten se koná v listopadu v Khan...

Na nedávno skončeném mistrovství Evropy v Drážďanech dosáhl velikého úspěchu pardubický velmistr Viktor Láznička, když skončil na krásném 14. místě a vybojoval si tak účast na Světovém Poháru. Ten se koná v listopadu v Khanty-Mansysku na Urale. Z původního mistrovství světa FIDE se stal turnaj kandidátský. 128 nejlepších hráčů světa v něm bude rozděleno do 16 skupin po osmi, ve kterých se utkají systémem každý s každým.
Pouze 16 vítězů předskupin se poté rozdělí do dvou dalších skupin po 8 hráčích a sehraje další turnaj, opět každý s každým. Nato se oba vítězové těchto turnajů utkají v zápase na 4 partie o právo vyzvat mistra světa. Samotný zápas s mistrem světa určeným v září v Mexiku by měl proběhnout v roce 2008 a měl by být delší než na 12 partií. Nebylo by skvělé, kdyby se až k zápasu s mistrem světa probojoval právě náš reprezentant?

Viktore, především Ti gratuluji k úspěchu na ME! S jakými ambicemi jsi do Drážďan odjížděl? Byl postup na Světový Pohár určeným cílem nebo se to jenom tak dobře semlelo?

Cíl byl jasný-postup, tj. udělat +3 (původně jsme se domnívali, že by stačilo na tie-break) nebo +4 (zajišťující postup) .Tomu jsem přizpůsobil i turnajovou taktiku.

Nahrál jsi +4, to je v takovém turnaji výborný výsledek. V šachách se dějí různé věci. Byly partie, kde mohlo vše dopadnout jinak? S kým jsi měl štěstí a s kým naopak smůlu? Měl jsi v průběhu turnaje nějaký zlomový okamžik?

První polovina turnaje probíhala zcela podle plánů, +3 do volného dne (převážně se slabšími soupeři) mi krom sebevědomí přineslo i výhodnou pozici pro finiš. Po volném dni přišla jedna z rozhodujících partií, černými jsem se proti GM Shengeliovi ( viz. diagram - přehrát) dostal do nepříjemné pozice a stál na pokraji porážky. Naštěstí mi soupeř nepřesnou hrou umožnil chopit se iniciativy a následnou chybou dokonce získat celý bod. Obrat v této partii mě velice uklidnil a především přinesl kýžený poslední plus (nutný k postupu při dobrém pomocném hodnocení).









Partie převeliké důležitosti mě čekala v posledním kole s ukrajinským bojovníkem GM Eljanovem. Po korektním zahájení jsem se v přibližně rovném postavení rozhodl sice statečně ale zcela nesmyslně zariskovat, trochu přiostřit hru vzetím pěšce g2. ( viz. diagram - přehrát) Soupeř reagoval přesně získal rozhodující výhodu, avšak těsně před Římem (což by pro mě po takovém průběhu turnaje znamenalo katastrofu) se dopustil přehmatů a naopak to byl bílý, kdo byl nucen urputně bránit velice ohroženou (v určitých chvílích dokonce prohranou koncovku). Nakonec jsem se dopustil i já omylu, což nás přivedlo asi ke spravedlivému smíru (a to jsem doufal v krátkou remízu).






Jak to bylo s přípravou na partie? Připravoval jsi se sám nebo Ti někdo pomáhal? Vycházelo Ti to?

Doma jsem se na turnaj nijak zvlášť nepřipravoval, vsázel jsem až na přípravu na místě. Každodenní dvou a půl hodinová příprava (s odbornou pomocí Sergeje Movsesjana) mi mnohdy vycházela a až na jednu výjimku jsem nestál po zahájení hůř.

Jsi spokojen se svou hrou bílými/černými? Použil jsi nějakou novinku? Ať už vymyšlenou (popletenou) za šachovnicí či připravenou doma? Zaskočil Tě s nějakou dobrou novinkou soupeř?

Rozhodně musím být spokojen se hrou bílými i černými (to již vyplývá ze samotného výsledku).V turnaji jsem vedl teoretickou bitvu v přetahované variantě slovanské obrany (třikrát černými, jednou bílými),ovšem nejsem si jist, jak hodnotné jsou novinky vyplozené mnou nebo soupeřem.

Co bys řekl ohledně organizace turnaje? Mnoho pochvalných názorů jsme totiž zatím neslyšeli.

Z pohledu hráče soustředícího se na turnaj mi úroveň organizace připadala postačující, především oceňuji prostornost a osvětlenost hracího sálu. Vše důležité (los) jsem se dozvěděl včas. Organizátoři však nezvládli on-line přenosy a ani jejich web nezaslouží chválu. Do olympiády musí ještě na pár věcech zapracovat.

O systému postupů do SP jsi se dozvěděl až na technickém mítinku po 11. kole nebo Ti postupový klíč byl známý již dříve? Jak se na takový způsob rozhodování díváš?

Postupový klíč byl známý předem (stejný klíč se užíval na předchozích ME), pouze byl problém v počtu postupujících dle ela. Způsob rozdělení postupových míst mi přišel - a nejen kvůli mému přímému postupu - spravedlivý, hráči hrající většinu turnaje na předních stolech se silnějšími soupeři by přeci jen měli mít určité zvýhodnění oproti hráčům dotahujícím se z nižších pater tabulky.

No, hlavně že to vyšlo! Díky moc za rozhovor a přeji mnoho štěstí při skládání maturitní zkoušky!
0x 1259x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat