Počítače: Tal vs. Capablanca?

27.04.2007 08:00 | Turnaje

V průběhu závěrečných bojů kandidátských zápasů o účast na turnaji mistrovství světa v Mexiku, které jsou naplánovány na přelom května a června do Elisty, proběhne i zajímavý zápas počítačový. Prezident FIDE Kirsan...

V průběhu závěrečných bojů kandidátských zápasů o účast na turnaji mistrovství světa v Mexiku, které jsou naplánovány na přelom května a června do Elisty, proběhne i zajímavý zápas počítačový.

Prezident FIDE Kirsan Iljumžinov věnuje 100.000 USD na zápas mezi úřadujícím světovým počítačovým šampiónem, programem Deep Junior, a programem Deep Fritz, který dokázal porazit mistra světa z masa a kostí, Vladimira Kramnika.

Zápas na 6 partií a případný tie-break proběhne od 6.
června do 12. června. Hrát se bude tempem 75 minut + 5 vteřin na tah. Vítěz obdrží 60.000USD, poražený 40.000USD.

Deep Junior

Program napsaný Amirem Banem a Shay Bushinskym z Izreale (na snímku vlevo a vpravo) je úřadujícím světovým šampiónem mezi počítači. Titul vybojoval před programy Shredder, Rybka a Zappa při olympiádě v Turíně. Je to v tomto tisíciletí již jeho pátý titul. Deep junior se vyznačuje velmi hlubokým propočtem, kterým se snaží překonat své protivníky. Je znám pro svou unikátní schopnost zacházení s kompenzací. Jako žádný jiný program je velmi ochotný k obětem za iniciativu, aktivitu nebo slibný útok. Díky této schopnosti přichází často s velmi nečekanými nápady. Šachisté si této divokosti Juniora váží a používají ho při hledání nových myšlenek ve svých analýzách. Junior bývá označován za Michaila Tala mezi počítačovými motory.

Tuto svou jedinečnou vlastnost předvedl Junior v plné nádheře v roce 2003 v zápase s Garii Kasparovem. V klidném zahájení, ve standardní pozici, obětoval program střelce již v 10. tahu, aby vylákal Kasparovova krále do otevřeného prostoru. Jen za pomoci jezdce a dámy pak působil bílému králi nemalé potíže. Partie, stejně jako celý zápas, skončila nakonec nerozhodně.

Deep Fritz

Program Deep Fritz napsali Holanďan Frans Morsch a Němec Mathias Feist. Téměř celé desetiletí dominoval žebříčku šachových motorů. Před nějakými 2 lety se autoři rozhodli program přepsat. Místo honby za vyšší rychlostí propočtu, vsadili na zapracování obrovského množství šachových znalostí, získaných šachovými mistry v průběhu staletí. To umožuje Fritzovi nacházet tvůrčí myšlenky i v pozicích, kde se nevyskytuje žádná taktika. Výhodou tohoto přístupu je, že program je mnohem lepší v soupeření s člověkem a stává se z něho vyvážený partner při analýzách. Svým stylem bývá Fritz často přirovnáván k velkému Kubánci – Capablancovi. Za jednu z nejlepších partií sehraných kdy počítačem bývá označována jeho partie z posledního kola zápasu s Vladimirem Kramnikem.

O Fritzovi jsme už taképsali před zápasem s Vladimirem Kramnikem.
0x 1040x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz