Rozhovor s ředitelem Mezinárodního šachového festivalu v Ostravě Markem Jelínkem

08.05.2007 08:00 | Turnaje

Jak probíhaly přípravy na letošní ročník? Ostravský koník má již svůj tradiční termín na přelomu dubna a května. Přípravy na letošní ročník se plně rozběhly po loňských prázdninách, kdy jsme se rozhodli vtisknout našemu...

Jak probíhaly přípravy na letošní ročník?
Ostravský koník má již svůj tradiční termín na přelomu dubna a května. Přípravy na letošní ročník se plně rozběhly po loňských prázdninách, kdy jsme se rozhodli vtisknout našemu festivalu novou tvář a uspořádat mimořádně kvalitně obsazený superturnaj velmistrů. To však samozřejmě ale přispělo i k pocitu větší zodpovědnosti, protože turnaj na takové úrovni se v České republice ještě nekonal.
r>
Byly nutné nějaké výrazné změny v organizaci oproti letům minulým?
Hlavní program festivalu se konal v ostravském Domě kultury již třetím rokem, takže jsme již z velké části měli představu, jak by vše mělo fungovat. Velkou zásluhu na příjemné atmosféře celého festivalu má zejména ostravský IM Lukáš Klíma, který obětoval svou účast ve FIDE Openu, kde by jistě dosáhl na finanční umístění, a plně se věnoval propagačním záležitostem kolem festivalu a jako jeden z nejlepších ostravských šachistů svým jménem zaštítil celý festival. Simultánka i hra naslepo, které absolvoval na Jiráskově náměstí v centru Ostravy, se setkaly s velkým zájmem veřejnosti i médií. Partie velmistrů a předních šachovnic FIDE Openu, které živě komentoval v přísálí ostravského Domu kultury, pravidelně sledovalo až 100 diváků.


(pohled do hracího sálu)

Jak jste spokojen s účastí? Máte už nějaké ohlasy z průběhu nebo bezprostředně po skončení turnaje?
Jsem velmi spokojen. Účast v letošním ročníku byla téměř dvojnásobná než v minulých letech, zejména došlo k výraznému nárůstu počtu zahraničních šachistů. Nemáme ambice konkurovat mamutím festivalům typu Pardubice, ale pro hráče našeho regionu je nesmírně důležité, že mohou změřit své síly s šachisty, se kterými se nesetkávají pravidelně v soutěžích. Ohlasy jsou kladné a velmi nás to těší. Velkou měrou k tomu přispěl výkon Lukáše Klímy při komentářích a zejména nádherné partie velmistrů a i zamotaná situace ve FIDE Openu.

GM superturnaj jistě zvedl atraktivnost festivalu. Byla nějaká úskalí v uspořádání tohoto uzavřeného turnaje? Jak probíhala komunikace s jednotlivými hráči?
Samozřejmě že jediným problémem, proč takových turnajů není u nás více, jsou peníze. Hráči jsou profesionálové a šachovou hrou si vydělávají. Velmi oceňuji jejich účast na propagačních akcích dne 1. května, během volného dne v GM superturnaji, kdy GM Hráček vycestoval do Frýdku-Místku do známého střediska mládeže Beskydské šachové školy (kde vyrostli např. Kočiščák, Rojíček, Jacková) a GM Movsesian navštívil šachový klub v Orlové (odkud jsou např. sestry Olšarovy), kde přednesli šachovou lekci místním talentům, případně sehráli simultánku. Simultánku s GM Lázničkou jsme pro naše partnery a pro zasloužilé šachisty našeho regionu uspořádali přímo v prostorách Domu kultury.
Velmistři byli do jednoho velmi komunikativní a příjemní a svým vystupováním dali vzpomenout na staré noblesní šachové mistry. Přímý přenos velmistrovských partií na internetu, živé komentáře Lukáše Klímy i pozápasové analýzy se samotnými velmistry byly nezapomenutelným zážitkem pro mnoho z nás, amatérských šachistů.


(simultánka GM Viktora Lázničky, vlevo uprostřed ředitel turnaje Marek Jelínek)

Jak se hráči postavili k zákazu nabízení remízy do 30. tahu?
Hlavním důvodem k zavedení této podmínky byla má obava z krátkých „velmistrovských remíz“, které by znehodnotily naše snažení v komentátorské místnosti. Volně jsme se inspirovali špičkovým turnajem Mtel Masters Cup v Sofii, kde jsou remízy úplně zakázány. Náš turnaj byl poměrně krátký, pouhých šest kol a ještě s volným dnem, takže velmistři akceptovali naši podmínku k zvýšení atraktivnosti svých partií, u delšího turnaje by toto pravděpodobně nebylo možné. I přes tento zákaz jsme se báli zablokovaných pozic, kdy v 31. tahu bude remíza vysvobozením jak pro velmistry, tak i pro diváky. To se ale nenaplnilo ani v jednom případě. Velmistři hráli velice atraktivní a bojovné šachy, několikrát došlo i k oběti dámy, nebo partie skončila holými králi. Myslím, že ani jeden šachový fanoušek nemohl být jejich hrou zklamán.

Váš osobní tip na vítěze před turnajem?
V GM superturnaji jsem neměl svůj tip na vítěze. Vítězem měl být především divák, a to se myslím podařilo. Osobně jsem fandil Viktoru Lázničkovi, zejména jako papírově nejslabšímu, ale i proto, že se nechal přemluvit a zúčastnil se našeho turnaje dva týdny před svou maturitou.

Mezinárodní šachový festival probíhá ve velmi reprezentativních prostorách. Čí je to zásluha?
Máme štěstí, že v Ostravě existuje takový krásný Kulturní dům a že jeho vnitřní uspořádání tak skvěle zapadlo do našich potřeb. Velké díky samozřejmě připadají managementu Domu kultury, který nám vyšel ve všem vstříc a umožnil festival uspořádat důstojným způsobem. Věřím, že i díky tomu si mnoho letošních účastníků najde cestu na náš festival i příští rok.

Plánujete již pro další ročník nějaké změny nebo novinky?
Myslím, že celý organizační tým si nejdříve musí trochu vydechnout a nabrat nové síly. Vyhodnocení letošního ročníku nás teprve čeká. Víme, že je co zlepšovat, zejména v organizaci prvního dne. Komentování partií velmistrů se ukázalo jako skvělý způsob jak udržet šachisty v prostoru Domu kultury i po odehrání jejich partií a určitě budeme v tomto pokračovat. Vždyť kdy se Vám podaří, aby s Vámi mezinárodní mistr rozebíral partie, poukazoval na nové trendy v zahájeních apod.? V rámci našeho šachového festivalu jste měli takto možnost každý den absolvovat zajímavou šachovou lekci. Nový ročník proběhne v termínu 26.4. – 4.5.2008. Jestli bude jeho součástí i nějaký podobný velmistrovský superturnaj se teprve ukáže.

Chtěl bych, aby se Ostrava zapsala do podvědomí českých (i zahraničních) šachistů jako místo, kde se dá strávit příjemný čas s šachovými přáteli.


děkujeme za rozhovor
0x 2203x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
  • Semyon Furman

    01.12.1920 17.03.1978

    Sovětský šachový velmistr. Proslavil se jako trenér mnoha hráčů světové špičky, například Anatolije Karpova.

  • Josef Kling

    19.03.1811 01.12.1876

    Německý šachový mistr a skladatel. V roce 1851 napsal spolu s Berndhardem Horwitzem knihu Šachové studie.