Karpov slibuje 50.000 dolarů – když bude prezidentem

06.09.2010 15:27 | Prezidentské volby FIDE

V červenci zveřejnil protikandidát na prezidenta FIDE, Anatolij Karpov, že se mu podařilo vytvořit fond ve výši 4 milionů USD na celosvětovou podporu šachu. Hned v prvním oznámení slíbil 100.000 dolarů Střední Americe, kde získal br...

V červenci zveřejnil protikandidát na prezidenta FIDE, Anatolij Karpov, že se mu podařilo vytvořit fond ve výši 4 milionů USD na celosvětovou podporu šachu. Hned v prvním oznámení slíbil 100.000 dolarů Střední Americe, kde získal brzkou podporu, a 300.000 Balkánu (75.000 ročně). Z nového dopisu Garri Kasparova Slovenskému šachovému zväzu, který již dříve zveřejnil podporu Kirsanu Iljumžinovi, se dozvídáme, že na země Višegradské čtyřky (Česká rapublika, Slovensko, Polsko a Maďarsko) by Karpov věnoval 50.000 USD ročně na podporu trenérů, komerčního vývoje a propagaci.

Dopis pro SŠZ si můžete přečíst v plném znění:ŠSČR vyhlásil Karpovovi podporu již dříve, a tak jsme se zeptali předsedy V. Sejkory, zda i náš sekretariát obdržel obdobný dopis. „O žádném dopisu nevím. My jsme Karpova veřejně podpořili již dávno", reagoval Vlastimil Sejkora. Žádný dopis nedorazil ani na sekretariát, jak potvrdil generální sekretář Petr Herejk: „Kontaktovala nás řada lidí kvůli volbám šéfa ECU, což budeme řešit příští týden na VV, ohledně voleb prezidenta FIDE ale žádný dopis nepřišel", ujišťuje nás místopředseda svazu. Delegát ŠSČR pro FIDE (ten který bude hlasovat, i když podle pokynů VV ŠSČR), IM Petr Pisk, který celé dění bedlivě sleduje, si ale stejně myslí, že mandát obhájí Kirsan Iljumžinov: „Karpov by musel přijít s něčím výjimečným, podle mě Iljumžinov svůj post obhájí“, prozradil našemu serveru.

Praxe. která ze všeho nejvíc připomíná klasické uplácení, není bohužel u voleb prezidenta FIDE novinkou. O Iljumžinovi se proslýchá, že si především kupuje levné hlasy nešachových zemí a i proto velmi podporuje myšlenku, že každá federace má mít při hlasování jeden hlas. Již minule jsme v aktualitě upozorňovali, že např. ve třech federacích, které se nedávno přidaly na stranu prezidenta Iljumžinova, je registrováno dohromady pouze 7 šachistů.

Se sliby finančních injekcí si nejprve začal Kirsan Iljumžinov. V červnu slíbil milion USD na 10 asijských turnajů v nejbližších 10 letech, o 10 dní později 500.000 USD na dva turnaje v Karibiku a Jižní Americe. 26. srpna přihazuje k těmto částkám 2 miliony dolarů pro dva nejbližší roky odkudsi z Libanonu. Tyto peníze mají ale jít např. i do série Grand-Prix a nemají skončit přímo u volitelů.

Volby proběhnou tento měsíc při Olympiádě v Chanty Mansijsku. Iljumžinov hlásá na svém volebním webu podporu 93 federací, tedy nadpoloviční většinu, ale Karpov, jak vidno, nehází flintu do žita. Zpochybňuje podporu svého protikandidáta (ale bez konkrétních zemí) a spoléhá mj. na žalobu, kterou podal proti Iljumžinově kandidatuře u sportovní arbitráže v Lausanne.

BlueBoard.cz

Odkazy:

One World, One Vision - Iljumžinov
Karpov2010
32x 802x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (32) Aktualizovat
15.09.2010 09:14 | Autor neznámý

Právě k tomu píšu aktualitku:-).

15.09.2010 09:09 | Autor neznámý

Na stránkach Doprastavu možno nájsť hlasovanie (40:3 pre Karpova) a postoj 4 našich GM cez 2500 (4:0 pre Karpova): http://www.skdps.com/menu_news.php?next=1 s množstvom nelichotivých slov typu väzenie, gauner, vrah - hádajte na koho adresu. Rigidita slovenského výkonného výboru (vraj v máji 13:0 pre Iljumžinova!) je za týchto okolností viac než indíciou, že je niečo zhnité v štáte "dánskom."

 

10.09.2010 17:56 | Autor neznámý

Vidim, ze nasu volbu rozoberate aj tu. Nie, Karpov ani zdaleka nie je idealny kandidat, to je jasne kazdemu. Ale Iljumzinov je despota, ktory chce ovladat riadenie FIDE za kazdu cenu, podla moznosti natrvalo. Preto ma system 1krajina 1 hlas bez ohladu na pocet clenov prislusnej federacie.

Druha vec je ta, ze to vedenie SSZ riesi netransparentne. Vam by sa pacilo, keby Vase vedenie zvazu podporilo kandidata, ktory da uplatok a nikto okrem par ludi vo vedeni nebude nikdy vedeit kolko to bolo a nikdy nebude transparentne preukazene financovanei ? Ved to je zakladna pricina toho, preco na Slovensku kazda vlada vydrzi len 4 roky. Lebo zneuziva moc pre seba a pre par ludi. A ostatni ludia su oklamani.

U vas je to v politickej kulture o trochu lepsie ako u nas ak to dobre sledujem, aj ked Necas tiez nebude spasitel, ale u nas su mocenske a politicke praktiky na urovni riadenia Kalmyckej republiky.

Media nemaju vzdy pravdu, a rad by som sa vyhol pouzitiu tejto alternativy, lebo je to nasa vec, vec sachistov. Ale ak vedenie pojde proti vacsine, kvoli tomu, ze dostanu nejake peniaze, ktore budu utajene, tak to treba riesit. Ak bude treba, aj za pomoci medii.

Dalsia vec, Iljumzinov je odvolany Putinom a Medvedevom z funkcie prezidenta. Co asi znamena, ze jeho jedinou moznostou ako dalej kradnut, ostane len prezidentovanie vo FIDE. Iljumzinov nikdy nedotiahne sponzorov, lebo v zapadnej Europe by uz bol davno za mrezami, keby robil to co robi. Rusko je ina kava, tam sa dost spinavosti znesie, politicka kultura a transparentnost tam nie su bohvieco, ale ak uz aj Putin s Medvedevom ho maju dost, tak je zrejme, ze prekrocil vsetky limity, ktore mohol.

 

 

10.09.2010 15:59 | Autor neznámý

 No jo média mají vždy pravdu.....

10.09.2010 13:37 | Autor neznámý

paulz - To budou ta média, ještě jsem o něm nikde nečetl v češtině nic moc pozitivního. I když v dalších jazycích vlastně taky ne, jen na jeho stránkách.

10.09.2010 12:27 | Autor neznámý

 No jen by mě zajímalo proč tolika lidem u nás vlastně Iljumžinov vadí?

Osobně to nechápu-dokázal vyvést FIDE s chaosu a že je poněkud kontroverzní osobnost?Ano je, ale FIDE funguje tak jak nikdy.A to je pro normálního šachistu důležité-ne nějaké plácání snílků.....

 

10.09.2010 09:38 | Autor neznámý

Jo tak jestli i báťuška Putin je proti němu, tak to má spočítaný...

Re P.Ch: No mít 2 prezidenty, to by fakt bylo zajímavé .

BTW Už bylo vyřešeno kdo vlastně kandiduje za Rusko, protože 2 kandidáti za 1 zemi zřejmě nět vazmóžno.

10.09.2010 07:42 | Autor neznámý

Iljumžinov už moc vyskakovat nebude. Putin s Medveděvem vyslali jasný signál, to by mohlo ovlivnit i výsledky voleb v Chanty-Mansijsku. Kdo ví, co se s Kirsanem stane...

10.09.2010 06:22 | Autor neznámý

  Tak přeci přátelé diskutující, vždyť to známe z jiných voleb, když pominu letošek, kolik lidí se zde bude veřejně chlubit koho volili v roce 2006, 2002 ? Na argumenty oponentů by nestačila kapacita diskuse.
    Připustíme-li, že volit někoho je lépe než nikoho, tak to ti co volí nemají jednoduché, tak si nevyčítejmě, kdo podporou udělal větší chybu.

  Trochu mne šokoval dopis prezidenta (existují překladače, nebudu se chlubit  ). Podivuje se nad tím, že může vůbec někdo vedle něj kandidovat a že dělá kampaň, ale hlavně je to psáno, jako by se něčeho obával. Přeci, když si je jist podporou většiny, nebude psát takovýto dopis a bude rád, že někoho porazí (zvlášť Karpova) a ne že bude jeden z jednoho kanditáta vítězem.

   Mám obavu, aby jsme vůbec prezidenta měli, aby poražený uznal vítěze, aby se něco nestalo a volby nedopadli podivně. Když jsme nevěděli mnoho let kdo je mistrem světa, tak aby se teď nestalo, že budeme mít dva prezidenty. Možná maluji zbytečně čerta na zeť, ale budu rád, když špatně tipuji. 

09.09.2010 21:49 | Autor neznámý

Proti sme všetci okrem tých, ktorí o tom rozhodujú ...

09.09.2010 19:08 | Autor neznámý

To je správna otázka. Neviem, a som proti.

 

09.09.2010 17:18 | Autor neznámý

Proč tedy Slovensko volí toho gaunera??

09.09.2010 15:47 | Autor neznámý

2Bond: Ale odchod Iljumžinova vyžaduje "mimoriadne" prostriedky, riadnymi neuspel ani miliardár Bessel Kok. A Karpov na také metódy vždy talent mal, viď zákulisné ťahy s kámošom Campomanesom.  Keď mu to účelovo odpustil Garry, mali by sme aj my.

Kto by mal prísť v druhom kroku je jednoduché (už som tu navrhoval). Morálne bezúhonný známy šachista v penzijnom veku, povedzme Spasskij. Nám by sa iste páčil aj Hort alebo Kavalek. Tí proti Iljumžinovovi a jeho kýblom špiny nepôjdu, ale o pár rokov proti Karpovovi ...

 

09.09.2010 15:36 | Autor neznámý

Na tom se shodneme, že Iljimžinov by měl odejít. Ale neshodneme se na tom (respektive na obzoru nevidím nikoho takového), kdo by tam měl přijít.

09.09.2010 15:29 | Autor neznámý

Na The Week in Chess to pekne zhrnul komentátor pár vetami:

"Aj tí, čo nepodporujú Karpova ako takého, ale majú záujem o FIDE, spravia dobre, ak podporia Karpova aby za nich urobil špinavú prácu. Kým to bude na Iljumžinovovi, neodíde nikdy." A odstrániť diktátora je niekedy špinavá práca.

To Alice: Aj keď odhliadneme od morálneho relativizmu typu "peniaze nesmrdia", Iljumžinov je vysoko pravdepodobne potápajúca sa loď. Medvedev s Putinom vyhadzujú z čela republík Ruskej federácie všetkých (post)komunistických diktátorov vrátane Kirsana. Ten môže časom kľudne skončiť aj v base a na sponzoring šachu z rozkradnutých kalmyckých petrodolárov už nebude mať náladu.

 

09.09.2010 14:43 | Autor neznámý

Je to opravdu negativní volba,jestliže se musí volit pouze z těchto dvou "výtečníků".Nicméně, to co udělal ze šachů Iljužimnov za svou éru,již těžko někdo napraví,takže volba je jasná i když negativní (nevolím toho koho bych chtěl,ale toho kdo má méně másla na hlavě a kdo bude menším zlem-bohužel zřejměnikoliv přínosem).

 

08.09.2010 20:44 | Autor neznámý

Re noELO: RJ Fischer nebyl hodný hoch, protože se mu tenkrát na těch islandských křeslech špatně sedělo?

08.09.2010 10:23 | Autor neznámý

2Kadlec - nevim jak zbyvajicich cca 250.000 registrovanych sachistu, ale me tezko muze zajimat, CO/JAK/PROC se v Kalmykii deje, takze je mi uplne jedno, jaky puvod maji penize, kterymi Kirsan plati (alespon USA, strazcum miru, demokracie a spravedlnosti v tuto chvili nevadi). Nebyt jeho, tak sachovy svet prisel o peknou radku soutezi (svetovy pohar, vyrazovaci MS atd), protoze tady fronta sponzoru, kteri cekaji jen na to, aby vysypali prasatko na sachove turnaje neni. A jestli si nekdo mysli, ze se vse zmeni s nastupem Karpova, tak si to velmi rada necham predvest - vysledkem tak dlouho zadane a ocekavane zmeny totiz muze byt utlum a zvysovani odvodu do kasicky FIDE.  Pri vsech sympatiich ke Karpovovi jen tezko mohu podporovat prazdne fraze v programu (Kirsam na tom neni lepe). Nastesti nejsem nijak na vitezstvi te ci one strany vazana nejen ekonomicky, ale ani ideove.

08.09.2010 08:53 | Autor neznámý

Ale to, že je někdo špatný prezident ještě neznamená, že KDOKOLIV JINÝ bude lepším prezidentem. A při vší úctě ke Karpovovi si ho nedovedu představit jako schopného manažera (jo kdyby kandidoval Kasparov tak bych ho podporoval všemi deseti).

07.09.2010 22:53 | Autor neznámý

Alice: Buďte ujištěna, že do VLASTNÍ kapsy, do té Kirsan nesáhl nikdy! Ale hraje to divadlo zjevně jako profík, když si to - nejen vy - myslíte.

Dost mě mrzí, že právě Slováci toho hrobníka volí.

07.09.2010 22:24 | Autor neznámý

ad ladik: No, přinejmenším, pokud jsem kdysi kdesi správně četl, přesvědčenými komunisty byli pánové Botvinnik, Petrosjan... a snad svého času i Karpov. To je chcete vyškrtnout z historie - navíc takhle ordinérními slovy? Já si jich vážím, dnes nikoho nezajímá, že např. Mozart byl asi namyšlený vulgární fracek, ale podstatné je, že byl génius - a to Karpov taky. A zmiňovaný Fischer byl vše jiné, než hodný hoch.

07.09.2010 20:19 | Autor neznámý

Robert James Fischer hovořil přeci o ...

07.09.2010 20:06 | Autor neznámý

Zajímavá diskuse. Pravdu měl Robert James Fischer se slovy o .. .  (kam patří někteřé diskutující) pokračování zítra.

07.09.2010 17:11 | Autor neznámý

Karpov-bývalý předseda Komsomolu,Komunista až do prde.................,kádrová rezerva Nejvyššího sovětu,Putinův kámoš,chtěj mít zase  vliv všude šmejdi bolševický

07.09.2010 17:07 | Autor neznámý

2 Rubinus - velmi spravne! , jak malo je takovych..

Ti co si preji Karpova bych doporucila se zamyslet nad tim, jakou zmenu vlastne ocekavaji? Ja jen ze kdyz nebylo, tak Kirsan vzdycky sahnul do vlastni kapsy - kam ze si to hrabne Karpov?

07.09.2010 15:52 | Autor neznámý

Hmm.. toho, kdo dá víc, já se spíš obávám, že po volbách se na ty sliby jaksi pozapomene a budeme tam kde jsme byli - v pr...

07.09.2010 09:49 | Autor neznámý

Volby jsou 29. 9. Poslední Iljumžinovův komentář: interviews.chessdom.com/kirsan-ilyumzhinov-statement.

07.09.2010 08:30 | Autor neznámý

klij - To jsem jen v úvodu trochu neohrabaně napsal, Slováci volí Iljumžinova (my Karpova), Kasparov podporuje Karpova, napsal za jeho tým i tento dopis...

07.09.2010 08:17 | Autor neznámý

Opravdu Kasparov podporuje Iljužimnova? Někde jsem četl či slyšel, že podporuje svého šachového rivala Karpova. Honza

07.09.2010 03:23 | Autor neznámý

:) Bessel Kok je správně, není to žádný mořeplavec ...

Jestli je ten prezident FIDE taková lukrativní funkce, třeba bych mohl slíbit ještě o pár tisíc víc, jak Karpov - ne, dělám si srandu, ono není z čeho vybírat.

Iljužimnov je typický ruský (nebo exsovětský) podvodník, jakých tady máme spousty. Karpov je bývalý mistr světa, ale to samo o sobě ještě člověka nekvalifikuje k funkci prezidenta FIDE. I když Euwe byl určitě lepší předseda, jak Camponanes, za něhož úpadek té organizace začal. Možná by nebylo od věci se na celou FIDE vykašlat, zrušit její tituly, stejně teď máme na světě víc velmistrů, než stromů v leckterém parku .... a založit na "zelené louce" organizaci novou. Ony ty Parkinsonovy zákony fungují obecně. Pokud skutečně platí, že federace o sedmi členech má stejné hlasovací právo, jako kterákoliv jiná, zrovna toho se zase nelze jen tak lehce zbavit. Zmíněný Kok pak působil myslím u v Čechách v tehdejším Telecomu - a reference o této "holandské" éře jsou poněkud "rozporuplné ....  I když se v Praze např. hrál turnaj za účasti Timmana, Shorta, Horta a Kaválka v Intercontinentalu. Běžnému hráči to může být celkem fuk, od nás chce stejně jak FIDE, tak národní svaz jen to, abychom co nejvíce "solili" na jejich hromadu, aby měli co "pro.....".

06.09.2010 19:32 | Autor neznámý

Chce to konečně změnu a nový vítr, Karpov by byl velice uznávaným předsedou federace a mohl by lépe přitáhnout sponzory, obzvláště v zemích postkomunistického bloku, kde byl ikonou. Stejně tak velice lituji, že svou kandidaturu již neobnovil Bessel Cook (doufám, že to dobře píšu :-)) , který by byl možná ještě lepší. Bohužel však ke změně asi nedojde, to aby měly hlasovací právo federace o 7 šachistech je naprosto skandální.

06.09.2010 16:14 | Autor neznámý

 Z čistě šachového hlediska by byl lepší Karpov, ovšem myslím, že šance Iljumžinova jsou v dané chvíli bohužel větší.