Pro začínající funkcionáře - peníze

22.02.2008 08:00 | Turnaje

Tak již zítra vypukne volební konference ŠSČR. Nechme tentokráte stranou volbu vedení a podívejme se na téma nejožehavější – finance. GM Marek Vokáč nás v rámci funkcionářského okénka nechá nahlédnout do starších, přesto za...

Tak již zítra vypukne volební konference ŠSČR. Nechme tentokráte stranou volbu vedení a podívejme se na téma nejožehavější – finance. GM Marek Vokáč nás v rámci funkcionářského okénka nechá nahlédnout do starších, přesto zajímavých materiálů. Jsou to vzpomínky z dob, kdy jsme měli svazy 3 a finanční situace byla mnohem kritičtější než je tomu dnes.


Ač je materiál v mnohém zastaralý, mnoho z něj stále platí. Můžete si prostudovat poplatky FIDE (dnes notně zvýšené), problémy s financováním reprezentace aj. Vypíchl bych soubor vize, kde je krom jiného jasně řečeno, co by měl Svaz zajišťovat všem šachistům – mnoho z toho si totiž málokdo uvědomuje.

Zítra očekávám krušnou diskusi o výši příspěvků. A pro mě již zcela zbytečnou. Jako delegát ŠSLK mám jasné pověření hlasovat proti zvýšení příspěvků. Ač osobně nejsem proti zvýšení, více či méně uznávám všechny 3 argumenty, které padly od členů VV našeho kraje:

1. Peníze ŠSČR zadržuje ČSTV (Sazka) a ŠSČR s tím nic nedělá (i když zde neznám podrobnosti)
2. Jelikož těchto funkcionářských akcí se účastní většinou šachisté funkcionářsky činní i ve vlastním oddíle, věřím jim, že při vybírání příspěvků jejich členové brblají a po zvýšení příspěvků by brblali ještě více. Na druhou stranu u nás s výběrem 400,-Kč problém nemáme, těžko říct, čím to je, extra bohatý kraj také zrovna nejsme.
3. Zásadní byla ale námitka loňského účastníka konference. Bylo slíbeno, že Svaz konečně vysvětlí, proč a na co chce zvyšovat své příjmy. Nevysvětlil za celý rok ale vůbec nic!

Už v minulých diskuzích jsem vyjadřoval názor, že Svaz mi přijde málo otevřený, nekomunikativní, někdy přímo tajemný. Zápisy z VV často skrývají mnoho věcí mezi řádky, některé záležitosti tam ale ani vyčíst nelze, i když je jasné, že se za učiněnými rozhodnutími skrývají nějaké důvody. Svaz prostě nevysvětluje, mlčí. Už v minulé diskuzi jsem vyzýval Svaz k „podání vysvětlení“, ale žádného se mi (nám) nedostalo. Nechci tím říct, že když někdo houkne v nějaké internetové diskuzi, tak by Svaz měl povinnost něco dělat, ale spíš to, že tu existují lidi ochotní třeba i pro to zvýšení zvednout ruku, když jim bude náležitě zdůvodněno. Apeloval jsem především na to, že na konferenci bude již pozdě. Ale nic naplat, pro mě už je. Jedu tam jako zástupce kraje a rozhodnutí mám již dané. Byl bych jen konferenci velmi vděčen, kdyby se hned na začátku vyjasnilo, kolik nás takových je, protože bychom pak mohli třeba místo vášnivých diskuzí dát rovnou hlasovat a zvýšení zamítnout. Mám už zákaz být přesvědčen. A mám také pocit, že v tom nebudu sám….

Materiál GM Vokáče

Materiálů ke konferenci se nám tu nahromadilo víc, takže pokud Vás to alespoň trochu zajímá, určitě se sem během dne ještě mrkněte. Minimálně pro Vás máme Vokáčovo Bafuňářské desatero!
16x 490x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat
22.02.2008 23:24 | Autor neznámý

nejdříve bychom si měli ujasnit, jestli potřebujeme ve svazu víc peněz, případně, jestli nám peníze scházejí. pokud ano, není jiná možnost než zvýšit členské příspěvky. Jinak se totiž peníze do šachu dostat nemohou.

22.02.2008 14:23 | Autor neznámý

S temi delegaty je to slozitejsi. P.Blaha spravne poznamenava princip tzv.neprime demokracie (ta prima jsou treba poslanci,kteri rozhoduji podle sebe,volice vede v podstate jen strana a jeji program).Treba mandat delegatu naseho kraje je takovy hybridni a pochybuji, ze by to jinde bylo jine.Konference odsouhlasila delegaty,kteri jedini byli ochotni jet - v podstate s volnym mandatem,nic se neresilo (letos ani prispevky).Nevim,do jake miry by do toho pak mel zasahovat krajsky VV,ale dali jsme rec a vetsina (4:1) odhlasovala v zadnem pripade nezvysovat prispevky u dospelych - z duvodu uvedenych vyse. Ac je pravda, ze nejhorsim nasledkem nedodrzeni tohoto rozhodnuti je pristi nedelegovani, ja ho hodlam respektovat. V ostatnich otazkach jsem volny, resili jsme i dalsi moznosti prijmove stranky rozpoctu a nejsme proti nekterym navysenim - to budeme resit na miste.

22.02.2008 12:58 | Autor neznámý

Mě by hlavně zajímalo, jaký delegát má mandát volit jakého předsedu...

22.02.2008 12:48 | Autor neznámý

adBlaha a clanek) Sazka ze svého zisku dává peníze ČSTV, dle zákona, a ČSTV je prozezděluje klíčem svazů. Sazka má teď větší náklady o halu, proto dává méně. Ať se nám to líbí nebo ne, žalobu není, domnívám se, jak právně podložit. Má-li někdo nápad, konzultovaný s právníkem, může žalobu navrhnout či sám podat. Právník x Kč/hod + y Kč podání žaloby. 4% z žalované částky okamžitě. Z příspěvků či ze své kapsy navrhovatele ?

22.02.2008 12:47 | Autor neznámý

já si ještě vychutnávám dojmy z MČR, můžu jen napsat, že souhlasím s panem Blahou a přeju všem delegátům, ať rozhodnou co nejlépe ve prospěch šachového hnutí v ČR.

22.02.2008 12:37 | Autor neznámý

Par komentaru: Delegat, stejne jako poslanec, nereprezentuje sam sebe, ale ty, co ho delegovali, prave to je neprima demokracie. To by pak mohl primarky v nejakem statu USA vyhrat Obama a delegat by na sjezdu Demokraticke strany volil Clintonovou, protoze se mu vic libi. Ono tech 14 delegatu na sjezdu neni takova blbost, pokud se na krajskych konferencich predem presne vedelo, o cem se na celostatni bude hlasovat. Vetsi pocet delegatu spis asi reprezentuje velikost kraje.

Zvyseni prispevku musi byt podlozeno presnym rozuctovanim, na co chcete penize pouzit, to je jako zadat na ministerstvo o dotace, nedaji vam je na bianco sek.

Zvysene prispevky by rozhodne nemeli pokryvat mistrovstvi republiky muzu. Jestli chteji ucastnici vice penez, musi jim je dat sponzor a na to musi byt cela akce atraktivnejsi. Prispevky by meli pokryvat spise akce mladeze a chod svazu, ten by ale mel byt velmi setrny.

Na Sazku by se mela podat zaloba, nechapu, proc se to uz davno neudalolo, klidne at v tom konkurzu skonci, treba si tu halu nekdo koupi.

22.02.2008 11:54 | Autor neznámý

re Sojka-já zírám,Vy zíráte,my všichni zíráme.Četl jste vůbec pořádně ty předchozí příspěvky? A to si vemte,Sojko,že takových nechápavců,jako vy ,jsou plné konference,jak na krajské úrovni,tak všerepubliková.

22.02.2008 11:48 | Autor neznámý

k Sojka) Janda to myslel samozřejmě ironicky jako odpověď konferenci Liboreckého kraje. k příspěvky) Jasně, nezvyšujme příspěvky, např. repre nás nezajímá, seškrtejme ji. Proč tu tedy diskutujeme, že nehraje špička přebor ČR ? Budeme diskutovat , že v Drážďanech na olympiádě je naše béčko a již nikdy nebudeme sledovat utkání ČR se světovými velmocemi jako z olympiády Turína? To bude až za dlouho, za půl roku, teď je pro každého důležitá ta padesátka či stovka ročně. Ano Sojko, delegáti by měli především přemýšlet.

22.02.2008 11:00 | Autor neznámý

Delegát (chápej „zástupce“) je od delegovat, delegují se pravomoci i povinnosti a tím se jistého dílu svobody (vlastní vůle dělat vše po svém) zbavuje, to je běžné i ve vyspělých demokraciích (natož v té v ČR). Na konferenci se bude projednávat celá řada věcí a Liberecký KŠS své delegáty pověřil jen ve věci nezvyšování členských příspěvků. I tak záleží jen na delegátovi samotném, zda pověření dodrží, porušení nemůže pro něj mít žádné následky, maximálně ho příští krajská konference nedeleguje (a to naštve, že). Problém (ne)zvyšování příspěvků spočívá mj. v tom, že se na republikové úrovni řeší jen na konferencích, mezi nimi je „ticho po pěšině“ a tudíž oddíly jinou možnost (než prostřednictvím delegáta kraje) jak svůj názor vyjádřit ani nemají. Možná by stálo za úvahu provést všeoddílové referendum (třeba na každých xy aktivních členů oddílu 1 hlas), bylo by to smysluplnější, než se na konferenci přít o tom, jaké názory na (ne)zvyšování členských příspěvků jsou mezi členskou základnou. To bychom se ale sebe ochudili o argumentační masáž na konferenci, kdy se již několik let stále dokola omílají stejné argumenty pro i proti a VV ŠSČR o možnost delegáty vydírat (viz loni), dokud se nerozhodne, tak se neodjede.

22.02.2008 10:31 | Autor neznámý

Janda, skutečně zírám. Opravdu nemá svobodný občan české republiky právo vyjádřit svůj názor? Můžete mi prosím říci, kde žijete, jaký máte rok, případně jestli víte o čem je řeč?

22.02.2008 09:59 | Autor neznámý

ucastnik-Tak to si taky dovedu zive predstavit.Slysel jsem to trochu jinak a zapis jsem nekontroloval. Stale si ale myslim, ze pokud chce Svaz vyssi prispevky, mel by si to obhajit a to se nedeje.Sebelepsi argumenty na konferenci uz nic nezmeni.

22.02.2008 09:52 | Autor neznámý

Beee,ja nejsem ovce:-).Ono temat bude vic a tam mam volnost.Ale penize jsou penize,tam jen zastupuju krajany a stanovisko VV je nezvysovat.Ted si ale uvedumuju,ze nikdo nezastupuje mensinovy nazor Liberecanu - zvysit:-). Ale ne, drzim s VV.
Lucko, ja bych zas nekdy rad brzo do hajan:-). A koukal jsem, ze vyhrajes Sec:-)))

22.02.2008 09:42 | Autor neznámý

ad 3) Nikoliv. Na návrhy delegátů se odsouhlasilo, že bude komise složená ze zástupců krajů, kteří udělají během roku rozbor a přijdou s nápady, jak udělat rozpočet 2008 lépe. Zeptejte se hospodáře ŠSČR, jak těžko se mu hlásili zástupci krajů, natož aby někdo byl předsedou či koordinátorem této komise. A když Papay svolil, že bude koordinovat, vyzýval k diskuzi, nikdo nic ze zástupců krajů neudělal. Resp. přišly jen dvě strohé připomínky. Kraje mohly mít podíl na tvorbě rozpočtu, prostřednictvím svých zástupců, mohly .....

22.02.2008 06:37 | Autor neznámý

Viktore, připadá mi to trochu nedůstojné.Napadá mě paralela z nedávné volby.Je zbytečné,aby na Konferenci jezdili delegáti (já tím zabiji 2 dny),navrhoval bych na příště,že by za každý Kraj přijel 1 člověk,ten by samozřejmě nereprezentoval svůj názor(na ten přece nemá nárok),ale jen by tlumočil vůli Konference(jako u politických voleb socanští poslanci pouze prezentují vůli Paroubka).Výhod vidím několik,já bych ušetřil 2 dny,které bych věnoval práci na chalupě,Svaz by ušetřil za výdaje delegátů,nehádalo by se tam mnoho desítek delegátů,ale jen 14 . Jen bych upozornil,že nás ústecké delegáty krajská konference k ničemu nezavázala(nejsme nemyslící ovce) ,jen nám vymezila dost široké mantinely.

22.02.2008 06:23 | Autor neznámý

Viktore, ty chodíš spát, když já vstávám do roboty. Jak já ti závidím :-)

22.02.2008 03:55 | Autor neznámý

Upadám již pomalu na klávesnici, tak doufám, že to dává alespoň trochu smysl. P.s. Bolku, zítra dorazím až po obědě:-).