s Ing. Lubošem Kuchynkou o rapidu v Hustopečích

18.06.2007 08:00 | Turnaje

Na úvod - co povíte k historii hustopečského rapidu? Rapidy se v Hustopečích konaly dosud velmi nepravidelně a nestaly se tradicí. Skutečný zlom však nastal v loňském roce, kdy se nám za významné pomoci Sergeje Movsesjana podařil...

Na úvod - co povíte k historii hustopečského rapidu?

Rapidy se v Hustopečích konaly dosud velmi nepravidelně a nestaly se tradicí. Skutečný zlom však nastal v loňském roce, kdy se nám za významné pomoci Sergeje Movsesjana podařilo uspořádat turnaj poprvé skutečně na úrovni. Sergej pomohl vybrat optimální termín a také přilákat mnohé šachové osobnosti. Následný souboj Sergeje o prvenství s vycházející hvězdou světového šachu Dav
idem Navarou a dalšími předními českými velmistry byl pro šachovou veřejnost opravdovým zážitkem. A nás to utvrdilo v přesvědčení, že i na malém městě se dá uspořádat kvalitní soutěž s atraktivním obsazením. Také nás překvapil zájem médií, například přijelo několik televizních štábů a kromě 2 regionálních vysílání se záběry z turnaje objevily i v hlavních zpravodajských relacích na ČT a Primě.

Sergej Movsesjan mohl obhajovat loňské vítězství, ale na letošní startovní listině jsme ho neviděli!

Určitě je to velká škoda. Musel však plnit své povinnosti v bosenské lize družstev. Přesto se i letos na organizaci významně podílel.

Zdá, že hustopečský rapid je zatím přece jen především Vaší zásluhou. Letos jste však funkcí ředitele turnaje pověřil Petra Piska. Jak k tomu došlo?

Petr Pisk byl součástí pořadatelského týmu už loni. Letos byla příprava turnaje podstatně náročnější, hektický byl především poslední měsíc před jeho zahájením. Petrovy zkušenosti a znalost šachového prostředí byly velmi vítané a proto jsme ve spolupráci pokračovali. Navíc jsem si chtěl dát dárek k narozeninám a poprvé vyzkoušet atmosféru tak silného turnaje jako hráč. A mohl jsem si to dovolit, neboť samotný průběh turnaje zajišťoval široký tým lidí, ve kterém bych rád kromě Petra vyzvednul pány Davida Cipryse, Stanislava Juráka, Zuzanu Jurákovou, Petra Zálešáka, Radka Dryšla, Mirka Hurtu, a také svoji ženu Hanku a dceru Lucii. Omlouvám se těm, na které jsem zapomněl.

Lze ocenit i finanční i organizační zajištění, mnoho finančních i věcných cen…

Kapacita hracího sálu byla omezená zhruba na 120 účastníků a letos se nám podařilo tuto kvótu bez problémů vyčerpat. Cenový fond činil pro letošek 35.000,- Kč (cena pro vítěze 10.000,-Kč). Věcné ceny byly připraveny pro všechny účastníky. A kromě toho - každý hráč starší 18 let dostal, jak jinak, láhev dobrého vína (a ti mladší místo vína láhev Coca Coly). Po technické stránce jsme měli zajištěn on-line přenos na internet z prvních čtyřech šachovnic Petrem Zálešákem. Partie byly zároveň promítány na plátně umístěného na pódiu. Diváci, nebo hráči, kteří skončili svou partii dříve, tak mohli sledovat boje v popředí. Myslím, že takováto prezentace výtečně slouží k celkovému zatraktivnění turnaje. Navíc vše sledovaly kamery České televize a místní Hustopečské televize. Brzy můžeme očekávat obsáhlejší reportáž v magazínu „V šachu“, který běží na programu ČT 4 Sport.

Nutno dodat, že hned v úvodu nastala změna v počtu finančních cen. Jaký byl důvod?

Chtěl jsem trochu vyzdvihnout tu neuvěřitelnou náhodu, že termín konání turnaje vyšel zrovna na den mých narozenin. Rozhodl jsem se proto udělit „speciální cenu starosty“ v podobě lahve špičkového vína a prémie 3.000,-Kč pro hráče, který se umístí na 41.místě. Asi není nutné dodávat, proč právě toto místo. A jako bonus jsem přichystal narozeninový šachový dort, který připadl vylosovanému hráči.

Turnaj jistě nebyl levnou záležitostí. Jak je obtížné sehnat potřebné finance?

Není to vůbec jednoduché. Bylo třeba sdružit prostředky z různých zdrojů. Významně přispěl Jihomoravský kraj, město Hustopeče, Šachový klub HPM TEC Hustopeče a několik sponzorů z řad firem místních i z okolního regionu.

Na závěr jsme si nechali otázku, která musí zaznít. Jaké jsou v Hustopečích plány na příští rok?

Bude velmi obtížné, abychom se v příštím roce tomu letošnímu „superúspěšnému“ ročníku byť jen vyrovnali. Letos se povedla řada věcí, měli jsme také štěstí na termín, který nijak zvláště s ničím nekolidoval… Určitě se však budeme snažit posunout turnaj zase o krok dále. Jakým směrem, to zatím neprozradím, ale nějaké nápady už jsou…

děkujeme za rozhovor
0x 718x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat