Příští sezóna 2007/2008

21.06.2007 08:00 | Turnaje

Soutěžní sezónu 2006/07 máme již delší dobu za sebou, a tak už je nejvyšší čas rozmýšlet nad sestavami pro sezónu příští. A jelikož jsem přesvědčen, že nejsme jedinný oddíl, který touží svou sestavu vyztužit a chybí ná...

Soutěžní sezónu 2006/07 máme již delší dobu za sebou, a tak už je nejvyšší čas rozmýšlet nad sestavami pro sezónu příští. A jelikož jsem přesvědčen, že nejsme jedinný oddíl, který touží svou sestavu vyztužit a chybí nám k tomu pár lidí, píši pro Vás tento článek. Má sloužit jak oddílům, které shánějí nějakého hráče do svých řad, tak i jednotlivým hráčům, kteří by rádi rozšířili pole své působnosti.


Každý hráč může hrát pouze za 2 družstva dospělých – ve dvou různých soutěžích. Od loňské sezóny je dokonce povoleno, že ani jedno z těchto družstev nemusí náležet k jeho mateřskému oddílu, ve kterém je zaregistrován – na obě družstva lze tedy využít možnost hostování. Dokolad o povolení mateřského oddílu k hostování jeho člena stačí obvykle odevzdat až se soupiskou (na losovací schůzi v září).

Nevýhou hostování je požadavek Soutěžního řádu, aby většina hráčů, kteří nastoupí ke konkrétnímu utkání (na soupisce tedy může být takových hráčů i více), nepatřila do kategorie hostů, volných hráčů a cizinců. Na 8 šachovnic lze tedy postavit pouze 3 takové hráče. Pouze připomenu, že za volného hráče je považován hráč, který který je zařazen v základní sestavě družstva mateřského oddílu a současně je zařazen na další soupisce družstva mateřského oddílu startujícího v nižší soutěži. Označení volný se projeví ale pouze v té nižší soutěži. Oddíl může mít nanejvýš tolik volných hráčů, kolik má družstev. Cizincem hráč uvedený na FRL (listině ELO FIDE) pod jinou federací než CZE. Názor na rozpor tohoto pravidla s komunitární legislativou jsme prezentovali již dříve. Podle mého názoru a názoru jednoho nejmenovaného soudce-šachisty, by se toto omezení nemělo vztahovat na členy EU.

Pokud by Vás omezení ohledně hostů mělo stát angažmá v jiném družstvu, zbývá přestup. Do konce prázdnin se mohou hráči domlouvat s kluby na změně oddílové příslušnosti. Obdobné je to i s registrací cizinců pro jednotlivé soutěže.

A jak tedy vypadá letní přestupový trh? Slyšeli jsme o posilování nováčků – Bohemians a Litovele. Do Prahy by měli zamířit někteří hráči Plzně – ta tak bude zřejmě aspirovat na jedno ze sestupových míst (však i pan Michálek avizoval na tomto webu utlumení financování šachů). Do Litovele by mohl zamířit GM Oral. Zatím nevíme, kam zamíří brněnští velmistři. Zdá se ale, že GM Blatný by se příštího extraligového ročníku nemusel účastnit vůbec, kam zamíří Tomáš Polák, to je pro nás zatím záhadou. Přestup GM Jána Markoše ze Zlína k nám jsme tu již několikrát avizovali. Aktuální seznam registrovaných přestupů lze shlédnout na stránkách ŠSČR.

A kde budete příští rok hrát Vy? Vzhledem k tomu, že máme nyní 3 družstva hrající v jeden termín (1. liga a 2 krajské přebory), uvítali bychom nějaké hosty do těchto družstev – především do krajských přeborů. Nejvhodnější kandidáti jsou ti, co budou moci hrát v termínech, kdy se hrají německé soutěže, kterých se řada našich hráčů účastní.

Budeme rádi, když v příspěvcích uveřejníte i Vaše inzeráty na hledané hráče. Obdobně to platí i pro hráče, kteří shánějí angažmá.

seznam registrovaných přestupů na ŠSČR.
0x 737x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat