Ostravský koník: ve FIDE Openu se hrálo nekompromisně

02.05.2007 08:00 | Turnaje

Včerejší sváteční den měl GM superturnaj volno, FIDE Open a národní Open pokračovaly svým 4.kolem. Všechny čtyři digitální šachovnice jsme tentokrát využili pro FIDE Open, a věru, bylo se na co dívat. Taktické manévry v p...

Včerejší sváteční den měl GM superturnaj volno, FIDE Open a národní Open pokračovaly svým 4.kolem. Všechny čtyři digitální šachovnice jsme tentokrát využili pro FIDE Open, a věru, bylo se na co dívat.

Taktické manévry v podobě remízových výsledků neslavily úspěch na prvních pěti šachovnicích! Všechny partie skončily rezultativně.
Na první desce nastoupil FM Gumula Daniel proti IM Maiorovi. Bílý použil ve španělské dnes méně používanou variantu 5.De2 a zřejmě tak černého poněkud zaskočil. V 15.tahu přišel krásný úder (15.Sxf7), který defacto rozhodl o výsledku partie ve prospěch Daniela Gumuly.

Druhá šachovnice měla jasného favorita, IM Vítězslava Rašíka. Ten si poradil černými s Josefem Lysem ve 28.tazích, kdy u bílého došlo k již neúnosným materiálním ztrátám.
Nejdelší partií přenosu byla IM Talla Vladimir - FM Chudinovskikh Alexander. V zápletkách španělské "střední" hry získal zásluhou svého aktivního jezdce na d5 kvalitu. Bílý postupně redukoval materiál na šachovnici a v závěru partie ve vhodný okamžik vrátil kvalitu za zisk důležitých pěšců. Černý byl nucen v 71.tahu kapitulovat.Na čtvrté šachovnici čekal IM Pavla Šimáčka doposud bezchybně hrající Inants Aghasi. Ve francouzské volí Pavel povětšinou systém 2.d3, a nebylo tomu jinak ani v této partii. Bílý získal po zahájení aktivnější pozici. Když černý nevužil menšího zaváhání bílého v 21.tahu, nebylo již o osudu partie pochyb. Pavel Šimáček jí zakončil skvělým postupem pěšce 40.e6!
V prestižním souboji mezi GM Markem Vokáčem a IM Janem Sikorou-Lerchem byl úspěšnější bílý. Z velmistrovské trojice hrající ve FIDE Openu bodoval ještě naplno GM Mikuláš Manik, který černými porazil Poláka FM Vojciecha Przybylského.

Po čtyřech kolech je tak ve vedení trojice stoprocentních. IM Rašík Vítězslav, IM Talla Vladimír a FM Gumula Daniel.

Sváteční den využili protagonisté GM superturnaje na propagační akce v místním regionu. Sergei Movsesian navštívil Orlovou, Zbyněk Hráček se vydal za šachisty do Frýdku-Místku. Nejmladší z účastníků, Viktor Láznička sehrál prestižní VIP simultánku v místě konání Ostravského koníka, Domu kultury města Ostrava. Simultánky se zúčastnili zástupci partnerů šachového festivalu, veřejně známé osobnosti našeho regionu (např. Ivan Knížátko - bývalý zastupitel MMO, Petr Vícha - starosta Bohumína, Miroslav Pifka - ředitel rádia Helax) a vybraní šachoví veteráni (nad 70 let). V příjemné atmosféře šachového svátku nenechal Viktor nikoho na pochybách a rychlým tempem zničil 15 ze svých soupeřů. Pouze jedinému, panu Františku Czorniakovi (74 let) ze ŠK Slavoje Poruba, povolil remízu.Dnes pokračuje GM superturnaj 4.kolem. V on-line přenosu uvidíme níže uvedené dvojice.

GM superturnaj - 4.kolo
GM Láznička Viktor - GM Krasenkow Michal
GM Movsesian Sergei - GM Hráček Zbyněk

FIDE Open - 5.kolo (on-line partie)
IM Rasik Vitezslav - IM Talla Vladimir
GM Vokac Marek - FM Gumula Daniel

kompletní výsledky FIDE OPEN
kompletní výsledky Národní OPEN


Další podrobnosti, tabulku GM superturnaje naleznete u nás na stránce on-line nebo na oficiálních stránkách turnaje - Ostravský koník 2007
0x 2460x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat