Proč se nedaří?

17.04.2007 08:00 | Turnaje

Velmistr David Navara má v současné době nevídaně špatnou formu. Po loňském skoku mezi světovou elitu a úspěšném vystoupení na lednovém superturnaji v nizozemském Wijk an See se mu přestalo dařit. Na dubnovém žebříčku FIDE ho s...

Velmistr David Navara má v současné době nevídaně špatnou formu. Po loňském skoku mezi světovou elitu a úspěšném vystoupení na lednovém superturnaji v nizozemském Wijk an See se mu přestalo dařit. Na dubnovém žebříčku FIDE ho sice stále najdeme na krásném 14. místě s ratingem 2720 - až za ním jsou známá esa jako Ponomarjov, Griščuk, Bacrot či Širov – ale dosud nezapočítané výsledky ligových soutěží ho budou v červenci stát mnoho příček.
Z české extraligy ho čeká zápočet 4 partií se skóre 1,5 bodu, v německé bundeslize to bylo ještě horší – 4,5 z 11. V britské lize má půl bodu ze dvou partií a ztrácí přes 10 ELO-bodů. Navarovy úspěchy i pády sleduje s očekáváním celá česká šachová obec. Proto jsme se Davida na současnou formu zeptali.

Davide, v poslední době se Ti moc nedaří. V čem je problém?

Co se týče poklesu formy, také nevím, proč teď hraji AŽ tak špatně. Vcelku chápu, že nemůže být každá sezóna tak skvělá jako ta loňská, ale takovéto výsledky mi samozřejmě vadí.

Co se změnilo? Kde lze hledat příčiny?

Co se týče příčin, od července 2006 hraji nějak nervózněji, nechce se mi sedět celou dobu u partie (abych nerušil soupeře) a začal jsem si myslet, že se možná ani nevyplatí celou dobu u partie sedět (a to možná je omyl). Kromě toho sice dost hraji, ale nějaký pořádný trénink zanedbávám (kromě koncovek), protože mi příprava na jednotlivé partie zabírá příliš mnoho času. Věnovat se zahájení tak mnoho není účelné. Neodstraňuji tak své dlouhodobé herní nedostatky, přestože si jich jsem vědom. Kromě toho jsem nějak optimističtější než dříve (kvůli vysokému ratingu, samozřejmě) a nedbám tolik na možnosti soupeřů. Z neznámých důvodů dělám hodně hrubých chyb (zatímco na začátku svého úspěšného období jsem z neznámých důvodů začal hrubých chyb dělat méně). To by samo o sobě nevadilo až tolik, ale je třeba se tomu přizpůsobit, jenže já nadále vyhledávám komplikace, místo abych hrál trochu klidněji. A co je na tom nejhorší, ačkoli umím vyvodit všechny tyto závěry, neumím se podle nich řídit. Metodiku propočtu mám špatnou, ale kdybych věnoval více času profylaxi, mohl bych mít mnohem lepší výsledky. Nevím, zda výše uvedené příčiny a důsledky vysvětlují ztrátu zhruba 60 ELO-bodů a čím jsou zapříčiněny, ale každopádně doufám, že mi tato sebereflexe pomůže.

V tom Ti jistě všichni budeme držet palce! Poslední extraligové dvoukolo se ale nevydařilo nejenom Tobě ale celé Mahrle a překvapivě jste tak přišli o medaile…

S tou medailí mě mrzí zejména ta má nedělní partie, alespoň tu půlku jsem tam snad někde uhrát mohl. Co se dá dělat, snad v příštím roce bude lépe.

Určitě! Díky za rozhovor!
0x 650x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat