Červenec 2009

01.07.2009 08:59 | Pravidelný přehled

Je tu opět první den nového měsíce a s ním i náš pravidelný přehled hlavních událostí, které se v podrobných reportážích objeví v našem zpravodajství. Červenec bude možná v mnoha ohledech od jiných měsíců odlišný. V ČR s...

Je tu opět první den nového měsíce a s ním i náš pravidelný přehled hlavních událostí, které se v podrobných reportážích objeví v našem zpravodajství. Červenec bude možná v mnoha ohledech od jiných měsíců odlišný. V ČR se totiž hraje velká řada turnajů, ze kterých samozřejmě dominuje pardubický Czech open (16. 7. – 2. 8.). Do zahraničí si tak „odskočíme“ jen na nejvýznamnější události, a z těch hned na začátku článku zmiňme především trojici superturnajů. Už zítra se představí silná sestava v čele s Kramnikem, Carlsenem nebo Lékem v německém Dortmundu (2. – 12. 7.), od pondělí budeme sledovat, jak si ve španělském San Sebastianu (6. – 16. 7., zatím bez vlastní webové stránky) povede Sergej Movsesjan např. proti exmistru světa Karpovovi, a koncem měsíce se ke slovu přihlásí švýcarský Biel (19. – 30. 7.) ve startovním poli i s originálními Morozevichem či Ivanchukem.

IM Jiří Jirka, obhájce prvenství v náchodském turnaji

Z domácích událostí samozřejmě dokončíme zpravodajství z již započatých akcí – hned čtveřici turnajů zaštiťuje Brněnský šachový festival (26. 6. – 5. 7.), v Praze (27. 6. – 5. 7.) se vážným tempem hrají turnaje dva. Pakliže bychom hledali nejvytíženější turnajový termín, ukáže Vám jakýkoli šachový kalendář každoročně na dny okolo červencových státních svátků. Letos se konají turnaje hned na 5 místech – v Karviné, Klatovech a Náchodě v identickém termínu 4. – 12. 7., o jeden den se pak odlišují v Krásné Lípě (5. – 12. 7.) a Vsetíně (4. – 11. 7.). V rámci objektivity jsme tyto turnaje uvedli v abecedním pořadí, avšak alespoň co se cenového fondu týká, zaslouží si vyzdvihnutí NIKI Open Náchod, který láká finanční ceny v celkové hodnotě 175.000 Kč! Po této červencové smršti už ostatní pořadatelé vyklízejí pozice mamutímu pardubickému Czech Openu (16. 7. – 2. 8.), v jehož rámci se i letos uskuteční nespočet nejen šachových událostí. Alternativu některým hráčům může nabídnout pouze pražská Mezinárodní šachová dovolená (18. 7. – 8. 8.).

V zahraničí budeme kromě již zmíněných superturnajů sledovat hlavně českou a slovenskou stopu. Shrnující články můžete očekávat z již započatých událostí v chorvatské Pule (27. 6. – 4. 7.) a americké Philadelphii (29. 6. – 5. 7.), dále se pak podíváme za Viktorem Lázničkou do španělského Benasque (3. – 12. 7.) a za Jánem Markošem na Skotský šampionát v Edinburghu (11. – 19. 7.). Pokračuje i sympatický projekt v Bánske Štiavnici, kde se mj. 18. 7. utkají v partii naslepo trenér se svým bývalým svěřencem – Sergej Movsesjan s Viktorem Lázničkou. Jistá česká účast je již potvrzena i v německé Mohuči (27. 7. – 2. 8.), kde se David Navara opět pokusí navázat na úspěch z před dvou let ve zrychleném tempu či fischerově šachu. Seniorský šach poté reprezentuje ME seniorů (18. – 31. 7., Rogaška Slatina, Slovinsko) ve startovní listině i s brněnskou výpravou Mlýnek – Vykydal nebo slovenským GM Plachetkou. Následující turnaje jsou zatím bez české účasti, přesto vzhledem k obsazení či geografické blízkosti i o nich v našem zpravodajství padne zmínka:
Montreal
Drážďany

0x 2210x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat